1683 Zondag 4 October 1903, 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. n- op m >n m in ij l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave BONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burs op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een dop van d wagen, een ceintuur, een spel kaarten een zakdoek gemerkt E. K GEMEENTEBEGROOTING. 3URGEMEESTER en WETHOUDERS der meente Texel, brengen ter openbare kennis, de Begrooting van de inkomsten en uit ren der Gemeente, voor het dienstjaar 1904, q Raad is aangeboden, on gedurende veer- d dagen, van den 5 October 1903 tot en t den 18 October 1903 aanstaande, ter meentesecretarie voor een ieder ter lezing t en, tegen betaling der kosten, algemeen krijgbaar is gesteld. Texel, den 3 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de JONCHEERE, Burgemeester. G. A HAJENIUS, Secretaris TEXEL, 3 October. üan de loting voor de Nat. Militie, welke ir deze Gemeente Donderdag a.s zal plaats )ben, des voormiddags te elf uur in de L. School aan den Burg, zullen 58 por iën deelnemen, alphabetisch als volgt Bakker, Cornelis E Bakker, Gerardus E Bakker, Jacob B Bakker, Pieter, Pieter Bakker Barends, Gentius Brd. Blom, Albert Boom, Petrus Maria Boon, Hendrik Jan Bos, Simon August Brouwer, Martinus Bruin, Pieter Burger, Willem Dob, Jan Dogger, Jan Cornelis Eelman, Dirk Eelman, Reijer Jacob Geus, Willem Anthon Graaf, Cornelis de Heerwaarden, Willem van lloedemaker, Gerrit Iluizinga, Pieter Knol, Harm Knol, Simon Kok, Cornelis Koorn, Teunis Krui, Gijsbert Brd. Brd. Kuijper, Simon Langeveld, Klaas List, Cornelis Maas, Cornelis Maas, Dirk Mets, Jan Pereboom, Pieter Plaatsman, Aris lich.gebr. oogen O Plaatsman, Pieter O Porto, Hondrikus do K 1 Porto, Johannes de II Reuvers, Jan E Reij, Cornelis Johannes B Roeper, Maarten Jan B Smit, Pieter W K E S S B E O 8 S E O O O B E K H E E B H E Kuiper, Jacobus Simones Gerlaken Brd B 44 Smit, Pieter Brd. S 45 Smit, Reijer E 46 Spigt, Hendrik Brd. K 47 Thomassen, Evert Cornelis E 48 Troost, Klaas E 49 Tuinder, Jan s 50 Verberne, Pieter Karei Brd. S 51 Vlessing, Philippus Brd. B 52 Witte, Cornelis E 53 Witte, Dirk Johannes H 54 Witte, Petrus Theodorus B 55 Wuis, Jan o 56 Zuidewind, Jacob W 57 Zuidewind, Jan Tw0el^gen j w 58 Zijm, Jacob B B beteekent Burg, S Oudeschild, W Waal, O Oosterend, H den Hoorn, K Koog, E Eier- land, Brd. Broederdienst. Van 25 tot en met 29 Sept. zijn van hier uitgevoerd: 340 schapen, 207 lammeren, 5 koeien, 1 kalf, 3 paarden en 10 varkens Oudeschild 2 Oct. Gisteren is voor de eerste maal in dit seisoen de oesterboot uitgezeild. De vangst is op het oesterterrein matig doch de prijs nog Jaag. Men is tevens begonnen met de verzending van wulbers of ouwenallen, welke schelpdieren ook al op het oesterveld worden gekord. Men hoopt het oesterkorren zoolang te kunnen volhou den, totdat met kans op winst het visschen naar garnalen kan worden ter hand ge nomen. Oosterend. 2 Oct. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen de Heer C. W. Coolsma, candidaat te Delftshaven. Maandag den 12en October a. s. zal door Z. D. H. Mgr. Cahier bezit genomen worden van den bisschoppelijken zetel van Haarlem. De bisschopswijding, die daarna geschieden zal, zal plaats hebben in de' kathedrale kerk. Als dag voor dezo plechtigheid wordt ge noemd 28 October. Dinsdagavond was 's Hortogenbosch in rep en roer. De slagers daar namen wraak op één hunner, die het had durven wagen, om een kalf, dat door de ambtenaren der belastingen bij één zijner collega's was be naderd, te koopen. Alle Bossche slagers en slagersknechts toonden zich „solidair" met den eersten eigenaar van het kalf en hielden, daarbij door vele honderden niet-slagers bijgestaan een optocht door de stad, met zich voerende attributen op het ongehoorde feit betrekking hebbende, en telkens standhoudende voor het huis van den „ouderkruiper", 't Was een lolletje van belang dat tot laat in den avond duurde, maar zonder ernstige ongeregeldheden mocht afloopen De talrijk vertegenwoordigde politie behoefde zich enkel en alleen tot mee- loopen en toezien te bepalen. Staatsloterij on grootelui's gokkerij. De Haagsche korrespondont der „Middelb. Cj schrijft „Het is in één woord ergerlijk, dat wat in de laatste weken over dat z. g. „behendigheids spel" op de Scheveningsche Pier in de bladen is geschreven de overheid geen aanleiding heeft gegeven tot een degelijk onderzoek. Dat de maatschappij het niet deed die den behendigen pachter van het „behendigheids spel" voor een flinke som in haar boeken heeft staan' is niet te verschoonen, maar te begrijpen. Maar dat de overheid, dezo regee ring, die de speelzucht" als eene zonde brand merkt, en daarom de Staatsloterij wil af schaffen, liefst vlak voor hare dour deze „zonde" in den hoogst ergerlijken vorm waarin zij zich op do Pier voordoet ik spreek nog niet eens van de crecle des Etrangers (Vreem delingenclub) en de bedenkelijke spelletjes op het Kurhaus laat bestaan en zelfs geen vinger uitsteekt om het euvel te beteugelen, of te controleeren, dat geeft veel te denken. Nu is het natuurlijk te laat. De pachter is weg en de maatschappij heeft haar pacht." Zoo komt er de schrik in I De recht bank te Essen heeft den boterhandelaar J. V. te Grendringen, die zesmaal groote partijen natuurboter uit ons land naar Pruisen in voerde, welke met 25 d 30 pCt. margarine vermengd bleken, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Een goedkoop middel. Tegen de mierenplaag wordt met gunstig gevolg het strooien van koffiedik aangewend. De mieren poetsen dan oogenblikkelijk de plaat. Een kranig sergeant-majoor. Onder de sollicitanten naar de betrekking van onder wijzer aan de R. K. school te Tiel behoorde ook een sergeantmajoor met 20 dienstjaren, die weldra den dienst met pensioen verlaten zal. Vóór drie jaren haalde hij de akte van onderwijzer. De winter op komst? De wilde ganzen uit het Noorden zijn op de aanwassen om den Dollard in grooten getale aangekomen. De smienten zijn er nog niet. Mogelijk tot navolging. In Franeker moet de ophaalbrug over het Vliet vernieuwd worden. De vraag is nu ophaalbrug blijven of een vasfco brug Het dagelijksch bestuur heeft nu een nieuwe manier toegepast om advies te krijgen. Het heeft medegedeeld, dat ieder, die eene meening heeft omtrent deze zaak, die schriftelijk of mondeling kan mededeelen aan B. en W. voor 4 Oct. Een menschen-eter De rechtbank te Maastricht veroordeelde F. J. R., koopman te Elsloo, beschuldigd van aan J. II. K een stuk vleesch uit het voor hoofd en het linkeroor te hebben gebeten, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en tot betaling eener schadevergoedering van f 145. Een zeer typisch geval heeft zich te Breda voorgedaan Een sigarenwinkel in de Brugstraat verkoopt voor 10 ct. sigaren, doch geeft dan bovendien een lot cadeau op een der aanlokkelijke prijzen in de etalage. Een slagersknecht S. kocht voor een dub beltje en vroeg, hoeveel loten er wel waren. Hij vroeg ook, of alle prijzen wel in die loten waren opgenomen. Op het antwoord, dat er 1450 loten waren en alle prijzen er in zaten, zeide de slagers knecht „mijn" betaalde f 145 en vond het, daar alle prijzen er toch in zaten, niet noodig ze te controleeren, maar begon eenvoudig de winkel-etalage leeg te dragen. Een fiets, een gouden horloge enz. enz., bovendien een groote hoeveelheid sigaren, daar men voor elk dub beltje nog 4, 5 of meer sigaren koopt, waren de buit van dezen zeker niet onhandig be dachten streek. De slagersknecht is met den koop zeer tevreden, daar hij reeds een zoet winstje heeft kunnen maken, terwijl de sigarenzaak des avonds zoo goed als uitverkocht was. M. De ziokenvereenigingen en de Onge vallenwet. Door het invoeren van de Ongevallenwet en do uitkeering, die aan de getroffenen wordt verzekerd, zoolang tot zij geheel zijn hersteld, ondervinden de verschillende zio kenvereenigingen nadeel. Kreeg vroeger een werkman oon ongeluk, dan bleef hij nog heel dikwijls werken of hij ging half hersteld aan 't werk, dit was in 't voordeel dier vereeni- gingon. Nu is dit niet meer 't geval, vandaar de grootere uitkeeringen. R. Nbl. bij ik lij le ie i- Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cits. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverterdièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. gcb. 9 Juni, naar Amerika zonder onib. gevr. gcb. 13 Sept. naar Amerika, zonder ontli. gevraagd gcb. 10 Maart 1884 geb. 14 Juli. 18S4

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1