Buitenland. Marktberichten. Pre d s k be ii r ten, ADVERTENTIËN. Als een bijzonderheid kan uit Oud dorp (FJakkee) gemeld worden, dat daar 'n paartje in ondertrouw is opgenomen, waarvan de man 69 jaar en het meisje 21 jaar telt. In „De Chr, Onderwijzers", het orgaan van de „Unie van Chr. Onderwijzers," komt de volgende advertentie voor Wie kan een Chr. orderwijzer, die zich in het vasten wil trainen, ten einde eenig geld te kunnen besparen voor zijn pensioen, aan een boek helpen, getiteld„Gids of leefre gelen voor den vaster". Drijfzand. Twee kinderen, een zusje met haar klein broertje, speelden samen op het mulle zand van den Mookschen berg, nabij den weg naar Groesbeek. Zelfs onder het geringe gewicht van het jongentje zakte het droge, losse zand weg, steeps dieper weg, trok het ventje mee, totdat hij zelfs met behulp van zijn zusje zich niet meer uit het hem vast omknellende zand wist te redden. Ondertusschen zakte broertje steeds verder weg en radeloos van angst zet zusje het op een hulproepen. Gelukkig was iemand in de nabijheid, die met tegenmoordigheid van geest en goed overleg hulp wist te brengen De heer Yan Hoorn, van Groesbeek op weg naar Mook naderde de plek, waar broertje geheel onder het zand was verdwenen. Met inspannrng van alle krachten en zonder een oogenblik tijd te verliezen, begon de heer Van Hoorn het reddingswerk en het gelukte hem hoofd en bovenlijf te bevrijden uit het noodlottige zand, waarin het kind spoedig een akeligen verstikkingsdood zou gestorven zijn. Bij het nemen van proeven met draad- looze telegrafie tusschen Amsterdam en Kam pen bleek, dat er ook verbinding bestaat tusschen Kampen en Enkhuizen. De ontvan ger te Enkhuizen gaf geheel onverwacht bewijs, dat de electrische golven, uit Kampen komende, door het dradennet werden opge vangen. Door een aantal likeurstokers en gros siers in gedistilleerd, tevens den kleinhandel in sterke drank uitoefenende, is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verzoek ge richt, „dat het de Kamer moge behagen hare medewerking te ontzeggen aan het in het leven roepen eener wet, welke zoo weinig rekening houdt met de praktijk, dat honder den gezinnen broodeloos zouden worden, dat duizenden guldens sctiade aan ondernemingen van allerlei aard zou worden berokkend een wet zoo onsympathiek aan een vrijheidlievend volk, dat zij reeds bij voorbaat door welden- kenden veroordeeld is en gedoemd zoude zijn om op duizenderlei wijzen te worden over treden en ontdoken Uit den Raad van Hindeloopen meldt de „Leeuw. Ct." Op eene vraag van den burgemeester of meu bij de nachtwacht het gebruik van den ratel wil bestendigen, antwoordt de heer van der Kooi, dat hem de wacht zonder ratel niets waard is. Zijne medeleden zijn allen van hetzelfde gevoelen en zoo zal Hindeloopen dus blijven behooren tot de ratelende ge meenten. Waarvoor het optreden als getuige voor de Rechtbank al niet dienstig kan zijn. Vrijdag morgen moest iemand te Groningen, in de zaak van Elze S., als getuige gehoord worden. Zijn vrouw maakte van de goede gelegenheid gebruik, door het huisraad te verkoopen en te vertrekken. De DrankwetOver de nieuwe Drank wet is „Sluit Schiedam" wel niet geheel voldaan, maar de dankbaarheid van het blad wint het toch zeer verre van zijn onvoldaan- hefd. Gaarne zou het blad de wet verscherpt zien aangenomen. Bij verschillende bepalin gen kan het zich neerleggen; doch het wenscht niet alleen opneming in de wet van local option, doch handhaaft ook zijn wenschen betreffende het toelaten in de herbergen van minderjarigen. Die wenschen zijn lo. dat houders van localiteiten met ver gunning tot verkoop van alcoholhoudende dranken (gegiste zoowel als gedistilleerde) gehouden zijn a niet toe te laten, dat personen beneden 18 jaar, zonder geleide van oudoren, in hun lokalen aanwezig zijn b. niet toe te laten, dat personen bene den 18 jaar, onder zulk geleide in hun loka len aanwezig, alcoholhoudende dranken (ge giste zoowel als gedistilleerde) gebruiken 2. dat personen beneden 18 jaar niet als werkkracht voor het bedrijf als zoodanig vereischt in bedoelde lokalen mogen ge bruikt worden 3. dat personen beneden 18 jaar niet mo gen gebezigd worden voor het vervoer van alcoholhoudende dranken. Het „R. Nbl." meldt het volgende curieus postreglement. De brievengaarder van een der kleinste gemeenten in ons land een plaatsje nabij Kampen bezat een groot gevoel van zelf standigheid. Daarbij achtte hij zich ook in ontwikkeling verre verheven boven de andere dorpelingen, hij beschouwde hen als een minder soort wezens, die men behandelen kon naar willekeur en die men in ledige oogenblikken kon gebruiken als doelwit voor spot. Onze brievengaarder amuseerde zich meermalen met de nuchtere vragen door de eenvoudige boertjes en boerinnetjes gesteld en dit bracht hem, die niet van humor ontbloot was, op een vervelenden Zondagmiddag er toe een lijst met orders en raadgevingen op te stellen, die den volgenden dag met belang stelling door de dorpsmenschen aangegaapt werd en als een bewijs van des heeren „post directeurs" groot vernuft weldra van mond tot mond ging. Aan het publiek werd het navolgende ter kennis gebracht Daar alle postbeambten taalkundigen zijn mogen de adressen ook geschreven worden in Chineesch of Sankriet. Het is niet raadzaam fruitboomen per post te verzenden met de vruchten er aan Vóór het opplakken van postzegels moeten deze steeds met de tong, aan de gomzijde, bevochtigd worden 1 Flesschen met inkt moeten gekurkt ver zonden worden. Dynamiet en dergelijke stoffen blijven voor risico van den afzender. Indien het op het postkantoor ontploft, mag de postbeambte niet aansprakelijk geacht worden. Briefkaarten met geld mogen niet worden verzonden. Bij de verzending van horloges en klokken moet dit op de buitenzijde van het pakket aangeteekend worden, de postbeambten zullen er dan zorg voor dragen, dat ze op tijd opge wonden worden. Brieven zonder adres moeten door degenen voor wie ze bestemd zijn, aan het postkan toor in ontvangst worden genomen. In het Reuzengebergte en in het Hirsch- berger dal zijn sedert Woensdag groote massa's sneeuw gevallen, die het verkeer ernstig be lemmeren, Treinen komen alle te laat, tele graaf- en telefoondraden zijn afgebroken. In de bosschen is door de zware sneeuw overal veel schade aangericht. De Fransche Kamergroep voor den buitenlandschen handel heeft zich gewend tot minister Delcassé. Uit haar schrijven blijkt, dat, zijn Frankrijk en Rusland beste vrienden, ja bondgenooten in de politiek, de verhouding inzake de handel wel wat te wenschen overlaat. De Fransche wijngaardeniers en wijnhan delaren klagen over de hooge rechten aan de Russissche grens, waardoor de Fransche wijnen nagenoeg uitgesloten worden ze zijn niet minder dan honderd procent hooger dan in andere Europeesche landen. Nu wil Rusland wel overgaan tot verlaging, maar dan moet de Republiek haar rechten op graan en andere landbouwvoortbrengselen verlagen en dan ook nog afschaffen de hygië nische maatregelen ten aanzien van Russisch vee. Dit acht men in Frankrijk onredelijk wij, Franschen, voeren naar Rusland maar 50,000,000 fr. aan koopwaren uit, terwijl wij van daar invoeren voor 280,000,000 fr. Als dat maar geen conflict geeft. De profeet Dowie, de leider van Zion City, is naar zijn huis gegaan. Echter niet, zonder de verzekering te hebben gegeven, later terug te zullen komen: „Wat kan het mij derën, hoe New-York denkt over mij", sprak de stem des profeten, „van veel meer belang is hot voor mij, wat ik denk over New-York". En trotsch als een profeet be taamt, ging hij over tot het aanvaarden van den uittocht. Aangaande dezen man weet een Duitsche correspondent te New-York te vertellen, dat zijn loopbaan een uiterst merkwaardige is, zelfs voor een land, waar het groteske een alledaagsch iets is, een normale existentie tot de zeldzaamheden behoort. In Schotland geboren, emigreerde Dowie in jonge jaren naar Australië. Wat hij daar in Jen beginne heeft uitgevoerd, is alleen hem zelf bekend. Ook over de manier waarop hij predikant werd, loopen de berichten uit een. Een zeker waas van geheimzinnigheid over het verleden behoort nu eenmaal tot het beroep van den profeet. Op een goeden dag verschijnt hij als doctor in de theologie in het openbare leven te Melbourne, en ver wekt door zijn willekeurige uitlegging der H. Schrift niet weinig aanstoot Maar hij vindt toeloop, zijn moed groeit daarmede, hij wordt agressief in zijn prediking en het eindigt met de ex-communicatie der episcopale kerk, terwijl hij door de overheid uit het land wordt gezet. Hij begeeft zich naar Nieuw-Zeeland, en wordt zich bewust, dat bovennatuurlijke ge neeskracht in. hem woont. Zijn aanhang groeit bij den dagbij een religie, die de doktersrekening uitspaart, kan dat wel niet anders. Maar om onbekende redenen laat de apostel zijn gemeente snoode in den steek en belandt in 1888 in San Francisco. Daar wil de zaak voorloopig echter met vlotten. Dus verlaat hij de stad om tijdens de Chicagoër tentoonstelling hier weer op te duiken, zijn eigen roèm verkondigend in een „tabernakel", opgericht bij het tentoonstellings-terrein. Hij geneest kreupelen en zieken, en die hij niet geneest, dien ontbreekt het aan het ware geloof. De gemeente groeit, een reglement wordt vastgesteld, elk lid moet aan de kerk een tiende van zijn inkomsten offeren. Do ondernemingsgeest van den zieleberder sticht een Zionhotel en een Zionbank Rijkelijk stroomt de winst maar de politie en de pers maakt hem het leven zuur. Toen doet hij nog een stouten worp, hij koopteen strook land van 6000 acres, aan den oever van het Michicbanmeer, waarvoor hij 600,000 dollar baar betaalde. De stad Zion City met 10,000 zielen was gesticht. Dit was in 1900 en in een tijdsruimte van twee jaar ontstonden hier een kantfabriek, die thans als de eerste der Ver. Staten geldt, een bonbonsfabriek en andere industrieele ondernemingen, de actiën waarvan de stichter grootendeels in handen heeft. De droomen van dr. Dowie verhieven zich tot in de wolken, hij omgaf zich met den stralenkrans van den „Uebermensch" en gaf zich uit voor den weeropgestanen profeet Elias, gezonden om eindelijk „het rijk Gods op aarde te stichten." Elias versmaadt het echter om als zijn naamgenoot in een schapenvacht te loopen de weelde stuit hem volstrekt niet tegen de borst en zijn vermogen wordt geschat op 15,000,000 dollar Zondag 29 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 nnr Ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. 's Middags half 3 Ds. Smits (H. Avondmaal). GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Burg. Geen dienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Woensdag 25 Nov. Hervormde Gemeente. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Purmerend, 24 Nov. Aangevoerd 95 vette Kalveren 65 85 ct. per KG.150 nucht. Kalveren f 12 a f 26; 412 vette Varkens 36 40 ct. per KG. 59 magere Varkens f 11 13274 Biggen f 4 k f 7 3898 Schapen f 21 a f' 30,0 Lammeren f a f 711 Runderen en 6 Stieren. Kip-Eieren f 6,k i 7,per 100. st. Vette Koeien, 672 prijsh., h. stug. Melkkoeien, geen aanvoer. Gelde Koeien, geen aanvoer. Vette Kalvoren, prijsh, h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. vlug. Vette Schapen, prijsh., h. matig. Vette Varkens, prijsh., h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. matig. Amsterdam, 23 Nov. Aangevoerd 226 Run doren, le kwal. 63 A 67 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 100 Melk- en Kalf- koeien f 130 k f 275;Graskalveron f a- f 23 nuchtere Kalveren f k 1 Schapen 1 k f 0 Lammeren 1 a 600 vette Varkens 35 a 37 ct. por K.G. Verloofd: C. 11. E. DE ItRAAL en 8. J. D IJ K 8 E N. Burg op Texel, 24 Nov. 1903. Tïn-r-fe.-G sua nvtar^naiirMnanEitg

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2