Buitenland. Ingezonden Stuk In de hedenmorgen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd benoemd tot lid van het algemeen armb-. stuur de heer C. Slot Tot onderwijzeressen in de nuttige hand werken voor het herhalingsonderwijs te den Burg en Eierland werden benoemd de dames G. Kopper en D. H. Brans. Aan den heer Ooykaas werd eervol ontslag verleend als onderwijzer te Oudeschild. Het voorstel van B. en W. inzake gemeente opzichter werd aangehouden tot de volgende vergadering. Tot bescherming van de dames. Uit Barneveld meldt men aan de „N. Arnh. Ct." Reeds meermalen hadden enkele jongelui van hier een bezoek gebracht aan het naburige Voorthuizen, waar zij, naar den zin der jongelingschap aldaar, zich te veel vrijheid tegenover het schoone geslacht permitteerden. Kort en bondig werd dan ook besloten de vreemdelingen, eenigszins hardhandig, buiten de grenspalen der gemeente te brengen. Naar aanleiding hiervan nu, begaven zich Zondagnamiddag een viertal bengels van hier, van slechts 15 h 16-jarigen leeftijd, nogmaals naar Voorthuizen. Om zich zoo noodig te kunnen verdedigen, hadden de kwajongens twee revolvers, geladen met scherpe patronen, mede genomen Nauwelijks werden zij dan ook lastig gevallen, of een der jongens greep zijn vuurwapen en loste drie schoten op zijn tegenpartij. Gelukkig werd niemand geraakt. Bijna aanstonds werd het vuurwapen door de politie in beslag genomen en proces ver baal opgemaakt. De Minister van Buitenlandsche Zaken bregnt nogmaals ter kennis van belangheb benden, dat niemand zonder een speciaal permit, door de Britsche autoriteiten afge geven, in Transvaal of Oranjerivier kolonie wordt toegelaten. Tusschen de aanvrage van een permit en de afgifte daarvan verstrijken in den regel verscheidene maanden. Belanghebbenden worden er dus ernstig voor gewaarschuwd, ter voorkoming van een langdurig en kostbaar oponthoud in de Zuid-Afrikaansche haven plaatsen, niet met bestemming naar Trans vaal of Oranjerivier-kolonie scheep te gaan, alvorens zij de zekerheid hebben, dat het door hen aangevraagde permit is afgegeven aan den waarnemend consul-generaal der Neder landen te Pretoria. Een politiebeambte had een particulier een gulden gegeven, om voor 85 cent een flesch brandewijn te koopen bij iemand, die geen vergunning had. Proces-verbaal volgde. In zijn requisitor zeide de Ambtenaar van het O M., dat deze wijze van verbaliseeron hem niet bijzonder sympathiek is. 'tls wel in den geest eener circulaire van '89, maar sprekers meening is, dat wanneer in eene gelegenheid werkelijk clandestien drank ver kocht wordt, er gelegenheid te over is om proces-verbaal op te maken, zoodat men de overtreding niet behoeft uit te lokken. Alleen als uiterste middel zou een derge lijke handelwijze gerechtvaardigd] kunnen worden. Aan de schuld van beklaagde doet dit ech ter niets af, zoodat spreker eene boete van f 25 requireert. De politiebeambte, (een rijksveldwachter 1) vraagt thans of hij de door hem betaalde flesch (ter terechtzitting als bewijsstuk aan wezig) terug kan krijgen. De kantonrechter zegt dat dit niet gaat. De politiebeambte Maar me 85 cent dan Kantonrechter Dat kan ik niet helpen. Van uit het publiek wordt zachtkens ge floten „Wie moet dat betalen, zoete lieve Gerritje 1" Wie? De pollitiebeambte, die de overtreding uit lokte en het genoegen had een mooi ver baaltje te kunnen opmaken. Als dit genot geen 85 cent waard is, moet men maar niet beginnen' met deze vooruit te storten. Zeker is het, dat dit den beambte geen tweede maal zal gebeuren. De vise-president van den Raad van Etate, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, is Donder dag overleden. Hij bereikte den ouderdom van 69 jaren. Vóór dat de heer Schorer tot het hooge arnbt werd geroepen dat hij tot aan zijn dood bekleedde, vervulde hij de betrekking van burgemeester van Middelburg en van commissaris der Koningin in Noord- Holland. Op Walcheren worden uien verkocht tegen 20 cent de vijf kop; ze zijn zóó groot dat er niet meer dan tien, hoogstens twaalf in een vijfkop gaan. De soort is platte Zeeuwsche stroogele. De werkzaamheden op het wrak der Lutine zijn geëindigd Door het minder gunstige weder heeft men in dezen zomer slechts zeven keeren het wrak kunnen be werken. Evenals vorige jaren was het resul taat nihil, zoodat men van Engelscho zijde er ernstig over denkt, geen werkzaamheden er meer op te beproeven. Grappig. De prins van Monaco, het speelbanklandje, heeft aan het vredescongres te Rouaan een ontwerp van wereldvrede-vlag voorgelegd, geteekend door keizer Wil helm 1 De teekening is een wit kruis op een rooden giond. Het Bernsche vredesbureau heeft er, met goedvinden des keizers op ge teekend het woord Pax, (vrede.) De Engelsche en Amerikaanscho gedele geerden op het kongres hebben verhinderd dat het plan aan het kongres voorgelegd werd. De „Vorwarts" merkt op dat deze vredes- vlag terzelfder tijd ontworpen werd, als de nieuwe ontwerpen in zake artillerie, kavap lerie en wat diens meer zij. In Waren (Meclenburg) is verhooging van salaris geweigerd aan de leeraren van het gymnasium, volgens een berichtje in „de Bode", op grond van de volgende wonderlijke overwegingen le. nog slechts enkele jaren geleden werd verhooging toegestaan 2e. sommige leeraren hobben geld op de spaarbank staan, en 3e. anderen zijn zóóver achterop, dat er toch geen redden meer aan is. Zondag is volgens de „Figaro" te Parijs wat nieuws uitgehaald. De honderden, die een wandeling of een wandelrit door het Bois hadden gemaakt, kwamen, toen zij tegen vijven naar huis terug wilden, voor ge sloten hekken. Die waren gesloten, opdat de rijtuigen en gewone voetgangers niet de dravers hinderen zouden, die zich belast hadden met de edele taak te voet rondom Parijs te rennen. Meer dan een uur hebben rijtuigen en voetgangers zich opgehoopt aan de porte Dauphine, de porte Maillot en de porte de la Muette. De Parijzenaars zijn ge duldig, maar nu toont de „Figaro" zich toch boos. Te Parijs zijn weer eens twee menschen omver- en doodgereden door automobielen. En geen oude langzame menschen 1 Een meisje van 23 op den boulevard de la Ma deleine de auto is weg kunnen komen 1 een man van 25 rue Robuteau. Dat schijnen zoo de eischen der sport 1 Telkens leest men klachten in de Fransche bladen, maar ondertusschen gaan de auto's in vliegende vaart hun gang Prof. Behring, de bekende ontdekker van het diptheritus-serum, heeft een zeer goed werkend middel uitgevouden om runderen onvatbaar te maken voor tuberculose. Voor dit doel heeft hij zwakke levende microben voor inenting gebruikt en daarmee is hij volkomen geslaagd. Thans zet hij zijn onder zoekingen voort, in de hoop te geraken tot bestrijding der zoo gevreesde ziekte onder de menschen. Maar hiertoe wordt een andere methode vereischt, daar inenting met levende microben gevaren met zich zou kunnen brengen. Uit de melk der ingeënte runderen hoopt prof. Behring het gewensch geneesmiddel te putten, maar er zullen nog een oneindig aantal proeven moeten worden genomen eer men tot de behandeling van menschen durft over te gaan. Er werd tot nu toe door de Engelschen beweerd dat, al was het leger in Z-Afrika ook slecht toegerust, der marine voor haar aandeel de hoogste lof toe kwam. Maar ook daaraan wordt nu getornd. Uit het lijvige rapport van de oorlogs- commisie heeft men opgediept dat een der jongste en beste generaals. Sir Arch. Hunter zich zeer afkeurend over de marinekanonnen te Ladysmitn gebruikt, uitliet. Hij zei aan de commissie dat zijn verklaring een storm van verontwaardiging zou verwekken. Hoe wel de kanonnen steeds op vaste platformen stonden, was de uitslag van het schieten zeer slecht, zoodat hij eens aanbood door schoolmeisjes hetzelfde te laten doen. Dat was heel iets anders dan het roemen op „het schitterend schieten, schot na schot" van den bevelhebber der marine-afdeeling in Ladysmith, kapitein nu rear-admiraal Leamb- ton! en toen de commissie aan hem de verkla ring van Huntor voorlas, brak hij in een woedenden uitval tegen Hunter los, dien hij zelfs voor een „stommeling" uitmaakte. Er is werkstaking onder de Lont politie. De graafschapsraad had agenten, die in do parken dienst do gedragen in de uren dat zij niets hebben, in de parken papier en ani goed op te mimen. Ze hoefden uniform te doen. Maar 51 man we dat werk beneden hunne waardigheid De staking in de mefaalindit Berlijn begint thans een ernstig aai krijgen. Daar de stakende metaalbe vasthouden aan den eisch gesteld don organisatie en de hervatting van den woigeren, heeft het door deVereenif Berlijnsche metaalwarenfabrikanten ie; comité de uitsluiting der betrokkens geproclameerd. Tot de vereeniging, waarvoor dit van toepassing is, behooren 171 firm ongeveer 12,000 arbeiders. Daarbij zich nog 54 andere firma's met 3000 arbeiders aangesloten. Zondagmiddag was het in den tuin te Halle juist bijzonder druk; mooi weer en voor 't laatst was eri tegen verminderden prijs toen eei die als rijdier gebruikt werd, en drie k in zijn zadel droeg, plotseling wili Met een ruk wierp hij zijn kleine af, trapte een schutting om, en sjo lukkig nog meer schuw dan kwaa tusschen de menigte door. Wie hen weg kwam, wierp hij opzij, tafeltjes ei stootte hij om, totdat de tweebewak vingen en weer in zijn hok wilden b Maar dat gelukte niet. Door het gi de menschen die overal heenstoven de kluts kwijtgeraakt, en ongelukki de kolossus het in den zin, na noge lantaarnpaal en een vrouw met een wagen omgestooten te hebben, nemen in een veranda, die vol vluck was Daar verbrijzelde hij een en draaide zich ten slotte in een hw bij een aantal menschen togen de gedrukt en vrij ernstig gekneusd Het duurde een heele poos voor monsterdier weer in bedwang had int waren verscheiden kinderen en voh gekwetst en niet weinigen waren fis vallen van den schrik. N. (buiten verantwoording van de Red; Chilisalpeter in den Herfs ■Mmwuii .Uiii Ofschoon in den laatsten tijd op lezinge; schriften, vakbladen enz. meermalen op bore: punt de aandacht is gevestigd, mcenen i nogmaals hiervoor de attentie te mogen vra: neer wc hierboven plaatsen „Chilisalpeter in di dan bedoelen wij daarmee de noodzakelijkbE gift Chilisalpeter in den herfst voor onze wi: sen. 't Is bekend, dat onze landbouwgei stikstof uitsluitend opnemen in den vore salpetcrzuurzout. Wil dc landbouwer dus I hebben, dan dient hij te zorgen, dat deze in zijn bouwgrond steeds voorhanden is, herfst. Is daarvoor een opzettelijke bemi Chilisalpeser in den herfst beslist noodig beweerde men algemeen van niet. Doch de Génestct heeft ook weer gelijk, wannes „Wat de wijzen ons hedon als waarheid t straks komt een wijzer, die 'tweg redeneert Is men in Duitschland reeds lang overtuii noodzakelijkheid cener matige Chilisalpeter herfst, ook op de rijksprocfvelden in Ncdcrl duidelijkste de grootc waarde biervan geblei meer nut zal een weinig Chilisalpeter thaw we zoo'n kouden, natten zomer achter denr Wat toch is het geval Op zeer vruchtbar zal, onder gunstige omstandigheden uit salpeterzuur gevormd worden. Niet of wei; in de aller bovenste laag, omdat genoemde volgens onderzoekingen van Warington het donker geschiedt. Men lette hierop, omdat de kiemplantjes neembare stikstof in den bovengrond moctE vinden. Verder is op de salpeterzuurri temperatuur van den bodem van overwegend; Bij 37° C. hoeft zij het snelst plaats en net naarmate de temperatuur meer tot 5° nader normale omstandigheden zaj nu de bodemt< in den zomer het geschiktst zijn. Dit is tl niet het geval. De zomer is nat en kond door de lage bodemtcmpcratuur is er gedw zomer weinig of geen salpeterzuur gevormd, wezige voorraad is door het gewas opgete' we mogen aannemen, dat er thans in den bodi aan direct opneembare stikstof is. De ni hierin weinig verbetering brengen, want moei warme dagen komen, dan dient dc aangcvoei in de eerste plaats om het overtollige wnti verdampen. De bodemtcmpcratuur zal du laag blijven en de uitgezaaide korrels, hoe kwaliteit ze ook zijn mogen, zullen plantje! gen, die in hun prilste jeugd gebrek aan neembare stikstof zullen krijgen. Een kwijnc; is hiervan het gevolg. Dat mag niet. OnU wassen gaan een kwaden tijd tegemoet en toegerust worden. Naast voldoende hocvccll en phosphorzuur is aanwezigheid van dired bare stikstof dringend noodzakelijk. En o« zijn dat deze aanwezig is, is oen matige gi peter straks bij liet zaaien of het opkomet van niet geringe betcckenis. In de mees! zal een hoeveelheid van 100 K.G. per tt doende zijn. P.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2