Buitenland. Marktberichten. POSTERIJEN. Pre d i kb eurten, ADYERTENTIËN. Met de vele feestdagen één avond tot ontspanning is zeker niet te veel; de gelegen heid daartoe zal zich aanbieden op den 2den Kerstdag, in het Hotel Texel, alwaar eene uitvoering zal worden gegeven ten voordeele der Algemeene bewaarschool (zie adv.) Wij vermogen niet er meer van te zeggen, als zijnde daarmede niet ingewijd. Bij de dq or het provinciaal bestuur van Noord Holland gehouden aanbesteding van het 3-jarig onderhoud van de haven bèoosten Oudeschild op Texel, was laagste inschrijver de heer P. Bos te Helder, voor f 8578. Oudeschild, 18 Dec. Hedenavond had in de „Zeven Provinciën" eene vergadering plaats ter bespreking van het request, dat naar aanleiding eener audiëntie bij den Minister van Financien door een paar leden van de Schippers- en Visschersbond onlangs, nu zou worden aangeboden in zake den zoutaccijns. In het conceptadres werd gevraagd om geheele vrijstelling van den accijns op 't ruwe of on geraffineerde zout, dat bij het garnalenbedrijf gebezigd wordt. Onveranderd werd dit concept-request goed gekeurd. Bij de rondvraag vestigde het lid T. Dogger de aandacht op het gevaar van averij dat de schuiten telkens aan 'teind van het ha venhoofd beloopen als zij met harden Oosten wind de haven moeten verlaten. Algemeen was men van gevoelen, dat door 't plaatsen van eenige palen als een soort remmingwerk, dit gevaar kan worden voorkomen. In dien geest zal door het bestuur de aan gegeven verbetering worden verzocht. Te negen uur ongeveer werd op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst gesloten. Yan verschillende plaatsen langs de grenzen zoowel aan den Duitschen als aan den Belgischen kant komen berichten over aangehouden suikersmokkelaars. Er blijkt wel uit, dat het ras niet is uit gestorven en voor den dag komt, zoodra er maar iets valt te verdienen met den smokkel handel. Waar Duitschland en Belgie hun accijns hebben verlaagd en de onze op hetzelfde bedrag is gebleven, daar was verlevendiging van den smokkelhandel te voorzien. In de Tweede Kamer deelde de Minister Financiën mede, dat reeds maatregelen zijn genomen om het kwaad te keeren, n.l. ver sterking der kommiezen-posten langs de grenzen. De vroegere aanvang dan gewoonlijk van het examen voor kommies houdt hiermede rekening. (Weekbld. v. d. Adm. der Dir. Bel.) üit Wadenoyen meldt men dat daar twee ooievaars zijn gezien, zeker eene groote merkwaardigheid voor dezen tijd van het jaar Ter waarschuwing. Bij het kamerop- ruimen heeft eene dienstmeid te Meppel vier spelden, welke ze vond, in den mond gestoken, eene gevaarlijke gewoonte, die nog veel te vaak voorkomt. Een er van slikte ze door, welke haar sedert heel wat leed veroorzaakte. Zij is te Zwolle onder geneeskundige be handeling gesteld, aanvankelijk zonder succes echtereene operatie heeft geen resultaat, gehad, een tweede zal nu ondernomen worden. In den laatsten tijd wordt in de slooten teSchagen druk jacht op kikvorschen gemaakt. De beestjes worden afgeleverd tegen 75 cent de 100 stuks. Er zijn er die 500 en meer per weer vangen. Droef volksleven. De „Volksstrijd meldt uit Leeuwarden Tweë menschen hier ter stede, broer en zuster van D. en A. geb. van D. vroeger in goeden doen, menschen van deftige rijke Leeuwarder familie, leidden een armoedig bestaantje Ze waren recpectievelijk 63 en 70 jaar oud en leefden in den laatsten tijd van de inkomsten van een klein kapitaaltje, dat hun f 4 per week opbracht. Ze werden tot dezen zomer gesteund door den eigenaar van een houthandel, waarin van D. vroeger aandeelhouder was, doch ongelukkig was deze nn gestorven. De rijke familie deed niets ter ondersteuning van hun arme bloedver wanten, evenmin als de zoon der weduwe, die in Assen een goed bestaan heeft. De toestand der oudjes werd hoe langer hoe armer en ellendiger, tegenover bekenden werden plannen geopperd van zelfmoord. De vorige week werden de buren opmerkzaam gemaakt op een merkwaardige stilte in een paar dagen werd niets gezien of gehoord de politie werd gewaarschuwd en vond de oudjes, bijna geheel uitgeteerd, te bed liggen, er was niets meer in huis. Om de rijke familie te sparen werden de oudjes des avonds vervoerd naar het stadsziekenhuis. In de Westlandsche dórpen is het een overoude gewoonte, dat de arbeider één of meer varkens mest, welke hij op goedkoope wijze voedt met tuinbouwproducten, als kleine aardappelen, kriel, mangelwoftelen en allerlei afval In November begint de slacht, waarbij de bijzondere slagers van den vroegen morgen tot den avond in de weer zijn om hun klanten te bedienen. Een groot deel van hët varken gaat als wintervoorraad in de ton een ander deel wordt veelal in het klein aan de burgerij verkocht, terwijl de overtollige dieren aan de markt gebracht worden. Door de lage prijzen van het spek is dit thans vermeden en werden alle varkens „uit- gehald", zooals men het noemt. In ernstige concurrentie liepen de eigenaars de huizen af om hun voorraad te plaatsen, meestal tegen 60 cent per kilo, le qualititeit. Aldus maakten zij een redelijken prijs en de burgers kochten goedkoop vleesch. De slagers maakten echter de slechtste rekening, omdat zij nn zoowel voor dagelijksch verbruik als voor wintervoorraad weinig konden leveren. Papus komt terug. Reeds was de droeve mare van zijn dood verspreid. Hij zou met leege maag verdronken zijn in zijn bassin. Maar dat is nietwaar. Een verslaggever van de „Echo" heeft hem te Amsterdam ontmoet, welvarend en niets veranderd. Hij zal weer voorstellingen geven, maar nu niet in een bassin, maar in eene dicht- gekurkte flesch. Papus niet op de fl e s ch, maar in de flesch! In de „D. Ct." lezen wij het volgende 1 ingezonden Als bewijs dat bij aanbestedingen de prijzen verbazend kunnen uiteenloopen, dient Dat het bestuur van den Boerenbond te Zoetermeer zijn benoodigde zachte lijnkoeken bij inschrijving aanbesteed tot den prijs van f 11.15 per 100 Kilogram, terwijl een dito Bond te Pijnacker slechts f 8,70 voor lijn koeken behoefde te besteden. De Bond te Pijnacker kocht dus de lijn koeken f 2,45 per 100 K. G. minder dan die te Zoetermeer. Vrage wat kan hiervan de reden [zijn Zou de Bond te Pijnacker zóó gelukkig wezen, zooveel beneden marktwaarde te koopen Of is misschien die te Zoeter meer onnoozel genoeg voor de boeren prijzen te besteden welke ver boven de waarde zijn Hoog water. Als 't water blijft wassen, dan zullen biDnen zeer weinige dagen óók de wegen van Den Bosch naar Vlijmen en Pettelaar onbegaanbaar zijn die naar Kromvoirt en Engelen zijn reeds overstroomd. Tal van akkers met knollen, kool en andere najaarsvruchten nog bezet, zijn geinundeerd, tot groote schade van de eigenaars. De watertoegangen tot Den Bosch zijn afgesloten. Het stoomgemaal is in werking gesteld. Sneeuwstormen hebben gewoed in het gebergte van Puy de Dome, in Frankrijk en daar aanzienlijke schade aangericht. Een trein is ingesneeuwd. Telegraafpalen zijn omvergeworpen zoodat tusschen verschillende plaatsen de telegrafische en telefonische ge meenschap verbroken is. Een dikke mist belemmert daarbij de pogingen om het ver keer over de wegen te herstellen. Tijdens een sneeuwstorm in Haute Loire zijn twee menschen omgekomen, doordat zij in aanraking kwamen met een afgebroken electrische draad. Op de bergen in Zwitserland valt]ook veel sneeuw en de honden van St. Bernard doen weer goede diensten. Dezer dagen werd door een dezer dieren, den hond Turk, een Itali- aansche arbeider gered. De man wilde, om het geld voor de spoorreis uit te sparen, te voet naar zijn vaderland terugkeeren, doch werd onder de versch gevallen sneeuw be dolven. Turk vond den man toen deze repds bewusteloos was en redde zijn leven. Een concert voor de rechtbank behoort zeker niet tot de regelmatige gebeurtenissen in de rechtspleging. In de vorige week is er een gegeven voor het kantongerecht te Hamburg. Een koffiehuishouder was be schuldigd, zonder vergunning een concert te hebben georganiseerd, dat [niet op artistiek peil stond. Üm over dit laatste te oordeelen, verscheen de beklaagde voor den rechter in gezelschap van zijn twee zangeressen en deze droegen in tegenwoordigheid van een des kundige haar zangnummers voor„Sei ge- grüsst, rnein scones Sorrent" en „Der Kuss". Daar de deskundige en de rechtbank deze voordrachten niet geheel van kunstwaarde ontbloot oordeelden, werd de beklaagde vrij gesproken en verlieten deze zangeressen de gerechtszaal in het trotscho bewustzijn of ficieel tot kunstenares gestempeld te zijn. In een machinefabriek te Halle, Pruisen* werd in de vorige week voor een suiker fabriek op Java een 120 centenaars zware pietmachine gegoten. Reeds was het vloei baar ijzer in den vorm gelaten. Een groot aantal mannen waren daarbij aan 't werk. Plotseling ontwaarde de meesterknecht, dat de zware ijzeren platen, die den vorm over dekten, in beweging geraakten. Aanstonds het dreigend gevaar inziende, riep hij den werklieden toe, zich te redden. Alles holde in wilde haast door deuren en vensters heen. Maar nog waren velen niet buiten do giet- zaal gekomen of daar sprong de vorm met donderend geweld. Brandende gassen, gloeiend zand en vloeibaar ijzer stortten zich naar alle kanten uit. Drie werklieden, allen huis vaders, stikten en verbrandden en acht wer den bij dit onheil zwaar gekwetst. De waarnemende Directeur van het Post en Telegraafkantoor Texel brengt ter alge meene kennis, dat op den 2en Kerstdag, de dienst zal worden uitgevoerd als op werk dagen met uitzondering van de bestelling, welke slechts éénmaal zal plaats hebben. Het kantoor is op dien dag geopend van 7.80 8.30 vm. en 12.30—4.30 nm. (spoortijd). De hulpkantoren zijn geopend als op Zon dagen. De Waarn. Directeur voornoemd LAP. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 12 tot den 18 Dec. 1903. GEBOREN ONDERTROUWD Geene. GETROUWD OYERLEDEN Immetje Dros, oud 84 jaren, weduwe van Klaas Kind, (den Burg.) Zondag 20 December. HERYORMDE GEMEENTE. Burg. Waal. Yoorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Yoorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Yoorm. 10 uur Ds. Schroder. Oosterend. Yoorm. 10 uur de Hr. Yan Zweden. Cocksdorp. Yoorm. 10 uur de Hr. Bareads. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Yoorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Yoorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half' zeven Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Heep. Woensdag 23 Dec. Hervormde Gemeente. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Leiden, 18 Dec. Ter markt werden heden aangevoerdOssen 221 stuks i 128 a t 276 27 Stieren f 74 a f 287Yeulens 0 stuks f0 a f 0 162 kalfkoeien i 122 a i 262 Melkkoeien f 122 a i 162102 Varekoeien f 110 a 1227, 221 Vette koeien f 128 a 1 276, 42 Vette kalveren f 40 a 190; 25 Magere kalveren f 10 a 124; 9 Graskalveren 1 36 f 57; 1126 Vette schapen i 18 a t 31.642 schapen (weide) 1 12 af 24.— 0 Paarden i. a 1 0 163 Magere Varkens f 15 af 37 Vette Varkens a ct. 257 Biggen 1 3 a 140 Lammeren f al Schagen, 17 Dec. Aangevoerd: 14 paarden 1 65 a 185; 0 Stieren 1af 10 Golde- koeien 1 120 a 1160; 16 Kalikoeien 1 150 a f200; 17 Nuchtere Kalveren 1 8,a 20, 350 Schapen 1 20 a 1 31,200 Lammeren f 0,— a 1—,0; 13 Varkens f 8,— a 1 10,—33 Vette Varkens 30 a 36 cent per kg.46 Vette Koeion f180 a 1280; 2 Graskalveren f70,a f 48 Biggen f3,— a f6,— Boter 11,00 a f 1,50 por KG.Kipeieren 1 6,a 1 7, Zoo de Heere wil en zij leven hopen J onze Geliofdo Ouders <j EN I D. B O O fl geboren Bakkek, 4 hunne vijftigjarige Echtvereeniging in stilte A to hordonken. <jj De Heere die hon zoolang heeft ge- f A spaard, spare hen nog vele jaren. "A Dit is de wonsch hunner dankbare kin- deren en kleinkinderen. Jj Annapaulowna, Westeinde. J, 21 Deeomber 1903. JjVV wwwwwwvwvwwwwwvw (Avondmaal.) NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAl 11. B O O fl

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2