TWEEDE BLAD. :fie, 1693 Zondag 8 November 1903. 17de Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Buit enland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave BQNNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel van fd tot igon, :kten. Idane latum TEXEL, 7 November. - Er komen tegenwoordig tal van exem- ren op ons eiland voor van den fraaien tvogel. 't Is wel jammer, dat zoovele deze mooie dieren den dood vinden in lijsterstrikken. Bij de poeliers vindt men bij tientallen, en dood hebben ze bijna ie waarde. Levende pestvogels zijn ge- 1 voor kooien en volières. Het praatje van de Nutsspaarbank te nngen. e „N Gr. Ct." schijftSpoedig zouden ze wen. Hij had een mooi centje overver- d, zij haar dienst in de stad reeds opge- Toen vernamen ze plotseling, dat de rbank in de Jacobijnerstraat failliet was. indelijken eenvoud 't is gebeurd ineen dorpje onder den rook van Groningen i dadelijk, zonder onderzoek, geloof ge in aan het gerucht, 't Geld dus weg. rouwen uitgesteld. Zij weer een dienst zocht in de stad. Dinsdagavond vertrok een dame te Am- am met den expresse-trein naar Parijs Dam plaats in een coupé niet-rooken, ir mede een paar heeren, tegenstanders rooken, plaats namen. Een hunner 3t reeds te Haarlem den trein en kort )p miste de dame haar goed voorziene De conducteur werd ingelicht, doch eurs was weg. Haar bleef niets over >m nieuw reisgeld te seinen. Bij landbouwers even buiten Spijkenisse nen dagelijks nog zeven ooievaars over ?eiland rondwandelen of het midden in omer was. i vermoedt, dat het een nabroed is, vijf j en twee ouden, welke de reis niet hebben kunnen maken. De „N. Ct." verneemt een zonderling oeplan. Door den heer De Vita te ii'dam is aan B. en W. van Den Haag gevraagd tot het instellen tegen den iden zomer van een dienst met automo- voor 18 a 20 personen tusschen Den en Scheveningen, waarbij het vervoer oos zou geschieden, doch ieder passagier iht zou zijn een exemplaar van een courant te koopen. t Te Vlissingen heeft bij de loting voor donale militie een incident plaatsgehad. 7-jarige knaap, die voorgaf te heeten heeft geloot in plaats van den wer- m persoon. Na afloop der loting meldde Ie ware persoon aan, doch voor hem een briefje meer aanwezig, loting zal nu waarschijnlijk, voor wat eschrovenen vanaf B. S. betreft, worden tigd en een nieuwe loting voor die en worden uitgeschreven, in den jongen, die een valschen naam werd proces-verbaal opgemaakt. („M. C.") Haar het weekblad „Onze Paarden" mt, is er in Regeeringskringen ernstig om het wedden op de ïenbanen en nnen op Zondag door een wet te be- De besturen van de verschillende •onigingen zouden goed doen, zegt het eeds nu hun invloed aan te wenden I gevaar voor de NedeiTandsche paarden lef te wenden voor het te laat is. It komt anderen echter voor, dat do ng een goede daad zal verrichten, firennen met haar aanhang kunnen >1 op een dag in de week gehouden - Postzegel-automaat. Men meldt uit 's Gravenhage Voor eenigen tijd werd aan het hoofdpost kantoor alhier, een mislukte proef genomen met postzegel-automaten. Thans wordt de proefneming herhaald met postzegels, ver vaardigd van zwaarder papier dan de gewone, welke laatste te dun waren, waardoor de automaten niet konden werken. Voorloopig wordt de proef genomen met 2V2 cts. postzegels. Waarom moet in ons landje toch alles worden geprobeerd en mislukken zelfs nog zulke proefnemingen? In het buitenland zagen wij menigmaal postzegel- en brief kaarten-automaten, die van den ochtend tot den avond dienst-deden en aan alle eischen 1 beantwoordden. Is het wel zoo onbegrijpelijk, dat een groot deel van Nederland aan zelf- geringschatting lijdt Stotteren Naar men zegt, hebben stotteraars, als zij fluisterend spreken, zeiden of nooit last van hun spraakgebrek. Daarop is een nieuwe wijze van behande ling der stotteraars gegrond, welke ieder, wien 't aangaat, kan probeeren. Het kost niets, en baat het niet, het schaadt zeker óók niet. De stotteraar moet de eerste 10 dagen in het geheel niet sprekendat is het eerste deel der methode, waardoor de stem volstrekt rust heeft. In de daarop volgende 10dagen mag hij niet anders dan fluisterend spreken en daarna kan hij gedurende veertien dagen langzamerhand overgaan tot gewoon, hardop spreken. In de bruidsdagen Men meldt uit Den Ham (Overijsel) aan de „Tel.": Vrijdagmorgen zou alhier een huwelijk worden gesloten. Kort voor de plechtigheid ontstond echter een twist tusschen den brui degom en zijn a. s. schoonvaderdeze laatste scheen plotseling geen toestemming tot het huwelijk te willen geven. Op de gemeente secretarie ontstond een formeel gevecht, waarbij de bruidegom, een zeer gevreesd jongmensch, als een bezetene te keer ging. Met de grootste moeite en strijd werd het gezelschap echter door den gemeente-veld wachter, geassisteerd door den ambtenaar ter secretarie, op straat gezethier werden de messen getrokken en werden zoowel mannen als vrouwen, benevens de veldwachter, deer lijk gewond. Behandeling van minderen in dienst Men deelt ons mede, dat door den minister van oorlog een belangrijke maatregel in over weging is genomen ten aanzien van de ge bruikelijke jaarlijksche beoordeeling der offi cieren (conduite lijsten). In stellige termen nl. zou voortaan door den hoogeren chef ook gerapporteerd moeten worden 0. a. omtrent de wijze waarop de betrokken officier zijn minderen behandelt. Het maltraiteeren van minderen, in zoo- danigen vorm dat er niet een absoluut bewijs bare klacht over te maken is, werd tot nu toe toch straffeloos gepleegd. Het belette niet, dat een officier, die zich daaraan schuldig maakte, toch op zijn tijd werd bevorderd. Als verontschuldigiging hoorde men dan meestal, dat men van hoogerhand ook niets betreffende dat maltraiteeren officieel wist. Dat zal dus nu anders worden. De hoogere chef zal verplicht zijn, daar opzettelijk op te letten, zoo noodig een onder zoek er naar in te stellen. (Tel.) - Een stroopster. In het N.-B. dorp Asten is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw wegens overtreding der Jachtwetze was aan het stroopen. Dus zelfs op dit gebied breekt het femi nisme zich baan 1 Aan de Parijsche „Rappel" wordtbericht dat in Russisch Polen weder op verscheidene plaatsen anti-semietische opstootjes hebben plaats gehad. Gansche joodsche gezinnen moeten uitgemoord en hun huizen geplun derd zijn. Uit Warschau meldt men dat bij het af danken der recruten aldaar in 't Raadhuis Zaterdag een bloedige botsing is voorgekomen tusschen een 500-tal Joden en de gendarmerie aan beide zijden werden 40 personen ge kwetst, sommigen zelfs doodeiijk en tal van arrestaties hadden plaats. Daar de berichten uit Poolsche bron gelijk ook dit over de gebeurtenissen in Rusland veelal sterk overdreven zijn, zal men wel doen omtrent deze mededeeling nadere bevestiging af te wachten. Falb heeft voor heel Europa een nat voorjaar voorspeld, met uitzondering van de maand April. De temperatuur zal in de le helft van 1904 beneden het gemiddelde blij ven en er zijn veel kritieke dagen te ver wachten. Dit schijnt de laatste voorspelling geweest te zijn van den grooten man. Hij is nu dood en hij kan dus niet ter verantwoording wor den geroepen in 't kritieke geval, dat zijne kritieke dagen verkeerd vallen. Maar zijn zoon heeft deze voorspelling gepubliceerd Zal dus de affaire op denzelfden voet wor den voortgezet ?Dat belooft wat 1 (N R. Ct.) Dynamietaanslag tegen een kerk. Te Belleville, een voorstad van Parijs, is in de kerk van den H. Johannes den Dooper een dynamietaanslag gepleegd, waarbij echter gelukkig geen menschen om het leven kwa men. De bladen deelen de volgende bijzon derheden van den aanslag mede: Er waren ongeveer 200 menschen in de kerk, waaronder een honderdtal meisjesleerlingen van twee naburige kloosters, die in die kerk te biechten gingen ter gelegenheid van Aller heiligen. De pastoor en twee zijner kape laans zaten in hun bichtstoelen, toen eens klaps een geweldige ontploffing plaats had, terwijl een hevige rook en een doordringende kruitdamp zich in de kerk verspreidde. De paniek was verschrikkelijk. Dames en meisjes namen de vlncht. Yerscheidenen ge raakten onder den voet en werden gekwetst. Vrouwen verloren het bewustzijn. Ruiten werden verbrijzeld. Men had de ontploffing op verren afstand gehoord. Het helsche werktuig was op het offerblok voor de armen neergezet. Het was een kist, metende 40 centimeter op 15 en bevattende spijkers, stukken lood, papier, een nummer van het anarchistenblad „Libertaire", enz. Een eigenaardig huwelijk werd dezer dagen in de gevangeniskapel te Saarbrüken ingezegend, nadat natuurlijk vooraf het civiele huwelijk had plaats gevonden. De bruidegom was een kort te voren tot 8 jaar tuchthuis straf veroordeeld gedetineerde. Na de huwe lijksinzegening werd de man weer naar zijn cel teruggebracht, na van zijn echtgenoote te hebben afscheid genomen. Een „tot weer ziens" dus, over acht jaar. Konijnen vetmesten. Ia het Fransche departement Isère hebben de landbouwers en eigenaardig'middel om hun konijnen vet te mesten. Het middel is vernuftig, maar waarschijn lijk is het niet zeer naar den zin der konijnen. Men bindt de dieren namelijk vast op tafeltjes, die niet langer en niet breeder zijn dan hun lichaam en op deze soort ótagéres dient men ze rijkelijk voedsel toe. De konijnen eten, maar daar zij bevreesd zijn te vallen, durven zij geen enkele beweging maken, dan die der kaken en op die wijze worden zij spoedig zoo dik als een beer. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. yoor- Li ver-

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1