EERSTE BLAD. N°. 1697 Zondag 22 November 1903. 17de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. l>it blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubö op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 zakdoek, gevonden in de Molenstraat1 broche ge vonden op de Groeneplaats1 gouden oorbel, gevonden op het Einde Weverstraat. Invorderbaarverklaring van kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuurder Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de kohieren No. 8 en 9 der Personeele Belasting, dienst 1903 voor deze Gemeente op den 16 November 1903 door den Heer Directeur der directe belastin gen te Amsterdam zijn invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering zijn overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 18 Nov. 1903. Het Hoofd van h6t Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BËKKniD MAKING. TEXEL, 21 November. Donderdag j.l. hield liet departement Texel der Maatschappij „Tot nut van't algemeen" zijne tweede wintervergadering, welke, naar de voorzitter, de heer de Braai, in zijn openings woord opmerkte, goed was bezet. Als spreker trad dien avond op de heer Schuver van Santpoort, die vóór de pauze eene lezing en daarna eene improvisatie hield over het onderwerp De theosophie, de godsdienst van Jezus. Spreker merkte op, dat velen de theosophie beschouwen, als iets nieuws, in strijd met den godsdienst en het Christendom vijandig. Zijn doel was aan te toonen, dat zulks niet het geval is. De theosophie is volgens spreker in beginsel eene samenvatting van het beste en edelste, dat men in de ver schillende godsdiensten vindt. Zij leert alge- meene broederschap, liefdadigheid, liefde tot den vijand, in het algemeen het ware Christelijke leven, dat zich niet met schoone woorden tevreden stelt, maar in de eerste plaats edele daden eischt. De theosophie houdt zich in hoofdzaak bezig met het hoogere leven, dat de mensch eigenlijk mensch doet zijn en gelooft in de leer der wedergeboorte, welke veel raad selachtigs in het leven verklaart en ons met veel, dat anders onbegrijpelijk is, verzoent. Spreker werd met aandacht gevolgd en ontving den dank van den voorzitter, voor wat hij ten beste gaf. Met de mededeeling, dat den 11 December a. s. de heer J. van Baren, Leeraar aan de Rijkslandbouwschool te WageDingen eene lezing met lichtbeelden zal houden, werd de bijeenkomst gesloten. De Eerw. Heer J. J. M. Teule, pastoor te de Cocksdorp, is benoemd tot pastoor te Heinkenszand en tot pastoor te de Cocks dorp de Eerw. Heer J. Brügemann, kapelaan te Leiden. Vlieland, 19 Nov. De „Bruinvisch" vertrok hedenmiddag op den gewonen tijd, natuurlijk om wegens den lagen waterstand in de sloot, j passagiers, post enz. van de ^Terschelling" i over te nemen op de Ree. Het zeldzame j geval deed zich voor, dat de „Bruinvisch" in de sloot aan den grond raa,kte, dit was iets heel ergs, men dacht niet voor acht uur de „Bruinvisch" vlot te hebben. Maar even voor drieën klonk het welbekend fluiten der boot als lieflijk muziek den Vlielanders in de ooren. De boot? vraagt men elkaar af, ging kijken. Waarlijk, de „Terschelling" lag aan den steiger 1 Maar de „Bruinvisch" dan? Ja, die zat in de sloot aan den grond Neemt men het ons, Vlielanders, kwalijk, dat we hebben gelachen van middag, stilletjes gelachen om den lagen waterstand in de sloot, om de „Bruinvisch" en om de boot? Hedenavond acht uur had de eerste bijeenkomst plaats van „Nut en Genoegen." In de laatste dagen steeg het ledental tot 70, geen wonder dus, dat het zeer vol was in de zaal van hotel Meijer, zoo vol als't kon. De heer Van Rossum trad als spreker op met „Een bezoek in 't museum Wiertz" door Laurillard eene lezing die bij het aandachtig toeluisterend publiek veel succes had. Na de pauze droeg de heer J. Smit van Van Zuijlen voor„Geërfd en onterfd" en de heer Van Rossum van Van Maurik „Gouden Bruiloft op de Vischmarkt. Gezellig bleven na sluiting velen nog langen tijd bijeen om van het bal te genieten. Onder het opschrift„Een opgezette val", schrijft „De Standaard" „Op meer dan één plaats worden pogingen aangewend, om ook ons anti-revolutionaire volk te verschalken, door het te lokken in den bond die „Staatspensionneering voor Iedereen" nastreeft. Zelfs hoorden we, dat men reeds drie man in de val had. Toch strekt het tot eere van onsanti-rev. volk, dat het, zonder de zaak zelf te kunnen beoordeelen, lont rook en op een zeer enkele na, die nauwelijks meetelt, zich niet liet lijmen. Natuurlijk lijkt het schóón. Een ieder, als hij invalide wordt of op jaren komt, een pensioen van Rijkswege. Maar men vergeet dat het Rijk geen ander geld bezit, en dus ook geen ander geld kan uitgeven, dan wat het van het volk int. En wie nu nagaat wat bedrag aan millioenen zulk een pensioen, al bedroeg het slechts f 150 per jaar, op elk budget kosten zou, die behoort zich dan toch eerst af te vragen, wie dat betalen zal. Van 65 jaar en daarboven waren naar de laatste telling, die bekend werd, aanwezig 264,565 personen. Reeds dit zou, met f 150 vermenigvuldigd, bijna 40 millioen kosten. En daar komen dan nog bij de invalide personen, die stellig 30 millioen zouden vor deren. Saam zou men dus een 70 millioen moeten opbrengen. Wat dit zeggen wil, verstaat men het best, door op te merken dat als ieder eens zooveel grondbelasting, eens zooveel personeel, eens zooveel bedrijfs belasting en eens zooveel vermogensbelasting betaalde, men nog slechts even de helft van de 70 millioen in kas zou hebben. Of ooit zoo iets mogelijk zou zijn, laten we nu daar. Maar wie lieden, die van zulk een quaestie ganschelijk niet op de hoogte zijn, als lid voor zulk een vereeniging aanwerft, verlokt hen tot een daad waarbij ze niet weten wat ze doen. Is dit niet onzedelijk?" Waterverontreiniging Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend ter voorziening tegen hinderlijke of schadelijke waterverontreiniging. Met deze waterverontreiniging wordt be doeld elke verontreiniging, diehetzij een water tot gebruik voor huishoudelijke of industrieele doeleinden, of als drinkwater voor vee ongeschikt maakt; hetzij een water in een voor den vischhandel schadelijken toestand brengthetzij een water in zoo- danigen toestand brengt, dat het een hinder lijk of voor de gezondheid schadelijk lucht- bederf veroorzaakt. Dat de correspondenten er vlug bij zijn om nieuwtjes aan de couranten te bezorgen, is natuurlijk. Maar dat er in de courant staat, dat iemand bestolen is, hij dat zelf leest en dan eens gaat zien of 't wel waar is, dat is toch sterk. Nu 't is toch gebeurd. Tj. Landman aan de Langewijk, onder Rottevalle las in de krant, dat ze hem koolrapen ontstolen hadden, ging naar 't land Jom te zien en zag, dat het werkelijk waar was. De 1700 edelkarpers, ruim twee jaar geleden bij Heerenveen als halfonsche vischjes uitgezet, zijn dezer dagen gevischt en blijken per stuk 11/2 2 pond te wegen. Door den Frieschen vischhandel werden deze karpers verzonden naar Frankfort a/M. waar er 50 ct. per half K. G. voor bedongen kon worden. liet dorp Zwaagwesteinde in de heide streek der gemeente Dantumadeel, is bekend door zijne armoede. Het meeste loon moet buiten het dorp verdiend worden: het getal venters is er buitengewoon groot. Er worden nu pogingen aangewend in het dorp zelf eene industrie in het leven te roepen, om aan dat pauperisme een einde te maken. Men wil er namelijk de rieten-meubelen industrie invoeren, zoo als die voor ongeveer 100 jaar gevestigd werd in het toen ook arme heidedorp Noordwolde, dat thans een welvarond dorp is, enkel door dien tak van nijverheid. TEXEU3CHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, Gelet op de artt. 9, 39, 49 en 50 dor Woningwet en op hun besluit dd. 16 Maart 1903, No. XIII, Maken bekend: lo. dat verhuurders van in deze gemeente gelegen woniugen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn, binnen één maand nadat de woning door den huurder is betrokken, bij het bestuur dezer gemeente aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaatsen b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer, van het gebouw, waarin zich de wo ning bevindt c. hot aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. 2o. dat de eerste aangiften (d. i. van de thans reeds verhuurde woningen) geschieden moeten vóór den 1 Januari 1904. 3o. dat verhuurders bovenvermeld, voorts verplicht zijn, nieuwe aangifte te doen binnen eene maand nadat do woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt 4o. dat onder verhuurders worden verstaan de per sonen, die hetzij voor zich zeiven, hetzij in oenige hoe danigheid eerie woning schriftelijk of mondeling ver huren 5o. dat het bovenstaande niet van toepassing isop ter tijdelijke bewoning bestemde loodsen, keetcn, ten ten en andere soortgelijke inrichtingen, tenzij de be woning, zij hol door vcrschillcndo bewoners, langer dan vijf jaren aanhoudt, nog op woonwagens of woon schepen Go. dnt de formulieren van aangifte eiken werkdag tusschcn 9 uur des voormiddags en 2 uur des namid dags ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn en dat geen andore formulieren mogen worden gebezigd. 7o. dat hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan cctie der verplichtingen, hierboven genoemd, gestraft wordt met ccno geldboete van ton hoogste f25. Texel, den 30 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester, G. A. HAJENIUS. II. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1