B li i t e n 1 a n d. Plattelandsche gemeenteraden. Men schrijft aan „De Nederlander" „In de laatstgehouden vergadering van den Raad van Philippine werden de notulen dei- vorige vergadering niet goedgekeurd, omdat, volgens een der Raadsleden, er niet alles in stond, wat de burgemeester gezegd had en deze, die tevens secretaris is, weigerde de notulen te veranderen. Bij een voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting voor 1903, vroeg een der wet houders „wanneer hij nu zijn geld kreeg van toen hij in 1902 met de lotelingen naar Ter Neuzen was geweest." De burgemeester „Ventjij komt altijd met datzelfde gezanik voor den dag." De wethouder: „Het komt me toch eer lijk toe Bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1904-, zegt de heer Wijnne, dat hij die f 200 verhooging voor burgemeester en sec retaris er af wil hebben. De burgemeester„Jelui kunt er nu alle maal niets meer aan doen, het is eenmaal vastgesteld en het blijft zoo." GevolgenAfkeuriDg van de begrooting met 4 tegen 2 stemmen. Donderdag werd de nieuwe spoorbrug bij Velsen beproefd in tegenwoordigheid van Belgische en Nederlandsche autoriteiten op spoorweggebied. Bij een belasting van 472 ton zette de brug slechts een half tot één millimeter uit. De proef slaagde naar wensch. Tuchtscholen In de Woensdagmiddag voortgezette zitting der Tweede Kamer werden de beraadslagingen geopend over het wetsontwerp betrekkelijk de tuchtscholen. De heer Bijleveld toonde zich niet inge nomen met de wijze, waarop de instelling der tuchtscholen is uitgewerkt. Hij wilde daarom voorloopig slechts een proef genomen zien met een tweetal scholen. De heer Ketelaar maakt bezwaar tegen het stelsel van isolement van de: eerste klasse der op te nemen kinderen. De heer Hugenholtz hee't met instemming het hier gevolgde stelsel begroet, maar miste er in de beginselen van voorwaardelijke invrij heidstelling en de bepaling van den duur der straffen naar het eigen gedrag van de tuchte- lingen. Vooral geen militaire leiding is hier noodig, zei spr. Van boerenknecht tot burgemeester 1 De heer H. Dijkhuis, de nieuwe burge meester van Midwolda, is uit den arbeiders stand voortgekomen. Hij heeft den weg afgelegd van boerenknecht tot burgemeester eener welvarende gemeente in het rijke Oldambt, daardoor bewijzende, dat mei veel werk-wilskracht, ook in onzen tijd, de veld heersstaf nog onder uit den ransel naar boven wil komen. Schoolkennis had de heer Dijkhuis in zijn jeugd zeer weinig opgedaan. Zelf zich vor mende, wist hij zich echter in te werken in allerlei zaken, hem gaandeweg ter behartiging opgedragen. De laatste jaren was hij reeds wethouder der gemeente Midwolda, lid der Provinciale Sfaten, schatter der gebouwde eigendommen in geheel Oostelijk Groningen, schatter der gronden in het Waterschap Westerwolde, bestuurslid, belast met het toe zicht op de exploitatie van de stichting „Eigen Haard" enz. Bij dit alles vond hij den tijd, zich in de gemeente-administratie zoodanig in te werken, dat hij thans, als burgemeester, de rechte man op de rechte plaats mag heeten. Van anti-revolutionaire zijde was de heer P. Dijkhuis ook meermalen candidaat in het district Winschoten, voor lid der Tweede Kamer. (Ndl.) In Friesland heeft men tegenwoordig in de buizen veel last van muizen. Menschen, die daarvan vroeger nooit last hadden, heb ben ze nu voor goed. Men wijt dezen last aan den hoogen waterstand, waardoor de dieren buiten haast geen droog plekje kunnen vinden. Uit Prinsenhage Na ongeveer een jaar te zijn weggebleven, is de treurige febris typho'idea de gemeente weder binnengeslopen. Thans woedt ze bo vendien in 't klooster der zusters. Drie zus ters zijn er door aangetast. De bijzondere school is voor onbepaalden tijd' gesloten moeten worden. In 'tdorp zijn in één gezin twee personen aangetast, die geheel van hulp verstoken zijn. De minister van binnenlandsche zaken brengt nogmaals ter kennis, dat voorloopig geen verdere benoemingen bij de Rijksver zekeringsbank zullen plaatshebben. Afgaan de onjuiste persberichten heeft zich nogmaals een stroom van sollicitanten aangemeld, die door zulk ontijdig solliciteeren hun belarg meer schade dan bevorderen. (Sts Ct.) Voor de iiefhebbers. Ter secretarie eener aan spoor en tram gelegen gemeente in Overijsel woidt een R -C 2e ambtenaar gevraagd op een jaarwedde van f 200, Vereischteu een goede hand schrijvende en eenige kennis van gemeente administratie (D. Ct.) Het hoofdbestuur der Ned. Onderwijzers- club heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden waarin wordt verzocht de volgende artikelen alsnog in de Drankwet te willen opnemen le. De houders van localiteiten met ver gunning tot kleiuverkoop van sterken drank (art. 1, al. 3, lett a en b van het ontwerp) en die van localiteiten met verlof tot ver koop van gegiste dranken (art. 15 al. 2 lett. a van het ontwerp) zijn gehouden a. niet toe te laten, dat personen beneden 18 jaar zonder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig zijn b. niet toe te laten, dat personen bene den 18 jaar, onder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig, alcoholhoudende dran ken worden verstrekt. 2e. Personen beneden 18 jaar mogen niet als werkkrrcht voor het bedrijf als zoodanig in de lokalen bedoeld in art. 1. al 3 lett. a en b en in art. 15 al. 2 lett. a gebruikt worden. 3e. Personen beneden 18 jaar mogen niet gebezigd worden voor het vervoer van sterke of gegiste dranken. Een eigenaardige zaak hield reeds eenige jaren voogden van de Stadsarmenkamer en den gemeenteraad van Leeuwarden bezig. In het laatst der 18e eeuw was vrijgevallen een legaat, waarvan de opkomsten moesten dienen voor armen boven 60 jaren oud, boven hun gewone bedeeling en alleen gedurende de maanden December, Januari en Februari. De inkomsten waren echter lang niet voor genoemd doel noodig. liet gevolg was een jaarlijksch batig saldo, waardoor het kapitaal voortdurend werd vergroot, zoodat het thans tot 2'/a van het oorspronkelijke kapitaal is geklommen. De opkomsten werden nu na tuurlijk jaarlijks nóg grooter. Om aan dezen zeker nooit door den erflater gewilden vreemden toestand een einde te maken, is thans door den gemeenteraad goed gekeurd, dat de jaarlijksche revenuen, zij het ook in afwijking van des testators woorden, door de voogden jaarlijks gedurende zes maanden aan de bedoelde onvermogende per sonen zullen worden uitgekeerd, (Tel.) Bemestingsmiddel voor kamerplanten. Uitstekende resultaten verkrijgt men door het water, waarmede moeder de vrouw het vleesch afwascht, als begieting te nemen. Het daarin opgeloste bloed bemest uitstekend. Uit de berichten van den consul-gene raal te Kaapstad blijkt, dat terwijl daar steeds immigranten in grooten getale aankomen, het aaubod van werkkrachten de vraag bereids belangrijk overtreft. Wie de zekerheid niet heeft spoedig vaste werkzaamheden te vinden, behoort er op bedacht te zijn dat in Zuid- Afrika tegenwoordig alle levensbehoeften zeer duur zijn. Nog steeds wordt in Transvaal en Oranje- Rivierkolonie niemand toegelaten zonder permit. Tusschen de aanvrage en de afgifte daarvan verloopon, wegens de talrijke aan vragen, verscheidene maanden. De perraitten worden afgegeven naar volgorde der aanvragen Wie zonder permit landde en dus in de Kaapkolonie of in Natal op de afgifte moet wachten, stelt er zich aan bloot dat zijne middelen intusschen uitgeput raken, terwijl door de Nederlandsche consulaten geen onder stand wordt verleend voor terugreis naar Nederland. Opnieuw worden de belanghebbenden mits dien dringend gewaarschuwd zich niet naar Transvaal of Oranje-Rivierkolonie op reis te begeven, zoolang zij niet in het bezit zijn van een permit. Formulieren en volledige inlichtingen ter verkrijging van een permit, worden op schriftelijke aanvrage onverwijld door het Departement van Buitenlandsche Zaken ver strekt. Hoezeer het afschaffen van oude ge bruiken soms weinig instemming vindt, blijkt ook nu weder in de gemeente Sliedrecht, waar de gemeenteraad onlangs, gelijk gemeld is, het klokluiden afschafte. Adressen met niet minder dan 1000 handteekeningon worden ingezonden met het verzoek op dat besluit terug te komen. Men voedt alle hoop, dat de Raad zulks ook doen zal, nu men ziet, hoezeer men nog op het luiden is gesteld. Ook het nieuw gekozen raadslid heeft er zich vóór verklaard en echtgenooten van tegen stemmende raadsleden hebben mede het verzoek onderteekend. Een mager succes Dowie heeft zijn predikingen in Maddisno Sqijare Garden te Nieuw-York moeten staken, aangezien hij in het gebouw plaats moest maken voor een hondententoonstelling. In de laatste dagen kwam bijna niemand meer naar hem luisteren. Tegen het einde werd de vijver, die hij in de zaal voor zijn preek- gestoelte liet graven, ontsluierd en vijf en zeventig doopelingen werden er in onderge dompeld. Die 75 vormen het geheele contin gent bekeerlingen door den profeet gedui ende zijn lange en kostbare campagne te N'euw- York gemaakt. Er waren 41 vrouwen en 2 kinderen onder. Van de mannen waren er een twaalftal negers. De Zioniotsche kruisvaders zouden Maandag naar de stad Zion terugkeeren. De Engelsche admiraal Fischer, in ge zelschap van een aantal zeeofficieren, heeft zich Woensdag naar Portsmouth begeven, ten einde tegenwoordig te zijn bij een belang wekkende proefneming, bedoeld als ouder- zeesch verdedigingsmiddel van Engelsche havens. Op den bodem van de zee was 1 5000 kilo's schietkatoen neergelegd, dat men door een electrische ontlading in eens liet ontploftende uitwerking was ontzettend. Een onbeschrijfelijke hooge waterzuil spoot hemelhoog en in den geheelen omtrek zag men weldra doode visschen aan de opper vlakte komen drijven. Te Portsmouth en op het eiland Wight meenden de verschrikte bewoners, dat men met een aardbeving te doen had. Wie heeft gelijk? - Het Admiraliteits hof te Londen heeft thans uitspraak gedaan inzake de aanvaring, welke een paar maan den geleden in 't Engelsch Kanaal plaats had tusschen het Engelsche stoomschip „Camrose" en het Fransche driemastschip „Ducd'Aumale dat gesleept werd door de Engelsche sleep boot „Challenge". De „Camrose" is vrijge sproken en de oorzaak der aanvaring aan de sleepboot en aan het zeilschip toegeschreven. De Fransche rechtbank heeft voor eenigen tijd de „Duc d'Aumale" van alle schuld vrijgesproken en de „Camrose" alleen voor bovenbedoeld ongeluk verantwoordelijk gesteld. Wie heeft er nu gelijk Een heldin. Een visschersmeisje uit Ouessant heeft niet minder dan zes zeelieden het leven gered. Het Fransche Stoomschip „Vesper" strandde Maandag ten gevolge van een dikken mist op de westkust van Frankrijk, niet ver van de plaats waar vroeger het Engelsche linieschip de „Drummond Castle" verging. Het vaartuig zonk kort daarna. De 33 opvarenden trachtten hun leven in de booten te redden, maar een van de booten dreef af naar een gevaarlijke rots, de z. g. Pyramide du Runion. Het was den beangsten toeschouwers niet mogelijk de schipbreuke lingen te hulp te komen m; ar plotseling sprong het visschersmeisje in zee en zwom met krachtige slagen naar de boot, die zij ongedeerd bereikte. Toen was het gevaar gewekenhet wist, hoe de boot bestuurd moest worden, om de rots te ontwjjken en veilig kwam de bemanning in de haven aan. „Ons land" (Kaapstad) schrijft over het vee uit Nederland Het vee ongeveer lOOstuks uitNeder- lann aan het comité gezonden, wordt morgen (21 October) hier verwacht. De heer C. H. Wessels, uit Bloemfontein, zal waarschijnlijk heden hier aankomen om het vee te ont vangen en naar Bloemfontein te brengen. Daar zal het verdeeld worden tusschen Transvaal en O R. K. door den heer Wessels en generaal Botha, welke laatstgenoemde zich daarvoor van Pretoria naar Bloemfontein zal begeven. De Transvaal krijgt 70 en O. R. K. 40 stuks Wegens de in Pretoria heerschende veepest zal het vee van Bloem fontein naar 't Hooge veld naar Heidelberg gezonden worden. Het bestuur voor Transvaal heeft besloten zijn deel van dit vee publiek te verkoopen en uit de opbrengst ander vee in Nederland te doen aankoopen en weêr hier te ver koopen. Men wil op deze wijze voortgaan, ten einde dit prachtig geschenk uit Neder land te gebruiken om den veestapel in de Transvaal te verbeteren. Twee Amerikaansche officieren van het leger op de Pbilippijnen, Hermann en Johnson geheeten, zijn er met de regiments-kas van 6000 dollars van door. Verder maakten zij zich meester van de pakket „Victoria", be manden die met inboorlingen en hebben koers gezet naar Borneo, in welke wateren zij het bedrijf van zeeroover schijnen te wil len gaan uitoefenen.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2