Buitenlan cl. Pr edikbeur t ei Marktberichtei ADVERTENTIES] dank betuig f\ Hoe men met de leerplichtwet omspringt. Een leuk staaltje hiervan vinden we, „naar waarheid medegedeeld", in de „Gelderlander" Op zekeren dag wordt den veldwachter bericht, dat J. H. de school niet bezocht, maar aan het zanden is op de fabriek. Meester meende het zeker te weten. De agent haast zich dit vergrijp te constateeren. Hij loopt naar de fabriek maar vindt den bewusten jongen niet. Hij treedt het huis binnen en vraagt de moeder waar Jan is. Jan ligt te bed, J. heeft zware koorts. De diender moet zelf maar eens kijken. Ja, het was zoo. De veldwachter kon niet anders dan hevige koorts constateeren. Een hoog- roode kleur, dikke zweetdroppels op het voor hoofd van den knaap, die als een aamborstige hijgde naar adem. Het rapport aan het hoofd der school was dan ook, dat meester verkeerd was ingelicht. Een spotlachje deed de lippen krullen van den onderwijzer, toen hij daar zwart op wit gedocumenteerd zag „de jongen had hevige koorts." De meester toch was beter op de hoogte gebracht. Toen vader den dienaar der wet zag aankomen, riep hij Jan toe: „BI gauw naar huis en naar bed." Vliegensvlug rende J. huiswaarts, kwam buiten adem bij moeder aan, ontdeed zich in een oogwenk van de enkele kleedingsstukken, die zijn boven lijf bedekten, en in minder dan geen tijd parelde het angstzweet op het voorhoofd van Jan ..den koortslijder. Alhoewel de invoer van levende varkens in België uit ons land verboden is, gaan wekelijks en ongestraft een groot aantal Neder- landsche varkens frauduleus over de grenzen. Aan de Belgische Regeering is dit niet onbe kend en een landbouwer afgevaardigde heeft onlangs de regeering daarover zelfs geïnter pelleerd. Thans heeft men aan het ministerie van landbouw een maatregel genomen, die wel niet direct aan het varkenssmokkelen een einde maakt, maar die toch het kwaad in zijn oorsprong zal aantasten. De voornaamste oorzaak toch, waarom de Belgische varkenshouder bij ons ter markt kwam, was het gebrek aan goed fok- materieel ten zijnent. Hierin tracht de minis ter thans te voorzien door de bepaling, dat voortaan de landbouwschool te Gembloux tegen niet hooge jwaarde varkens van een deugdelijk ras zal afleveren aan de Belgische landbouwers. De prijs is bepaald op 1.25 francs per kilo. Doch aan landbouwfokkers is een belangrijke prijsvermindering toege staan, welke voor zeugen 25 pet, en voor beeren 50 pCt. beloopt. (N. R. Ct.) Biljetten van f 5 en f 10. De Minister van Financiëen wijst den door velen gekoesterden wensch naar bankbiljetten van f 5 in zijn antwoord aangaande de Bank- wet af. 't Alles afdoende argument is, dat zulk klein papier spoedig vuil wordt. Den minister schijnt te zijn ontgaan dat er in Duitschland zeer veel biljetjes van 10 Mark (f 6) omloopen omdat het publiek ze terecht zéér geriefelijk vindt - en volstrekt niet vuiler zijn dan onze bankbiljetten van f 25 Maar bovendien waarom we herhalen 't nog maar weer eens zou de bank van het zindelijke Holland niet 't voorbeeld van de Engelsche navolgen, nl. elk bankbiljet, dat bij haar terugkomt, intrekken en door een nieuw vervangen Dat zou ook voor die van f 10, f 25, f40 zéér wenschelijk zijn. De nieuwe bankbiljetjes van f 10 krijgen hetzelfde formaat van de tegenwoordige munt biljetten (die op 1 October 1904- buiten omloop zullen worden gesteld). De Bank heeft niet het voornemen, biljetten van f 50 uit te geven. (H, Ct.) Door den timmerman L. Langendijk te Oosterblokker is in den m9elmolen van den heer G. Kok een automatische inrichting aangebracht, zooals er tot heden nog geen in ons land voortkomt en die het lastige en tijdroovende minderen en bijleggen van zeilen overbodig maakt. De zeilen zijn nl. vervangen door een soort van jalouziën, die door den wind zelf meer of minder worden geopend, naarmate de winddruk sterk of zwak is, zoodat de molen, ook bij het buiïgste weer, regelmatig blijft draaien. De geheele inrichting kan de molenaar regeeren door even aan een touwtje te trekken, dat bniten do molen is aangebracht en zonder dat deze stil behoeft te staan. Tijdens het buitengewoon buig weer der vorige week, hoeft dezo automat i-che inrich ting uitstekend voldaan. (Z. Ct.) De geit als geneesmiddel. In Cambridge wordt in de lagere volksklassen de geit aan gewend als geneesmiddel tegen de pokken. Er gebeurt geen kwaad met het dier, hot komt alleen maar op bezoek en daar kan de ziekte niet tegen. Een melkboer houdt er tot dat doel een geit op na, om zijn klanten te kunnen genezen, en daar gaat hij dan mee rond, bij wien het noodig heeft. Het vertrouwen in deze methode berust op het oude, in geheel Engeland nog zeer verspreide, volksgeloof aan den goeden invloed, die van de geit uitgaat. Zij wordt iu groote stallen alleen gehouden om het vee en de paarden tegen ziekte te vrijwaren. Vermoedelijk is het geloof van heidenschen oorsprong, maar het is wel merkwaardig dat het juist in het geleerde Cambridge zoo kras tot uiting komt Wat 'n liefhebberij Een mooie professionnale bokspartij had dezer dagen te Philadelphia plaats tusschen de bekende strijders Gus Ruhlin en Kin Carter. In de tweede ronde ontving Ruhlin het eerst een tik op den neus, dat het bloed te voor schijn kwam, en toen was het vrijwel over en weer raak slaan. In de vijfde ronde trachtte Ruhlin te vergeefs zijn tegenpartij buiten gevecht te stellen, en ontving daarbij zelf twee krachtige stooten in de hartstreek, die hem een oogenblik in slechte conditie brachten. In de zesde ronde was het slag op slag raak tegen Carter's wang en kin, doch er zat geen kracht genoeg achter om veel invloed te oefenen. Intusschen waren beide vechters zoo vol bloed op aangezicht en lichaam, dat de strijd onbeslist gestaakt moest worden. Volgens het agentschap „Paris-Nou velles" brengt Z H. Pius X de kamerheeren van het Vaticaan tot wanhoop. Brekend met het eeuwenoud gebruik, volgens hetwelk de Paus alleen moet eten, noodigt Z. H. bijna dagelijks personen aan tafel. Een prelaat had zich hierover eenige opmerkingen ver oorloofd, waarop de Paus antwoordde„Ik heb van niemand lesjes noodig en ik meen niet aan het voorbeeld van mijn voorgangers gebonden te zijn. Plet is goed, dar de Paus zich met allen in contact stelt en een con versatie aan tafel is evenveel waard als een audiëntie." Pius X verklaarde verder, dat er meer dan ooit reden is om het bestuur van het Vaticaan radicaal te hervormen. Vooral was men verwonderd over het feit, dat de drie zusters van Z. H. bij dezen aan tafel zaten. Men wees er den Paus op, dat die zusters geen titels hadden, geen her toginnen bijv. waren, zoodat zij niet in een deftig gezelschap konden ontvangen worden. Hierop moet Z. H. geantwoord hebben „Zij hebben al een titelze zijn zusters van den Paus." De politieprefect te New-York heeft wat nieuws bedacht: hij heeft een korps lucht-politieagenten opgericht. Hij heeft daar voor zijn vlugste agenten uitgekozen, die een waarlijk acrobatische handigheid ten toon spreiden. De agenten van de „luchtbrigade" worden op de daken van de huizen der Fifth Avenue geposteerd om de inbrekers te be spieden. Gewapend met een verrekijker be spieden zij ieder die de straat passeert en houden zich gereed om de inbrekers, die over de daken willen ontsnappen, in te rekenen. Miss Watson, de medewerkster van de „Daily Express" te Londen, die Zaterdag voor oen week moest verdwijnen, is 1.1. Zaterdag, dus na een week tijds, gevonden. De heer die haar op straat herkende, krijgt de f 1200 belooning. Het is nu bewezen, zegt de „Daily Express," dat iemand in Londen niet verloren kan zijn, als zijn portret en be schrijving voldoende bekend worden gemaakt. Dat laatste is echter nog zoo zeker niet. Iemand die verdwijnt om een of andere reden, vertoont zich niet, zooals miss Watson, dagelijks on op alle drukke punten der stad. De proef bewijst echter dat iemand, naar wien vele menschen zoeken, dagenlang op de drukste punten van Londen kan komen, zonder dat men hem opmerkt. Duur brood. „Het Centrum" schrijft In d n val van Chamberlain ligt een behartigenswaardige les opgesloten. De bijkans oppermachtige minister heeft zich tot aftreden gedwongen gezien, omdat bij zijn protectionistische neigingen ook wilde uitstrekken tot de voedingsmiddelen van .het volk. Duurder brood zou van zijn doordri gevolg zijn geweest, en daartegen opi zich terstond een krachtige oppositie! De jongste v rkiezing voor het PI welke aan de conservatie partij eenl nederlaag bezorgde, was ten dien oJ waarschuwend teeken. Graanrecht! nu, zoo min als vroeger „populair" L land, en Chamberlain die zich ij genoeg waande, om tegen de openbl ning in te gaan, heeft dit tot zijl moeten ondervinden. Verhooging van tarieven kan we| en zelfs een of meer beschermende il tot redding van de een of andere J tijdelijk oirbaar zijn. Maar van de eerste levensbeho volks blijve men af. En vooral: geen duur brood! De Directeur van het Postkantoor! geeft den belanghebbenden kennis f ingang van 1 October de laatste] van 4,55 nm. (vertrek) en van (aankomst) niet meer uitgevoerd wl De posten voor de boot van halfj trekken van De Cocksdorp 11,50 uur vm. Oosterend 12,25 uur nm.; De Waal 1,5 uur n.m. Den Burg 1,35 uur nm.en Oudeschild 2,5 uur nm. Laatste buslichting aan Den Bul uur nm., aan Den Hoorn 12,— uur] Alles G r eenwicht ij d. Burgerlijke Stand der Gemeente l| van 19 Sept. tot den 25 Sept. li GEBORENCornells Piet er, zv JakoJ en Antje Smit (Zevenhuizen), Jfl nendrik Lodder en Maartje Rentfl Waal). ONDERTROUWD GETROUWD OVERLEDEN Geene. Zondag 27 September. HERVORMDE GEMEENTI Burg. IVani. 7 uur ds. Schroder. Waal. Voorm 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffa Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schról Oosterend. Nam. half 3 Ds. Schröderl (Da Cocksdorp. Voorm. Geen dienst. Kam. half 3 ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK,! Oosterend. Voorm. half 10 ds. RooseM Nam. 3 uur ds. Rooseboonl DOOPSGEZINDE GEMEENTI Oosterend. Voorm. 10 uur ds Kupcrff Burg. Nam. half 7 uur ds. Kuperus,] Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Leiden, 25 Sept. Ter markt werd] aangevoerd: Ossen 219 stuks f 127f 53 Stieren f 58 a f 367Veulens 167a f 108132 kalfkoeion f Uil Melkkoeien f 125 a f 281107 VJ f 110 a f 231, 219 Vette koeien f I2öl 62 Vette kalveren f 38 a f 108 2i| kalveren f 9,00 a f 24273 Graskalwf f 68; 486 Vette schapen i 16 a f 3| schapen (weide) f 11 af 26.— 0 Paa af -; 400 Magere Varkens f 14 Vette Varkens a ct. 379 Biggel nf 13,649 Lammeren f 10 a f 16,- Schagen, 24 Sept. Aangevoerd 2?| f 80 a 1120 12 Stieren f 110 a f220; J kooien f 140 a f 180: 77 Kallkoeicn| f 280: 22 Nuchtere Kalveren f 8,- 50 Schapen f 14 a f 19,— 480 Lammere af 19; 20 Varkens f 12.a f 14,— Varkens 38 a 44 cent per kg.80 Vete f 180 a f 270; 11 Graskalveren fj 90 Biggen f 5,— a f 8,50; Boter 1 per KG.; Kipeieren f 3,75 a f 4,25. Aan allen, die zoo vele hartelijke bil deelneming hebben gogevon bij het ol en de teraardebestelling mijner dierh loden Echtgenoote J. Kuiper, betuig L Damens mijne kinderen, mijn oprechten In hot bijzonder bedank ik dragers! oplegsters voor hun liefderijk dicustbel A. Wagemakor, voor zijne trouwe vef en Da. P. A. Schroder, voor zijn troo] bemoedigende toespraak. Oudeschild24 Sept. 1003. G. PLATVl

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2