N°. 1715. Donderdag 28 Januari 1904. 17*° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ltl ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. M I HT1EWE T. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, die ter inlijving bij de militie ei in werkebiken dienst moeten worden opgeroepen en vermeenen te verkeeren in één der gevallen bedoeld jbij art. 113, 4e zinsnede in verband met de 3e zinsnede of art. 113bis der militiewet 1901, dat de aanvragen, hetzij om ontheffinghetzij om ontheffing of vergoeding aan Hare Majesteit de Koningin, en aanvragen enkel om vergoeding aan den ter zake betrokken minister moeten worden gericht. Texel, 25 Januari 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 27 Januari 1904. Ter gelegenheid van het jubileum yan H. M de Koningin-Moeder op 22 jl. werden van hier de volgende telegrammen verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder „De Raad der Gemeente Texel, als zoodanig vertegenwoordigende alle ingezetenen, ver oorlooft zich Uwe Majesteit op dezen voor ons geheele Vaderland zeo heugelijken dag zijne eerbiedige hulde aan te bieden, daarbij de verzekering gevende van zijne groote ge- hechtheid en groote dankbaarheid aan het Koninklijk Huis. (get.) de Joncheere Voorzitter. Bajenius Secretaris. Hierop werd het navolgend antwoord ontvangen „Burgemeester Texel, Koningin-Moeder dankt de ingezetenen uwer gemeente vriendelijk voor de Harer Majesteit aangeboden hulde. (get.) Grootmeester de Ranitz. Aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder te 's-Gravenhage. De Plaatselijke Commissie te Texel tot het hrengen eener bijzondere hulde aan H.M. de Koningin-Moeder, waardeerend het vele goede door Uwe Majesteit gesticht, brengt op dezen gedenkwaardigen dag eerbiedige Hulde aan U, die zoozeer de Nederlandsche natie aan zich heeft verknocht en verplicht. Namens de Commissie voornoemd, H. W. de Joncheere, Voorzitter. C. A. de Braai, Secretaris. Hierop kwam dit antwoord in Joncheere. Burgemeester, Texel. „De Koningin-Moeder draagt mij op U en de leden van het Comité H. D. dank over te brengen voor de aangeboden hulde en gelukwenschen. (get.) Kamerheer van Tets. Door den bouwkundige M. A. te Nuijl alhier, werd gisteren namens Kerkvoogden en Notabelen te Oudeschild, aanbesteed het doen van herstellingen aan de Ned. Herv. Kerk en Pastorie te Oudeschild. De uitslag was als volgt R. Daalder, Burg f 3542. P. Zoetelief, 3128. Gebr. Van Pelt, Helder 3065. G. Schellinger, 3058. J. v. Wessem, Burg 2971. J. Veen, Oudeschild 2980. C. Huisman, Burg 2960. T. v. d. Ster, Helder 2893. Gegund aan den laagsten inschrijver. Raming f 3032. Oosterend, 25 Jan. ('t Was onzen verslag gever vergund de vergadering van „Nederland en Oranje," gehouden op Zaterdag j.l. bij te wonen, niettegenstaande alleen Antirevolu tionairen toegang hadden, en gaarne brengen we een woord van dank voor de goede ont vangst, hem bereid.) Nadat Ps. 891 was gezongen en de ver gadering met gebed was geopend, en nadat Ps. 99 was gelezen, werd de spreker, de heer J. van Oversteeg, door den Voorzitter, den heer A Schoneveld, die door het laten op treden van sprekers van elders het beginsel van Groen van Prinsterer wil trachten hoog te houden, bij de vergadering ingeleid. De heer van Oversteeg, het woord verkregen hebbende, sprak over de samenwerking der Christelijke partijen bij de stembus van 1901, 1 en over de moeielijkheden die Dr. Kuijper toen heeft gehad bij de samenstelling van een coalitie-kabinet. Bij die stemming was verzet de partij van het ongeloof en de naam Gods had gezegevierd. Vervolgens werd gesproken over de roeping van den mensch op aarde en waarom God den mensch op aarde heeft gesteld, n l. om God te dienen, niet naar eigen inzichten, maar naar de ordonnantiën Gods, omdat door de zonde het inzicht van het schepsel verduisterd is. Hierna werd aangegeven de grens tusschen de rechter- en linkerzijde 't is die tusschen openbaring en rede. Zelfs de Mohamedanen zouden hog aan de rechterzijde medegerekend kunnen worden, omdat zij de openbaring niet uit zich hebben. Drie terreinen of kringen werden afgeba kend. No. 1 is de hoogste, 'tis die van het huiselijk of maatschappelijk leven; No. 2 de overheidsmacht, die God om der zonde wil in het leven heeft geroepen en eerst na den zondvloed is ingesteld, en No. 3 de macht van Christus over zijn kerk. Groot en bitter is steeds de strijd tusschen 1 en 2 en ook tusschen 2 en 3. De overheidsmacht, d i. de Staat, is onder worpen aan de maatschappelijke macht, en kan zonder haar geld nietsdoen. En dit juist is de fout bij de Liberalen, die de erkenning missen tusschen ouderlijke macht en over heidsmacht. Tot die Liberalen worden gere kend Radicalen en Sociaien, als takken van denzelfden stam. Daarom ook verzet de Antirevolutionair zich tegen de openbare school, omdat hier de overheid baas is, en de ouders niets hebben te zeggen. De vrije school moet regel, de openbare aanvulling zijn. Als de overheid moet zorgen voor scholen, dan is dit een misstand. Deze kring moet hersteld worden en daarvoor moet het maatschappelijk leven zorgen. Het leger is absoluut het werk van de overheid, ook de rechtspraak ligt op haar weg. Wij moeten naar Üods ordonnantiën ons schikken; de overheid is daar, om de uitwassen in toom te houden. Hiermede eindigde de spreker. De Voorzitter dankte den heer van Over steeg voor zijne duidelijke rede en vroeg, of er ook personen waren, die naar aanleiding van het gesprokene vragen wenschten te doen; ook was er gelegenheid, om zich voor het lidmaatschap op te geven, waarvoor slechts, f 0,25 per jaar contributie werd ge heven. De heer B. van Zweden vroeg, of Dr Kuijper wel streed tegen de partij van het ongeloof, waar hij nog voor koit een hoog baantje aan oen ongeloovige had gegeven en waarom hij niet is opgetreden voor het Christelijk volk, dat verwaarloosd is geworden. Wat heeft de Christelijke Regeering gedaan voor Zondagsheiliging? Wat is er nu tot stand gebracht dat positief Christelijk is? De heer van Oversteeg beantwoordde deze vragen, door te zeggen, dat men van het tegenwoordig coalitie-kabinet niet te veel kan verwachten. Het kabinet heeft steeds gehandeld naar de beginselen en het gaat niet aan, om het te beschuldigen van half heid, nalatigheid en roekeloosheid, zooals de heer Staalman dit heeft gedaan. Naar aanleiding van een en ander ontspon zich eene wowdenwisseling tusschen deheeren van Oversteeg en van Zwedenwaaraan door het kalme woord van den Voorzitter een einde werd gemaakt, die zeide, dat ieder spreker an elk aanwezige zich heeft te onderwerpen aan de orde van de vergadering. Nogmaals bracht de Voorzitter dank aan den spreker voor de wijze, waarop hij veel duidelijk heeft gemaakt, waarna hij de ver gadering met dankgebed sloot. 26 Jan. De vergadering van deafdee- ling „Oosterend" van den Nederlandschen Protestantdnbond, op Zondag j.l. gehouden, was minder goed bezet, dan men wel gewoon is. Zij, die afwezig waren, hebben het te betreuren, want de lezing van den Heer J. de Jongh, ontleend aan het werk „Mooi Leven" van Ds. Drijver, predikant te Naarden, was uitstekend mooi. Nadat het een en ander was voorgelezen over de nietigheid van het aardsche geluk, werden een zestal wenken gegeven, verdui delijkt met treffende beelden, die tot werkelijk en waarachtig geluk kunnen voeren. Ze zijn de volgende 1. Wees een stem. 2. Wat gij doet, doet dat met geheel uw hart. 3. Koning ik moet van den troon. 4. Hebt karakter. 5. Laat ons trouw zijn. 6. Willen we van ons leven maken een mooi leven, dan hebben wij nu en dan te luisteren naar de stem der dooden. Wanneer ieder luistert naar die wenken en ze zooveel mogelijk opvolgt, dan zal komen het rijk yan vrede. Men zal wel hebben te beleven moeielijke tijden, doch het zullen schoone tijden zijn. Met groote aandacht werd geluisterd naar deze schoone lezing, die afgewisseld werd door Psalmgezang, en de heer de Jongh heeft ongetwijfeld verdiend den hartelijken dank van alle aanwezigen. De garnalenvisschers hebben in de vorige week niet veel kunnen vangen, doch de hooge prijzen zorgen, dat het resultaat bevredigend is. De mosselenvisschers moesten terugkeeren, omdat de stormen den voorraad hebben doen verloren gaan. De zoon van den heer E. geraakte Zaterdag, doordat hij het paard niet kon houden, in eene sloot en bekwam een lichte kwetsuur. De kar raakte omver en bekwam averij. Waal, 25 Januari. De uitvoering der Zang- vereeniging, gisteravond in de „Rijzende Maan gegeven, was zeer druk bezocht. De meerstemmige liederen werden op ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht en de beide tooneelstukjes werden zeer ten genoege van het talrijk publiek afgespeeld. Een gezellig bal hield de jongelui nog eenigen tijd bij elkander. De Cocksdorp, 25 Jan. Het wrak der „Benbrack," dat sedert jaren bij den kleinen Slufter in het zand zit en waarvan een der stevens alleen nog zichtbaar was, is in den laatsten tijd meer bloot gekomen, zoodat de vin reeds boven den grond komt. De oorzaak hiervan is het verloopen van den kleinen Slufter, die nu zijne richting over het wrak neemt en alzoo eene zand- afname ten gevolge heeft. Tot nachtwacht te De Cocksdorp is asngesteld de gem.-veldwachter P. Boon Mz. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1