N°. 1691 Zondag 1 November 1903. 17de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel een Te Ier en. am al er. oor en ly? aed aid nu t u aar ge- aen nis sir zig- nen nen ;ues sigo iten op ben, gen. sir ook ken. GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize een mesje en ceintuur, gevonden in do Parkstraat. BEKHNDHAKING. COLLECTE. Burgemeester en Wethouders van TEXEL Voorgenomen een schrijven van de Liefda- igheidsvereeniging „Streven naar Verbetering" Amsterdam, houdende kennisgeving dat binnenkort in deze gemeente eene collecte al doen houden Brengen ter kennis van de ingezetenen, at bedoelde eventueel te houden collecte let door hen wordt aanbevolen. Texel, den 29 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE Jonoheeke, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 31 October. Donderdagavond had alhier de le buiten- owone vergadering in dit seizoen plaats an ,,'t Nut." Als voorzitter fungeerde de aer De Braai, in de laatstgehouden bestuurs- ergadering als zoodanig verkozen, in plaats an den heer Kuperus, die volgens rooster Is lid van 't bestuur en dus ook als voorz. ad moeten aftreden. De heer de Braai opende de vergadering iet een hartelijk welkom aan spreker en oorders, en herinnerde er tevens aan dat a afdeeling thans naar hij meende 81 jaar las. Mochten er dus zijn. die het Nut bij en oude jongejuffrouw vergelijken, bij zoo'n aderdom doet het Nut toch zeker nog veel. Als spreker voor dien avond trad hierna op ds Vis, van Beemster, die een schoone rede hield over rijkdom en het streven van elk om die te verkrijgen. Moge sommigen ook al beweren, werd door spr. opgemerkt, dat zij het geld zeer laag stellen, in werke lijkheid zijn er zeker al zeer weinigen, die niet er naar streven, hun bezit hetzij groot of klein te vergrooten. De manier om dit te doen is al zeer ver schillend. Met gewone handenarbeid gaat dit uiterst moeilijk, geestelijke arbeid en han del geeft meer kans van slagen. Ieder op zijn wijze is voortdurend bezig om te trach ten zijn doel in deze te bereiken. Niet altijd echter kunnen die middelen daartoe gebezigd den toets van eerlijkheid enz. doorstaan. Loterijen, huwelijken uit winstbejag, in plaats van uit ware toegene genheid komen maar al te veel voor, alles om het geld, dat toch feitelijk op zichzelf weinig waarde heeft. Spr. herinnerde hierbij aan een Arabier die in den woestijn verdwaald op het punt van honger te sterven een zakje met kostbare parels vond en meenende dat het geroosterd koren was, zich recht geluk kig gevoelde, om daarna, toen hij opmerkte, „dat het slechts parels waren" zich nog die per ongelukkig te gevoelen. Ook aan den wensch van koning Midas werd herinnerd, die als gunst vroeg, dat alles wat hij zou aanraken in goud zou veranderen, maar al zeer spoedig de dwaasheid van zijn wensch inzag, toen zelfs zijn kind in goud veranderde. Voor geld moge men veel kunnen ver krijgen, niet alles evenwel, en juist soms door het gemis ervan wordt het geluk be vorderd. Juist het bezit van geld brengt dikwijls zooveel bezwaren mede. Vooral voor den rijke is het gevaar zedelijk ten onder te gaan zoo groot, terwijl ook menig maal juist door het bezit ervan zijn geestelijk leven niet voldoende wordt ontwikkeld, om dat de drijfveer om dat te doen, het heilige „moeten" ontbreekt. Het ware geluk zoeke men niet uitsluitend bij den rijke. Barm hartigheid en naastenliefde, die schoone deug den, die vooral zooveel kunnen bijdragen tot 's menschen geluk, moge ook door den rijke in ruime mate kunnen worden uitgeoefend, men vindt die dikwerf in meerdere mate en zuiverder bij de minder met aardsche schat ten bedeelden. Aanleiding tot deze opmerkingen omtrent rijkdom had spr. gevonden in het lezen van een werkje van Franqois Copée, getiteld „Ware Rijken". Spr. had eerst plan gehad hiervan enkele doelen voor te lezen, doch had het later beter gevonden een uittreksel uit het verhaal te geven. In genoemd verhaal du laat de schrijver een pastoor, die lijk is aan naastenliefde, terwille van de armen een bezoek afleggen bij een viertal verschil lende personen, om deze groote sommen gelds terug te betalen, die hen voor jaren door een bankier zyn ontstolen. No. 1 van deze bewoont oen be verdie ping, maar gevoelt zich daar geheel tevre den, is niet buitengewoon verheugd er over nu weer rijk te zijn, omdat hij juist door armoede tot werkzaamheid en geiuk is ge komen, terwijl hij nu meer strijd hebben zal om niet weer in zijn oude kwaal terug te vallen. No. 2 is een schooljuffrouw, die juist door het verlies van haar geld er toe gedwongen is, iets te doen en die school heeft gekocht. Vroeger altijd lijdende aan allerlei, meest denkbeeldige, kwalen, was zij sedert dien tijd geheel veranderd. Zij wenschte dan ook het oude leven niet terug. No. 3 was een eenvoudig architect, die echter gaarne zijn geheele vermogen zou willen afgeven indien zijn vrouw maar mocht genezen. Vroeger een rijke losbol had hij gepoogd een eenvoudig meisje te verleiden, maar deze had hem verontwaardigd afge wezen, door het verlies van zijn vermogen was hij echter gedwongen te arbeiden en was hij een geheel anders mensch geworden. Het meisje dat hij vroeger had willen verlei den was thans zijn vrouw, die hij liefhad boven alles. Ware liefde is meer waard dan groote rijkdom. Alle drie gaven den pastoor een groote fooi voor de armen. Wat No. 4 aangaat, deze was niet arm, doch rijk. Hij had zich zelf verkocht door een schatrijk meisje te trouwen. Over de wijze waarop haar vader die schat ten had verkregen was het echter beter maar te zwijgen. Door dat huwelijk had hij echter gebroken met zijn adelijke familie en dat vooral viel hem zwaar. Het geld, dat hij nu terug kreeg had voor hem geen waarde. Het kwam te laat, want hij kon er niet zijne vrijheid voor terug koopen. Na de pauze die thans plaats had werd door den spreker nog voorgelezen en ver taling van een novelle getiteld„Een ge lukkig mensch." Evenals de redevoering werd ook deze bijdrage door de aanwezigen met aandacht gevolgd. De strekking er van kwam vrijwel in hetzelfde kader met de rede voor de pauze, het was de geschiedenis van een jongmensch, die beweerde niet dan een rijk huwelijk te zullen sluiten om daar door in staat te zijn zijn kunstenaarsloop baan te volgen, doch eindigde met een huwelijk uit ware liefde en met het vinden van zijn geluk in de zorg voor zijn huisgezin. Door den voorzitter werd de vergadering gesloten met een woord van dank en tot weerziens aan den spreker. Een goed begin zei spr. hadden wij, moge nu ook verder het Nut in dit seizoen vrij blijven van aller lei tegenspoeden. Verder deelde spr. nog mede dat in dit seizoen o. a. door ds. Kuperus een spreekbeurt zal worden vervuld in de maand Maart, terwijl 19 Nov. als spreker zal optreden de heer Scliuver uit Zandvoort, een man van 't woord. Bij Kon. Besluit werd benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Apel doorn, de heer A. J. M. van Lohuizen, thans bewaarder van hypotheken te Middelburg, vroeger ontvanger der registratie enz. te Texel. Waal, 30 Oct. Aan de oproeping voor eene vergadering tot oprichting van eene zangvereeniging aan de Waal, was door een 16 tal jongelui voldaan, zoodat tot de op richting werd besloten. De leiding van den zang werd opgedragen aan den heer C. J. Roeper. De oefeningen zullen plaats hebben in „de Rijzende Maan" eiken Donderdagavond. Oosterend, 30 Oct. De heer J. K. alhier liet in deze week een zeldzaam groot en zwaar schaap slachten. Schoon aan den haak woog het niet minder dan 140 halve kilo's. „Nut en genoegen" alhier, zal a s. Woens dag hare eerste gewone vergadering houden in dit seizoen. Als spreker zal optreden de heer J. de Jongb, van de Waal. In deze vergadering kunnen nog nieuwe leden aangenomen worden, waarna de moge lijkheid niet meer bestaat voor het volgende jaar September. Voor een paar dagen werd hier ver toond een vogel, die als eene groote zeld zaamheid moest gelden. Voor Texel is hij dat ook, want de Roer domp wordt hier zoo goed als nooit aange troffen en het eigenaardig gebrul, dat hij in den paartijd laat hooren, wordt hier nimmer vernomen. Doch in de plassen van Zuid- Holland en Utrecht broedt deze reigersoort veelvuldig en woont daar ook het geheele jaar door. Een dergelijk exemplaar heeft dan ook geene bijzondere waarde. Oudeschild, 29 Oct. Voor eenige dagen ontstond, door 't omvallen van een petro- leumlichtje, brand in den winkel van J. K. alhier; Gelukkig wist men het onheil in zijn aanvang te beperken, maar toch was reeds .heel wat schade aangericht. Donderdagnamiddag had in de Koningin Wilheimina-Bewaarschool een openbare les plaats. Vele moeders der kleine leerlingen en andere belangstellenden woonden deze les bij. Vooral de ordelijke spelletjes der kleu ters vielen bijzonder in den smaak. Mejuffrouw S. Backer, die aan 't hoofd der K.W.B. staat, toonde ook nu weer bijzonder voor haar taak geschikt te zijn. Hare help ster, Mej. N. Roeper, gaf mede alle blijken van geschiktheid. Na het eindigen der les bedankte een der bestuürsleden de dames Backer en Roeper, zoomede hen, die zoo vriendelijk waren ge weest de kleintjes op versnaperingen te ont halen, die 't jonge volkje zich goed lieten smaken De Cocksdorp, 28 Oct. Een diep treurig ongeluk had gisteren avond aan het einde der Roggesloot bij het op stroom liggende schoenerschip „Valborg" plaats Toen de wachter J. Stark Jz. den schoener wilde beklimmen om daar met nog eer. ander de wacht te houden, viel hij plotseliug in de diepte. Door den feilen stroom en den hevigen wind kon door den ander onmogelijk hulp worden yerleend, daar de scheepsboot, waarmede men van den wal was gekomen, nog niet was vastgelegd en inmiddels was weggedreven. De ongelukkige, die nog eenige keeren om hulp riep, moest dus voor het oog van zijn makker verdrinken. Stark was een oppassend huisvader en laat eene vrouw en twee kinderen na. De verslagenheid op het dorp is algemeen. 30 Oct. De „Valborg" vertrok gisteren morgen te 8 ure, gesleept door de „Voor waarts", -naar Nieuwediep. Om-partij te trekken van het getijde ging de reis om Vlieland heen door het Vliegat en vervolgens binnendoor naar de bestem mingsplaats. Het lijk van den bij de „Valborg" ver dronkene is nog niet gevonden. Den- Hoorn, 31 Oct Onze vroegere plaats genoot Den Heef S. Boon behaalde Donderdag te Haarlem acte vrije en ordeoefening Gym nastiek. Vlieland. Maandagavond 26 Oct. werd in het hotel Meyer de huishoudelijke verga dering gehouden van Vlieland's Volksbibli otheek. De voorzitter opende met eenige hartelijke woorden van welkom de verga dering, een flink aantal leden wns opgeko men. Uit het verslag van den secretaris penningmeester b'eek dat de vereeniging zich in topnemenden bloei mag verheugen, met een batig saldo van f 64 sloot de kas. Voor aanschaffing van nieuwe boeken werd een bedrag van f 30 uitgetrokken en voor inbinden en herstel i en van oude boeken f 10. Tot Vice-voorzitter werd herkoz.m de heer D. Visser, tot bibliothecaris de heer J. Smit. De "eerste lezing zal plaats hebben den derden Donderdag in November, zooals steed^' gebruikelijk is. Hoe moeilijk het is voor zoo'n eersten avond een spreker te vinden, bleek ook nu weer, voor December en Janu ari stelden zich beschikbarr de lieeren Klip pas en Van der Ree. Dinsdag werd alhier door de heeren A ment, Dekker, v. Rossum en Zeylemaker eene collecte gehouden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Scheveningen. Eene som van f 39,75 werd als opbrengst dezer collecte verzonden aan het te Sche veningen gevormd comité. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Ameeika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Br- ou 3n8 Lel, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, Gelet op de artt. 9, 39, 49 en 50 der Woningwet tn op hun besluit dd. 16 Maart 1903, No. XIII, Maken bekend: lo. dat verhuurders van in deze gemeente gelegen ironingen, welke drie of minder ter bewoning bestemde fertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich lelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel litmaakt, verplicht zijn, binnen één maand nadat de roning door acn huurder is betrokken, bij het bestuur lezer gemeente aangifte te doen van a. hunnen naam,hunne voornamen en woonplaatsen b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer, van het gebouw, waarin zich de wo ning bevindt; c. het aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. 2o. dat de eerste aangiften (d.i. van de thans ieeds 'eranurde woningen) geschieden moeten véór den 1 Januari 1904. 3o. dat verhuurders bovenvermeld, voorts verplicht n, nieuwe aangifte te doen Jbinnen eene maand nadat le woning door een nieuwen (huurder is betrokken, enzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt 4o. dat onder verhuurders worden verstaan de ner- onen, die hetzij voor zich zeiven, hetzij in eenige hoe- Isnigheid eene woning schriftelijk of mondeling ver- luren 5o. dat het bovenstaande niet van toepassing isop er tijdelijke bewoning bestemde loodseD, kecten, ten en en andere soortgelijke inrichtingen, tenzij de be aming, zij het door verschillende bewoners, langer dan jjf jaren aanhoudt, nog op woonwagens of woon- ehepen 6o. dat de formulieren van aangifte eiken werkdag esschen 9 uur des voormiddags en 2 uur des namid- sgs ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn 1 dat geen andere formulieren mogen worden gebezigd. 7o. dat hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan ene der verplichtingen, hierboven genoemd, gestraft rordt met eene geldboete van ten hoogste f25. Texel, den 30 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. HAJENIUS. H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1