Buitenland. Marktberichten. I Pre d i k b e u r t e n, j Volgens geruchten zou op het strand nabij den vuurtoren een schip zijn gestrand. Onze correspondent liet daarover ons echter niets weten. De kapitein van de stoomboot „Gronin gen III", de z.g. oude Lemmer-nachtboot, die Woensdagochtend te Amsterdam aan kwam, heeft gerapporteerd, dat hij dien nacht op de Zuiderzee een omgeslagen tjalk zag drijven, waarop zich vier personen bevonden. Hoewel de kapitein alle moeite deed om de schipbreukelingen te redden, kon hem dit door het stormweer niet gelukken, zoodat de vier opvarenden van de tjalk naar alle waarschijnlijkheid verdronken zijn. Uit Enkhuizon wordt gemeld In den storm van Dinsdagnacht zijn de jongelieden uit Enkhuizen, de drie gebroeders S., A. en C. Scholten en hun neef D. van Es, die een zeiltocht maakten op de Zuider zee, omgekomen. Het lijk van een der Gebr. Schol ten, met zwemvest aan, is door Elburger visschers in zee drijvende gevonden. Invoer van Hollandsch vee in België 1 Uit Brussel wordt aan het „Hbld. gemeld De Brusselsche Gemeenteraad heeft zich beziggehouden met een bespreking der quaes- tie van de opening der grenzen voor Hollandsch vee. Het socialistische lid Van de Dorpe deed een voorstel, waarin hij den. Raad in over weging gat een adres te richten tot de Regee ring om de opening te verkrijgen der Belgische grenzen voor Hollandsch vee, wat mat 'zich mede zou brengen een vermindering van vleeschprijzen in België. De vrees voor mondzeer, zei spreker, is niets dan een voorwendsel, deze ziekte heerscht erger in België dan in Nederland wat aangetoond wordt door de officieele statistieken. De Regeering heeft niets anders gewild dan eenige veefokkers bevoordeelen. Het liberale lid Lemmonnier ondersteunde het voorstel van den heer Van den Dorpe, en de Raad nam met algemeene stemmen de volgende motie aan „De Gemeenteraad van Brussel protesteert tegen de Regeerings- maatregelen, welke den invoer van vreemd vee in België verhinderen. Hij vraagt dat onze grenzen geopend worden, opdat een einde gemaakt wordt aan een toestand, welke nadeelig werkt voor den handel in vleesch en het algemeen belang." Te Naaldwijk heeft de reuzenkaas, door de zuivelfabriek Delfland op de tentoonstelling ingezonden, heel wat beweging veroorzaakt, en wel overal waar zij verscheen. In de fabriek werd het monster, dat 650 pond woog met de grootste moeite gefabri ceerd, omdat er geen vaten en persen voor kazen van zulke afmetingen bestaan.' Op de tentoonstelling trok zij ieders aandacht doch de jury keurde haar geen prijs waardig, als zijnde „geen eetbare kaas',. Toen echter uit een onderzeek bleek, dat zij zeer smakelijk was. werd haar de 1ste prijs toegekend. Bij verloting viel zij ten deel aan een winkelier, die haar in het klein uitverkocht, tegen een dubbeltje per pond, hetgeen bij bekkenslag werd bekend bemaakt. Wijl de kaas aan elk mes weerstand bood, moest de eerste operatie verricht worden met eene groote scherpe hooigraaf, waardoor klompen van handelbaar model ontstonden, welke toen met messen verder konden bewerkt worden. Het zweetstelsel. In de „Christen- Democraat" leest men Voor eenigen tijd, zoo schrijft een der lezers, te Haarlem zijnde, was ik daar in de gelegen heid om de allerschandelijkste toestanden te leeren kennen in het naiistersvak. De meisjes werken op zoogenaamde ateliers, die maga zijnen van gemaakte goederen voorzien. Ziehier eenige opgaven van uitbuiting Er wordt betaald voor het maken van een dozijn dame3hemden 55 cent, een dozijn jongenshemden 45 cent, een dozijn vrouwenbroeken met schuif 55 cent, een dozijn vrouwenbroeken met Strooken 75 cent, een dozijn kinderhemden 35 cent, een dozijn heeren flanellen 50 cent, een dozijn mans boezeroenen 70 cent, een dozijn mansonder broeken 65 cent, een dozijn kussensloopon met knoopen en overslag 36 cent, een dozij n kussensloopen zonder knoopen met bandjes 30 cent, een dozijn damesschortjes 50 cent, enz. enz. naar evenredighed. Voor deze schandelijke loonen durft men nog bepaald net werk verlangen en wanneer een stuk work wordt afgekeurd of wanneer er een vlekje aan gekomen is door het schuiven langs de drijfriem of anderszins, is de naaister in quaestie verplicht het te koopen voor schandelijk hoogon prijs o. a. een kinderhemdje voor vijftig cents. Wegens de vele regens wordt de toestand in de polders in het westen van Noord-Bra bant met het uur ongunstiger. Op al de laag gelegen velden staan de beetwortelen onder water van rooien is geen sprake en op de hooger gelegen gronden kunnen zij wegens weekheid van den bodem niet vervoerd worden De fabrieken staan stil. Voor de stakers 1 Door den heer C. Los, oud-diaken te Am sterdam, is volgend Open Schrijven gericht aan alle diakenen der Ned. Herv. Kerk „Nu van verschillende zijden wordt ver klaard, dat de ellende in de gezinnon dei- stakers zeer hoog, ja tot het onbeschrijfelijke is gekomen, doet zich m. i. voor de Herv. Kerk een goede gelegenheid voor om de meer malen geuite beschuldiging, „dat men van de kerk niets hoort", door practische daden te logenstraffen. Wat ik dan zou wenschen Niets meer of minder dan werkverschaffing op groote schaal, ten behoeve der werkloozen waartoe inzonderheid de Herv. Kerk in staat is. Van de Grootboek-kapitalen kunnen de diaconieën zonder bezwaar een paar ton afschrijven en het zou best kunnen gebeuren dat het „werken" met de gelden voor de kas voordeeliger bleek dan het „beleggen". Meer malen werd reeds aangetoond, onlangs nog van officieele zijde op de Landbouwvergadering te Winterswijk, met hoeveel succes honderden hectaren heidegrond door ontginning in vrucht baren grond werden herschapen. Indien nu de Herv. Diaconieën konden be sluiten om gezamenlijk I of 2 ton gouds te steken in zoo'n ontginning, dan zouden vele werkloozen van de aalmoes afgebracht en aan 't werk kunnen worden gezet. Zal de Herv. Kerk, zullen de Herv. diakenen deze schoone gelegenheid om de armen te helpen, ongebruikt laten De leveranciers beetgenomen Te Haarlem is in staat van faillissement verklaard zekere K. Deze heer is kortgeleden in het huwelijks bootje gestapt. Op schitterende wijze werd hier de bruiloft gevierd en het huis werd rijk gemeubileerd en gestoffeerd alles op crediet. De bruidegom wist met zijn gladde tong zijn leveranciers in den waan te brengen dat hij er warmpjes in zat. De dag werd bepaald, waarop de schuld- eischers konden disponeeren. Toen zij aan het huis kwamen was het gesloten het jonge paar was op de huwe lijksreis. Na het uitgesproken faillissement is voor de schuldeischers, die dachten dat de zaak nog wel in orde zou komen, de hoop op be taling verdwenen. Het delven van aardappelen gaat te Spijkenisse bedroefd slecht, gemiddeld wordt er niet meer gedolven dan 15 H. L. per gemot. Een landbouwer heeft 11 gemeten (5Vs bunder) aardappelen, waarvan vroeger eens werd gedolven 1000 H. L. groote aardappelen, thans bedraagt het van 't zelfde stuk land niet meer dan 45 H. L. Ook een jubilé. De rechtbank te Win schoten heeft wegens frauduleus vervoer van gedistilleerd Albertje H., vrouw van den arbeider Harm Sm., te Leta, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De vrouw is reeds meer dan honderdmaal veroordeeld. De prijs van het stroo is stijgende. Men betaalt thans voor zuiver geschut stroo dat verwerkt wordt in de stroohulzenfabrie- keu, f 11 per 500 K G. Alles wordt duurder De bond van schoenfabrikanten besloot in zijn te 's Hertogenbosch gehouden vergadering de prijzen met 5 percent te verhoogen. Weder is het te Gestel (Noord-Brabant) voorgekomen, dat een meisje zich terugtrok op het tijdstip dat zij zou gaan trouwen. Zij en hij kregen zelfs zoo'n hooge ruzie dat beiden een proces-verbaal opliepen. Toen voor eenigen tijd het alarmeerende bericht in de pers do ronde deed, dat de grenzen voor den uitvoer van Nederlandsch fokvee naar Duitschland waren opengesteld, werd het in de Oost-Friesche bladen van ambtelijke zijde direct tegengesproken. Thans verschijnen van de firma Schrader en Co., te Nenbrandenburg, groote advertenties in Duit- sche bladen van den volgenden inhoud „Van af den 1 Oct. stellen wij in onze stallen aan den spoorweg alhier nog een transport van J'A- tot IVs-jarige origineel Hollandsche stieren ten verkoop. Wij vestigen de aandacht er op en geven daarvoor elke gewenschte garantie, dat de stieren door ons direct in de beste fokgebieden van Heil zijn aangekocht en over zee te HambuiJ gevoerd. Bij eiken stier leveren we een ambtj geteekend oorsprongsbewijs, en zoo in het stamboek was opgenomen, mede het schriftelijk bewijs. Het meerei! dezer stieren (stamt af van koeien met] melkgift van 30 tot 40 L. per dag. Het is voor de liefhebbers de laatstel legenheid, hun veestapel met het kosttf Hollandsche bloed te verrijken, daar del kanselier de ons door den Senaat van burg bereids verleende vergunning tot verdl invoer van Nederlandsch fokvee heeft] geheven. Te Winschoten doet zich een gevall slaapziekte voor bij de omstreeks 17-jaf dochter van F. Lindeman. Sedert bijna] week slaapt het meisje. Een enkele i ontwaakt ze slechts, een enkel woord „moei of zoo iets sprekende. Al dien tijd gebtf ze dan ook niets. Een zonderiinge Jack the -J Boston ontdekt. Dit jongemensch maap 2 er zijn werk van meisjes te slaan, gelulT op zoodanig lichaamsdeel dat de bla] plekken niet in het oog kunnen vallen, werd een paar dagen geleden gesnapt| kreeg 25 dollar boete voor onbehoorlijk ge Te Petersburg is Zaterdag de sneeuw gevallen in Kazan woedt sedert] dagen een heyige sneeuwstorm. Niet alleen in den Oeral en rn Arcij geld is reeds sneeuw gevallen, ook iel Krim heerscht koude, te Simferopol 1^, eveneens sneeuw. Daarentegen wordtr Finland een warme herfst gemeld. InI gouvernement Nyland bloeien veel bloerrT in Batum reeds voor den tweeden keer.] Wegens totale onbekendheid vanl Duitsche volk en zelfs van de Duitschel geering met Nederlandsche landbouwtoesf den, is door die regeering thans een am| naar aangesteld, dr. Julius Frost, so< oeconoom, met standplaats 's-Gravenbl om zich op de hoogte te stellen speciaal] de oeconomische toestanden in ons lancl daarover te rapporteeren. Deze ambtenaar is thans bezig achter! volgens alle provincies af te reizen en 1 landbouwers en landbouwspecialiteiten toestand van het bedrijf en den landbouf| den stand te bespreken. Wat reeds lang als geheimzinnigl fluister, als de voorbode van iets gewelif als de aankondiging eener revolutie, verschijnen van een schrikkelijk droombj in de kantoren der groote modehuizenl ronde had gedaau, neemt thans een vastsf vorm aan De crinoline komt terug 1 Voor Je vierde maal staat zij aan mode-horizon. „Vertugarde" heette het wangedrocht] het eerste, „panier" voor de tweede „crinoline" voor de derde. Nu sprekal toongevende kleermakers der Parijsche mi wereld, met geheimzinnig schouperophaf schuchter en bescheiden, van ijzerdraadl baleinen, die do japonnen beteren vtj zullen geven. Maar men kan er zeker f zijn, in den hoogen raad der mode is beslot de crinoliene komt weder. /omlag 11 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Nain. half 3 do llr. Baronds. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur do Hr. Bari Oudeschild. Voorin. 10 uur ds. Lefl'el. Oosterend. Voorm. 10 uur do IlrVanZwi Coclcsdorp. Voorm. half 10 do Jlr. Barendi GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom, Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds Kuporus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Hoop. Schamen, 8 Oct. Aangevoerd: 9 paa®| f 80 a 1 150 6 Stieren f 70 a f90110 Gijp kooien f 140 a 1200; 90 Kallkooien f '8*®- f 280; 25 Nuchtere Kalveren 1 10,a l'fl 685 Schapen f 12 a f 29,50675 LnmmcrenflB a 1 2025 Varkens f 11.a f 13,31 jjj Varkens 36 a 42 cent per kg.143 Vette Ktfl' CTPgy lt» jufjaa WC

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2