N°. '1717. Donderdag 4 Februari 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLT, Parkstraat Burg op Texel. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel, Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis aan de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 6 Februari 1904, des vóórmiddags te 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raad- huize dezer Gemeente. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Adres van de Horlogemakers-vereeniging „Christiaan Huijgens" te Amsterdam e. a. tot verkrijging eener uniforme tijdsregeling. III. Adres van C. Kuip te de Koog, inzake aan koop van een stukje gemeentegrond aldaar. IV. Voorstel inzake het vaststellen eener gewij zigde verordening, bepalende het getal scholen in de' gemeente, de vakken, welke op de scholen zullen onderwezen worden en de toelating van de leerlingen. V. Formatie stembureaux. VI. Benoeming leden Commissie wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding. VII. Vaststelling suppletoir kohier schoolgeld over het 4e kwartaal 19Ö3 en het schoolgeld kohier over het le kwartaal 1904. VIII. Vaststelling van het kohier der Honden belasting voor het jaar 19Q4. IX. Vaststelling van het kohier van Hoofdelyken Omslag voor het jaar 1904. Texel, 2 Februari 1904. De Burgemeester van Texel, B. W. DE JONCHEERE. KIEZERS WET. De BURGEMEESTER der Gemeen'e Texel; Gelet op de artikelen 11,12, en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in eene andere Gomeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente ot in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden daarvan door over legging, der overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a. s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meOnen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a. s. aangifte to doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aan slagbiljet, of een door den ontvanger gewaar merkt duplicaat daarvan, eene opgaat van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeen schappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel 1 b derzelfde wet aanspraak meencn te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daar van vótfr den 15 Februari a. s aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende: Artikel 1. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secrtarie der Gemeente. De ingevulde formulieren bunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toege zonden, met inachtneming van het volgend voor schrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der kieswet" en in de Imkerbenedenhoek de ver melding van den naam en de woonplaats van den aizender, gewaarmerkt door zijne handteekening. TEXEL, den 2 Februari 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 230 der Gemeentewetbren gen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der Gemeente zal worden voorgesteld, aan den openbaren dienst te onttrekken, een stukje grond groot ongeveer 440 M3, deel uit; makende van den weg te de Koog en gren zende aan bet perceel Sectie H 996 toebe- hoorende aan C. Kuip aldaar. Texel, den 1 Februari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Joncheere. TEXEIBCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübg 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De leden van do Tweede Kamer der Statcn-Gencraal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die don leeftijd van vijf en twintig jaren kobben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, bet te dior zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over bet laatstvedoopen dienstjnar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minslo een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bcdrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de pcrsonoclc belas ting, zooals die is geregeld bij de Wet van 1G April 1896 (Staatsblad No. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo, dat 2ij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den Gisten Januari sedert den lsten Augustus van bet vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een buis of een gedeelte van een buis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in knur gebruikten giond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar bet buis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige buizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of buur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat Zij op den Sisten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen' openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in bet genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor ben, die in beide gevallen verkeeren, zoo no'odig, ter boreiking van bet vereischte bedrag, bet inkomen, bef pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking bebben van ten minste f100, (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,iDgelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door bet bestuur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naam- looze vennootschap, van eene coöperatieve vereeni ging, of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000,bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van het bestuur en in verband staande mot de benoembaarheid tot eenig ambt, do vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder ben, dio den leeftijd van vijf en twintig jaren bebben bereikt, verstaat deze wet ben die dien leeftijd bebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan bun vader bet vruchtgenot beeft, voor bunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van bet bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onvcrdeeldo nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste dón gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bcdrijfs- of personeelc belasting geeft gcene aanspraak op kiesrecht, indien bij bet gevolg is van cone met do waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelij ken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in don vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maand- liuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaar- huur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van do som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in dón huurprijs is begrepen. Bij de herekening van het inkomen, bedoeld in art. Ib, 2°eerste lid. worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op bet bedrag, voor do gemeente of bot gedeelte der gemeente, waar Zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkele vrijo kost op bet bedrag, vermeld in do laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor- laatsto kolom, dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rokening behouden mot don Zondag of algemeen er kende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israë lieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard dor werkzaamheden in een bcdrjjf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niot worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den lijd, gedurendo wclko iemand volgens bef vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waar voor bij in dienst is; hebben stilgestaan, ook indien gednrende dien tijd de dienstbetrekking tijdeljjk was opgeheven. Indien bet inkomen, bedoeld in art. lb, 2°., als vast week-, veertiendaagsch, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot bet normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van een inkomen, bedoeld in art. lb, 2'., eene tijdelijke ongevallenrente wordt ge noten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekeniDg gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb, 2°.. der vrouw geldt voor haren man, dat van de in wonende minderjarige kinderen voer de helft voor bun nen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Ge deputeerde Staten, voor zoover bij de besluisen van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een buis of gedeelte van een huis of vae een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog bet zelfde buis of een gedeelte van betzelfde buis of het zelfde vaartuig bewonen 2o. genot van lijfrente en pensioen 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale schuld of van een inleg in een spaaibank 4o. aflegging van een examen Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor ben, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een buis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde buis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2o. genot van inkomen op dienstbetrekking, of als inwonende zeon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aan gifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is, voor zoover de gemeente TEXEL betreft, bet volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente Huur prijs, lb, lo. Minimum inkomen, 3EDOELI lb, 2o. Vrije woning of inwoning, IN ART 2. Vrije kost en inwoning, KEL 2. TEXEL. f 1- f 300 f 37,50 f 200

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1