Texelsch Fanfarecorps. Buitenland. Marktberichten. LIJST van onbestelbare brieven, enz, Predikbeurten, ADYERTENTIËN. dankbetitighstoT UITVOERING Onze abonnees in <Amerika, Texel. Woensdag hield de afd. Texel van den Bond van Ned. onderwijzers eene ver gadering in het „hotel Texel." l'ehalve de behandeling van huishoudelijke zaken en het referendum over de besluiten der Algemeene Vergadering, gehouden 29 en 30 December te Dordrecht, had eene verkiezing van be- stuui sleden plaats. Voor 1904 is het bestuur als volgt samen gesteld W. R. van Douwen, voorzitter, J. A. Frederiks, secretaris en P. J. Quakkelaar, pen ningmeester. Als leden vaD de ondersteunings commissie werden gekozen P. J. Quakkelaar en S. de Vries, als leden van de commissie voor het Herstellingsoord Mej. G. Kopper en J. A. Frederiks, als correspondente voor de Weerstandskas Mej. G. Kopper en als reis- correspondent de hr. J. A. Frederiks. De afdeeling telt thans 12 leden. Oosterend, 6 Febr. Donderdagavond hielden de boeren alhier hunne gewone jaarlijksche bijeenkomst tot het verhuren der buurtwegen. Deze vergadering, gehouden in „het Wapen van Amsterdam,die gewoonlijk schotten- besteding of Burenton wordt genoemd, ken merkte zich dit jaar door geringere opkomst. Twee personen werden tot buurtheer ge kozen, doch beiden bedankten, zoodat besloten werd de zaak verder maar „blauw-blauw" te laten, en het beheer over de kas die met een bevredigend saldo sloot, en het opzicht over de wegen over te laten aan de drie nog zitting hebbende buurtheeren. De wegen werden daarna verhuurd voor een weinig hoogeren prijs, dan in het vorig jaar. Eigenaardig is de wijze van verhuring, daar men in plaats van „plokgeid" „blauwe koek" ontvangt. Elk hooger bod van 5 centen verhoogt gewoonlijk de koek-hoeveelheid. Bij de verhuring van de meest gewilde wegen hoort men dan ook bijna voortdurend uit alle deelen van de zaal roepen „een stuiver voor 'n koek"de veiler weet dan ook wel eens niet, wie eigenlijk het bod heeft, waarom hij het aantal stuivers, dat geboden is, uit roept en op laat volgen: „met jelui zessen"! Wie het hoogste bod doet, ontvangt al de bijbedongen koeken, meermalen 30 of nog meer tegelijk. Na afloop heeft de betaling a contant plaats in handen van de buurtheeren en de eigenaars der koeken gaan met bonte zakdoeken vol naar huis. Een gedeelte er van wordt ge woonlijk uitgedeeld of „te grabbel" geworpen onder de jeugdige personen, die aanwezig zijn. Bij een onzer ingezetenen heeft zich reeds een roos ontwikkeld aan een struik, die den geheelen winter buiten heeft gestaan. De leeuwerik zingt al en de spreeuwen paren. Zouden we den winter reeds gehad hebben Gasontploffing te Amsterdam. Dinsdag middag te halfdrie zijn 2 heerenhuizen aan de Keizersgracht te Amsterdam door gas ontploffing uit elkander geslagen. Een der huizen werd bewoond door dr. Zaalberg, waar een dame is gekwetst. Het andere huis was onbewoond. Er heerschte groote ontroering in de stad, inzonderheid in dat gedeelte der stad waar de ramp heeft plaats gehad. De brandweer snelde onmiddelijk toe. Brand is er echter niet geweest het eerste vlammetje was gauw gedoofd. Maar de materieele schade is groot. Protectie. Men schrijft uit 's Graven- hage. Het ontwerp-tarief van invoerrechten is naar de Tweede Kamer verzonden en zal dus binnenkort kunnen verschijnen. Een gedeelte van bestaande rechten wordt naar men verzekert gehandhaafd, een ander ge deelte verhoogd, o a tot 8 percent van de waarde; terwijl tal van artikelen, tot dusver vrij, aan heffing zullen worden onderworpen. Voorwerpen van weelde zouden vooral hooger worden belast. Voor buitenlandsche sigaren en sigaretten zou een maximum recht van f 60 per 100 kilogram worden voorgesteld. Proletariërs en Kapitalisten De „Tel." ontdekte in „Het Nieuwsblad voor den Hoek- schen Waard" twee annonces onder elkaar. In de eerste wordt gevraagd een boerenmeid op een wedde van f170 en in de tweede een gemeente-ontvanger voor Vlaardinger-Am- bacht op een salaris van f 175. Maandagavond had een jonkman op den Singel te Amsterdam woorden met zijn meisje. De twist liep zoo hoog, dat het meisje in een oogenblik van opwinding te water sprong. De jonkman sprong haar na, doch kon het meisje niet te pakken krjjgen. Voorbijgangers brachten hem op het droge en eenigen tijd later werd ook het meisje met de dreg opgehaald. Zij weid in eene tapperij binnengebracht, waar een inmiddels geroepen arts slechts den dood kon vaststellen. Onder de rubriek landbouwmededeelingen schrijft D. in de N. Pr. Gr. Ct. „Onze gebruikspaarden zijn gedwongen bij elke weersgesteldheid en onvorachillig hoe de straten en wegen er uitzien, hun werk te doen. Opdat zij dit, zonder daarvan nadeel te onder vinden, kunnen doen, heeft moeder natuur ze met jvelerlei beschuttende organen voorzien. De algemeene haarbekleeding, het belangrijkste orgaan van dien aard, wisselt in haar dichtheid naar de jaargetijden Maar ook de lichaamsdeelen die het meest aan de wisselingen van het weer zijn blootgesteld, namelijk de hielgewrichten, zijn met een sterk beschuttende haartooi, de kootharen, bedekt. Deze hebben ten doel de temperatuurs-verschillen en het verschil in vochtigheid te verminderen. Wanneer de stalknecht de aan zijne zorg toevertrouwde paarden dagelijks trakteert op een koude wassching der pooten, dan blijft er tusschen de kootharen betrekkelijk veel koud water achter dat, door zijn langzame verdamping, nog niet volledig verwijderd is, als een volgende was sching wordt ondergomen. Het spreekt van zelf, dat de poot, vooral in de omgeving van het hielgewricht, in plaats van behaaglijk warm, koud blijft en vochtig tevens. Geen wonder wanneer zich bij de zoo verzorgde dieren in den loop van den tijd cro- nische huidziekten voordoen. Laat ons ook in dit opzicht bij de natuur in de leer gaan, haar navolgen en breken met een gewoonte, die haar oorsprong vindt in overdreven zindelijkheid, waarbij het ijdelheidsduiveltje wellicht ook wel eens voorzit. Van tijd tot tijd toegepast, evenwel met steeds grooter tusschen- poozen, kan een koud bad geen kwaad, altijd, wanneer na de wassching ook gezorgd wordt, dat het natte lid weer behoorlijk wordt droog gewreven. In den tusschentijd moeten de pooten met een termen borstel gereinigd worden, al neemt dat, bij goede uitvoering, dan ook een beetje meer tijd in beslag dan een koude was sching. Alzoo dagelijks den borstel gehanteerd en bjj wijze van uitzondering en als verfrissching zoo nu en dan een wassching, waarbij het droog- wrijven niet achterwege mag blijven. Een veelzeggende voorbode van een gun stig verloop van den toestand in het Verre Oosten is het volgende telegram uit Washing ton Het antwoord van Rusland is in hoofdzaak medegedeeld aan de verschillende kansela rijen en heeft aanleiding gegeven tot gedach- tenwisseling, vooral tusschen de Vereenigde Staten, Frankrijk en Engeland. De concessies, die het bevat en die verder gaan dan de algemeene verwachting, evenals het gevoelen van den czaar daarin betoond, hebben overal den indruk gegeven, dat een oorlog zal ver meden worden en men heeft de overtuiging, dat, indien er vrees bestond voor een ander verloop van de crisis, niettegenstaande de groote satisfacsie die Japan krijgt, dit land de geheele verantwoordelijkheid zal dragen en zich moreel op een geïsoleerd standpunt zou bevinden. Het antwoord vau Rusland, dat alleen nog maar definitief geredigeerd behoeft te worden, zal Zaterdag overhandigd worden. Is dit bericht der waarheid getrouw, dan zal het wel spoedig pais en vreê zijn in het Oosten. Een haas in een automobile. Een haas, door de honden vervolgd, vluchtte het raadhuis van het dorp Raynauds, nabij Saint-Cloud, op den weg van Angoulême, binnen. De veldwachter nam zijn stok, maar de haas, vluchtend voor dezen nieuwen vervolger, klom de trap op en sprong op een kamer van de bovenverdieping, waar men hem trachtte te grijpen, het venster uit. Juist ging er een automobile voorbij, waarin langoor terecht kwam. Hoe verwonderd de chauffeur over dezen onverwachten passagier ook was, dit belette hem toch niet zich van hem meester te maken. Het voorbeeld, door een Engelsch week blad gegeven, om aanzienlijke sommen gelds ergens te verbergen en de lezers door duistere aanwijzingen op het spoor te brengen, is door andere bladen gevolgd De kans om een kapitaal machtig te worden vermeerderde de oplaag van het blad zoo sterk, dat dit er dubbel en dwars de uitgave er door vergoed kreeg. Op het oogenblik zyn er vele dui zenden die in Londen en de voorsteden zoe ken naar de schatten, die de Weekly Dispatch ter gezamelijke waarde van f 12,000 hier en ginds in den grond heeft gestopt. Men kan dag en nacht op de plekken, die men meent dat aangeduid zijn, menschen zien snufTelen en spitten. Ofschoon er in het blad gezegd is, dat men nergens steenen behoeft op te breken of hekken te vernielen of bloembed den omwroeten, verschoonen de schatdelvers in hun begeerte niets. De gemeenteraad van Londen heeft zich Dinsdagavond dan ook bezig gehouden met de schade, die de fortuinzoe kers aan de openbare wegen toebrengen. De politie zal in 't vervolg eiken overtreder inrekenen. Scliagen, 3 Fob. Aangevoerd8 paarden t 80 af 150;0 Stieren! Oaf 0 8 Geldo- koeien f 100 a f 14010 Kaltkoeien f 100 f 140: 25 Nuchtere Kalveren! 8,a 18, 215 Schapen f 18 af 24,0 Lammeren f 0, a 1,0; 20 Varkens f 8 a IOl— 42 Vette Varkens 30 a 35 cent per kg.35 Vette Koeien f 170 a f270; 0 Graskalveren f 0,a f 50 Biggen f5,— a f 7,50; Boter f 1,35 a f 1,45 per KG.Kipoieren f 4,25 a f 4,75. Leiden, 6 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 207 stuks f 127 a f 285; 12 Stieren f 76 a f 340; Veulens 0 stuks 10 a f 0 - 127 kalf koeien f 126 a f 276 Melkkoeien f 126 a 1 278; 86 Varekoeien f 112 a 1231, 207 Vette koeien f 127 a f 286, 47 Vette kalveren f 37 a 198; 35 Magere kalveren 16 a f24; 0 Graskalveren 1 f 587 Vette schapon f 16 a f 33.324 schapen (weide) f 12 af 26.— 0 Paarden f.— a f 0 292 Magere Varkens f 15 a f f 36 Vette Varkens a ct. 152 Biggen 4, a 140 Lammeren f a f. Zondag 7 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schröder. Koog Nam. half drie ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. (H. Doop.) Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur de. Heep. Woensdag 10 Feb. Hervormde Gemeente. Burg.j 's Avonds 7 uur ds. Schröder. wegens onbekendheid van de geadresseerden en door weigering, om het port. Verzonden van Texel in de 2e helft der maand Januari 1904 No 962. Floralia. Assen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 30 Jan. tot den 5 Feb. 1904. GEBOREN Gerritje Klasina, d. v. Jan Brouwer en Dieuwertje Koning (Oudeschild), Cornelia Michiel, z. v. Willem Bakker en Cornelia Maas (Westen), Abraham z. v. Cornelia van Lenten en Naantje Peper (Eierland), Pieter, z. v. Cornelia Willem Bakker en Anna Petronella Zijm (Westen). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDDirk Zijm (P. H. Polder) en Adriana Schoenmaker (Den Burg). OVERLEDEN Pieter Jacob Dros, oud 2 mnd. z. v. Johan Pieter Dros en Theodora Catha- rina Bremer (Oudeschild). LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van Hendrik Kikkert en Elisabeth Dop (Eierland). V Geboren: ANNAATJE, dochter van J. BAKKER Czn. en Fr. BAKKER—Langoveld. Everstekoog 6-2 '04. Heded werd ons een ZOON geboren, J. E. WINKLER, E. WINKLERLangeveld. Texel 6 Februari 1904. De ondergeteekenden betuigen hunnen har- telijken dank aan familie, dragers en kleed- oplegsters en in bijzonderheid aan Dr. Over voor zijn onvermoeide ijver aan de overledene bewezen te hebben en de Heer C. Kuip. Uit aller naam der kinderen, behuwd- en kleinkinderen) J. A. SPIGT. Koogervold, 28 Januari 1904. op Zaterdag 13 Februari 1904, des avonds 8 uur in „De Vergulde Kikkert." Herdenking van het 12 V, jarig bestaan der Vereeniging. IVa afloop bal. het bestuur. worden verzocht om, voor zoover zjj daaraan nog met hebben voldaan, het verschuldigde abonnementsgeld aan ons bureau in te zenden. Uitgevers TEXELSOHE COURANT.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2