Buitenland. Ingezonden Stukken, Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Öudeschild, 6 Jan. Ondanks de winter koude en de zuinige tijdsomstandigheden, verloochent zich hier de liefdadigheid niet. Eene collecte, ten behoeve de wed. S to de Cocksdorp gehouden, bracht ongeveer f 50, op. Aan de velen, die hun penning offerden voor dit doel, mag zeker een woord van op rechten dank worden gebracht. De ijspakhuizen slaan thans goeden voorraad mooi ijs in. Voor de kust, in zee, is veel ijs in drift, doch meestal nog al verspreid. Hollandsch Vee. Nu onze veestapel langer dan een jaar van het mond- en klauw zeer vrij is gebleven, wordt van uit Amerika weer het oog gericht op onze melkkoeien. De algemeene verlevendiging van de vee houderij is hiervan zeker de naaste oorzaak. Maar ook het feit, dat de volgende geslach ten van onze vroeger daar ingevoerde koeien, meer en meer zijn ontaard, draagt hiertoe bij. Nieuw aanvoer van Friesch en Hollandsch bloed wordt er daarom gewenscht. Daarom zijn dan ook reeds een paar Amerikaansche belanghebbenden overgekomen en er zullen nog meer volgen. (L. Crt.) De gemeente Echt (Limburg) met 6000 zielen, telt 1039 huizen, waarvan 139 herber gen, dat is op 7 8 huizen een herberg. Bij de herbergen zijn 21 vergunningen, zijnde op 281 inwoners een vergunning. Een comité heeft zich gevormd, dat werkzaam is tot afschaffing van den accijns op het geslacht. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Brandwijk, B. Wolf, M. Joëls, M. v. d. Stam, N. Swaan en C. P. Bakker, den Haag. Het heeft overal sub-comités in 't leven geroepen en tracht thans bij maat schappijen van Landbouw, Boerenbond,Kamer van Koophandel enz. steun te verkrijgen. Dat voor export van gedeelten vleesch, als ossenhazen, lenden, fijne ribben, enz enz. millioenen kilo's naar 't buitenland worden uitgevoerd, meenen wij bekend te mogen onderstellen. Deze gedeelten vleesch zijn door den geslacht-accijns met 10 pet. belast. Bij afschaffing van den vleeschaccijns zou deze uitvoer zeker nog stijgen. Dooi alle Regeeringen is de vleesch-accijns dan ook afgeschaft. Nederland is het land waar hij nog bestaat. Socialistische bank Het klinkt haast ongeloofelijk, maar het is toch waarer komt een socialistische bank 1 Zij zal heeten „Centrale Arbeidersverze kering- en Depositobank" en zich bezig houden met het verzekering-, bank- en geld-handels- wezen in den uitgebreidsten zin. De directeur en adjunct-directeur zijn een paar weinig beken de mannen maar commissarissen en adviseurs zijn advocaten, geneesheeren en ambtenaren onder hen behoort ook de journalist Oude geest, lid van den Utrechtschen Gemeente raad president-commissaris is de heer G. W. Melchers, lid van de Tweede Kamer. De bank is ingericht als naamlooze vennootschap, met een kapitaal van f 50.000, verdeeld in aandeelen van f 10. Over het algemeen wordt het beheer gevoerd als bij andere naamlooze vennootschappen. Het onderscheid zit in de macht der aan deelhouders, die voor ieder aandeel, hetwelk nog gesplist kan worden, een stem uitbrengen, onverschillig hoeveel zij er hebben. De aan deelen staan evenwel op naam, zoodat de directie contróle houdt over de houders. Dezen kunnen geen hooger dividend krijgen dan 4 pCt Wat er dan overschiet is „zuivere winst." Hiervan komt 15 pCt. aan de com missarissen, 15 pCt. aan de gesalarieerde beambten en 15 pCt. aan de reserve, totdat deze het dubbele van het aandeelen kapitaal bedraagt Overigens wordt de „zuivere winst" verdeeld ter bevordering van a. den politieken strijd, b. het steunen der vakbeweging, c. het versterken van arbeiderscorporaties en instel lingen. Toegepaste sociaal-democratie. In den gemeenteraad te Mühlbausen in den Elzas zijn de sociaal-democraten in de meerderheid, Een van hun eerste daden was dat zij in het voorjaar de gemeentelijke toelagen aan roomsche en protestantsche geestelijken schrap ten. Het ministerie heeft echter beslist dat de toelagen verplichte uitgaven van de ge meente waren en daarom op de begrooting moesten gebracht worden. De 18 geestelijken te Mühlbausen hebben op grond van deze beschikking thans de sedert negen maanden achterstallige bedragen uitbetaald gekregen In Madrid wordt in den laatsten tijd op uiterst brutale wijze gestolen. Kort ge leden zijn eenige kilometers telegraafdraad jn de onmiddelijke nabijheid van de hoofstad ontvreemd het zinken dak van een schouw burg werd gestolen, en verder werd wegge nomen het bronzen standbeeld van markies de Fontejos, dat midden in de stad, tegenover het ministerie van binnenlandsc'ne zaken stond. En nu vóór een paar dagen is een kerkhof geplunderd, de zoogenaamde Cemen- tario Patriarcal, in een voorstad van Madrid gelegen. De dieven stalen ijzeren hekjes, marmeren grafsteenen, kruisen, kransen, vazen, ook de bronzen buste en de gouclen letters van het grafmonument van den dichter Quintano. De politie is er in geslaagd, deze kerkhofdieven in handen te krijgen het zijn drie roovers en inbrekers van beroep, die op cynische wijze den diefstal hebben bekend. In het Crystal Palace bij Londen is een nieuwe halsbrekende narigheid te zien een jonge vrouw een Fransche, die op een rijwiel in vliegende vaart een hoogte af komt rijden en dan, op haar fiets, den sprong doet van ongeveer 10 meter, waarna zij op een plan kier terecht komt. Dit heet „flying the flume", hetgeen men zou kunnen vertalen met watersprongval. Een meteoor op zee. Een Schotsche stoomboot heeft begin Decem ber in de golf van Biskaije een eigbnaaidig noodweer doorgemaakt. Gedurende een hevig ohweder dat, op zich zelf in dezen tijd van 't jaar al iets bijzonders is, werd het schip door den bliksem getroffen, de ijzeren mast brak, en verkoolde, en eenige minuten daarna werd een schitterende meteoor in de omnid- delijke nabijheid van de groote stoomboot gezien. De aandacht der passagiers werd getrokken door een eigenaardig suizend geluid en onmiddelijk daarop zagen ze een groot voorwerp in zee vallen schijnbaar slechts eenige meters van het schip verwijderd terwijl het water torenhoog tegen de zijde van het schip werd opgestuwd. Men mocht van geluk spreken, dat de vreemde bezoeker niet dichter in de nabijheid zijn bezoek had gebracht. In elk geval is een dergelijk onge val door een meteoor op zee nog niet voor gekomen en de geschiedenis der laatste eeu wen kent slechts van één enkel mensch dat te land door een meteoor gedood werd. Er in geloopen 1 Een Belgische boer uit Wachtebeke wilde 8 vette varkens over de grens op zijn hof jagen, toen hij in de nabijheid een paar have loos gekleede mannen gewaar werd, die bezig waren met het zoeken van sparrenoten. Voor alle zekerheid informeerde hij bij deze of er geen onraad was. Maar nauwelijks waren de beestjes de grens over of de twee mannen maakten zich als douaniers bekend en namen de varkens in beslag. Parijsche douane-beambten hebben in een spoorwagen derde klasse, die sedert 1888 op de lijn Brussel—Parijs reed. 160 K. G. gesmokkelde tabak ontdekt. De wagen bleek geheel voor 't smokkelen te zijn ingericht. Van de ruimte tusschen de verschillende compartimenten met gebogen rugleuningen waren heel kunstig gesloten kastjes gemaakt, waarin tabak, sigaren, lucifers, kant, en andere smokkelwaren geborgen werden. De wagen stond den eenen nacht in Brussel en den anderen in Parijs stil. Het ligt voor de hand dat de smokkelaars gezocht worden onder het spoorwegpersoneel. De douane-beambten zijn gewaarschuwd door iemand, die vermoedelijk zelf aan 't smokkelen heeft meegedaan, maar naar zijn oordeel niet genoeg van den buit kreeg. Een tegenhanger van het geval te Hanley, waar een voorbijganger op klaarlichten dag in de straat wegzonk, heeft te Motherwell, de verzinkende stad in Lancashire,, plaats gehad. Een spoorwegarbeider reed met een hand wagon nabij het station, toen er plotseling een gedeelte van den grond wegzonk, waardoor een gat onstond, groot genoeg om man en wagen te verzwelgen. Gelukkig waren beiden er al overheen, maar toch bestond er groot gevaar, daar het gat slechts twee meters verwijderd was van de spoorbaan, waarover verscheidene treinen van d9 lijn Londen Glasgow rijden. Het is gebleken, dat zich onder deze plaats een verlaten kolenmijn bevond. Sigaren zonder tabak worden sedert eenigen tijd te Parijs te koop aangeboden. Zij moeten dengenen, wien het rooken verboden is, een illusie geven van het rook genot, doordat zij een overvloedigen en aan- genamen rook ontwikkelen, waaraan volkomen onschadelijkheid en zelfs een bacteriön-doodend eigenschap worden toegeschreven. De ambtenaar van den gezondheidsdienst te Parijs, wien een onderzoek naar deze noviteit was opgedragen, heeft echter bewezen, dat de rook van de sigaren zonder tabak volstrekt niet zoo onschuldig is, maar óf ammonniak óf zoutzuur bevat. Dientenge volge is van overheidswege besloten, don yerkoop der nieuwe sigaren te verbieden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) KIJXSTMKST. II. 2. Tarwe. Het gemiddelde van een drietal proefnemingen (te Krniuingen, Cadzand en Wansum) was als volgt: Opbrengst per H. A. a. Aan graan Zonder Chilisalp 2512 K G. Met toepassing van 300 K. G. Chilisalp. 2982 K. G. Vermeerdering door Chilisalp. 470 K. G. b. Aan stroo Zonder Chilisalp. 8500 IC. G. Met toepassing van Chilisalp. 10250 K. G. Ver meerdering door Chilisalp. 1750 K. G. De ge middelde prijzen in 1902 waren voor tarwej f5,73 per 75 K. G. en voor tarwestroo f 11,50 por 1000 II. G. Hieruit valt te berekenen, dat de totale winst na aftrek van de bemestings- kosten, bedroeg f 56,02 1 36 1 20,02. 3. Haver. Van 12 proefvelden vond men als gemiddelde uitkomsten per H. A. a. Aan graan Zonder Chilisalp. 2594 K. G. Met toepassing van 300 K. G. Chilisalp. 3270 K. G. Vermeerdering door Chilisalp. 676 II. G. b. Aan stroo. Zonder Chilisalp. 4138 K. G. Met toepassing van 300 K. G. Chilisalp. 5390 K. G. Vermeerdering door Chilisalp. 1252II. G. De haver gold in 1902 gemiddeld f 3,46 per 46 K. G. en het stroo 1 10,50 per 1000 K. G, Na aftrek der bemestingskosten was do zuiyere winst f 63,98 f 36 1 27,98. We moeten onze lezers er op attent maken, dat voor een voldoende kali- en p'iosphorzuur- bemesting gezorgd was. Omtrent het uitstrooien van Chilisalp merken wij op, dat bij onvoldoend stikstofvoedsel in den bodem voor wintergranen een bemesting van 50 k 100 K. G. in het najaar aan te bevelen is. Overigens strooie men in het voorjaar en wel in eenige keeren. Stoelen de planten weinig uit, dan wendt men de meststof spoedig aaD, bij overvloedige uitstoeliug is dit niet zoo noodig. Is men te vroeg met Chili-bemesti >g, dan loopt men gevaar veel stroo en weinig Zaad tj krijgen. {Wordt vervolgd.) P. G. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand December 1903, Ingelegd f 6344,63s Terugbetaald - 11960,24 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje, draagt het nummer 2619. In het jaar 1903, werd te Texel: Ingelegd f 133900,23 Terugbetaald - 121448,97 Er werden 129 nieuwe boekjes uitgegeven. Zondag 10 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schröder. Waal. Nam. half drie ds. Smits. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Lefl'ef. Öudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. UosterendVoorm. 10 uur de Hr. van Zweden, Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oostermd. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. >s Avonds half zeven ds. Iluperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. I)en Hoorn, 's Avonds 7 uurds. Heep. Pnrmerend, 5 Jan. Aangevoerd 201 Run deren en 4 Stieren. 85 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG., 133 nucht. Kalveren f 10 A f 21 p. stuk, 412 vette Varkeus 36 4 39 ct. per KG. 47 magere Var kens f 10 k 13 p st.; 248 Biggen 14 4 11 p. st.2414 Schapen 1 20 a f 32,50 p. stuk, Kip-Eieren f 4,50 k 1 5,per 100. st. Vette Koeien, 282 prijsh., h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, hooger in prijs h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, prijsh. h. stug. Magere Varkens, prijsh., h. stug. Biggen, prijsh., h. stug. Vette Schapen, prijsh., h. matig Geboren: N EELT JE, dochter van A. J. BA IIKER en A. BAIIIIER—Blom. Oosterond, 3 Januari 1904. Gehore» A A F J E J A IV K E, dochter van C. BAKKER on H. BAKKER—Van der Mee" Burg, Texel 4 Jan. 1904.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2