No. 1687 Zondag 18 October 1908. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. I bril iu étni, gevonden in de Gravenstraat. 1 paar kousen. Nieuwstraat. PU BLIC AT I E Aangezien het in den laatsten tijd herhaal delijk voorkomt, dat do bekendmakingen, die van gemeentewege, in het belang der ingeze tenen in de verschillende dorpen worden aan geplakt, door baldadige handen worden vernield of onleesbaar gemaakt, breDgt de Burgemeester van Texel ter kennis van de ingezetenen, dat bij eventueele ontdekking van den dader of da ders, deze met de meest mogelijke gestrengheid zullen worden vervolgd. Aangezien het aanplakken van bekendmaking, alleen en uitsluitend plaats heeft in het belang der ingezetenenworden de publicatiebordon mede in de bescherming van het publiek aan bevolen. Texel, den 8 October 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel, Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Woensdag, den 21 October 1903, des vóórmiddags te 107» uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 16 October 1903. De Burgemeester van Texel, Bl. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Vaststelling der Gemeente-begrooting voor het jaar 1904. III Vaststelling der Begrooting van het Algemeen Armbestuur voor het jaar 1904. IV Benoeming onderwijzer school m. u. L.O. De voordracht bestaat uit de Heeron 1 S. de Vries, onderwijzer te Oude-Pekela. 2 J. A. Veurman, Vlieland. 3 H. Janssonius, Emmen. V Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake Gemeente-opzichter. VI Voorstel van den Heer W. Bakker Kz. inzake strookje grond v/h Alg. Weeshuis. VH Adres van den telephoonkautoor-houder D. Mets, houdende verzoek om verhoo ging van jaarwedde. Tc iel TEXEL, 17 October. Regen en nog eens regen, kenmerkten de laatste dagen, en meer dan treurig zijn de berichten die van allerwege worden gemeld omt.rent de schade welke door het vele water wordt veroorzaakt. Zulks is niet slechts in onze omgeving of in ons land, doch ook in andere landen is de toestand al niet beter. En alsof het nog niet genoeg ware, wordt voor de toekomst weinig beters voorspelt. Binnen enkele dagen, zegt een Engelsch blad zal het jaar 1903 den grootsten regen val aanwijzen, sedert 1866, toen het meteo rologisch 'bureau werd opgericht. De over- vloedigste regenval kwam voor in 1879. Nu heeft Dr. Lockyr, van het Solar Physics abservatory te South Kensington medegedeeld dat het zonnevlek-maximum pas in 1905 bereikt wordt. Wij zijn, volgens hem, pas door het regen minimum heen en zijn thans een lange periode van maximum-regenval ingegaan, die haar toppunt zal bereiken in 1914. Hij voorspelde dus een cyclus van elf regenjaren. Een prettig vooruitzicht. Oüdeschild, 17 Oct. Gisteren kwam hier een Urker schipper om onderzoek te doen naar het lijk, dat dezer dagen nabij de haven is aangespoeld. De schipper, die vermoedde, dat de drenkeling zijn voor bijna IV, jaar geleden verdronken zoontje kon zijn, had bereids verlof bekomen het lijk weer op te graven, doch vond dit niet noodig. Uit de beschrijving toch der kleeding, welke nog op 't lijk was bevonden, was 't hem duidelijk, dat zijn vermoeden juist mocht heeten. Vermoedelijk heeft het lijkje ge- deeltolijk in den grond bestort gezeten. Den Boorn, 16 Oct. Achter Den Hoorn, aan het strand, zijn eenige ribben aange spoeld met het merk N. G. S.naar het zich liet aanzien had het al geruimen tijd gezwalkt Een en ander is bij den strand vonder gedeponeerd. Met de kustvisscherij naar paling gaat het sinds een paar dagen iets gunstiger. Oosterend, 16 Oct. De zangvereeDigiDg „Harmonie" heeft hare repetities weder hervat Men hoopt, dat het getal leden nog eenigzins zal toenemen, en gaarne ook zal men zien, dat er donateurs toetreden. Wanneer men terugdenkt aan den genoeg lijken avond, dien men bij de eerste uitvoering van die jeugdige vereeniging mocht smaken, dan zullen ongetwijfeld vele genegen zijn, den Directeur, den Heer M Kikkert, in zijn ijverig streven te steunen. Door iemand uit Enkhuizen wordt tegen woordig druk gejaagd op de Zuiderzee, niet alleen met geweren, maar ook met netten. Met de laatstgenoemde werktuigen worden vooral rotganzen gevangen. De Cocksdorp, 15 Oct. Bij de gisteren te Vlieland gehouden inschrijving hebben vis- schers van hier aangenomen de Zweedsche driemast-schoener „Eva", die met planken is geladen, te lossen voor 30%. Hiervoor moet de lading naar het dorp Vlieland wor den gebracht. Wordt ze naar Harlingen vervoerd dan wordt 35o/o en naar Amster dam 407° uitbetaald. De bomschuit „Sch. 142" is door vis" scherlieden van hier gelost en zal waar schijnlijk verkocht worden. De bemanning is hedenmorgen vertrokken De opgave van de bemanning der red dingsboot in het vorig nummer van dit blad is niet geheel juist. Voor Jb. v. d. Koog leze men Jb. v. d. Kooy en voor M. Boon Jz., M. Boon Jr. Bovendien is vergeten Jn. v. d Kooy, die ook aan de redding deelnam. 16 Oct. Door Cocksdorper visscher- lieden is heden aangenomen de bij den vuur toren van Eierland gestrande driemast schoener „Valborg" af te brengen voor de som van f3000. Vlieland. De bark „Elieser,, is geheel 1 wrak, de deklast spoelt aan strand. Het lossen der uit mijnstutten bestaande lading is aangenomen door visschers van de Cocksdorp, plaats van bestemming is nog onbekend. II. M. stoomschoener „Zeehond" welke gistermorgen naar de Noordzee vertrok ter opsporing van H. M. Gaffelschoener „Argus," kwam gisterenmiddag in 't gezicht van Huis duinen, met de „Argus" op sleeptouw. Door een rukwind werd Dinsdagmiddag te Amsterdam een kinderwagen, waarin twee kinderen, ter hoogte van de Westermarkt, in de Prinsengracht geslingerd. Hoewel de wagen spoedig op 't droge was gehaald, bleek een der kinderen, een meisje van een jaar, reeds te zijn overleden. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemcene kennis, dat met ingang van Zondag 18 Oct e.k. des Zondags weder bestelling zal plaats vinden van de gedrukte kennisgevingen vanover lijden. Monseigneur Gallier nieuw-benoemd bisschop van Haarlem, heeft Maandagochtend te 10Va uur plechtig bezit genomen van den bisschoppelijken troon in de kathedraal St Bavo. Officieel wordt medegedeeld dat de plechtige consacratie zal geschieden op 28 October a.s., door Z D. H. den aartsbisschop, geassisteerd door Mgr. Leijten, van Breda, en Mgr. Hollman, magister-generaal der Orde van bet H. Kruis. Een wolkbreuk. Te Edam ontlastte zich Maandag een geweldige wolkbreuk, verge zeld van een windhoos, die vreeselijk huis hield de oudste menschen herinneren zich niet ooit een dergelijke uitwerking van een hoos te hebben gezien. Tusschen Edam en Volendam werd een schuitje met koopmansgoederen opgenomen en totaal onderst boven gekeerdeen passa giersschuitje onderging bijna hetzelfde lot, doch kwam gelukkig weer in 't goede water. Aan de Vestingen werden, juist in den weg, dien het natuurverschijnsel volgde, zware boomen neergeveld, terwijl daar 't water uit de diepe grachten werd opgezogen en bij wallen van een hal ven meter hoog tegen de huizen geslagen, zoodat de ruiten ingedrukt werden. Het was of in zijn weg een wolkenfloers was en of die uit dichte stof bestond, terwijl die laag een sterk brommend geluid deed hooren. 1 ersoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De hoos is na 10 minuten het plaatsje geteisterd te hebben, zee ingetrokken. Opmerkelijk is het zeker, dat in andere gedeelten dier gemeente het maar matig waaide, terwijl in den gevolgden weg het een ware cyloon was. Wordt het vleesch du goedkooper In Zeeland zijn de prijzen van het rund vee in de laatste dagen sterk gedaald, door dat er geen vraag naar vee meer is. Dit is een gevolg van de daling der vee- prijzen in België. Ook de prijzen der varkens loopen achter- j uiten biggen vroeger graag gewild tegen f 1,25 tot f 3,50 per week, zijn thans tegen f 0,75 a f 1 bijna niet te verkoopen. Bij het Donderdag voortgezet debat over het ontwerp-wijziging-gemeentewet zijn ver worpen of ingetrokken de amendementen- Smidt c. s. betrekkelijk de benoembaarheid der vrouw tot ontvanger en secretaris. De Kamer zal nog behandelen de nadere bepalingen omtrent mijnontginning, en ook zal zij o. a. in de afdeelingen doen onder zoeken het ontwerp tot afschaffing der Staatsloterij en de wettelijke regeling van de loterijen. De voorzitter is voornemens de Kamer weder tegen 10 November bijeen te roepen. De heer Drucker verzekerde dat wanneer het blijkt dat men het voorstel tot grond wetsherziening op de laüge baan wil schuiven, hij het voorstel tot onderzoek zal doen. Aan het daarbij betrokken Departement wordt druk gewerkt aan de voorbereiding van de invaliditeit- en ouderdomsverzekering, wordt in de Couranten gemeld. Door de regeering is een ontwerp in gereedheid gebracht van de Omgevallenwet voor het Noordzee-visschers bedrijf. De Ned. Bond van Horlogemakers heeft de Regeering verzocht vast te stellen eene uniforme voor geheel Nederland dienende tijdsbepaling, geldende zoowel in het burger lijk leven als bij de middelen van vervoer en in alle takken van rijks-, provincie- of gemeentedienst. TEXELSCHE COURA

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1