N°. 1686 Donderdag 15 October 1903. 17 J a ar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat Burg op Texel PUBLICATIE TEXEL, 14 October. Ter markt waren Maandag j. 1. aangevoerd 43 koeien, 119 Kalveren, 3 N. Kalveren, 85 Schapen, 267 Lammeren, en 24 Biggen. Prijzen waren als volgt Koeien f 80 a f 215Kalveren f 45 a 65; N. Kalveren f 16 a 18Schapen f 16 a 17; Lammeren f 12 f 13, Biggen f 10 a 12. Wolvee lager in prijs, rundvee gewild. - Van 30 Sept. tot en met 12 October zijn van hier verzonden: 312 lammeren, 167 schapen, 8 koeien, 4 kalveren, 4 paarden en 38 varkens. In het geheel zijn dit jaar nu uitgevoerd 34,521 lammeren en 6009 schapen. In „Het Weekblad voor de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen" komt het volgende bericht voor van belang voor de visscherij Reeds geruimen lijd wordt door vele gar- nalenvisschers geijverd om vrijstelling van den zoutaccijns te verkrijgen, op dezelfde wijze als dit vergund wordt aan de ansjovis- zouters. Ofschoon tot dusver alle pogingen mis lukten, is thans naar ons gemeld wordt voor den tijd van zes maanden vrijdom van zoutaccijns verleend aan vereenigingen van garnalenvisschers te Zoutkamp, te Veere, te Arnemuiden en te Vlissingen. Waal, 12 Oct. De Huishoudelijke verga dering van „Nut en Genoegen" werd do«r slechts 16 van de 63 leden bijgewoond. Het voorstel tot verhooging der contributie werd ingetrokken, doch bepaald, dat op den laatsten Nutsavond van ieder lid eene kleine extra contributie zou worden gevraagd ter bestrijding der onkosten. Als lid van het Bestuur en als Secretaris- Penningmeester werd gekozen de heer C. van den Berg, die de benoeming aannam. Bepaald werd, dat de eerste leesavond zou worden gehouden op Donderdag 5 Nov. in de „Bellevue". Oudesohild, 12 Oct. Zaterdag hield de Schippers- en Visschersbond in de „Zeven Provinciën'' eene algemeene vergadering. Na opening en het lezen der notulen, werd door den heer S. G. Kuijper, penningmeester, rekeniDg en verantwoording gedaan over het afgeloopen yereenigingsjaar. Er bleek een flink batig saldo in kas te zijn. Door eene commissie, bestaande uit de leden G. C. Kuijper, P. de Waard en C. J. Duinker, werden boeken en bescheiden na gezien en accoord bevonden. Naar aanleiding eener ingekomen circulaire, werd besloten uit de kas der vereeniging f10 te schenken aan den behoeftigen schipper P. Puister, die in Aug. 1.1. in de Zuiderzee zijn vaartuig en daarmee zijn middel van bestaan-had ver loren. Op voorstel van het lid Jb. Boon, werd met algemeene stemmen besloten, uit de kas f25 af te staan, voor de weduwen en weezen der verongelukte Zeeuwsche visschers, terwijl voor hetzelfde doel later door het Bestuur eene collecte zou worden gehouden bij de ingezetenen, zoodra er weer wat meer verdiend werd door de meesten. Omtrent de mosselzaak zou in gelijke geest gehandeld worden als te Oosterend. Over de vrijstelling van zoutaccijns bij het garnalen- bedrijf werd breedvoerig gesproken. Het resultaat was, dat de heeren J. Jz. v. d. Sterre en Jb Boon Jz ter audiëntie zouden gaan bij den Minister van Financiën, om de belangender visschers daar te bepleiten. De beraadslaging over de ongevallenwet eindigde hiermede, dat men zich met de visschersvereeniging te Oosterend in verbin ding zou stellen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H Dogger herkozen. Voorde heeren J. K. G. Muller en L. Duinker, die voor het lidmaatschap hadden bedankt, wer den gekozen de heeren J. G. Kuijper en C. J. Duinker. Bij de omvraag wees het lid J. J. Kooger op de wenschelijkheid, om het drijfbaken van de Piwer, in het Amsteldiep, in beteren staat te doen brengen. Te ruim hall tien werd op de gebruikelijke wijze de vergade ring gesloten. In den hoek achter de scheepswerf is heden een lijk aangedreven, oogenschijn- lijk van een nog zeer jeugdig persoon. Dit lijk verkeerde in zoo gevorderden staat van ontbinding, dat het hoofd er aan ontbrak. De jonge drenkeling is ter aarde besteld op de begraafplaats „Ook u wacht ik", op het voor drenkelingen bestemde gedeelte. Oosterend, 13 Oct. Met het stormweer van de vorige week dreef van hier weg eene boot, gemerkt „Texel 156 M. V.", eigen dom van schipper M. Vlaming, alhier. Men heeft bericht ontvangen, dat deze te Stavoren is aangekomen en dat de schade er aan be trekkelijk gering is. Ook de schuit „T. X. 88" was bijna los geraakt, daar een kram uit den ankerketting was gerukt. Met eene vlet liet men zich naar het vaartuig afzakken en wist het zoo te behouden. De Noordzeevisschers konden in de vorige week niets verdienen, daar zij door het ruwe wedèr niet konden uitzeilen. De oestervisschers hebben nog iets kunnen doen. Van deze weekdieren is nog wel wat te vangen, doch de prijzen zijn laag. Volwas sen oesters gelden f3, kleinere f0,70 per 100 stuks. Vroeger maakte men meer malen 7 en 8 cents per stuk. De volgende berichten van onzen corr. te Oosterend, welke door een verzuim in ons vorig nummer niet werden opgenomen, geven wij alsnog plaatsing Door de Visscherij-vereeniging' „Betracht het Goede", alhier, zal onderzocht worden, of het mogelijk is, een pensioen fonds voor weduwen en weezen, zoowel van land- als zeelieden, te stichten. Eene commissie, tot het verzamelen van gegevens daartoe, is benoemd en zal in eene volgende vergadering haar rapport uitbrengen. De vergadering van „Nut en Genoegen", op Woensdagavond 1.1. gehouden en belegd tot afdoening van huishoudelijke zaken, be stond uit 16 leden, welke opkomst niet kleiner was, dan die in voorgaande jaren. Na het lezen van de notulen werd reke ning gedaan door door den Penningmeester, die zonder aanmerkingen werd goedgekeurd. Niettegenstaande de hooge uitgaven in het afgeloopen jaar, werd met een batig saldo gesloten. Tot het aankoopen van boeken voor de bibliotheek werd eene som van f 15 beschik baar gesteld. De bibliotheek zal geopend zijn des Zaterdags, telkens tusschen 1 en 2 uur. Het verzoek werd gedaan om de boeken, die alle opnieuw in orde gemaakt zijn, bij het lezen zindelijk te willen houden. Door vertrek en bedanken was het leden tal eenigsziüs achteruit gegaan, doch zes personen werden weder als lid aangenomen, zoodat de vereeniging thans 81 leden telt. Op voorstel van een der leden werd be sloten, om het Bestuur voortaan uit vijf leden te doen bestaan, die volgens rooster aftreden en zitting nemen voor drie jaren. De drie leden van het Bestuur traden tot heden ieder jaar allen af. Bij volstrekte meerderheid van stemmen werd het Bestuur aldus samengesteld J. Daalder Dz VoorzitterJoh. S. Koning, Vice-VoorzitterLeo Koning, le Secretaris W. D. Bakker, 2e Secretaris en J. J. Roeper, Penningm. Met de beste wenschen voor de vereeni ging werd de vergadering gesloten. De Cocksdorp, 11 Oct. Gisteren strandde even bewesten den vuurtoren van Eieriand de Deensche driemast schoener „Valborg" van Soendborg met brokken marmer, ge voerd door kapitein Rasmussen van Christian- sand naar Boulogne. Zoodra men hier vernam, dat er een schip in nood verkeerde, werden maatregelen ge nomen om zoo mogelijk met de reddingsboot de in nood verkeerende schepelingen te red den. In betrekkelijk korten tijd was men met de boot recht voor de strandingsplaats en hoewel de zee hevig te keer ging, wist hare kloeke bemanning de schepelingen, zeven in getal, behouden aan het strand te brengen. De stuurman was bij de stranding tegen de verschansing gesmeten en had een paar ribben gebroken; zijn zoon had zich aan een hand bezeerd. Na van den doorgestanen angst wat te zijn bekomen, werden ze per as naar hier gebracht en gehuisvest bij den logement houder Buijs. Het schip, dat nog geen jaar oud is, zit op het vaste strand en schijnt weinig te hebben geleden. De bemanning der reddingsboot, die de redding op zoo cordate wijze volbracht, be stond uit de volgende personenW. Griek (schipper), Jb. v. d Koog, P. Bood, A. Bakker, R. Buis, J. Griek, C. Boon Az., C. BoonMz., M. Boon Jz., A. List en J. Stark. Nog strandde op de Vliehors de bom schuit „Sch. 142", schipper Spaans, van den reeder A. de Niet. Hevig had dit scheepje met de golven te kampen, sloeg door de gronden heen en geraakte eindelijk op het Zuiderstrand van Vlieland. Het was op de terugreis en had 16 last haring in. Cocksdorper visschers brachten de netten hier aan. De bemanning bleef op het schip, hetwelk zeer lek is en de kiel reeds heeft verloren. 13 Oct. De bemanning van de „Val borg" is gisteren vertrokken. De kapitein komt weer terug. Men is nog niet met de lossing begonnen. Met de ontschepiDg van den haring der „Sch. 142" zal heden een aanvang worden genomen. Den Hoorn, 13 Oct. Een zeldzaam schot had de jager B. C. Lap alhier terwijl hij op jacht in de duinen was bespeurde hij een haas dien hij schoot en tegelijk 'dat hij den TEXEIüCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Aangezien het in den laatsten tijd herhaal delijk voorkomt, dat de bekendmakingen, die van gemeentewege, in het belang der ingeze tenen in de verschillende dorpen worden aan geplakt, door baldadige handen worden vernield of onleesbaar gemaakt, brengt de Burgemeester van Texel ter kennis van de ingezetenen, dat bij eventueele ontdekking van den dader of da ders, deze met de meest mogelijke gestrengheid zullen worden vervolgd. Aangezien het aanplakken van bekendmaking, alleen en uitsluitend plaats heeft in het belang der ingezetenenworden de publicatieborden mede in de bescherming van het publiek aan bevolen. Texel, den 8 October 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1