N°« 1702. Donderdag 10 December 1903. 17d0 Jaargang* Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. J .A C H T. De Burgemeester van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat bij hem is ontvangen de navolgende bekendmaking De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 25 November 1903 no. 23; Gelet op artikel 11 der „Jachtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noord-Holland de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen is bepaald op Donderdag 31 December 1903 met zonsondergang, en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hierbedoelde klem wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1904 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord-Holland worden aangeplakt. Haarlem, 27 November 1903. De Commissaris der Koningin voornoemd VAN TIENHOVEN. Texel, den 8 December 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Invordcrbaarverklaring van kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeflnte Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier No. 3 der Bedrijfsbelasting, dienst 1903/1904 dier Gemeente op den 30 .November 1903 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter .invordering zijn overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, werdt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan, '^exel, den 4 Dec. 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend dat de ZIT TING V AN DEN MILITIERAAD voor deze Gemeente zal worden gehouden op Dinsdag, den 23 D ecember aanstaande, des voormiddags 11 uren te ALKMAAR. Voor don Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat de opgave van eeno reden van vrijstelling tijdons de aangifto tor inschrijving voor de militie of bij do loting, alsmede hot doen opmaken en bij den Burge meester inleveren van de noodige bewijsstuk ken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gomf.s van de gevorderdo lengte, hem, die vrij gesteld wenscht te wordenniet ontslaat van de verplichting om bij dcu Militieraad dereden van vrijstelling in te brengenhetgeen in elk geval bij dit collegie moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Texel, den 7 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secrataris, Do Burgemeester, G. A. Hajenius. H, W. de Joncheero. TEXEL, 9 December. St. Nicolaas. Het feest van den goeden Sint is weder voorbij 's lands wijs, 's lands eer, werd het hier ook weder, door sommigen gevierd, getrouw aan de oude traditie, door eene maskerade vertooning de jeugd gaf daartoe reeds des middags te twee uren het sein en ouderen en weder nog ouderen vervolgden die eigenaardige gewoonte op het verdere van den dag en van den avond, er waren nette costumes, vooral bij de kinde ren, doch geen bijzondere voorstellingen. Behalve deze viering van den jaardag van den Heiligman, zal het zeker niet heb ben ontbroken aan de bij deze gelegenheid gewone verassingen in familiekring en aan vrienden en vriendinnen onderling. Dat het evenwel daarbij niet zal zijn geble ven, al is het niet algemeen bekend, wenschen wij voor den goeden naam van den weldoener, die, naar de overlevering meld zulk een goed hart had voor de minder bedeelden op dit aardsche tranendal. Niet ieder die „weldoet" predikt zulks van de daken, er zijn er ook nog die in alle stilte hunne gaven weten te bezorgen, daar, waar zij noodig zijn. Laten er zulken ook nu weder zijn geweest; meer dan menschenlof zal voldaanheid over hunne daad hun prettig stemmen. Dat de leerlingen van de Alg. Bewaarschool reeds Zaterdagmorgen het voorrecht hadden St. Nicolaas te zien en door hem werden begiftigd, meenen wij echter wel te mogen vermelden. Moge het feest van den goeden Sint dan ook dit jaar weder velen blijde hebben ge stemd, niet slechts door 't geen werd ontvangen, maar meer nog door de zelfvoldaanheid dat dat men „goed heeft gedaan." De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield Zaterdag j 1. eene vergadering in het lokaal van „De Vergulde Kikkert." Aanwezig waren Mevrouw de Arr. School opziener, de Heer Burgemeester, de Heer Dr. A. Wagemaker, de Heer L. J. de Vries, Hoofd eener school te Zaandam, en een twintigtal Onderwijzers en Onderwijzeressen. Nadat de Voorzitter, de Heer C. A. de Braai, aan allen een hartelijk welkom had toege roepen, trad voor de vergadering op de Heer Dr. A. Wagemaker met het onderwerp „Adenoïde vegetaties in de neuskeelholte." Op duidelijke en bevattelijke wijze werd over deze klierachtige woekeringen, die zoo wel bij gezonde, als bij ziekelijke kinderen voorkomen, gesproken. Niet aan het klimaat kan dit kwaad voor geest en lichaam worden toegeschreven, omdat het evenveel in het Zuiden, als in het Noorden wordt aan getroffen, hoofdzakelijk bij kinderen van 3 tot 14 jaar. Nadat een en ander over de geschiedenis der adenoïde vegetaties was medegedeeld, werd op de verschijnselen gewezen, die dikwijls, doch niet steeds, bij het voorkomen dezer ziekte aanwezig zijn. De neus is verstopt, de slaap onrustig en dikwijls wordt bij het slapen de mond open gehouden. Het gezicht is in de lengte gerekt, de neus is smal, de bovenlip kort en de middelste snijtanden staan naar voren. Het kind is dikwijls suf en wordt door do zoogenaamde „nachtmerrie" geplaagd. Hoofdpijn en verkoudheid zijn dikwijls aan wezig en ook oorpijn en doofheid biijven gewoonlijk niet uit. De spraak is dof en klankloos en de letters ra, n en ng worden dikwijls als b, d en g uitgesproken. Ook het kwijlen in den slaap komt dikwijls voor. Moeie- lijk ook is het meermalen om de aandacht op oen bepaald voorwerp te vestigen. Kwamen al deze verschijnselen constant voor, dan zouden alle onderwijzers stellig hij hunne leerlingen de diagnose kunnen vast stellen, doch dit is beslist niet het geval, en daarom zal de Minister geen vertrouwbare cijfers ontvangen op de lijsten aan de onder wijzers gezonden. Bij oogenschijnlijk gezonde kinderen zullen evenveel adenoïde vegetaties voorkomen, dan bij anderen, waarvoor ver- schilende cijfers gegeven werden. De spreker was evenwel dankbaar, dat hij door de onder wijzers was uitgenoodigd, om in deze vergade ring op te treden, waardoor hij gelegenheid had gevonden, om dit onderwerp grondig te bestudeeren. Ook mag het verdienstelijk heeten, dat de aandacht algemeen op dit kwaad is geyestigd. Nadat aan den Heer Wagemaker bij luid applaus en met een woord van den Voorzitter dank gebracht was voor de keurige en leer zame lezing, werden in de voorzaal nog eenige duidelijke lichtbeelden vertoond, op bovenvermelde zaak betrekking hebbende. Voordat de pauze begon, werd tot Voor zitter der afdeeling benoemd, wederom voor den tijd van drie jaren, de Heer C. A. de Braai. Voor een lid in het Hoofdbestuur werden 8 stemmen uitgebracht op den Heer Appelboom en 5 op den Heer Porte. Na de pauze leidde de Heer J. Bouwman in het onderwerpVerdienen de taal- en stelboekjes van de Vries en Kleinbentink den opgang, dien zij maken." De Heer Bouwman doorliep eenige dei- genoemde boekjes en wees op z. i. vele onjuistheden. Op waardige en edele wijze werd hij dooi den Heer L. J. de Vries bestreden, die gaarne eenige kleine fouten wilde erkennen. Eenige der aanwezigen spraken met lof over bedoelde boekjes. De volgende vergadering zal gehouden worden in Café den Burg. Er zal dan over „Het Leerplan" gesproken worden, terwijl de Heer J. Daalder Dz. wordt aangewezen voor het geven van eene bijdrage. Hierna werd de vergadering gesloten. Naar ons werd medegedeeld had de aanbesteding van schoolbehoeften alhier den volgenden uitslag Schoolbehoeften de heer W. L. Bakker, te Oosterend Nuttige handwerken de heer Stumph, te Den Helder. Van 25 Nov. tot en met 7 Dec., wer den van hier uitgevoerd: 221 schapen, 5 koeien, 5 kalveren en 41 varkens. Oudeschild, 7 Dec. De maskerade langs de straat op den St. Nicolaasavond kenmerkte zich vooral door spoediger aanvang en even spoediger afloop. Te ruim 9 uur zag men bijna geen ge- maskerden op de straat. Het traditioneele vermommen scheen dit maal niet veel liefhebbers te trekken. Meer en meer bestemt men daarvoor den avond van het z. g. Ouwe Sunterklaas. Dank zij de hulp van enkele dames en de krachtige medewerking van de meisjes-naai- krans zorgde de Sint er voor, dat de kleintjes der K. W. B. goed werden bedacht. De Zondag scheen den Sint verhinderd te hebben zich persoonlijk aan het jonge volkje te vertoonen. Hulde vooral aan de meisjes- van den naaikrans, dat zij zooveel tijd en moeite veil hadden om tal van kindertjes een blijden dag te bezorgen. Oosterend, 8 Dec. Tot Notabelen bij de Hervormde Gemeente alhier zijn gekozen de lieeren J. Daalder Pz. en H Bremer, ter vervanging van de lieeren S. Ellen en P. Hoving. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1