N°. 1699 Zondag 29 November 1903. I I I a.l w IJ 1 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin ne nl and, MKjgiss 9®aaa sassriK» sm^sss o» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Baadhnize 1 kinderpetje, gevonden in de Hoogerstraat1 hamer ge vonden op den Hoornderweg. TEXEL, 28 November. December- of wintermaand. Alles wijst er op dat wij naderen tot de laatste maand van het jaar December of winter maand wie er nog aan mocht twijfelen lette slechts op zijnen scheurkalender die voortdurend in dikte afneemt, hij lette op het gure weder dat ons alreeds een voor proefje van den winter gaf, of hij lette op den ijver waarmede neringdoenden zich voorbe reiden om der burgerij veel moois, veel nieuws, veel zoetigheden te verschaffen, voor het feest dat met de Decembermaand samen valt het jaarfeest van Sint Nicolaas. Vooral dit laatste is wel eene afzonder lijke vermelding waard, niet slechts de aan kondigingen in onze blaadjes, doch meer nog de aangebrachte etalages, getuigen er van dat onze neringdoenden rekening houden mat hetgeen wordt verlangd. Hebben sommigen hunne koopwaar zoodanig geplaatst dat ze van de straat af kunnen worden bezien, anderen hebben, om voor hen zeker over wegende redenen, hunne etalage's in de binnenkamer opgesteldmen vergete niet om ook die te gaan bezichtigen. Eene groote verscheidenheid van speelgoed, nickelwaren, dames-handwerken, zoomede meer andere kostbare voorwerpen, alsook siga ren, boekwerken enz. zijn bij odzg neringdoen den in voorraad en wachten op resp. koopers laten we hierbij niet vergeten de verkoopers van suikergoed en St. Nicolaasgebak, die ook al mede wedijveren om met hunne producten het gehemelte van kleine en groote menschen te streelen. Voorraad alzoo meer dan genoeg, zelfs wel zooveel dat ook de armsten er van kunnen profiteerenedoch niet ieder kan koopen en daarom, laten wij hieraan nog even herinneren, moge de goede geest van den Heiligman weerklank vinden in het hart van zoo meQig financieel bevoorrechte. Laat het een feestgetij mogen zijn tot in de minste woning, al is het niet door lek kernij, dan door eene gave in eene andere wellicht meer gewenschte vorm. Moge alzoo de laatste maand van het jaar alreeds getuigen dat wij ons voorbereiden om het straks afgeloopen jaar, goed te besluiten. - Bij de Donderdag gehouden herstemming ivoor een Hoofd Ingeland voor de ?0 Gom. polders werden uitgebracht 311 stemmen, waarvan 4 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren C. M. Veeg er 176 stemmen, Jb. A. Eelman 161 stemmon, zoodat de heer C M. Veeger is gekozen. - In de vergadering, die de afd „Texel" v/li N. O. G. op Zaterdag 5 Dec. in het loge ment „De Vergulde Kikkert" zal houden, zal de heer Dr. A. Wagemaker o. a. inleiden „de adenoïde vegetaties in de neuskeelholte bij schoolkinderen." De heer W. heeft de uit- ioo liging om op die vergadering deze ziekte 0 bespreken bereidwillig op zich genomen, en einde de onderwijzers voor te lichten bij t invullen van eene vragenlijst omtrent die dekte. Deze vragenlijst was gehecht aan ene circulaire, gezonden aan alle ondorwij- ers van woge het Ministerie van Binnenl. Zaken om gegevens te verzamelen tot het opmaken van eene statistiek over dit ziekte geval. Verder" zal de heer J. Bouwman inleiden: „Verdienen de taal- en stelboekjes van Klein- bentink en De Vries den opgang, dien ze maken Op het Noordzae-strand achter de Wes ten alhier, is het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van een visscherman aangespoeld, gekleed in rood baaien hemd, en dito onderbroek, een blauwe baaien ouderbroek, eene grijze trui met blauwe blokken, blauwe kousen, zwarte oliebroek, steekmouwen en één laars, alles ongemerkt. Oudeschild, 27 Nov. Het afwisselend on stuimige weer schijnt grooten invloed te hebben op den geregelden gang van vloed en ebbe. Daarmee schijnen in zee groote stoornissen plaats te vinden. Zoo had men Vrijdagmorgen in het geheel slechts gedurende 3'/i uur vloed, terwijl op stroom den geheelen dag eb word waargenomen. Uit zee werd hier op de haven aan gebracht door schippm D. Krijnen, een reus achtige, zeer zonderling gevormde boomstronk welke met het net van den zeebodem was opgehaald. De wijduitgestrekte worteleinden van dezen boomstronk waren volgegroeid met allerlei zeegewassen. Waal, 27 Nov. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot, den Heer C. A. Keijser, onder wijzer te Schoorl, is een verlof toegestaan van 3 maanden, wegens gezondheidsredenen. In zijne plaats is tot tijdelijk onderwijzeres aldaar aangesteld Mej J.Kuijper van Alkmaar. Koog, 24 Nov. Benoemd tot strandvonder alhier in plaats van wijlen den Heer A. Langeveld, de Heer S Daalder. Oosterend, 27 Nov. Het aantal zwanen, dat dagelijks in den polder „het Noorden" verblijft, is groot. Niet gemakkelijk is het, om deze schuwe beesten te bemachtigen en de jagers, die speciaal met het doel uitgaan, om zwanen te schieten, komen gewoonlijk platzak thuis Woensdag gelukte hot evenwel aan een jager van hier een zwaan te schieten, en wel een van de zeldzaam voorkomende soort, die Kleine Zwaan of Cygnus bewicki wordt ge heeten. Deze soort hoort thuis in Noord- Amerika en op IJsland en verdwaalt af en toe met kleine vluchten ook naar deze streken. Voor eenige dagen werd op het eiland ook weder een Roerdomp geschoten, dat is de tweede binnen korten tijd. Deze vogel komt op Texel zelden voor, doch elders tamelijk veelvuldig, zoodat 'de voorwerpen geene bijzondere waarde hebben, terwijl ze bij de poeliers niet gewild zijn, evenmin als andere reigersoorten. De Cocksdorp, 27 Nov. Het wrak van de bom „Sch. 142 hetwelk onlangs door den heer J. Buijs Hz. werd gekocht en bij Vlieland, geankerd lag, is tijdens den laatsten storm van zijn anker geslagen en weggedreven. Hoaen ontving de eigenaar bericht, dat het te Stavoren was binnengebracht. Vlieland, 26 Nov. Gisteravond had in hotel Meijer een eerste concert in 't winter seizoen plaats, het werd gegeven door Vlielands Fanfare corps. De zaal was zeer vol, voor 't meerendeel jongelui't programma vermeldde bij enkele bekende nummers veel nieuws. Vooral no. 2, Potpourri sur 1' opórette Lo Khedivo, was bijzonder mooiwas niet al wat gespeeld werd vóór en n i de pauze weder een sprekend bewijs van ijverige studie onder goede leiding? Door een deel van 't publiek werd dit wel niet begrepen en van 't mooie dat geschon ken werd, niets gevoeld, maar een ander deel was er, dat echt genoten heeft en ge waardeerd. Zij het weten van deze waar- deoring het corps een lichtend sterretje op den soms lang niet gemakkelijken weg. Vier muziekstukken voor, vier na de pauze de lieve fantasie uit de opera Martha was als een goede, oude kennis, altijd weer even blij begroetvermeldde het programma dit nummer maar steedsWarm applaus be loonde het corps voor het vele schoone. Een pantomime Wie zal betalen door eenige werkende leden der vereeniging ge geven, wekte zeer den lachlust op van het publiekalle spelers hadden eer van deze amusante vertooning bovenal de vertolkers der hoofdrollen. De heer Donia gaf daarna nog een voordracht ten beste „De opsnijer." 1 Het was een eenig staaltje van opsuijerig- heid het zwierig toilet reeds (hoewel eenigs- zins gederangeerd) deed den onvervalschten baron kennen. Als steeds, was het succes van deze komische voordracht zeer groot, hoopte men na 't applaus op een toegifjte? De heer Donia verscheen wel weer, maar om met enkele worden bekend te maken, dat het slotcouplet zou worden gezongen door den heer Schaafsma. En geheel onvoor bereid als hij was, kon onze nieuwe post directeur wel bezwaarlijk het beloofde uit voeren, maar hij zeide in hartelijke, zeer waardeerende woorden de Fanfare dank, de beste wenschen uitsprekend voor de ver eeniging, die ons zulk een genotvollen avond verschafte. Daverend applaus volgde op deze uiting van sympathie, door een vreemdeling betoondblijkbaar was men er volkomen mee eens. Het bal hield nog langen tijd allen op vroolijke, genoegelijke wijze bijeen. De heer J. de Jong alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor klerk der Posterijen en Telegrafiehij behaalde no. 8. Een ontwerp tot uitbreiding van de on gevallen-verzekering tot de zeevisscherijen is in gereedheid gebracht aan het departement van Binnenlandsche Zaken en om advies in handen gesteld van het college voor de zee visscherijen. Toen Zaterdagavond het personeel aan het station 's-Heer-Arendskerke met een trein aan het rangeeren was, had men de onvoor zichtigheid het achterste deel van den trein ongeremd te laten staan, met het gevolg dat de wagens door den feilen wind aan het lijden werden gebracht en zij tot Goes door liepen. Hier zag men ze aankomen en wer den zij opgevangen. Spoedig daarna werden zij teruggehaald. („G. Ct.") Het volgende geval deed zich dezer dagen in een groot hotel te Amsterdam voor. Een Engelschman, die daar 's morgens was afge stapt, werd aaugesproken door den tolk van het hotel, daar deze meende den reiziger reeds vroeger te hebben ontmoet. Doch het bleek, dat hij zich vergiste, want de Engelsch man had vijf jaren te Oxford aan de Hooge- school gestudeerd, waar hem de tolk, die ge durende dien tijd in Amsterdam was, natuur lijk niet had kunnen zien. Toen men den volgenden dag het Rijks- Musoum bezichtigde en stilstond voor het schilderij van Pieneman de slag bij Waterloo, kwam de tolk tot een ontdekkingeen der figuren van de schilderij, generaal Unbridge, leek sprekend op den Engelschman, en daar hij reeds een ontelbaar aantal malen dit werk van Pieneman had laten zien, speelden hem de verschillende personages zoo door 't hoofd, dat ze voor hem bestaande personen werden. Zoodoende bad hij gemeend een bekende te zien. Hij vertelde het geval aan den Engelschman. Deze scheen aangenaam verrast, hetgeen gemakkelijk te verklaren was, toen hij zeide de kleinzoon van den generaal te zijn en had zoo'n pleizier in de ontdekking van den tolk, dat hij hem een diamanten dasspeld schonk. („N. v. N.") Er wordt veel gestolen, en dieven kunnen doorgaans van alles en nog wat gebruiken. Toch is thans kennis gegeven aan de politie te Amsterdam van een diefstal, die zeker onder de zeer bijzondere gevallen gerekend mag worden. Sedert Dinsdagavond wordt aldaar vermist een schuit met 7000 oude straatklinkers. Wat zal men daarmede aan vangen Een dezer avonden kon men getuige zijn van een onverkwikkelijk tooneel te Til burg barrevoets en niets aan het lijf dan een hemdje, stond een kind op de natte steenen voor het stadhuis, en antwoordde op de vraag wat het daar deeddat het naar het politiebureau was geweest om hulp in te roepen voor zijne moeder, die door zijn vader mishandeld werd. De veronderstelling, dat de drankduivel ook hier weer in het spel was, zal wel niet al te gewaagd zijn. ('sH. Ct.) De oud-minister mr. Pierson, in „De Economist den financieelen toestond onzes lends besprekende en tot voorzichtigheid manende, komt tot „afkeuring van hooge invoerrechten. Minister Harte, zal, meent hij, allen, die de leer van den vrijhandel zij n toegedaan, tegenover zich vinden, en de strijd kan warm zijn en lang duren. Voor 1904 kan echter gezorgd worden door 5 opcenten te leggen op „al de drankaccijnzen", wat 14 ton kan opbrengen, en eveneens 5 opcenten te leggen op de vermogens- en de bedrijfsbelasting, wat hij voor niemand te drukkend acht, en waaruit 7 ton ware te te verkrijgen. Het tekort werd dan voor een groot deel gedekt, en geheel als ook op de uitgaven wordt besnoeid. „De Maasbode" acht het „wel wat onnoozel" van mr. Pierson om voor te stellen het tekort op de begrooting zonder tariefsherziening te doen verdwijnen, door nl. opcenten te leggen opcenten te heffen op de drankaccijnzen en op directe belastingen. „Zóó simpel zijn onze Regeeringsmannen niet, dat zij op dit lokaasje zullen neerstrijken. Toen onder mr. Pierson het Staatshuis- houden minder geld verslond dan thans, toonde hij zich niet geheel af keerig van invoer rechten- En nu zou hij die zijnen opvolger wenschen te onthouden In een tijl, dat zelfs Engeland onder Cham berlain's voorgaan protectionnistiseh wordt, en Nieuw-Zeelacd onder Sedden den Staten van wijlen Mac Kinley naar de kroon steekt Indien er iemand is onder onze libe ralen, die de in het verschiet zijnde tariefs herziening van Minister Harte principieel moet steunen, is het diens voorganger. Zonder inbreuk op eigen verleden ontkomt mr. Pierson daaraan niet." Een veilig toevluchtsoord 1 Griekenland blijft voorloopig nog een veilig toevluchtsoord voor Nederlanders, die wat op hun kerfstok hebben. Ook dit jaar heeft de Nederlandsche Regeering haar pogingen hernieuwd om de medewerking der Grieksche Regeering te verkrijgen tot het sluiten van een uitleve ringsverdrag maar dat had tot dusverre geen gevolg. Z iterdag barstte boven Schagen, tijdens een geweldige bui, met een doffe knal een prachtige meteoor uit elkander. Door den grooten luchtdruk werden in een zestal daken van hooge huizen groote gaten ge slagen. (Z. Ct.) Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1