Buitenland. Bij het Bestuur van de Visscherij-ver- eeniging alhier was van de Commissie tot het inzamelen van gelden voor de wed Stark, te de Cocksdorp, het verzoek ingekomen, om ook hier mede te werken voor dat liefdadig doel. Genoemd bestuur heeft tot medewerking besloten, maar meent thans geene bijdragen van de bevolking te moeten vragen, doch dit later te doen, wanneer de visschers wat meer verdienen. "Van dit besluit zal kennis gegeven worden aan genoemde commissie. Beeds verscheidene visschers van hier houden zich op met het vangen van garnalen. In de vorige week was de vangst zeer ruim, wat van nadeeligen invloed was op de prij zen, die eene week te voren tamelijk be vredigend waren, n. 1. f 0 a f 5 per mand. Den Hoorn, 5 Decemb r. Zeker ook wel tengevolge van het schoo.io weder was het aantal gemaskerden dat zich op St. Nicolaas- avond langs de dorpsstraat bewoog nog al groot. Bijzondere vertooningen hadden even wel niet plaats. Na afloop van de pret op straat, werd het feest verder voortgezet in het café van den heer Lap, waar door de danslustigen naar hartelust kon worden ge profiteerd en het recht gezellig toeging. De Cocksdorp, 8 Dec. Het blijkt nader, dat het casco der bom „Sch. 142" van den heer J. Buijs nog niet is verkocht, daar er verschil schijnt te bestaan tusschen den Bur gemeester van Stavoren en dien van eene gemeente in Gaasterland. De bom is n.l. door lieden uit Gaasterland opgepikt en daarna met een aantal visschers van Stavoren, die tegen den zin der eersten op de bom waren overgesprongen, in de haven van Stavoren gebracht. Gedeputeerde Staten van Friesland zullen nu moeten uitmaken, wien het bergloon toe komt. Vlieland, 3 Dec. De heer W. E. P. Germs, candidaat tot den H. Dienst te Didam, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Verliefd Aan het politiebureau te Zwolle vervoegden zich een jongman en een meisje, van 19 en 21 jaren. Daar zij samen maar 2 centen bezaten, verzochten zij, voorgevende broeder en zuster te zijn, om voeding en nachtverblijf. Uit een streng verhoor bleek echter, dat men hier te doen had met een verliefd paartje Beiden werden door de politie getranspor teerd naar Leeuwarden, waar zij thuis be hoorden. Zoo behoort het 1 Te Arnhem besloten Burgem. en Weth. het onderzoek naar de verschijnselen van adenoïde vegetaties bij schoolkinderen op te dragen aan de stadgeneesheeren en niet dat onderzoek te doen plaats hebben door de onderwijzers. In Friesland heeft het in de vorige week zoo erg gesneeuwd, dat het te begrijpen is zegt de „Leeuwarder Ct." dat de in zoo grooten voorraad gevallen sneeuw, gepaard met de sneeuwjacht invloed moest hebben op den loop der treinen. Wel werden bij het stationsemplacement te Leeuwarden een groot getal soldaten aan het werk gezet om op ruiming te houden, doch dit was onvoldoende om vertraging in liet vertrek van nagenoeg alle treinen te voorkomen. Een vliegend schip. Een bizonderheid uit den storm van Zaterdag 21 November dient nog vermelding. In den polder Speketer, gemeente Haringcarspel, stond de landbouwer M. Bommer, voor de deur van zijn woning, toen hij, door de duisternis, in de lucht een groot voorwerp zag naderen, nu eens „rij zende", dan weer „dalende", Wat het was kon de man niet onder cheiden. Den volgen den morgen bleek evenwel, dat een in de ringvaart liggend schui anvoudig door den storm was opgenomei na hot bovenge noemde luchtreisje gem fc te hebben, op een akker bij zijn woning was neergeworpen. Een vliegmachine. In de manege van den heer R. W. Verbrugge (villa „Boschoord") te 's-Gravenhage, heeft de heer Joseph Deiseler voor eenige belangstellenden een voordracht gehouden over vliegtechniek aan de hand van een door hem uitgevonden vliegmachine. Deze vliegmachine berust, ovenals die van professor Dangsley en anderen, op de werking van een vogel in de lucht met zijn vleugels en staart. Zij heeft twee groote vleugels van lancaster op houten ramen gespannen en een meter daaronder een dito vleugel, die bestemd is om met den bovensten het gewicht te dragen en tevens dienst te doen als staart van den vogel. Het geheel rust los op een voetstuk of affuit. Om op te stijgen, neemt de luchtreiziger plaats op een zadel en gaat hij trappen als op een ftets, waardoor twee windvleugels in beweging worden gebracht. De uitvinder stelt izich voor, dat het opstijgen niet het minste bezwaar zal opleveren. Onder het bereik van den luchtreiziger zijn drie handles; om rechts of links te sturen, voor de op- en nedergaande beweging dooi de werking op den staartvleugel, en voor de regeling van de richting bij zijwinden. Bi) een proefneming zal natuurlijk moeten blijken, of alle moeilijkheden voldoende zijn opgelost. Het draagvermogen der vliegmachine wordt op ongeveer 150 K. G. geschat. Ingediend is een wetsontwerp tot ge deeltelijke herziening en aanvulling der wette lijke bepalingen omtrent de personeele be lasting. Het doel van dit ontwerp is vooreerst te doen vervallen den zoo impopulairen grond slag haardsteden. Daartegenover worden als nieuwe belastingobjecten voorgesteld de auto mobielen. Hierop is voorgesteld een normale belasting van f 40. Motorrijwielen blijven vallen onder den grondslag rijwielen. Concurrentie. De vereenigde con- fectie-fabrikanten te Haarlem, zouden een uitverkoop houden van heerenkleeding in het lokaal Diligentia te Alkmaar. De vereischte openbare aankondigingen werden gedaan en de dag van den uitverkoop brak aan. In middels hadden zich de verschillende Alk- maarsche confoctie-fabrikanten vereenigd eveneens tot „vereenigde confectie-fabrikan- ten," die door middel van strooibiljetten lieten bekend maken, dat zij eenzelfden uitverkoop beneden fabrieksprijzen gingen houden in het lokaal „Harmonie." Het gevolg is geweest, dat de Haarlemmers zoo goed als niets verkocht hebben en zich wel zullen wachten om voor een tweede keer te Alkmaar terug te komen. In de „Salon des Variétés te Amsterdam was in de vorige week een reus te zien, die 2.63 M. lang is en 380 pond weegt. De reus is een Rus van geboorte; volgens de geleerden kan hij nog wel 10 cM. groeien. Zijn schoen is 50 cM. lang, de omvang van zijn hoofd 72 cM. tegen 56 A 58 van een normaal man. Nu is Machnow, zoo heette de reus, weg. Heelemaal alleen is hij Zaterdagavond ver trokken aan het Centraal-Station. Hij had er blijkbaar genoeg van om vol bewondering te worden aangegaapt door zoo vele nietige menschen. Hij hield maar vol dat het 20 December was en ging er van door. Voor de ondernemers van deze expositie is zulks zeker geen voordeelig zaakje. De Fransche weerprofeet Capré voor spelt nu eens niet veel kwaads van de De cembermaand. Tot 10 December mooi weder in't Westen van Europa, met Noord-Oostenwind. Van 10 tot 10 December hooge luchtdruk in het Oosten van Europa en depressies in het Westen. Van 20 tot 31 December in West-Europa hooge luchtdruk, mooi, koud weder, met Noorden- en Noord-oosten wind. De Vereeniging voor Vrouwenarbeid heeft aan de Tweede Kamer een adres ver zonden, waarin het verzoek wordt gedaan, dat de in het wetsontwerp tot herziening dar Drankwet bij art. 150 voorgestelde bepaling, volgens welke in de commissies van ingeze tenen, die mede belast zullen zijn met het toe zicht op de naleving der Drankwet, alleen mannen zullen zitting hebben, veranderd worde in dien zin, dat er ook een of meer vrouwen in moeten zitting hebben. Brevetten, lintjes, titels Onder dit opschrift schrijft A. B. aan de „N. Crt." Naar aanleiding van het bericht over het verkoopen of leveren van octrooien en bre vetten verzoek ik beleefd het volgende te I willen plaatsen. Reeds jaren wordt in ons land daarin han del gedreven, en velen loopen met lintjesin het knoopsgat of voeren een wapen of titel waarvan zij nauwelijks de herkomst of de beteekenis kennen. Het meest in ons land voorkomend „reclamebrevet" is het Belgische „Bréveté, de S. M. Ie Roi des Beiges" dit brevet is te koop voor pl.m 100 a 150 franc. Het is te bekomen voor alles en nog wat bijv. voor sigaren, lucifers, boenwas, schoen smeer, tandpoeder, enz., en houdt tevensin, dat men zich nooit op het brevet beroe pen mag. De bezitter nu van zoo'n brevet noemt zich dan „Koninklijk gebreveteerd" en het publiek denkt, dat aan zoo iemand vanwege onze Koningin die onderschei ding is te beurt gevallen. Dan volgen de doctorstitels. Menigeen noemt en schrijft zich doctor, die nooit hooger on derwijs genoten heeft. Zoo'n doctorsdiploma komt gewoonlijk uit Amerika het kost f 400 a f 500 en mijnheer is doctor, f 100 meer en mijnheer is professor. Evenzoo gaat het met lintjes van alle kleuren van den regen boog ridders maar zonder sporen. Zou het nu niet eens tijd worden dat de bevoegde macht zich er mede bemoeide om dezen zwendel tegen te gaan, daar hij groo- tendeels gebruikt wordt om het minder ont wikkelde publiek er in te laten loopen 'n Gladekker. Vier grappenmakers hadden besloten, te gaan rijden en daarf- een paard besteld bij een paardenverhuurdo'-. Over een rijtuig beschikten zij reeds. Op het laatste oogenblik kwam er echter een kink in- den kabel en nu was het d vraag, van het paard af te komen, zondo. de huur te betalen. Eén van de vier nam op zich den zeer lastigen paardenverhuurder met een kluitje in het riet te sturen. Hij liet door deze het paard voorbrengen en zei toen hoofdschuddend Dót gaat niet, baas, met dit paard kun nen we 't niet doen. Wablief, 't is een best paard. Kan wezen, maar wij kunnen 't er niet mee doen, 'tis te kort. Hè? Ja, te kort. Wij zouden met zijn vie ren uit rijden gaan en op dit paard kunnen we niet alle vier. Ik geloof het tenminste niet. Doch, als je er niet van wilt afzien, zal ik 't meenemen en zullen we 't probeeren. Om de weerga niet, riep de baas. Vier kerels op mijn paard, ik dank je. Hij joeg den man weg zonder paard en deze had zijn zin. Hoeveel graankorrels gaan er in een flesch van een liter inhoud en hoeveel we gen die korrels Voor het juiste antwoord op deze allergewichtigste vragen had een Parijsch blad een prijs uitgeloofd en duizenden menschen waren aan 't raden gegaan. Een verzegelde flesch vol graankorrels was gede poneerd in een brandkluis van een Parijsche Bank en is nu met veel formaliteiten geopend geworden. De telling en de weging van de korrels hadden plaats ten overstaan van een commissie met een senator, den heer Strausz, tot voorzitter. Ook een officier en een jurist met een ridderlintje hadden zich voor het lidmaatschap van deze hooge commissie laten lijmen. De flesch bleek te bevatten 395,889 korrels, die een gewicht hadden van 1 kilogram, 904 gram en 3 decigram. Een blikslager kreeg den prijs van 25,000 francs, hij had het aan tal korrels precies geraden en was met het gewicht ook maar weinig mis1 kilogram 855 gram had hij gezegd. Ruim twintig anderen hadden het aantal korrels ook goed geraden, maar waren verder van bet juiste gewicht af geweest. Zij allen krijgen ook een prijs. Een ranselmachine. De vindingrijke Amerikanen hebben zichzelven overtroffen zij brengen een „ranselmachine" in den handel. Een dergelijk werktuig is reeds met goed resultaat in toepassing op een staatsschool te Redwing in Minnesota. Medegedeeld wordt dat het toestel veel doeltreffender werkt dan vroeger plak en roede. De preventieve werking van de „ransel-machine" is zeer groot. Het is n.l. noodig, dat te bewerken kinderen in het toestel worden geschoven, zooals b, v. een bakker brooden in zijn oven schuift. Bij dit inschuifproces maakt de in- geschovene een zóó smadelijk en belachelijk figuur, dat de vrees, aldus voor aller oog be handeld te zullen worden, de kinderen veel meer van ondeugende streken terughoudt, dan de eigenlijke kastijding door den „ranselaar." De koude in~ Italië. Nu in de Noorde lijker streken van ons werelddeel het weder aanmerkelijk zachter is geworden, schijnt het Zuidelijke een beurt te krijgen, te weten in Zuid-Italië, waar in de provinciën Aquila, Salereo en Tarente veel sneeuw gevallen is. De Tiber is uit haar oevers getreden en heeft een groot deel van het land rondom Rome overstroomd. Ook in Spanje valt veel sneeuw, vooral in het Noorden, Tusschen Alsasua en Zarnar- zijn acht spoortreinen ingesneeuwd. Het verkeer is op verschillende plaatsen gestremd. Een nieuwe uitvinding voor het post wezen. Te Londen heeft zich een maat schappij gevormd met een kapitaal van 3'/j millioen, die zich ten doel stelt de exploitatie van een Italiaansche uitvinding, welke een grooten omkeer in het postwezen zal brengen. In plaats van met de treinen, wil men de brieven, enz. langs de telegraafdraden, in aluminium electromobielen doen vervoeren. Deze wagentjes leggen af 400 K. M. in het uur. De Pieters Spa's leven nog. Onlangs kwam een jong Duitsch organist te St. Peters burg eenige bloedverwanten opzoeken. Bij zijn aankomst liep hij een hoedenwinkel binnen, en kocht een petje, dat hem wel aanstond, 's Avonds zich uitkleedend, vond

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2