N°. 1098 Donderdag 26 November 1903. 17 Jaargang. Advertentieblad. Binnenland. Nieuws- en Advertentiën vóór 10 aar op den dag der uitgave LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. TEXEL, 25 November. De liefdadigheidsvoorstelling in het Hotel Texel, Zondagavond gehouden, mag zeker goed geslaagd heeten. Eerstens wel dooi de ruime opkomst van belangstellenden, tweedens door hetgeen aan het publiek ten beste werd gegeven. Bezorgde de goede opkomst eene goede recette, waarom het dan toch ook eigenlijk te doen was, aan hen welke den avond in hotel Texel doorbrachten werd tevens een aangenamen avond bezorgd door de jonge lieden welke tot deze voorstelling het initiatief hadden genomendit bleek ons inziens ten duidelijkste uit het flink applaus waarmede de vertooners na ieder afgewerkt nummer werden beloond. Wij zeggen dus zeker niet te veel wan neer wij dezen avond goed geslaagd noemen, waar zoo allen tevreden konden zijn. De danslustige schare vond bovendien naafloop der voorstelling nog gelegenheid om op de maat der muziek van hare talenten te doen blijken. Daartoe aangezocht, deelen wij mede dat op 25, 26 en 27 dezer eene collecte gehouden zal worden langs de huizen der ingezeteuen, ten behoeve van het Leger des Heils. Is het werk van het Leger des Heils aan velen niet onbekend, wij mogen er zeker toch nog wel eens aan herinneren dat het aantal instellingen, welke ten dienste van hulpeloozen en ongelukkigen zijn gesticht, velen zijn, doch ook dat die instellingen door liefdegaven in stand moeten worden gehouden. Aan een boekje, getiteld „Bakenlichten" hetwelk wij in veler handen wenschten, ontleenen wij vele bijzonderheden omtrent den arbeid van hot Leger des Heils in Ne derland, en die waarlijk van niet weinig beteekenis is. Het Leger des Heils heeft in Nederland thans 63 korpsen en 19 buitenposten, 6 barmhartigheidsposten, l kinderhuis, 3 red dingshuizen, 1 landkolonie, 5 toevluclrten, 7 werkplaatsen (verbonden aan de toevlucnten,) 2 gaarkeukens met goedkoope slaapgelegen heden, 1 hotel, 1 rusthuis voor officieren en 1 doorgangshuis voor ontslagene gevangenen. Alles te vermelden wat in het bedoelde werkje wordt beschreven, zou ons te veel plaatsruimte kosten, wij verwijzen daarom naar het boekje zelve, hetwelk zeer lezens waardig en leerrijk is en wellicht meer dan een zal aansporen om zijnen flnanciëelen steun aan het werk van het Leger des Heils niet te onthouden. 24 Nov. Van 13 tot en met 19 Nov. zijn van hier verzonden63 schapen, 38 lammeren, 4 koeien, 3 kalveren en 19 varkens. Oudeschild, 25 Nov. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer G. J. Vos, ambtenaar bij de Staatsspoorweg Mij., weinige jaren geleden stationchef in Transvaal, is thans bevorderd tot halte-chef te de Prent. Bij den havenmeester-onderstrandvonder zijn gisteren vele mijnstutten aangebracht, welke door visschers op Texelstroom waren geborgen. In het geheel werden aangebracht 108 mijnstutten, benevens 1 vat raapolie, hetwelk g;emerkt was K. Ds. Vis, zal a. s. Zondag optreden in de „Zeven Provinciën", voor de leden van den bond voor Staatspensionneering. 'tXJur van aanvang enz., zal per advertentie in de Texelsche couranten worden bekend gemaakt. Oosterend, 24 Nov. De storm van Zater dag hoeft hier aan verschillende gebouwen schade aangebracht. Pannen en riet zijn van de daken gewaaid, een enkele schoorsteen werd neergeworpen en andere kleinigheden werden medegedeeld. Ernstige ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. Enkele visschers hebben zwaar moeten zeilen, alvo rens ze veilige ligplaats hadden. Op het Schild bemerkte men eene schuit, waarvan het zeil was weggewaaid. Later is gebleken, dat het was de T. X. 71, thuisbehoorende te Oudeschild. Op het verzoek van de leden der handels- vereeniging „Wilhelmina", om teruggave van zoutaccijns voor het verzenden van garnalen op naam van de vereeniging, terwijl toch de garnalen op de [schuiten der verschil lende leden worden gekookt, is door den Minister gunstig beschikt. Den Hoorn, 24 November. De hevige storm die van Zaterdag op Zondag woedde heeft hier nog al schade berokkend. Van den watermolen in het Hoornder Nieuwland is eene roede afgewaaid, hooischelven onderst boven, terwijl van verschillende gebouwen pannen en houtwerk afwaaiden. Aan het strand was het buitengewoon ruw, het water stond in de duinen, gelukkig waren er geen schepen voor de kust, want bij zulk een woeste zee had er aan redding geen denken kunnen zijn. De Cocksdorp, 24 Nov. Alhier heeft zich eene commissie gevormd met het doel gelden in te zamelen voor de weduwe J. Stark Wielinga. Zij bestaat uit de heeren R. G. Barends, A. C. Toet, P. Zeijlemaker, D C. Dros, J. Kalis, W. Brans, A. Bakker, Jb. van Heer waarden, J. Lak en P. Boon Mz., waarvan de eerste drie resp. tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden gekozen. Na bekomen verlof van het Hoofd der gemeente zal den ingezetenen van Texel eene lijst ter teekening worden aangeboden, terwijl ieder ander, die ook eene gift voor de ongelukkige weduwe wil afzonderen, in de gelegenheid wordt gesteld deze aan een der commissieleden te zenden. Door den laatsten storm heeft de steen- glooiing langs den zeedijk van den polder „Eendracht" nog al geleden Ook van de duinen langs het Noorderstrand van Texel is weer eene strook van eenige meters af geslagen. Vlieland. Tot predikant alhier is beroepen de heer W. E. P. Geuns, candidaat tot den H. D. te Didam. Als ouderlingen zijn herkozen de heeren G. van Westen en C. den Hartog. Als diaken herkozen de heer H. Meijer Jzn gekozen de heer K Bakker Rzn. Voor het kiescollege werden de aftredende leden herkozen, gekozen de heeren W. Blom en K Bakker Rzn. De storm van Zaterdagavond, heeft naar de couranten melden, weder groote schade teweeggebrachtdakpannen, hooi schelven en boomen hebben het geducht moeten ontgelden. De hooge waterstand door den storm nog hooger opgestuwd, ver oorzaakte op verschillende plaatsen door- braakjes en overstroomingen en belemmerde meermalen het verkeer. Aan het Noordzee strand, bv. te Scheveningen en den Hoek van Holland hadden schipbreuken plaats en niet onwaarschijnlijk eischte de zee ook weder menig offer. Niet slechts hier te lande doch ook in het buitenland, met name in het Noorden en Westen van Duitschland, alsook in Engeland, moet het zwaar hebben gestormd. St.-Nicolaas-pakketten. De directeur- generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanst. St.-Nicolaas- feest wordt de vergunning om verschillende pakketten aan hetzelfde adres van slechts één adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 Dec. tot en met 7 Dec. inge trokken en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst der pakketten, aanbevolen lo. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op af doende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den om slag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres on vermijdelijk is, dit zóó vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres, te sluiten. (Sts. Ct.) Het heeft in het Noorden van Groningen Woensdag- en Donderdagnacht flink gevroren, zoo dat het ijs in de slooten lag Met het oog op het enorme aantal slakken, die bij velen meer dan de helft van het winterkoren reeds hebben vernield, kwam deze vorst zeer gelegen, doch zij was minder gewenscht voor de hoopen suikerbieten, die nog steeds op verscheping liggen te wachten. („N. Crt."j Te Olst kon men dezer dagen getuige zijn van een ergerlijk schouwspel. De begrafenis had plaats van den op zoo treurige wijze om het leven gekomen ex- portslagersknecht. Het lijk werd vervoerd op een boerenwagen een lijkwagen heeft men er niet—daarachter een boerenkleedwagen en dan volgde de stoet, bestaande inexportslagersknechts, allen gekleed in hun werkpakken blauwe bebloede kleederen, klompen en pet. Had dit laatste een bijzondere beteekenis Was het een of ander gebruik, een traditie, gelijk men die op kleine plaatsen meer ontmoet? Was het misschien wel „de laatste wil van den over ledene" Niets van dat alles 1 Op de vragen daar- j naar kreeg men ten antwoord,,'t Is druk aan den winkel en de baas kon z'n perso neel geen tijd geven voor omkleeden 1" Een slim paard. Dezer dagen had de koetsier van den om nibus van Bocholt naar Dinxperlo, die de Duitsche postbezending meeneemt het ongeluk op korten afstand van Bocholt zijn zweepte laten vallen. De man ging aan het zoeken, doch het paard stoorde zich daar niet aan, en de omnibus met passagiers en inhoud kwam toch behouden te Suderwick aan. De koetsier moest te voet zijn reis vervolgen. Men schrijft uit Friesland. In Friesland zijn in den laatsten tijd bui tengewoon veel houtsnippen. Dagelijks wor den een paar honderd stuks te Leeuwarden aangevoerd en voor fl,50 tot f 1,60 per stuk aan de poeliers van de hand gedaan. Vele vogelvangers maken met die jacht een goed daggeld. Het grootste gedeelte dier vogels wordt verzonden naar Frankrijk en België. Naar aanleiding van het ook door ons opgenomen bericht over het verkrijgen van het Koninklijk Wapen schrijft iemand uit Gouda aan de „N. R Ct." „Ruim een week geleden was ik bij een grooten bleeker om over arbeidsaangelegen- heden te spreken. Deze deelde mij mede Het is nog niet lang geleden, dat hier iemand is geweest en mij vroeg, zelfs dringend, of ik niet het Koninklijke wapen (als hofleveran cier) wilde voeren. Deze persoon vroeg daar f609 voor. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers TEXELSCHE COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1