EERSTE BLAD. N°. 1693 Zondag 8 November 1903. 17de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize 1 rozenkrans, gevonden te Oudeschild1 portemonnaie, inhoudende 10 cent, gevonden in de Wever straat een paar wantjes, gevonden in de Parkstraat1 sleutel en 1 ceintuur, gevon den op den Schilderweg en 1 kindermanteltje, gevonden in de Weverstraat. STREMMING PASSAGE. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat tengevolge het leggen van buizen, de fienteweg op Woens dag 11 November a. s. voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Texel, 7 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncueeke, Burgemeester, G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 7 November. De heer C. S. de Wit, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, is met in gang van 16 November benoemd tot directeur aan het postkantoor te Alblasserdam. Zal men den heer de Wit promotie in zijnen ambtenaars-loopbaan wel van harte gunnen, toch zal bovenstaand bericht zeker met leedwezen worden vernomen, omdat de heer de Wit zich heeft doen kennen als een humaan mensch, die ook in zijne betrekking gaarne het publiek ten dienste was. Oosteiiend, 6 Nov. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield Woensdagavond hare eerste vergadering voor dezen winter. Door afwezigheid van de visschers en andere omstandigheden was de opkomst niet groot. De Voorzitter noemde bij de opening de toestand der vereeniging tamelijk rooskleurig, waarna de aanteekeningen der voorgaande vergadering werden gelezen en met eene opmerking van een der leden goedgekeurd. De B eer J. de Jongh trad hierna als spreker op en vertolkte op de bekende zeer ver dienstelijke wijze „Het Droomen" van E. Laurillard Later volgden nog als bijdragen „Een Tele gram," door Johanna van Woude, en „Per soonsnamen", door Laurillard, terwijl dooi den Voorzitter werd voorgedragen „De brief aan den Loteling" van Conscience. Met veel genoegen zijn de hoorders en hoorderessen ter vergadering geweest, en deze eerste bijeenkomst mag dan ook onder de goed geslaagde medegeteld worden. Waal, 6 Nov. Gisteravond had in de „Bellevue" de eerste lees avond plaats van „Nut en Genoegen". De opkomst der leden was kleinvan de 63 waren er slechts 23 aanwezig. Het vereenigingslevon is hier ook kwij nende bij vroegere gelegenheden waren steeds 40 en meer loden present. Ondanks de kleine vergadering werd toch een aangenamo avond doorgebracht. Lezing en bijdragen vielen blijkbaar goed in den smaak, getuige de aandacht en bijvalsbe tuigingen. De volgende bijeenkomst zal plaatshebbeu op 1 Doc. a. s. in de „Rijzende Maan." Als spreker zal dan optreden de heer J. Daalder Dz., van Oosterend. De Cocksdorp, 6 Nov. De ankerketting van de „Valborg" is door de visschers ge borgen en naar Nieuwediep gebracht. Het bergloon bedraagt f 100. Gedurende de laatste dagen is het strand tusschen de Horn en den vuurtoren weer belangrijk afgenomen. Ernstig wordt het plan overwogen om een dijk te leggen aan den binnenvoet der duinen over de landerijen, behoorende bij de hofstede „het Eierlandsche Huis." Zeeweringen aan den buitenvoet zouden enorme kosten na zich sleepen. Oudeschild, 6 Nov. Woensdag vergaderde hier de Schippers- en Visschersbond, om het verslag aan te hooren uitgebracht door de commissie, die wegens den zoutaccijns eene audiëntie had gehad, bij den Minister van Financiën. Voor het uitgebracht verslag en de goede bemoeiingen, werd dank gezegd aan de Heeren J. J. van der Sterre en J J. Boon, leden der commissie. Na eenige bespreking werd besloten opnieuw een request in te dienen en daarin geheele vrijstelling te vragen voor den zoutaccijns op ruw zout, hetwelk bij de garnalenvisscherij gebezigd wordt. Wat het mosselkorren aangaat, zou in gelijken geest worden gehandeld als door de visscherijver eeniging te Oosterend. Wat de ongevallenwet betreft ten opzichte de visschersbedrijven, zou later geregeld worden in verband met de belangen van onze visschers. Nog wordt besproken op welke wijze men spoediger wrakken opgeruimd zou kunnen krijgen, die aan de visschers last en schade berokkenen. Na rondvraag wordt te ongeveer 10 uur deze vergadering gesloten. In de „Zeven Provinciën", had Donder dag de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de vereeniging „Dorpsbelang." Uit het verslag van den Penningmeester bleek een batig saldo in kas te zijn. Besloten werd aau de beschoeiing op de noodigste plekken zooveel te doen vernieuwen, als de kas zulks toeliet, Ook zou men po gingen aanwenden de schildsloot van kroos en hinderlijke voorwerpen te doen zuiveren. Voorts werden eenige huishoudelijke aange legenheden geiegeld. In plaats van het af tredend bestuurslid J. Schellinger, die niet terstond herkiesbaar was, werd gekozen de Heer S. Schellinger. Niets meer te behandelen zijnde, werd tegen half tien de bijeenkomst gesloten op de gebruikelijke wijze. 7 Nov. Zelden was ter gelegenheid van een Nutsavond de zaal van „De Zeven Provinciën" beter gevuld dan gisterenavond. Ruim 90 personen waren opgekomen, wat ook vooral aangenaam moest zijn voor de heeren J. Daalder en M. Kikkert van Ooster end, die welwillend de spreekbeurt op zich hadden genomen. De heer J. Daalder, trad 't eerst op, met een zeer boeiend verhaal van Van Lennep, getiteld„De gestoorde bruiloft." Met spanning werd de ontknooping van dit verhaal aangehoord. De heer Daalder leefde met de hoofdpersonen van de ver telling mede en vertolkte zijn onderwerp op bijzonder verdienstelijke wijze. Luide toe juichingen vielen dan ook den spreker ten deel na het volbrengen van zijn taak. Ook met de bijdragen „De dwaze Koning," „Pieter Dirkz. Hasselaar," "De Philosoflsche eieren" en Consciences „Brief aan den loteling" had de heer Daalder groot succes. De heer M. Kikkert bewoog zich meer op comisch ge bied en had al spoedig de lachers op zijn hand, bij het voordragen van „De Brand stichters" en „Een portie ijs." Ook dezen spreker viel een welverdiend applaus ten deel. Een lieve verrassing was 't, toen een meisjeskoor, onder leiding van Mej. A. Roeper, een schoon lied ten gehoor e bracht. Eenvoudig, doch mooi was de melodie en heerlijk werd het lied gezongen. Na het luid applaus bleef een toegiftje niet uit en gaf het meisjeskoor nog ten beste„Jagers lied," „Stille wacht" en „De Alpenherder.,, Met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen en met een „tot weerzien," aan de heeren J. Daalder en M. Kikkert, werd de gezellige avond te ongeveer 11 uur ge sloten. Den Hoorn, 6 Nov Hedenavond had de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van het Begrafenisfonds „Unitas." De voor zitter, de heer G. Duinker, opende de ver gadering, die door 74 leden werd bijgewoond, met een woord van welkom, daarbij den wensch uitsprekende, dat deze bijeenkomst aan haar doel zou beantwoorden. De secretaris, de heer D. Bruin Jbz. las daarop de notulen voor van de vorige ver gadering, die onveranderd werden goedge keurd. Vervolgens deed de penningmeester, de heer A. Lap Az rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Daaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen Aan contributie enz. f246,63 Rente f 202,21 Totaal f448,84 De uitgaven bedroegen 3 uitkeeringen a f50 f 150, Bodeloon, kamerhuur enz. f 29,61 Totaal f 179,61 Dit jaar was dus een batig saldo behaald van f 448,84-f 179,61 is f269,23. In 1902 was het bedrag der bezittingen f4824,75 en in 1903 f5093,99. Bepaald werd, dat met het oog op den gunstigen staat der financiën, in plaats van 18 weken, slechts 14 weken zou worden gecontribueerd. In plaats van den heer K. Kuijper, die niet herkiesbaar was, werd als commissaris gekozen de heer K. Lap Sz. Art. 22 werd in dier voege gewijzigd, dat het bestuur bij eventueele sterfgevallen, de personen aanwijst, die moeten bijstaan, en bij weigering zulke leden kan roijeeren. Als bode werd voor den tijd van 8 jaar aangesteld, de heer A. Bruin Mz. De voorzitter sloot hierop op de gebruike lijke wijze de vergadering. Een oppassend, bejaard man op een dorp in Schouwen had wat geld bespaard en wilde gaarne, indien hij kwam te sterven, in een van zijn eigen spaarpenningen be taalde kist op fatsoenlijke wijze begraven worden. Dit was zijn illussie en om die te verwezenlijken vertrouwde hij dat sommetje toe aan een paar vrienden, van wie de een een timmerman, de kist maken en voor de begrafenis zorgen zou. Door treurige omstan digheden werd de man armlastig, daarbij ook ziekelijk en dezer dagen overleed hij. Aan zijn belofte getrouw maakte de timmerman nu de kist, doch het arbestuur, onkunding van 's mans geheime beschikking, liet even eens een doodkist maken en na veel gehar rewar werd het lijk midden op den dag en op min voegzame wijze naar het armenhuis gebracht, eindelijk tóch in de armenkist gelegd en daarna ter aarde besteld. De vurigste wensch van den braven oude kwam alzoo helaas, niet in vervulling. Een gezonde gemeente De gemeenteraad van Monnikendam heeft bij het vertrek van den Heer S. van Dantzich, arts, besloten geen tweeden gemeentege neesheer op te roepen. COURANT. i Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1