N°. 1688 Donderdag 21 October 1903. 17 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bukg op Texel TEXEL, 20 October. Maandag waren ter markt aangevoerd2 paarden, 31 koeien, 110 kalveren, 21 schapen, 109 lammeren en 98 biggen. De prijzen waren voor paarden f 100 a 175, koeien f 110 a 185, kalveren f 45 a 65, schapen f 16 a 18) lammeren f 12 a 13 en biggen f 10 a 11. De handel was matig. Zooals zulks de gewoonte is, was ook de Maandag alhier gehouden vergadering van 't Nut" slechts matig bezocht. Behalve het bestuur waren slechts 3 leden aanwezig, terwijl met het oog op de behan deling van de zaken der Algemeene Bewaar school tevens aanwezig waren 3 leden van het bestuur dier school. Door den voorz. werd de vergadering ge opend en medegedeeld, dat door bijzondere omstandigheden de behandeling der zaken van de Alg. Bewaarschool, die anders in de voorjaarsvergadering plaats heeft, thans in deze vergadering zou geschieden. Verder deed spr. mededeeling, dat in het begin van dit jaar van het bestuur dier school bericht was ontvangen, dat de heer Reij weder als id van dat bestuur wenschte aan te blijven, welk besluit met blijdschap was begroet, zoodat de heer Reij als president van dat jestuur was aangebleven. Hierop werd door den penningmeester der lewaarschool rekening gedaan over zijn ge- ïouden beheer, dienstjaar 1903. Hieraan ontleenen we, dat was ontvangen lan schoolgelden f 183,95', vrijwillige jaarl. lijdragen tot instandhouding school f 183,471, ïuivere opbrengst Fancy-fair f 301,88, gift loofdbestuur v/h Nut f 99,70 (30 cent onkos- ,en waren er op gekomen) en verder nog lenige kleine ontvangsten. Totaal der ontvangsten f 861,63. De uitgaven bestonden onder meer uit liverse kleine uitgaven voor leermiddelen, idvertentiën, brandstof, enz., en uit salaris lirectrice f 251,00', le helpster f 96,—, 2e lelpster f37,50. Totaal der uitgaven f 606,71. Dank de fancy-fair en de gift Hoofdbestuur was er nu eens een batig saldo. Door de heeren F. Keijser en A. Wage naker, die zich bereidwillig met het nazien Ier rekening belastten, werd alles in orde levonden. Door den voorz. werd den penningmeester ank gezegd voor zijn accuraat beheer en de ieeren rekeningopnemers voor de door hen jenomen moeite. Ook de begrooting voor 1903, thans aan- ;eboden, werd in orde bevonden. De ontvangsten werden geraamd op totaal 684,92 n.l. batig saldo vorig jaar f254,92, choolgelden f160, contributie f180, buiten- ewone ontvangsten f100. De uitgaven op totaal eveneens f694,92, o.m. oor traktementen directrice en helpster 350, vermoedelijk batig saldo f219,92 en order eenige andere uitgaven voor schoon- ïaken lokaal, verwarming idem, leermid- elen enz. Aan het verslag van de bewaarschool thans oorgelezen ontleenen wij dat de toestand ivredigend mocht heeten. Het aantal leer- ngen bedroeg bij den aanvang der cursus en was allengs gestegen tot 56. Het ihoolverzuim was het grootst gedurende de intermaanden. Het plan om eene openbare s te houden kon door afwezigheid van vele erlingen in Maart niet doorgaan. Aan mej. Kuijper was tegen 1 April 1902 irvol ontslag verleend voor hare betrekking ra directrice, terwyl door de gecombineerde irgadering van besturen Nut en Bewaar- hool uit een opgemaakt drietal tot directrice as verkozen mej. S. Frederiks. De wensch werd daarbij uitgesproken dat die keuze in het voordeel der school mocht zijn. Tot 2de helpster werd benoemd Johanna Langeveld terwijl aan Jantje de Wijn wegens hoogen leeftijd eervol ontslag was verleend tegen 1 Maart 1903. Betreurd werd het, dat aan haar, die gedurende 24 jaar in die school behulpzaam was, geen pensioen kon worden verleend. Het plan bestaat het personeel voorloopig te laten bestaan uit directrice en 1 helpster. Het afgeloopen jaar was voor het bestuur vol afwisseling, de taak van HH. commis sarissen was dikwerf niet zeer gemakkelijk vooral door financieele moeilijkheden. Een zeer gelukkige gedachte werd het genoemd van het bestuur der K. W. Bewaarschool te Oudeschild om voor gezamenlijke rekening een fancy fair te houden, die plaats had op 31 Aug1 en 2 Sept. en uitstekend was geslaagd, daar elke vereeniging van het netto bedrag f 303,63 kon worden toebedeeld Een woord van dank werd gebracht aan de dames commissar essen en de dames ver koopsters voor de vele moeiten, welke deze zich voor dat doel hadden getroost. De financieele uitslag van de uitvoering op den 2en Kerstdag was minder schitterend. Om dien dag echter niet te verliezen, had men toch iets gedaan. Ontvangsten en uit- gavèn hiervan waren ongeyeer gelijk. Een buitenkansje werd ook nog genoten in een subsidie van het Hoofdbestuur van het Nut, verkregen, dank zij het bestuur der afd. Texel dier maatschappij. Betreurd werd het dat aan het voorstel van den Secretaris van het Hoofdbestuur dier maatschappij, om een groote verbetering aan te brengen, geen ge volg kon worden gegeven, ook al weer, even als zooveel, uit gebrek aan de benoodigde gelden. In het bestuur kwam geen wijziging. Volgens rooster moest als commissaris aftreden de heer J. C. Visser. Voor deze vacature werden aanbevolen de heeren J. C. Visser, A. Dros Albzn. en Ph Vlessing. Met algemeene stemmen werd eerstge noemde weder herkozen. Door den voorz. wordt H.H. Commissaris sen dank gebracht voor hun zorg en ijver voor de goede instelling. Door den heer De Jongh wordt gevraagd of niet jaarlijks steun van het hoofdbestuur kan worden verkregen. Door den heer De Braai wordt hierop ge antwoord, dat wel subsidie wordt verleend voor oprichting of verbetering, maar niet om noodlijdende instellingen te steunen om ver der voort te sukkelen. Door een Commissaris van de bibliotheek werden hierop eenige mededeelingen gedaan omtrent die instelling. Hieruit bleek, dat gedurende het vorige leesseizoen aan 84 personen 1210 boekdoelen waren uitgereikt. Aanvulling met nieuwe werken werd noodig geacht, waarvoor een crediet hoogst aangenaam zou zijn. Het ge wone jaarlijksche crediet voor onderhoud der boeken enz werd ook thans gevraagd en verleend. Als commissarissen moesten aftreden de heeren D. Daalder Mz. en R. Moojen, welke beiden met alg. stemmen herkozen werden. Van een der aanwezige leden werd de ver blijdende mededeeling ontvangen, de be schikbaarstelling van eenige goede boekwer ken voor de bibliotheek, welk aanhol in dank werd aanvaard. Door don voorz. wordt hierop mededeeling gedaan van de spreekbeurten, dit seizoen te houden. Daaruit bleek, dat verwacht mag worden als spreker de heer Vis, uit den Beemster, die alhier zal optreden Donderdag 29 Oct., om den volgenden dag als spreker op te treden in de afdeeling van den bond voor staats- pensionneering alhier. Verder als spreker van het Hoofdbestuur de heer A. A. Beekman De datum van diens optreden kon nog niet worden opgegeven, aangezien nog geen bericht daaromtrent van genoemden heer was ont vangen. Verder mocht nog verwacht wor den de heer Chr. Schuver uit Zandpoort (vermoedelijk in Noven ds. Kuperus van hier, begin Maart of zoo mogelijk eerder. Tevens bestaat de kans op een muziek avondje, te geven door Mej. Van der A van Alkmaar, waarbij voor afwisseling eenige voordrachten konden worden gegeven. Omtrent de toelating van niet leden werd op voorstel van het bestuur besloten, even als verleden jaar deze niet toe te laten tegen betaling van 15 cent, doch aan leden en be gunstigers 2 entree-bewijsjes te geven voor elke lezing om uit te reiken aan hen, die daarvoor in de termen vallen (dus niet aan personen, die om financieele redenen zich niet behoeven te onthouden lid of begunsti ger te worden). Behalve 1 of meer dames mogen dus ook 2 heeren niet leden door lid of begunstiger worden geïntroduceerd. De heer De Jongh alleen gaf te kennen meer voor toelating a 15 cent te zijn, ter wijl spr. ook wenschelijk achtte de contributie van begunstigers lager, b.v. op f te stellen. Genoemden heer werd te kennen gegeven dat het bestuur reeds sedert jaren allerlei manieren had beproefd het bezoek aan de lezingen grooter te maken. Door toelating van niet-leden a 15 cent was echter geble ken, dat enkele leden en begunstigers, die zeer goed de contributie konden betalen, voor hun lidmaatschap bedankten, omdat ze evengoed de lezingen konden bijwonen, terwijl contri butie-verlaging ook minder gewenscht en op heden in ieder geval niet mogelijk was. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat op 1 Oct. '02 in kas was f54,58, dat met inbegrip hiervan de ontvangsten hadden bedragen f 249,58s, terwijl de uitga ven bedroegen f 193,03, zoodat op 1 Oct.jl. in kas was f 56,65. Door de heeren F. Keijser en A. Wage- maker worden rekening en bescheiden met elkander vergeleken en in orde bevonden, waarna genoemde heeren dank werd gezegd voor hun moeite en den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Als bestuurslid moesten volgens rooster aftreden de heeren R. S. Kuperus en Cl. H. de Boer, terwijl de Secretaris W. J. Lange veld eveneens had te kennen gegeven zijne betrekking te willen nederleggen. De heer De Boer, als penningmeester da delijk herkiesbaar, werd herkozen met 7 stemmen, terwijl 1 stem in blanco was. In plaats van den heer Kuperus, die niet dadelijk herkiesbaar was, werd gekozen de heer A. Wagemaker, met 5 stemmen Genoemde heeren namen beiden hunne benoeming aan en werden door den Voorz. gefeleciteerd. Tot Secretaris werd na een 2e vrije stem ming bij herstemming gekozen de heer J. de Jongh, die 4 stemmen verkreeg, terwijl op den heer F. Keijser, die vooraf had te kennen gegeven, voor een bonoemiug te zul len bedanken, 3 stemmen waren uitgebracht, en 1 stem in blanco was. Ook door den heer De Jongh werd de be noeming aangenomen, terwijl ZEd door den Voorz. werd gefeleciteerd. Bij de rondvraag bedankt de heer de Braai den aftredende voorz. Door den heer De Jongh wordt de wensch uitgesproken de lezingen aantrekkelijker te maken, waarop hun in overweging wordt gegeven nu hij zelf in 't bestuur zit" daartoe zijne krachten dan ook aan te wenden, ter wijl ook gewezen wordt op het eigenlijke TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. eer re- do sla- do oor

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1