N°. 1719. Donderdag 11 Februari 1904. 17le Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. set- 90i| gei; iclll laai. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bueö op Texel. I TEXEL, 10 Februari 1904. Voor de benoeming van Dijkgraaf voor het Waterschap de „Dertig Gemeenschappelijke polders" op Texel, komen op de aanbeveling voor de Heeren J. S. Dijt, KI. Roeper Jbz. en Jb. Keijser Sz. Met de oprichting van een boerenleen bank voor Texel wordt het ernst; in eene bijeenkomst door eenige personen Zaterdag avond in het hotel „de Zwaan" gehouden, werd besloten tot de oprichting van een zoo danige bank. Die eerste stap werd gevolgd door een tweedebenoeming van bestuursleden en van commissarissen voor een raad van Toezicht. Voor het dag. bestuur werden gekozen de heeren H. Haakman, president; A. Lange- veld Pz., vice-pres.; C. M. Veeger P. Graaf, kassier. Als commiss. voor den raad van Toezicht werden gekozen, de heeren Cl. II. de Boer, notaris, president; Dr. H. Over, vice-pres.; N. Min en K. T. Bakker. Nu de zaak zoo wordt aangepakt is de totstandkoming zeker eene groote schrede geyorderd. Naar wij vernemen zal deze bank zich aansluiten bij de Centrale Boerenleenbank, welke te Utrecht bestaat. De 3e. en laatste uitvoering in dit ^seizoen, gegeven door de rederijkerskamer „Eendracht maakt Macht," Zondag in het ■hotel „de Zwaan," mocht evenals de beide voorgaanden onder de goed bezochten worden gerangschikt, vooral het jongere geslacht was ruim vertegenwoordigd. Een tweetal blijspelen werden ten tooneele [gebracht en moge het eerste „Wie ben ik [bij vele ouderen alhier zeker geen onbekende zijn, doordien het hier meer dan eens werd [opgevoerd, voor de meeste der toehoorders [op Zondag j. 1. was het zeker nieuw, terwijl [het voor hen die het reeds vroeger zagen, [ongetwijfeld mag worden gerekend tot die stukken welke men gaarne nog eens weder ziet. Ook het 2e blijspel „Joost Uilenspiegel" [viel wel in den smaak en werd evenals het ieerste niet onverdienstelijk uitgevoerd. De beide voordrachten en vooral de laatste, [werden mede met veel genoegen aangehoord [terwijl het bal voor menigeen zeker niet [tot een onbelangrijk deel van het programma [werd gerekend. De vergadering werd op de gebruikelijke [wijze door den Voorziter geopend en gesloten jen naar wij vertrouwen zal door velen der [leden gaarne aan den wensch van den Voor zitter, in zijn sluitingswoord, worden voldaan, [door een volgend speelseizoen weder als lid toe te treden. De oefeningen in den icapenliandel welke hier gewoonlijk in het lokaal „de Vergulde Tikkert" worden gehouden, vereischten laandagavond waarschijnlijk een ruimer (terrein, tengevolge waarvan onze pleinen en Straten werden gebezigd voor het marcheeren en verdere manoeuvres. Bet hoornsignaal dat somtijds weerklonk, [.pokte velen naar buiten om yan dit ongewone schouwspel getuige te zijn; voor de jeugd, zoo meisjes als jongens, was het blijkbaar een waar buitenkansje zoo iets te mogen waarnemen, althans zij hielden de zióh oefe nenden, of zij in den gewonen pas, met ver snelden pas of in looppas marcheerden, ge- jfcronw gezelschap; voor de toeschouwers was pet jammer dat geen electrisch of zonlicht doch slechts een mager petroleum lamp-licht pet terrein van oefening verlichtte. Vlieland. Donderdagavond werd de derde Bezing in dezen winter gehouden, de zaal in |t hotel Meijer was goed gevuld. Met veel belangstelling werd de lezing van den heer v. d. Ree tegemoet gezien, deze bleek weldra te bestaan uit een bewer king van Heijerman's tooneelstuk „Op hoop van ZegeD." Er is ongetwijfeld zeer veel moeite aan besteed om dit uitgebreide drama geschikt te maken voor zulk een avond, wanneer de spreker aan beperkten tijd ge bonden is Uitstekend is hierin de heer v. d. Ree geslaagd, met volle, onverdeelde aan dacht volgde het publiek deze droevige ge schiedenis, zoo goed begrepen en zoo vaak meegeleefd door vele eilandbewoners. „Op hoop van Zegen" was voor allen een stuk werkelijk leven. Warm applaus getuigde van aller groote waardeering, iets schoons was gegeven, dat men zich nog lang herinneren zal. Na de pauze droeg de heer Veurman voor: „De Sluipmoordenaar," een bijzonder sym pathiek stukje, welsprekend pleidooi voor geheelonthouding. Mogen voordrachten, zulk een goed doel beoogend, door meerdere worden gevolgd. Niet alleen van de enkele geheelonthouders (sters) maar van allen beloonde hartelijke bijval ook dezen spreker. De heer Elsingh declameerde twee gedichten van ernstigen aard, de heer J. Smit toonde op aardige wijze aan hoe men arm en noch- thans schatrijk kan zijn en de heer Kromhout bracht ten slotte er wat vroolijkheid in, hij vond met „De drieste Vrijer" bij het publiek, waarvoor hij voor de eerste maal optrad een vriendelijke ontvangst Nadat door den Voorzitter aan alle sprekers dank was gebracht, beslooUlde gewone dans partij den avond. Zeer velen gingen onmid dellijk naar huis, dat werkte niet gunstig op de steeds zoo geroemde gezelligheid, de ware stemming kwam er niet in en vroeger dan gewoonlijk eindigde het bal Paarden. Door Duitsche kooplieden worden in de Groninger Veenkoloniën werk paarden aangekocht tot prijzen van f 325, tot f 450,-. Een arme Gemeente. In den gemeente raad van Hardinxveld is het voorstel gedaan om tot aankoop over te gaan van een karabijn, omdat onlangs de gemeente-veld wachter om een dolle koe dood te schieten eerst een geweer moest gaan leenen. Een tweede lid wilde er twee koopen, één voor Boven-Hardinxveld, en één voor Beneden- Hardinxveld, opdat in beide deelen een geweer zou voorhanden zijn. De voorzitter zou eerst eens naar de prijs van de wapens informeeren, dan kon de raad zien of de gemeentekas wel toelaat tot den aankoop over te gaan. Landarbeiders en ongevallenwet Aan de Tweede Kamer is het volgend adres gezonden door de hoofdbesturen van den Ned. Bond van Landbouwarbeiders^en Ned. Bond van Tuinbouwwerklieden, den Noorderbond en lal van zelfstandige organisaties van Land en tuinarbeiders in Nederland, samenwerkende tot verkrijging van opname hunner bedrijven in de Ongevallenwet „Overwegende, dat de kosten voortvloeiende uit de opneming der vakarbeiders in de Onge vallenwet, verhaald worden op de gemeen schap, de patroon verhaalt ze op zijn cliën- teele de handelaar op zijn afnemers, enz. Overwegende, dat de duizenden land- en tuinarbeiders beliooren onder de gemeenschap Overwegende, dat zij economisch zwak, moeten mede betalen aan iets waarvan zij zelf worden uitgesloten Overtuigd, als wij zijn, dat in deze aan de rechten van duizenden bij duizenden land en tuinarbeiders tekort is gedaan zoo wenden wij ons met vrijmoedigheid tot de regeering met verzoek, aan dit onrecht spoedig een einde te willen maken, door opname onzer bedrijven in de Ongevallenwet. Dezer dagen heeft te Millingen een persoon, gekleed als kloosterbroeder, langs de huizen van vele ingezetenen een collecte ge houden. Bij den een vertelde hij dat 'twas voor het Tilburgsche weeshuis, bij een ander dat hij geld inzamelde voor de opleiding van priesters, bij een derde, dat de collecte ge schiedde voor de buitenlandsche missie Bij den een sprak hij Hollandsch en bij den ander Duitsch. Verder gaf hij op te komen van Cranenburg. Na inderhaast de voor naamste huizen met goed gevolg te hebben waargenomen, is de man waarschijnlijk over de grenzen verdwenen. Alles bij elkaar genomen schijnen de arge- looze gevers dupe geworden te zijn van een sluwen oplichter. (Nijm. Ct.) Als bewijs hoe goedkoop in Zeeland de haver is, kan dienen dat bij aanbesteding ten behoeve van de gemeente-reinigingsdienst te Vlissingen voor haver werd ingeschreven le soort f 3.13, 2e soort f 2.80. Tabaksbelasting! In tabakskringen gaat het gerucht dat de minister van financiën voornemens is om de belasting op tabak, die thans 70 ct per 100 K. G. bedraagt, te brengen op f 2 50. Volgens de Fransche weerprofeten hebben wij van Frebuari niet veel goeds te wachten Tot 7 Febr. regen en hagelvan 8 tot 13 mooi, koud weder, met eenigen mistvan 14 tot 17 regenachtig, maar zacht; van 18 tot 29 regen, hagel en natte onaangename koude. Naar Alkmaar is gevankelijk overgebracht iemand uit Wijdenes, die verdacht is bij eenige veehouders aldaar des Dachts den paardestaart te hebben afgesneden. Veehouders met een paardenstaart - Boefje in den dop In het hoofdpost kantoor van een onzer groote steden staan een aantal menschen in een wijden kring in het midden loopt de zaalwachter heen en weer, op norschen toon bevelen gevend aan een jongen, die over den grond kruipt en snippers opraakt, die hij een voor een werpt in een vlak bij hem staande groote prulle- mand, die bij de schrijftafel voor het publiek behoort. „Neen", roept de zaalwachter, als de jongen wil opstaan, „je zult ze er tot het laatste snippertje weer indoen." Wat er gebeurd is, behoeft niemand te vragen. De jongen heeft natuurlijk in een dolle bui de mand omvergeworpen en den inhoud over den vloer van de zaal uitgestrooid. Maar de zaalwachter is een man van orde en netheid, en hij kan zulke kwajongens streken op zijn terrein niet dulden. Ergo den jongen genoodzaakt' het kwaad te her stellen. De zaalwachter is echter meer, hij is ook man der wethij is „onbezoldigd rijksveld wachter" en mag dus calangeeren. Dies voelt hij zich geroepen, ook in dit geval immers een ontwijding van het Kon. Post kantoor proces-verbaal op te maken. De jongen staat, hijgend nog van den zwaren aibeid, op en geeft op onverschilligen toon, terwijl hij allesbehalve verlegen den kring rond kijkt, aan den zaalwachter op hoe hij heet, waar hij woont en bij welken baas hij werkt. Als de formaliteiten zijn afgeloopen, stormt hij de zaal uit naar buiten. Aan de uitgang staat moeder, die van het geval schijnt gé hoord te hebben en door de glazen klapdeur alles heeft gezien. „Wél, wél", zegt ze, terwijl zij den jongen bij de hand neemt, „wat een drukkie. En wat hé je gezeid?" „Nou, da's nogal glad", antwoordt het veel belovend zoontje, ik heb dien vent natuurlijk valsche namen opgegeven." Moeder kniktgoedkeurend. Beiden af. (N. Ct.) COURA itio enii Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pee post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1