N°. 1709. Donderdag 7 Januari 1904. 174e Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op-den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bukg op Texel. KOHIER van den HOOFDELIJKE^ OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1903, gedurende vijf maanden, van den 4 Januari 1904 tot en met den 3 Juni 1904, ter Gemeente- Secretarie vqor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 4 Januari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. de Joncheere, De Secretaris, G. A. Hajenius. ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. TEXEL, 6 Januari 1904. Bij Kon. Besluit is tot Heemraad van de 30 gem. polders op Texel benoemd de heer K. Bz Lap. Voor een stampvolle zaal gaf de rede rijkerskamer „Eendracht maakt macht," alhier Zondag hare 2de uitvoering in dit seizoen. Werd in de 1ste uitvoering aan het dramatische een voorname plaats inge ruimd en bleek dit wel wat zwaar te zijn voor de krachten der jeugdige kamer, thans werden een drietal blijspelen gegeven die op niet onverdienstelijke wijze door de werkende leden werden vertolkt en zeer zeker wel in den smaak vielen van het meerendeel der toehoorders en hoorderessen. Bij geruchte vernamen wjj, dat ook voor de volgende voorstelling, die zal worden ge houden op den eersten Zondag van Februari een drietal blijspelen zijn gekozen, ook dan zal het zeker wel niet aan belangstellenden ontbreken. Volgens gewoonte hield het bal nog velen een tijdje in het lokaal om ook van dit deel van het programma te profiteeren. Door de Hoofdcommissie, die zich heeft geconstitueerd met het doel Hare Majesteit de Koningin-Moeder den 22 Januari e. k., den dag, waarop het 25 jaren zal geleden zijn, dat H. M. als Koningin der Nederlanden Haren intocht deed in de Residentie, eene bijzondere hulde te brengen, werd de mede werking ingeroepen van de Hoofden dei- Gemeenten in ons land, dus ook van onzen Burgemeester. Op diens initiatief vormde zich dientenge volge den 28 December j 1. eene Commissie voor onze Gemeente, die zich voorstelt te dien einde op nader te bepalen dagen, doch vóór 15 Maart e.k. bij alle ingezetenen eene collecte te houden. De ingezamelde gelden zullen door de Hoofd commissie Hare Majesteit worden aangebo den ten einde Haar in staat te stellen krachtigen financieëlen steun te verleenen aan Oranje-Nassau's-Oord, een sanatorium voor longlijders en het daaraan verbonden „Emmafonds", eveneens gesticht op initiatief van H. M., en dienende tot tegemoetkoming in de verpleegkosten van minvermogenden. De Commissie vertrouwt, dat een ieder naar vermogen mild zal bijdragen. De Plaatselijke Commissie voornoemd, Den Burg. H. W. de Joncheere, Voorzitter. C. A. de Braai, Secretaris. P. J. Zootelief, Penningmeester. G. J. O. D. Dikkers. A. Dros Albz. G. G. Kikkert. J. Rab Jz. Sr. Ph. Vlessing. Eierland. W. Brans. J. Reuvers. C. Slot. Den Hoorn. C. Wz. Bakker Jr. D. J. Bruin. De Koog. S. Daalder. F. Heeroma. Oosterend. W. Bakker Dz. Jb. Boogaard Hz. Oudeschild. C. Backer Cz. S. Kuijper Gz. W. Metz Tz. De Waal. Jb. Bakker Jbz, J. de Jongh. Oosterend, 5 Jan. De Heer C. H. Hille, Officier van gezondheid der le klasse in Ned. Oost-Indië, is overgeplaatst van Djambi naar Willem I. De jongeling B. van Nienweschild ge raakte Zaterdag door het ijs en zou stellig verdronken zijn, als niet twee personen in de nabijheid waren geweest, die hem door middel van een hek wisten te redden. De Cocksdorp, 4 Jan. Hoewel er veel ijs in het Eierlandsche gat is, heeft de post dienst tusschen hier en Vlieland nog ge regeld plaats. Men vaart met de ijsvlet vanaf het strand achter den vuurtoren, buiten de Roggesloot. Deze is geheel dichtgevroren. Nog al meer. De firma Boerendans Co kassiers te Zutphen is Wcensdag failliet veiklaard. De firmant Boerendans, directeur der Geldersche Hypotheekbank, is vertrokken zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld. Het passief moet belangrijk zijn. Nog weer nader tot de schietblaasbalg. In Amerika zint men op middelen om de bemanning van een torpedo, ingeval van een accident, te redden Men verwijderde o a. reeds twee honden uit het ruim door middel van gecomprimeerde lucht. Ze werden met een houten prop achter zich door den schoorsteen uitgedreven. De topper gefopt. Een der lotelingen uit Haarlemmermeer, die als gebrek „doofheid" had opgegeven, verscheen voor den Militieraad en bij alle proefnemingen bleek dat het jongemensch in niet geringe mate doof was. Reeds werden bij de besprekingen de woorden „onbruikbaar" en „ongeschikt" ge noemd, toen een der leden van den militieraad vrij zacht zeide „je kunt gaan 1" Onmidde- lijk wilde de doove vertrekken, doch werd teruggeroepen en met een flinke uitbrander „geschikt" verklaard. Volle gevangenissen Naar de „N. Arnh. Ct." verneemt, wordt in alle groote steden geklaagd over het gebrek aan cellen in de strafgevangenissen, waardoor zeer vele vonnissen ongeöxecuteerd moeten blijven, terwijl op enkele plaatsen zelfs geen plaats is voor gesignaleerden. De heer A. L., te Gestel, die voorberei dingen liet maken tot het opbouwen van de behuizing eener hem toebehoorende boerderij, had het buitenkansje, dat men in den grond een ketel vond, tot boven toe gevuld met allerhande oude geldstukken. Er waren nog stukken van drie gulden bij en munten uit de 17e en 18e eeuw en van 1821. De drankwet De „Standaard" spreekt de vrees uit, dat Kamers en Regeering geen tijd kunnen vinden om mer de Drankwet zooveel spoed te maken dat deze den len Mei in het „Staatsblad" staat. Het blad wijst er op, dat de Drankwet daartoe in de eerste week van April bij de Eerste Kamer dient in te komen. Rekent men nu de openbare behandeling in de Tweede Kamer op drie weken, dan zal de beraad slaging uiterlijk half Maart moeten beginnen. Op de vraag of dit zal kunnen, antwoordt het blad Er is nog geen Voorloopig Verslag. Dit zal stellig zeer uitvoerig zijn en de Memorie van Antwoord zal het Verslag in uitge breidheid moeten evenaren. Het is uit dien hoofde volstrekt niet onmo gelijk, dat het toch noodzakelijk zal blijken den termijn van 1 Mei 1904 te verschuiven. Faillieten Een vraag Zou 't niet aanbeveling verdienen in de Faillisementswet een bepaling op te nemen, waarbij gevangenisstraf wordt bedreigd tegen personen, uit wier faillisement niet ten minste bv. 50 pCt. voor de schuldeischers terecht komt De rechter, die altijd tot 't minimum van 1 dag kan afdalen, zou toch altijd daarin gelegenheid vinden om met ongelukkige omstandigheden rekening te houden. Maar tegen de lui, die er maar op los leven, van 't geld van anderen mooi weer spelen en er dan ten slotte afkomen met een „meer en meer gebruikelijke" regeling, die tegenwoordig haast niet meer als schande wordt beschouwd, moet iets gedaan worden. (H. Ct.) Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek aan de „Arnh. Ct." Niet in het geheim, doch openlijk zag men in een aantal plaatsen dezer streek aange kondigd, dat ter gelegenheid van de feesten om brood, gebak enz. zou worden gedobbeld. Dit dobbelen en loten, waaraan vooral jongelui deelnemen, is hier eenmaal in zwang en al bestaan er politieverordeningen die het ver bieden, het euvel bij de bevolking is zoo diep ingeworteld, dat het moeilijk uit te roeien zou zijn. Wanneer een landbouwer of arbei der kippen en huismeubels kwijt wil zijn, die hij niet tegen goeden prijs verkoopen kan, dan zet hij maar een loterij op en met een 100 lootjes van 2 tot 6 cent per stuk gaat hij bij zijn kennissen rond. Voor de aardigheid neemt zoowat ieder een lot. De loterij-ondernemer krijgt echter vaak voor hetgeen hij verkoopt het drievoudige der waarde. De kinderen die in de winkels reeds aan het dobbelen raken, kunnen het later niet meer laten, en de ondernemers van zooge naamde markt- en provinciale loterijen vinden in onze landbouwers en arbeiders de beste klanten. Men schrijft uit Heerenveen aan „Het Volk" De kachelfabrikant E. Smit Jz. te Heeren veen schijnt afkeerig te zijn van de Onge vallenwet. Een zijner knechten, welke allen verzekerd zijn, kreeg onlangs bij 't werk een gezwel aan den wijsvinger zijner rechterhand. De patroon weigerde, niettegenstaande de knecht niet kon werken, aangifte te doen. Ook de tusschenkomst van een geneesheer werkte niets uit, de patroon bleef weigeren. Inmiddels is de knecht zonder eenige verdienste. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nbdbrlakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 123 der politieverordeningbrengen 1 ter algemeene kennis, dat bij mogelijk invallend dooi weder, het bij genoemd art. bepaalde maximum, tot op de helft moet worden verminderd zoodat dan over de wegen der Gemeente, met geen vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K. G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aangespannen zal de achterste met niet meer dan 50(1 K.G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepaling, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogete f 10. Texel, 30 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Burgemeester. G. A. HAJENIUS, Secretaris.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1