N°. 1711. Donderdag \4-Jarmari 1904. 17a" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buks op Texel. TEXEL, 13 Jannari 1904. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1903 5791 Vermeerdering door geboorten 128 vestiging 170 298 Vermindering door overlijden 59 vertrek 263 322 Vermindering24 Bevolking 31 December 1903 5767 Er werden 50 huwelijken gesloten. Aantal levenloos aangegeven 5. Aangespoelde lijken van onbekende per sonen 4. Wij willen onzen lezers indachtig maken dat op Donderdag 14 Januari 's avonds half acht, weder eene vergadering van het Nuts- departement alhier zal plaats hebben. In afwijking van de andere bijeenkomsten yermeld het convocatie-biljet ditmaal „Pianomuziek, door Mej. van der Aa, „van Alkmaar en den Heer P. Graaf "alhier, afgewisseld door enkele voor ndrachten." Niet onwaarschijnlijk zullen velen gebruik maken van de gelegenheid om Donderdag avond in de zaal van "de Vergulde Kikkert" door te brengen, tot bijwoning van deze bij eenkomst van het Nutsdeparteroent, waartoe zeker ook wel introduction zullen worden afgegeven. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is de rood en zwart gestreepte lichtboei op den binnendrempel van het Schulpengat vervangen door een rood en zwart gestreepte ton met kegel als op- teeken. Volgens mededeeling als voren is het licht schip-uitlegger Vlieland wegens den ijstoestand binnengehaald. Oudeschilt), 11 Jan. Sedert Zaterdagavond is de kust vrij van ijs. Mocht de wind uit dezen hoek zoo krachtig blijven doorslaan, dan is er weinig gevaar voor, dat het ijs op nieuw de haven zal insluiten. - Maandagmorgen had schipper Boon, met de blazerschuit TX 56 op stroom zijnde, het ongeluk den mast over boord te zeilen. Door de blazerschuit TX 83, werd hij spoedig hulpvaardig bijgestaan, op sleeptouw genomen en veilig de haven binnengebracht. De leesavond, door het dorpsnut „Nep- tunus" in deze maand te houden, is bepaald op Woensdag 27 Januari a. s. Als spreker zou voor dien avond worden uitgenoodigd de heer J. de Jongh, te de Waal. - Ds. D. Post, voorheen predikant bij de Herv. Gem. alhier, herdacht Dinsdag zijn zilveren jubileum te Hoorn, waar hij dien dag 25 jaren het predikambt bediende. De afdeeling Oudeschild van den Ned. Protestan tenbond zond Ds. Post een gelukwensch, on derteekend door alle leden, die Maandag de gewone vergadering bijwoonden. Oosteuend, 12 Jan. Zaterdag j. 1. is alhier eene nieuwe Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging opgericht onder den naam „Nederland en Oranje." Zij stelt zich o. a. ten doel spre kers van elders te laten komen, die voor lichting geven in politieke aangelegenheden. Tot leden van het Bestuur zijn benoemd de Heeren A. Schoneveld, W. L. Bakker, C. Mossel, B. Roosendaal en J. C. Bremer, die de functiên onderling zullen verdeelen. Den Hoorn. Zondagavond gaf de Rederijkers kamer „Eendracht maakt macht" van den Burg eene voorstelling in het Loodsmanswel- varen. Niettegenstaande het slechte weer was de zaal flink bezet. De vergadering werd door deü Voorzitter, den heer van Heer waarden geopend met een gepast woord. Daarna werden achtervolgens opgevoerd „Flik en Flok in de klem," „De twee dooven" en „Het spreekuur van den dokter." Met de grootste aandacht werd het spel aangehoord en telkens bij het einde klonk een luid en hartelijk applaus. Die bijvalsbetuigingen waren ten volle verdiend. Vooral de laatste twee stukjes liepen flink van stapel. Het samenspel was over 't algemeen uitstekend en de rollen zaten er vast in. Deze kamer beschikt over werkelijk goede krachten. Te wenschen is het, dat de heeren er toe kunnen besluiten een volgenden keer nog eens te komen. Zij kunnen verzekerd zijn een dank baar publiek onder hun gehoor te krijgen. Nadat de voorzitter gesloten had, bleef men nog eenige uren gezellig bijeen; want het laatste nummer van 't programma was bal. De Cocksdorp, 11 Jan. Zoover het oog reikt kan men van den dijk geen ijs meer in zee zien. De postschuit vaart dan ook weder op gewonen tijd, namelijk direct na aankomst van de postkar van Oudeschild. De werkzaamheden in de geul buiten de sluis, welke men door het ijs had moeten staken, zijn nu weder hervat. Wanneer het weder goed blijft, zal dit werk spoedig klaar zijn. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in het jaar 1903 ingelegd f 6625.69, terugbetaald f 5095.67. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 188. Behandeld werden aan het telegraafkantoor in het afgeloopen jaar 4644 telegrammen, tegen 3860 in 1902. Tot notabelen bij de Ned. Herv. gemeente alhier werden herkozen de heeren G. de Gorter en C. de Lange, gekozen werd de heer S. W. Dekker. Tot kerkvoogd werd herkozen de heer Ph. Noordberg. De vrouw, die eenige maanden geleden te Wageningen uit haar huis werd gezet, kam peert nog altijd met haar drie jeugdige kinderen in de open lucht tusschen een paar rietmatten. Door het Comité van Weldadigheid waren maatregelen genomen om de kinderen onder dak te brengen, doch de moeder wilde haar kinderen bij zich houden. Nu worden pogin gen aangewend om én moeder én kinderen in de gestichten van Ds. Pierson te Zetten te huisvesten, doch de vrouw weigerde zich aan het daartoe vereischte geneeskundig onderzoek te onderwerpen. (D. Ct.) Dat van uitstel der herziening van de Drankwet afstel zou kunnen komen, zegt „de Standaard" niet te vreezen. „Het zou toch van de zijde der Regeering een onvergeeflijke zwakheid zijn, indien ze niet elk middel aangreep, om de Drankwet vóór Juli af te doen. „In het stembusjaar kan zulk een ontwerp niet aan de orde komen. Hierover is men het onder alle partijen eens. „Dit ontwerp moet derhalve nu afgedaan, of het gaat ir. de prullemand Doch in het laatste geval zou het Kabinet een zeer be- teekenend deel van zijn regeeriDgsprogram verloochenen" „Elk vermoedeu, alsof de Regeering een zwaargeladen Voorloopig Verslag zou aan, grijpen om dit ontwerp op de lange baan te schuiven om door uitstel tot afstel te komen- schijnt ons daarom uitgesloten. „Een zóó gewichtig stuk van zijn program, kan geen Kabinet laten vallen, zonder zijn eigen karakter te verloochenen." De gedenksteen op het graf van dr: Schaepman te Rome is, naar „Het Huisge zin" mededeelt, een door Octacio Pasini ge beitelde witte marmerplaat, ter hoogte van 2.70 M. en ter breedte van 1.36 M., welke, rechtop tegen den muur van het kerkhof aanleunend, aan aan hoofd van het graf zal komen te staan. In het bovenste vak is de prelaatshoed uitgehouwen met van weerszijden de afhangende trossen. Daaronder komt in het marmer gevoegd het bronzen medaillon van den overledene, werk van prof. Genua. Daaronder volgt het Christus-monogram, verder het inschrift In memoriam enz., dezelfde tekst, welke op de te Rome gedrukte doods- prentjes staat, vermeldende de titels van den overledene, met datum van geboorte en afster ven en de spreuk „Nil est morte beatius beata" (Niets is zaliger dan een zalige dood.) Onder den tekst komt een schild met een schrijfveder dwars er over heen, waaronder Schaepman's motto Credo Pugno: Ik geloof, ik strijd. De letters zullen in zwart uitge houwen worden, zoodat de tekst duidelijk op het blanke marmer zal uitkomen. Ministrieele hulp. In „de Telegraaf" lezen wij de bijna ongelooflijke mededeeling, dat de Regeering er ernstig over zou denken om over de verdediging der tariefsherzienings wetten in de Kamers een Regeeringscommis- saris naast den Minister van Financiën te benoemen. Nu is het wel een recht yan den Koning, om een minister te doen bijstaan of vervangen door een daartoe speciaal benoemd, commissaris, maai- men mag hier toch de vraag stellen, of een onderwerp als de tariefs herzieningen niet binnen het bereik van den minister moeten liggen, ook zonder dat hij geholpen wordt in de verdediging. Tot nu toe werd dan ook slechts dan zoo'n commissie benoemd, wanneer er sprake was van een meer deskundig onderwerp, waarvan de Minister zelf minder goed op de hoogte kon zijn (mijnwet en militaire strafwet. Wanneer de mededeeling van „De Telegraaf" dan ook bevestigd wordt, mag men zich inder daad ofvragen of deze minister van financiën wel voor zijn taak berekend is en zoo hierop ontkennend moet worden geantwoord, dan rijst de vraag of men zich niet vergistte met voor justitie een jurist te nemen. Behalve de beide vecht-departementen waren dan alle overige in niet-deskundige handen. Men zal ons wellicht op Binnenlandsche Zaken wijzen, maar ook daarbij betwijfelen wij zeer, of de theologie wel de juiste voorbereiding is voor de beste behartiging van de zoo uiteenloopende belangen, die onder dat departement ressor teeren. (D. Ct.) Ook al een schadepost Met het verzenden van Amerikaansch vee naar Antwerpen hebben de heeren Cockx Cie. te Rozendaal en meer firma's opgehouden. Aan tal van verzendingen hebben de onder nemers geld verlorenmen spreekt van f15,000 op drie veeladingen. Snelyuurgeschut Tusschen den minister van oorlog en de firma Krupp moet het contract reeds getee- kend zijn nopens de levering door die firma van de ruim 200 snelvuurkanonnen met daarbij behoorende affuiten, munutie, enz. voor de nieuwe bewapening van onze rijdende artillerie. Hooge boorden en neuskwalenDr. W. Postumus Meyes wijst in het „Maandblad der Vereeniging voor Verbetering van Vrou- wenkleeding" er op, hoe de steeds hooger, stijver en nauwer wordende halsomsluiting, de uitsluitende oorzaak kan wezen van b. v. een verstopten neus, van herhaalde neus bloeding, van hoofdpijn, van oorsuizen en van een „gevoelige keel." TEXEIBCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar A me bi ka en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1