in Naamlooze Yennootschappen, wat als valsch heid in geschrifte gerechtelijk vervolgbaar is. Te Zaandam zal Zaterdag de nieuw gebouwde sluis met eenige plechtigheid worden geopend, naar men denkt in tegenwoordigheid van de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Waterstaat en van Oorlog. De genoodigden zullen eerst eene wandeling maken door de sluis en dezelve bezichtigen. Wanneer dit is geschiedt, zal men de sluis vol water laten loopen, waarmede I1/» 2 uur zal gemoeid zijn; daarna zullen de genoodigden met een salonboot uit de Voorzaan door de sluis naar de binnenzaan varen om een tochtje te maken naar Wormerveer, indien althans de bruggen genoegzame ruimte tot doorvaren aanbieden. Belangrijke bijverdienste. De heer H. van Dijk, te Driebergen, zond aan het Hbld. een brief, waarin hij breedvoerig mededeelt, in antwoord op zijn schrijven op een Duitsche advertentie uit Delmenhorst, waarin „belang rijke bijverdienste", werd aangeboden, niets anders te hebben ontvangen dan een poststuk bevattende een reeks van vage aanduidingen. Dat poststuk was belast met een verreken- bedrag van fl,70. De heer v. D. acht zich gehouden dit in het belang van velen open baar te maken. Men zij dus op zijn hoede. Dit zaakje marcheert goed! In Friesland is de lijstervangst in vollen gang. Hier is de vangst nog al wisselvallig. Het vele water is meer dan eens oorzaak dat de lijsterstrikken niet zijn te bereiken. Te Leeuwarden worden dagelijks gemiddeld 3000 stuks aangevoerd en voor den prijs van 10 tot 13 cent per stuk van de hand gedaan. Ongeveer drievierde deel van dien voorraad wordt verzonden naar België, het overige gedeelte naar de provinciën Holland en Noord- Brabant. Een maatregel van orded Op de Centrale Werkplaats der Hollandsche Spoor te Haarlem zullen binnenkort in de verschillende afdeelingen tijdmeters in gebruik worden gesteld, welke automatisch werken, Het heeft de opmerkzaamheid van de ingenieurs getrokken, dat sommige werklieden over een afstand van slechts 7 minuten ruim 30 minuten bij 't begin der werkzaamheden kuierden Men heeft nu de afstanden van den ingang (M. der Werkplaats tot aan de verschillende af- lee 's zi) kor bui bel de tot' dat ure in sch tha boe gea die aan I dag zin eer wa, 1 die we< mo< teri de 2 i enz ho en ;en dooi lede ivo: wai op 3t. dag moe a ong S naa ïerr kas' N deelingen opgenomen. Ieder werkman neemt d^jv bjj het binnenkomen der af deeling een kaart, Irusl waarop de tijd is aangegeven, hoe laat de kaart, genomen werd, zoodat de adsistent opzichter juist den tijd kan controleeren, voor het gaan van den ingang naar de afdeeling. Deze methode wordt op verscheidene fa brieken in Duitsehland gevolgd. O. H. Ct. ontl C coni ond laar n het Di scha van om N tfiD D Een zonderling natuurverschijnsel. Tijdens een hevigen storm is te Garderen een plankenregen geconstateerd. Planken van allerlei afmetingen werden blijkbaar bovenden uit de lucht in het vredige dorpje neerge slingerd. Dat dit vreemde en lang niet onge vaarlijke verschijnsel heel wat constarnatie veroorzaakte, laat zich begrijpen. In het eerst dacht men niets anders, of zij kwamen uit dezelfde wolkenlagen, die ons den laatsten tijd zoo overvloedig regen bezorgd hebbenWeldra bleek echter, dat de planken afkomstig waren van een steiger aan de spits van den kerktoren, waarvan zij met geweld waren losgerukt. Gelukkig werd niemand getroffen. Naar men aan de „N. Ct." meldt, za de Teijlerzaak 17 Juni 1904 opnieuw dooi den Hoogen raad behandeld worden Door den Minister van Waterstaat isbe afwijzend beschikt op het verzoek van dejndi afdeeling Eiland Wieringen der Holl. Maat ien schappij van Landbouw tot plaatsing van een led veearts op het eiland. :ett: Een mislukte aanbesteding. Volgens 'aa* het reglement van het Waterschap Weer>Dt' dinge, (Drenthe) zijn de eigenaren verplich elk jaar, wanneer het veen aldaar is ver wijderd, geleidelijk 300 meter kanaal of wijl op te leggen. Een uitwonend grondbezittei bleef echter steeds nalatig aan dezebepalini te voldoen, tot groot ongerief en nadeel dei aangrenzende aangelanden. Ged. Staten val Drenthe verleenden daarom aan het Water schapsbestuur machtiging het werk onder hui j)L beheer ten koste van den eigenaar te doei hd, uitvoeren. De aanbesteding had dezer dagei hst plaats en daarbij was laagste inschrijver dfod eigenaar, voor de som vanéén cent. »fwi lam vroi eem van litg lie litg Bur Wax 'en doel van 'tNut, dat zeker niet bestaat in het organiseeren van feestavonden enz. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorz. de vergadering. Na afloop werden onder het bestuur de j functiën verdeeld en wel als volgtC. A. de Braai, voorzitter, Aug, C. Keijser, vice-voor- zitter, Cl. H. de Boer, penningmeester, A. Wagemaker lid en J. de Jongh, Secretaris. Gemeenteraadszitting van heden. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd benoemd tot onderwijzer aan de school met uitgebreid leerplan de heer S. de Vries onderwijzer te Oud-Pekela. Over het voorstel van B. en W. inzake gemeente-opzichter, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, staakten ook nu weder de stemmen, zoodat het voor stel wordt geacht te zijn verworpen Van 13 tot en met 20 Oct. zijn van hier uitgevoerd: 15 schapen, 49 lammeren, 3 koeien, 4 kalveren, 4 paarden en 68 varkens. Oudeschild, 20 Oct Zaterdagavond werd hier het bericht, ontvangen, dat de blazer schuit T. X. 8, bevaren door schipper Dijker, op een of ander voorwerp onder water liggende had gestooten en vol water was geloopen. Terstond gingen eenige visschers met een paar schuiten uit om geheel belangloos den makker uit zijn benarden toestand te helpen. Met vereende krachten gelukte dit en Maan dag werd de beschadigde schuit hier aan de werf gebracht. Te Vlieland waren eenige koeien aan boord genomen en daarop over den wal de reis naar hier aangevangen. Dat terrein, buiten het eigenlijke vaarwater liggende, is nog al onveilig door groote steenen, wrakstukken en mosselbanken. Ook Dijker moest dit ondervinden. Eensklaps stootte de schuit en al spoedig stonden de koeien tot den buik in 't water. Ook deze viervoeters werden gered en kwamen hier behouden aan, zoodat het onheil betrekkelijk nog buitengewoon goed is afgeloopen. Den Hoorn, 20 Oct. Tusschen paal negen en tien is aangespoeld het lijk van een manspersoon gekleed in oliejas en laarzen naar het zich liet aanzien had het reeds lang gezwalkt. De kenteekens dien het bij zich had zijn bij den Burgemeester gedeponeerd. Oostebend, 20 Oct. De heer Joh. Bremer Pz., geboren alhier, heeft te Rotterdam met gunstigen uitslag examen afgelegd voor tweeden stuurman. Langs den zeedijk ligt [tegenwoordig eene groote hoeveelheid zeegras van ver schillende drogers. Het land is te nat, om het daarheen te vervoeren, zoodat het langer aan den dijk blijft, dan wel wenschelijk is. Ook is met de hooge vloeden van den laatsten tijd een gedeelte verloren gegaan. De commissie tot het inzamelen van gelden voor de Zeeuwsche weduwen en weezen, alhier, heeft nu in het geheel ont vangen f 133.50, nl. f120 uit de collecte te Oosterend, f'lO van N. N., fl van B en f2,50 van d. W., allen te den Burg. Hiervan is f131 overgemaakt, terwijl de commissie het resteerende bedrag, zoo moge lijk vergroot door nog meerdere bijdragen, binnen eenigen tijd zal opzenden. De Cocksdorp, 19 Oct. Heden is men er in geslaagd ankers van de „Valborg" uit te brengen. Alle krachten worden nu inge spannen om het schip spoedig leêg te krijgen. Wanneer de wind van de landzijde blijft waaien en het water goed wast, is er veel kans, dat het schip'binnen korten tijd van zijne boeien ontslagen zal zijn, Van de deklast der op de Vliehors gestrande „Eva" is het grootste gedeelte op het strand geworpen en hooger opgebracht. Men wacht nu op wagens en paarden om het hout van het Noorder- naar het Zuider- strand te rijden, waar het verder met schui ten naar Vliedorp gebracht zal worden. 20 Oct. Met eenige landbouwers uit Eierland is accoord gemaakt om de lading van de ,Eva" te rijden. Vandaag zullen eenige wagens met de noodige paarden over het Eierlandsche gat gezet worden. Daar het tjalkschip, hetwelk de lading en inventaris van de bomschuit „Sch. 142" naar Scbeveningen zal brengen, te veel diep gang heeft om over den wal te komen, zal een gedeelte worden overgeladen in een ander vaartuig. Later zal dit weer worden overgenomen. Vandaag denkt men nog te vertrekken. Vlieland 19 Oct. De heer J. Jonkman is candidaat gesteld voorden Gemeenteraad. De uitslag der loting voor de nationale militie was voor Vlieland als volgt 1 Wiersma, 2 A. v. d. Vlies, 3 C. Sieben, 4 L. Lipjes. In 't vorig bericht betreffende de ge- strandde schepen heeft een vergissing plaats gehad, het is het lossen der „Eva", 't welk door visschers van De Cocksdorp werd aan genomen en niet, zooals vermeld werd, het lossen der „Elieser". Ziekteverzekering. De Minister van Bin nenlandsche Zaken heeft aan ziju departement gereed doen maken een ontwerp van wet, houdende „wettelijke verplichting van vaste werklieden" om zich en tot hun gezin be- hoorende personen te verzekeren tegen gel delijke gevolgen van ziekte, kraam en over lijden. Art. 1 bepaald o.m. dat behoudens nader te noemen uitzonderingen, elke persoon, die binnen het Rijk zijne woonplaats heeft, 16 jaar oud of ouder en vast werkman is, ver plicht is zich tegen geldelijke gevolgen van ziekte en overlijden te verzekeren bij eene erkende ziektekas van het verzekerings district, waar binnen hij zijne woonplaats heeft. De wet verstaat onder ziekte, storing van den gezondheidstoestand van lichaam en geest, welke eene genees- of heelkundige behande ling noodig maakt. Werkman wordt genoemd ieder die in of ten behoeve-van een in het Rijk gevestigde onderneming of inrichting tegen loon werk zaam, of die in eene dienstbetrekking is, voor zoover de duur der arbeidsovereenkomst ten minste zes dagen is. Werkgever noemt de wet ieder, natuurlijk of rechtspersoon, in of ten behoeve van wiens onderneming of inrichting een vast werkman in dienstbetrekking staat. Niet verzekeringsplichtig zijn o.m. zij die behooren tot de bemanning van een zeeschip, beroeps-zeevisschers buiten de tonnen, per sonen dienende bij publiek-rechterlijke licha men, waar zij in geval van ziekte schade loosstelling ontleenen, alsook zij die bij de bedrijfsbelasting zijn aangeslagen naar in komens van resp. f1150 of f1200, en zij die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. De verzekering van een verzekeriügs- plichtig persoon heeft tengevolge dat mede tegen geldelijke gevolgen van ziekte en over lijden zijn verzekerdde Diet van tafel en bed gescheiden echtgenoot die niet vast werk man isde minderjarige die bij den verzekerde inwoont en nog niet den leeftijd van 16 jaren heeft bereikt of wel 16, maar nog niet 18 jaren en nog niet is vast werkman, en de bloed- of aanverwant in de recht opgaande linie, die bij den verzekerde inwoont, 65 jaar of ouder en niet vast werkman is. De wet stelt verder geneeskundige keuriDg vast en geeft verder aan eene regeling van den duur der verzekering, vermelding van ziektekassen en hare verplichtingen, verzeke ringsdistricten, enz. Het ziekengeld bedraagt 70van het dag geld bij geheele ongeschiktheid tot werken, 35% bij gedeeltelijke ongeschiktheid en wordt uitgekeerd over ten hoogst 180 dagen. Bij de dagloonen der verzekerden onder scheidt de wet de volgende klassen, minder dan f 0,40; f 0,40-0,60f 0,60-0,80f 0,80- f l,-;f 1,20-1,25; f 1,25- 1,75; f 1,75-2,25; f 2,25-2,75; 12,75-3,25; f3,25 en hooger. In dit verband worden de dagloonen ge acht te bedragen resp. f 0.25 f 50 0,70 0,90; 1,10; 1,50; 2,00; 2.50 3,00 en 3,60. De premie welke aan een ziektekas is verschuldigd wordt betaald door den werk gever aan den verzekerde en wel wekelijks over den afgeloopen week. De patroon is bevoegd deze premie van het loon van den werkman te korten onder zekere omstandigheden en binnen zekeren limietnl. hoogstens twee derden. Te Terschelling is gestrand de Scheve- ningsche bom No. 1, van den reeder P. J. van Leeuwen. Volgens een door hom ont vangen bericht, was slechts een jong matroos aan boord en zijn vermoedelijk de overige 8 opvarenden verdronken. Te Enkhuizen is aangebracht door een Lemmer visscher, het in die buurt drijvend gevonden lijk van een der verongelukten op 6 October van het Enkhuizer pleizierjacht. Bij de lijkschouwing bleek, dat het lijk was van den heer A. H. Scholten, de tweede der van het drietal verongelukte zoons. Nog kwam telegrafisch bericht dat nog een lijk was gevonden, hetwelk moet zijn van eon der nog vermisten. De minister van Financiën heeft aan de registratie-directeuren een schrijven ge richt tegen ontduiking van het registratie recht door middel van gefingeerden inbreng Eonige maanden geleden werd door di hst politie te Lunteren proces verbaal opgemaak ter zake van een aldaar plaats gehad hebbendi mishandeling, die zich als volgt had toege dragen. iur i Eenige boerenknechts van 16 tot 23-jarigei vei boe 1 A.D2

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2