N°. 1695 Zondag 15 November 1906. Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel l)it blad verschjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 mes, gevonden in de Waag, 1 paar hand schoenen, gevonden in de Nieuwstraat. Voorbereidend Militair-onderricht. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het voorbereidend militair onderricht zal aanvangen te den Burg, Maandag, 16 November a.s ten 7 uur n.m. in de „Ver gulde Kikkert" en te Oosterend, Dins dag 17 November as. ten 7 uur n.m. bij de Wed. Koppen. Texel, den 10 November 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Woensdag den 18 Nov. 1903 voormiddags 12 uur in de O. L. School te den Burg. Texel, den 13 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Joncheere. TEXEL, 14 November. Voor de verkiezing van twee Hoofd-Inge- landen voor het Waterschap „de 30 Gemeen, schappelijke polders", welke Donderdag werd gehouden, werden 296 stemmen uitgebracht. Daarvan bekwamen de Heeren C. B. Bakker 179 stemmen. Jb. A. Eelman 123 C. M. Veeger 121 K. T. Bakker 76 C. W. Bakker Jr. 39 C. W. Bakker 14 Jan Witte Jn. Pz. 11 J. C. Hin 6 J. P. Witte 3 D. Keijser en C. Keijser Cz. elk 1 stem. Gekozen werd alzoo de heer C. B. Bakker, terwijl voor de tweede vacature eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jb. A. Eelman en C. M. Veeger. De afgifte van boeken uit de Nutsbiblio- theek is Vrijdag weder aangevangen, het getal boekwerken is weder met eenige nieuwe vermeerderd, naar men weet geschiedt de afgifte iederen Vrijdag des middags van 12 tot 1 uur, waarvoor door twee commisarissen zitting wordt gehouden. Voor het lezen wordt geen geld gevraagd doch de aankoop van een catologus voor 10 cent is verplichtend Van 4 tot 12 Nov. zijn yan hier ver zonden 12L lammeren, 28 schapen, 6 paarden, 6 koeien, 2 kalveren en 12 varkens. Aan Hoogeberg, zoo deelt men ons mede, is een koolraap geteeld, welke niet minder dan 15 en een half pond aan ge wicht vertegenwoordigde. Oudesciiild, 12 Nov. Door het bestuur der Koningin Wilhelmina-Bewaarschoolalhier, werd gisteren tegenover de donateurs verslag uitgebracht dor financiën van deze stichting. De voorzitter, de Heer Muller, riep de aan wezigen, slechts 9 in getal, een hartelijk welkom toe, herdacht vluchtig alles wat met de oprichting en instandhouding der K. W. B. in betrekking stond en wekte ieder op de nuttige zaak zooveel mogelijk te steunen. Uit het zaakrijk verslag van den Penning meester, de Heer C. C. Backer, bleek dat een voordeelig saldo in kas was, doch dat de geldmiddelen dringend versterking eischen. Met een woord van dank aan den Penning meester voor diens flink beheer en aan den Heer P. van der Wiele, die ook zoo ijverig voor de belangen der school was werkzaam geweest, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Naar wij vernemen zal op Zondag 29 Nov. a. s. Ds. Vis, te Beemster, 's avonds optreden als spreker voor de afd. van den Bond voor Staatspensionneering alhier. Den Hoorn, 13 Nov. Bij den strandvonder zijn alhier aangebracht tusschen de vier en vijfhonderd platen, battings en ribben, welke Woensdag en Donderdag achter Den Hoorn aan 't strand zijn aangespoeld. Naar het zich laat aanzien is het hout van een dek last, daar het blijkbaar nog niet lang in het water heeft gelegen. Niet ieder stuk is gemerkt, er zijn er bij welke het volgende merk hebben 2 B Verschrikkelijk. Een zekere Ter L., te Weesp, is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van koning Alcohol. Maandagavond met een ploeg arbeiders bezig geweest zijnde een schip met steenko len te lossen, werden in de herberg van F. aldaar eenige borrels gedronken. Genoemde Ter L. werd, daar hij volgens zijn mede arbeiders niet genoeg dronk, op den grond gelegd en hem toen een hoeveelheid jenever in den mond gegoten, die hij tegen zijn wil moest opdrinken. Hem werd zooveel toe gediend, dat hij in bewusteloozen toestand naar huis moest worden gebracht, waar men hem den volgenden morgen dood te bed heeft gevonden. Men gist, dat hij in de jenever is gestikt. Onnoodig te melden, dat de poli tie zich met deze zaak bemoeien zal. Volgens de „Tel" heeft het onderzoek aan het licht gebracht dat Ter L. uit eigen be weging zooveel heeft gedronken, en hem dat niet door mede arbeiders is toegediend, waar door deze gezuiverd worden van den blaam, welke aanvankelijk op hen ruste. Tastbare blijdschap. Te Streefkerk hebben eenige personen, die vrij loten voor de nationale militie, van hun dankbaarheid doen blijken in 'tkerkezakje. Bij de collecte aldaar zijn Zondag 1 Nov., naar do „Kerk. Ct." meldt, verschillende giften in groot zilvergeld en een bankbiljet van f 100 voor de diaconie, een van f 100 voor de kerk en een van f 60 voor het werk onder de behoeftigen door de jongedochters- vereeniging verricht, in 't zakje gevonden. Een goed werk. Naar men verneemt bestaat van Katholieke zijde te Schagen het plan, aldaar eene stichting voor zieke oude mannen en vrouwen, zoowel katholieke, als protestantsche te bouwen. Het Katholiek arm- en kerkbestuur hebben hun steun toe gezegd. Een dwerg. In de school te Rolde zit in de aanvangsklasse, naar men mededeelt, een meisje van 14 jaar, een dwergje, niet grooter dan een gewoon kind van 4 of 5 jaar, en toch niet gebrekkig. Natuurlijk valt het kind niet onder de Leerplichtwet, terwijl het den respectabelen leeftijd vau 21 jaar zal bereikt hebben tegen dat het de klassen dei- lagere school heeft doorloopen. In den Haag is opgericht een cursus in „vegetarisch koken", de eerste iu ons land. Deze cursus wordt gegevon door mejuffrouw Catherine S. Kiehl, die in Engeland en in Zwitserland speciale studie maakte van de vegetarische leefwijze, in een der lokalen van de Vakschool voor meisjes in de le van den Boschstraat. De eerste les, die werd gegeven en geheel gewijd was aan de theorie, werd, behalve door de dames, die zich voor den cursus lieten inschrijven, bijgewoond door een groot aantal belangstellende dames en ook enkele heeren Men meldt uit den Haag: Een Roemeniër, die zich uitgaf voor een wereldwandelaar, was gastvrij opgenomen in het huis van een inwoner hier ter stede. Uit dankbaarheid daarvoor stal hij uit een der zakken van zijn gastheer eenig papieren geld. Hij hervatte daarop zijn beroep en ging weer wandelen. Van den diefstal is aangifte gedaan bij de politie. De armvoogden van Opeinde weigeren sinds eenigen tijd aan een weduwe kleeren voor hare 4 kinderen te verstrekken, zoodat die kinderen niet naar school kunnen gaan. B. en W. van Drachten hebben het armbe stuur er op gewezen dat er hulp noodig is, doch de armvoogden hebben daarop tot dusver niet geantwoord. Thans heeft een lid van den gemeenteraad van Drachten zich per soonlijk van den treurigen toestand van het gezin overtuigd. Hij geeft er de volgende beschrijving van „Ik kwam aan de woning een op het droge getrokken vaartuig. Ik vond in dat vaartuig, waar het water instond, dat er 's morgens uitgeschept moet worden, en waar men zoo maar de hand door de wanden kan steken, een weduwe met 4 kinderen. Zij ontvangt voor die 4 kinderen f 1,50 bedeeling per week. De oudste der kinderen heeft een zeer slechte borst. Dokter heeft indertijd gezegd, dat dit meisje een zorgvuldige ver- verpleging behoeft om niet vroegtijdig te sterven. Een zorgvuldige behandeling en dat in een dergelijk krot. „Maar dat is het ergste nog niet. Sedert Augustus kunnen de kinderen de school niet bezoeken omdat moeder geen kleeren voor die kinderen kan koopen en de armvoogden weigeren ze te geven. Voor een paar weken is de vrouw op aanraden van den wethouder nogmaals naar de armvoogden toegegaan en deze hebben haar geantwoord, dat ze tot Nieuwjaar moest wachten. „Ik ben ten zeerste verontwaardigd over die handelwijze van de armvoogden en ik hoop dat de raad het met mij eens zal zijn, dat die armvoogden zich aan ergerlijk plichtsver zuim hebben schuldig gemaakt. Zoo mogen de armvoogden niet handelen met de aan hun zorgen toevertrouwde armen." Te Zaandam heeft de Vereeniging van hoofden van openbare lagere scholen zich tot B. en W. gewend met het verzoek gebruik te willen maken van de bevoegdheid in art. 29 der Leerplichtwet, door bij den Raad voorstellen te doen om den beambten van de politie te machtigen leerplichtige kinderen, die zij gedurende de schooltijden op de open bare straat vinden, te brengen naar het hoofd der school, waartoe zij behooren. De omstandigheid, dat sinds eenigen tijd meermalen kinderen zonder medeweten en tegen den wil der ouders verzuimen, heelt de hoofden tot dit verzoek geleid. Sinds een paar dagen loopt in enkele gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een zonderling vrouwspersoon rond, oogen- schijnlijk een 50 jaar oud. Men verstaat niet, wat zij zegthare kleed ing bestaat uit een mannenjas en vest en een vrouwenrok groote manslaarzen heeft zij aan de voeten, en een groote strooien hoed bedekt het kort geknipt haar. Een stevige stok voltooit de uitrusting. Men denkt aan de mogelijkheid, dat het mensch door eon der zeebooten, die van en naar Antwerpen varen langs de Schelde, aan wal is gezet. Abonnementsprijs per S maanden Voor dek Bdkg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met .erhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1