Buitenland. Ingezonden Stukken, Marktberichten. 1C Pre d i k b e u r ten, be vergadering van het Ziekenfonds. Gister had de jaarvergadering plaats van 't Ziekenfonds alhier. Na opening der vergadering, werden de notulen der vorige vergaderingen, gehouden op 13 Jan. '03 en 6 April d. a. v. voorgelezen en goedgekeurd. Aan het jaarverslag daarop voorgelezen ontleenen wij, dat 1903 voor de vereeniging niet ongunstig was, dat in dat jaar het reglement werd herzien, en vastgesteld, dat geen lid was overleden, en dat de rekening niet met een nadeelig saldo sloot. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 03 221 en op 31 Dec. 03, 218 (14 leden waren er afgegaan en 11 er bij gekomen.) De betaling der Contributie was zeer goed gegaan, zoodat slechts een zeer gering bedrag achterstallig was. Uit de rekening van den penningmeester, hierna door dezen voorgelezen, bleek dat was ontvangen aan contributie f 1145.70 aan rente 65.84 reglementen, restitutie bestuur, enz. 12.— Totaal f 1223.54 De uitgaven waren te zamen f 1149.96 Voordeelig saldo alzoo f 74 58 De uitgaven bestonden o. m., uit Rekening dr. Wagemaker f id dr. Over id W. C. Reij id Langeveld de Rooij Weekgelden Kosten vergaderingen 490.70 318.90 28.08 6.47 164.— 31.65 Tot het nazien der rekening werden aan gewezen de heeren H. Monté, M. Dalmeijer en P. de Ruijter, die na zich van dien taak te hebben gekweten, voorstelden de rekening goed te keuren Dit voorstel werd aangenomen nadat eerst nog was aangenomen het voorstel van een der leden, om de f 5.65 welke de post kosten voor vergaderingen boven het daarvoor vast gestelde bedrag was, te doen betalen uit de kas der vereeniging en niet door de leden van het bestuur zelf. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer C. Hoojen, in plaats van den heer P. Keijzer Tz., die als zoodanig moest aftreden en verzocht niet meer in aanmerking te komen. Uitgebracht waren 71 stemmen, waarvan 46 op deü heer Moojen en 25 op den heer C. P. Bruin. De heer Moojen nam de benoeming aan en beloofde zijn best te zullen doen voor het fonds. Door den Yoorz wordt een woord van dank gebracht aan Secretaris, Penningmeester en commissie voor het nazien der rekening. Bij de rondvraag brengt een der leden een woord van lof aan den aftredenden Commiss., en stelt verder voor het bestuur te machtigen om als het zulks, na grondig onderzoek gewenscht acht, ook dan uit keering van weekgeld te geven, wanneer een lid geen gebruik wenscht te maken van een der hier gevestigde geneesheeren, doch indien hij zich b. v. onder behandeling van een specialiteit elders gevestigd wil stellen. Volgens den voorsteller kan zulks worden toegestaan volgens het reglement. Het bestuur meent, dat zulks van te ingrij penden aard is, waarop na eenige discussie de voorsteller het bestuur en de leden in overweging geeft oyer het voorstel nog eens na te denken, en tevens den wensch te kennen geeft dat heeren Commissarissen zich iets meer met de leden zullen op de hoogte stellen, vooral in geval van ziekte. Door den directeur wordt nog gewezen op het artikel in het reglement hetwelk den leden verplicht kennis te geven van herstel, indien zij de hulp van de vereeniging hebben gehad. Nadat nog op voorstel van een der leden is bepaald, dat de rekening een volgend jaar door een commissie zal worden nagezien een of meer dagen voor de jaarvergadering en daarvoor zijn aangewezen de heer J. J. Kuijper, P. J. Kikkert en C. P. Bruin, en als plaatsvervangers de heer P. C. Bakker, C. Room en P. Lieuwen, wordt de vergade ring gesloten. Aan de universiteit te Amsterdam is tot doctor in de wis- en natuurkunde bevor derd de heer W. H. Keesom, onze vroegere plaatsgenoot, op proefschrift„Isothermen van mengsels van zuurstof en koolzuur." Helder, 20 Jan. In den afgeloopen nacht ontstond, door een onbekende oorzaak, brand in twee onbewoonde perceelen, gelegen achter de Marineclub, welke nog niet voltooid is. De brandweer wist het gevaar te beperken tot de aangetaste panden, die ia vlammen zijn opgegaan. Het door brand vernielde moet door verzekering gedekt zijn. Daar ons vaderland alle reden heeft zich dankbaar te verblijden over de talrijke zege ningen, die God het, gedurende een tijdperk van vijf.en-twintig jaren, heeft willen schenken in de persoon van Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin-Moeder, noodigt de mode- ramen der algemeens sydodale commissie de predikanten der Nederlandsch Hervormde Kerk uit, in de godsdienstoefening van Zondag 24 Januari a.s., dien dank in den gebede uit te spreken en Hare Majesteit, met het Koninklijk Huis, eerbiedig Gode op te dragen. (Kerkel. Ct) De felle westelijke winden dreven het water in de Zuiderzee weer zoo hoog, dat het eiland Marken onder liep. Bij mooi weer een aardig gezicht. (Tel.) Door het kruiend ijs verrast Zij zouden eten, de familie Gerritsma en Van Netten, wonende op Visschersburen te Gaastmeer 't Was ongeveer twaalf uur in den middag. Voor de woning kruide het ijs uit de Fluessen tegen en op den polderdijk. Geen gevaar werd gevreesd, omdat het bijna elk jaar zoo gebeurd. Doch onverwachts stormde de ijsmassa's op de woniDg los en voordat men eigenlijk wist wat er voorviel, werden de voormuur ingedrukt, de deuren en ramen verbrijzeld en alles in de woning onder het ijs bedolven. Ternauwernood konden de menschen het gevaar ontvluchten, maar van het huisraad kon niets gered worden. Het bovenstaande had Donderdag plaats. (L. Ct.) Een duur abuis. Een slager uit Maas sluis koopt een koe van een arbeider in Maasland, die een paar koeien heeft en betaalt met een bankbiljetje van f 100. Thuis geko men bemerkte hij, dat hij een biljet van f 200 in zijn portefeuille moet gestoken hebben. De verkooper houdt vol, dat hij een briefje van f 100 heeft ontvangen. De justitie bemoeit zich met de zaak. Te Ede heeft zich een droevig voorval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop voorgedaan. Voor eenigen tijd geleden had de 20-jarige R. v. d. W, het ongeluk zich met een vork aan de lip te verwonden, welk wondje hij afveegde met een rooden zakdoek. Kort daarop zwollen het hoofd en de borst op, met het gevolg dat de jongeling het bewustzijn verloor en zoo tien dagen in dien toestand heeft gelegen, Een operatie mocht niet meer baten; de jonge man is overleden. Enn 13-jarige kleuter te 's-Grayenhage stond Woensdag voor den kantonrechter. Met steenen had hij gegooid, de deugnietDe kantonrechter vraagt hem En waren daar menschen bij Nee, meheer Niet Ik geloof 't wél. Naar wie gooide je dan met steenen Naar den politieagent mijnheer. Oóóóóóódus een politieagent ir, volgens jou, geen mensch Nee, meheer(Onbedaarlijk gelach in de zaal.) De chef, had weer eens zoo als gewoonlijk, een kwade bui. Daarvan werden altijd zijn ondergeschrikten de dupe. En omdat het type-write-stertje het meeste, met hem te maken had, had zij ook het meest onder zijn luimen te lijden. „'t Is om gek te worden, riep hij. Hoe dikwijls heb ik niet gezegd, dat er van mijn schrijftafel afgebleven moet worden 1" „Er is niemand aangekomen". „Zoo En wie heeft dan hier die postzegels neergelegd Wie anders dan jij Zij sprak geen woord tegen, doch begon op haar machine te tikken. „Doe die postzegels weg", schreeuwde hij. „Waar moet ik ze neerleggen?/ vroeg zij en stond op. ,,'tKomt er niet op aan, waar je wilt. Als ze maar uit mijn oogen zijn, ergens waar ik ze nooit meer zien kan." Het type-write-stertje knikte, nam de post zegels, maakte ze nat, plakte ze op den chef z'n kalen knikker en zeide kalm „Ik vraag mijn ontslag." Dit moet gebeurd zijn op een der Amster- damsche kantoren. (Tel.) In Frankrijk bestaat leerplicht, doch slechts tot 13 jarigen leeftyd. Dezer dagen nu gebeurde het in een Parijsche school, dat een jongen plotseling midden onder de les opstond, zijn boeken bijeen pakte, naar den kapstok liep, zijn muts nam en de deur wilde uitgaan. Het was precies halfdrie. „Waar ga je naar toe vroeg de verbaasde onderwijzer. „Mijnheer", zeide de kwajongen, zonder een spier te vertrekken, „ik ben juist 13 met jaar geworden. Zelfs zijn er reeds vier minuten verloopen sedert mijn veertiende jaar ingetreden is. U heeft dus, volgens de wet, niet het minste recht meer op me" En de jongen verdween. Lieve Dames. Zes jonge vrouwen van Chatham zijn door de Rechtbank van West- Kent ieder tot 12 maanden dwangarbeid^ j] veroordeeld als onverbeterlijke boosdoensters, De rechter zeide, dat die vrouwen, die al meermalen werden veroordeeld, alle wetten van godsdienst, zedelijkheid en maatschap-zon- pelijke orde hadden geschonden. Haar vonnis^1"®1 was het zwaarste, wat de wet gedoogde. Hijv°u twijfelde echter, of de wet wel streng ge-E*8 noeg was voor gevallen van dezen aard, vooral daar de vrouwen, na haar straf te hebben ondergaan, weer tot haar vroeger^ leven konden vervallen en overal om haar heen zedelijke besmetting konden verspreidenden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) O KUNSTMEST. C Ük We zullen} nu van de granen afstappen enJV16 overgaan tot de hakvruchten en wel in de eerste- plaats tot de aardappelen. Men heeft bij deze?P proefnemingen tevens getracht de vraag op teln lossen „hoeveel Chilisalpeter moet worden aan- g] gewend Ofschoon de aard van den grond hierop van grooten invloed is, kunnen we toci® uit de verkregen uitkomsten iets vaststellen. J Het gemiddelde resultaaat van 15 proefnemin-Perl gen met een bemesting van 200 K. G. Chilisalp, 10 per H. A. is als volgt: Zonder Chilisalp. 17240® K.G. Met toepassing vau 200 K. G. Chilisalp.i 20063 K.G. Vermeerdering door Chilis. 2823 K.G.j Van 13 proeven met een bemesting van 4O0i K. G. per H. A. verkreeg men als gemiddeldi uitkomst: Zonder Chilis. 18182 K.G. Met toe passing van 400 K.G. Chilis. 21341 K.G. "Ver-' meerdering door Chilis. 3159 K. G. De gemid delde prijs per 100 K. G. aardappelen was f2,25, zoodat in het 1ste geval de totale winst bedroei f 63,51f 24 f 39,51 en in het 2de geval f 71,67—f 48 f 23,67. We merken hierbij opj dat de aanwending van 400 K.G. Cüilis. oogen- schijnlijk een grooter voordeel aanbrengt (f71,67), dan die van 200 K.G. Chilis, (f 63,51), doch de meerdere kosten voor de meststof (f 24) maaktj dat de zuivere winst minder wordt. Het is in de meeste gevallen voldoende 150 4 300 K. G. d0 per H. A. te gebruiken, en het eenige middel ejg om er achter te komen, hoeveel in elk bepaald ftat geval noodig is, bestaat hierin, dat men controle- zot- veldjes gaat aanleggen, die elk met verschil- lende hoeveelheden zijn bemest, terwijl men daarvan de uitkomsten gaat vergelijken in ver- band met de gebruikte hoeveelheden mest Nog een opmerking omtrent den tijd van aan wending. Men strooie het eerst in het begin van den groei der planten en geve de rest in b. v. twee keeren, telkens na verloop van onge veer 3 weken. P. G. Wordt vervold.) j Zondag 24 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend, Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden; b Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. ga GEREFORMEERDE GEMEENTE. fb Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. g. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. 'g Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. j|ba Woensdag 20 Jan. üervormde Gemeente. |-, b Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. ter 1. 2. 3a b 4a Amsterdam, 18 Jan. Aangevoerd 400 Runde deren, le kwal. 65 4 68 ct., 2de kwal. fO."" a 0.64, 3de kwal. 56 ac. perK. G. 84 Melk en Kalfkoeien f 120 4 f 280, Graskalveren f af 0 Schapen f k 49 N uchtere Kalveren f 10,4 f 16,— 0 Lammeren f a 510 vette Varkens 31 a 34 ct. per K.G Pnrmerend, 19 Jan. Aangevoerd 278 Run-, deren en 5 Stieren. 114 vette Kalveren 70 4 90 ct. per KG., 213,': nucht. Kalveren f 10 4 f 20 p. stuk, 382 vette Varkens 36 4 39 ct. per KG. 46 magere Var kens f 10 4 14 p. st.162 Biggen f 4 4 f 3 p. st.1040 Schapen f 20 a f 28,p. stuk Kip-Eieren f 4,4 f 5,per 100. st. Vette Kooien, 207 lager in prijs h. stug. Gelde Kooien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h.. matig. Vette Varkens, prijsh. h. stug. Magore Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., n. stug. Vette Schapen, prijsh., h. matig. E, ei in rr ZOO]

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2