Gemeenteraad van Texel. Buitenland. Oosterënd, 9 Febr. Bij den veehouder Eelman alhier zijn in korten tijd drie runderen gestorven, terwijl nog een tweetal ziek is. De veearts schrijft dit ongeval toe aan ver giftiging, misschien door schimmelplanten of vergiftige gewassen tusschen het hooi. Het vleesch der gestorven dieren kon niet voor verbruik goedgekeurd worden. Door een visschersjongen van hier werd Zaterdag j. 1. eene reclame luchtballon ge vonden, voorzien van de woordenNouveauté Place de L' Eperon. J. Péan. A. Lesault Sr. Door het uitvoerend drankwet-comité, samengesteld uit mannen vau alle richtingen, zal een volksverzoekschrift aan de Tweede Kamer worden gezonden, waarvan de onder- teekening wordt verzocht van allen, die daar mede instemmen. Daarin wordt gevraagd, maatregelen te nemen, die ten doel hebben a. het toekennen van het recht aan de meerderjarige mannelijke en vrouwelijke in gezetenen van een plaats, om den drankhandel te beperken of te doen verbieden; b. de verlaging van het nu geldende wet telijk aantal vergunningen; c streng toezicht op den verkoop, niet alleen van sterke, doch óók van gegiste dranken en beperking van het aantal bierhuizen. d. bescherming van jeugdige personen tot den leeftijd van 18 jaar tegen de verleiding van drank- en bierhuizen; e. bescherming der aibeiders tegen ge dwongen kroegbezoek; f. opheffing van het geldelijk belang der gemeenten bij het bestaan van drankneringen. Wie een lijst tot onderteekening wenscht te ontvangen, om daarmede in zijne omgeving te werken, wende zich tot den secretaris van het comité, den heer Th. W. v. d. Woude te Amsterdam, Alb. Thijmstr. 5. Uit 'sGravenhage wordt aan de „Tel." gemeld Wanneer het tot een oorlog tusschen Rus land en Japan komt, is onze regeering in overleg met het opperbestuur in Ned Indie van plan de onzijdigheid van Moederland en Koloniën, in den meest algemeenen zin, af te kondigen. Reeds is bekend dat met het oog op het naderend oorlogsgevaar, door den Minister van Koloniën in overleg met zijn ambtgenoot van Marine, aan het in Ned. Indie aanwezige pantserschip „Friesland," dat 10 dezer naar Nederland zou terugkeeren, bevel gegeven is voorloopig in onze koloniën te blijven totdat bet door een ander oorlogsvaartuig wordt vervangen. Het plan bestaat om het pantser schip „De Ruyter" dat uit Westlndie hier te lande terug verwacht wordt, kort na aankomst naar Ned. Indie uit te zenden. Het belang der handhaving van de neu traliteit in den Indischen Archipel wordt in dit geval voornamelijk beheer&cht door de aanwezigheid van kolenstations in de Indische havens, welke in de route van de eventueele oorlogsvloot met name de Russische, gelegen zijn. Een oorlog tusschen Rusland en Japan schijnt inderdaad te vreezen te zijn. De onderhandelingen zoo wordt gemeld zijn afgebroken. De Japansche gezant is uit St Petersburg teruggeroepen, evenzoo riep de tsaar den Russischen gezant te Tokio van zijnen post terug. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen beteekent nog niet, dat de oorlog verklaard is, doch bij den gewonen gang van zaken staan wij of voor het begin van een oorlog, óf voor de noodzakelijkheid van bemiddeling door andere groote mogendheden Van het a. s. oorlogsterrein verscheen nu alreeds eene kaart, welke voor 30 cents ook bij ons verkrijgbaar is. De laatste berichten melden dat dc vijandelijkheden zijn begonnen. In den nacht van 8 op 9 Februari deden Japansche torpedobooten een plotselingen aan val op het Ier buitenree van Porth Arthur liggende Russisch escader, waarbij 2 schepen werden beschadigd. Drie Russische schepen met kolen en oor- logsvoorraden met bestemming naar Porth Arthur werden door Japan in beslag genomen. Ook werden nog twee schepen aangehouden die op weg waren naar Sascho. Volgens berichten uit Korea (uit Rus sische bron) heerschen paniek en algemeene verslagenheid in alle zeehavens en vreest men er voor moordpartijen onder de Europe anen. Vele Engelsche onderdanen maken aanstalten, om hun gezinnen naar Bhangai te zenden. Elke stoomboot, die uit Japan aan komt, brengt vele japansche officieren èh soldaten in vermomming mee. Hun aan- 1 wezigheid in zoo grooten getale wordt door de Russen in werkelijkheid als een geheime bezetting beschouwd De „Daily Mail" verneemt uit Tsjifu, dat de Russischo vloot langs de kusten kruist. Volgens een telegram uit Sooel aan de „Daily Mail" neemt de paniek aldaar toe men vreest een gelijktijdigen aanval van Japan ners en Russen. De kooplieden zetten hun goe deren tot eiken prijs van de hand. Te Baltimore woedt oen verschrikkelijke brand. De brandweer is buiten machte om de vuurzee te stuiten. De handelswijk en de openbare gebouwen zijn vernield. Reeds toen werd de schade op meer dan 40 millioen dollars geschat. Doordien de wind gekeerd is, verspreiden de vlammen zich verder langs de westkust en teisterden het zuidwestelijk deel der stad en "West-B^ltimore. Alle steden, incluis New-York en Phila delphia, zenden met extra-treinen detache menten politie en brandweer. Het heeft in den laatsten tijd in Enge land weer zoo geweldig geregend, dat van alle kanten bericht van overstroomingen komt. De Theems is op vele plaatsen buiten zijn oevers getreden. Ook in Kent staat land onder water. Dinsdag en Woensdag is het aan de zuidwest-, zuid- en zuidoostkust spring vloed geweest, op vele plekken aan wal schade veroorzakende. Zoowel rotsen als kunstwerken aan zee werden weggeslagen. Zitting van Zaterdag 6 Febr. 1904, voorm. 11 uur Voorzitter de heer De Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Hajenius. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Hierop deelt de voorz. mede, dat volgens af spraak op 22 Jan. namens den Raad een tele gram van hulde werd gezonden aan H. M. de Koningin-Moeder en daarop denzelfden dag tele grafisch antwoord was ontvangen. Beide tele grammen (zie ons nummer van 28 Januari) worden voorgelezen. Ingekomen was eene opgave van het aantal ontvangen en verzonden telefoonbenchten op de verschillende telefoonkantoren in deze ge meente, n. 1. ontvangen. verzonden. Den Hoorn 80 58 Koog 36 34 Oosterend 366 249 Oudeschild 576 450 Waal 85 77 Een schrijven van den heer Lub, behelzende dankbetuiging voor het in üem gestelde ver trouwen en mededeeling, dat hij 1 Feb. zjjn betrekking van onderwijzer te Oudeschild hoopte te aanvaarden, hetwelk naar door den Voorzit ter werd medegedeeld ook heeft plaats gehad. Een bericht van den Heer J. G. Kooiman, dat hij zijne benoeming tot regent Algemeen Wees huis aanneemt. Idem van mejuffrouw Keesom—Dijt, herbe noeming regentes Algem. Weeshuis. Idem Mej. Zoetelief—Graaf, herbenoeming re gentes Algm. Armbestuur. Idem van den heer J. Mantje Cz., benoeming lid Algm. Armbestuur. Idem van den heer A. Dros Albz., herbenoe ming regent Algm. Weeshuis. Een circulaire van het Bureau voor Staats en Administratief rechterlijke adviezen gevestigd' te 's Gravenhage, directeur de heer Blaupot ten Gate, bevattende mededeeling, dat de gelegen heid bestaat tot het nemen van een abonnement voor kleine adviezen ad. 130— per jaar hoogstens 20 adviezen elk advies meer f2.—. Indien men zich wenschte te abonneeren werd opgave verzocht vóór 1 Feb. B. en W. achten toetreding niet noodig en ook geen der leden van den raad scheen zulks blijkbaar noodig te achten, want evenals al het voorgaande werd ook dit voor kennisgeving aangenomen. II. Adres van de Horlogemakers-vereeniging „Christiaan Huijgens" te Amsterdam e. a. tot verkrijging eener uniforme tjjdsregeling. Volgens dat adres was door deze vereenigin- gen een adres gezonden aan den Minister, om de invoering te bewerkstelligen van eene uniforme tjjdregeling voor geheel het land met het oog op de last, die het verschil in tfid kan geven, waardoor zelfs rechts kwesties kunnen voort vloeien. Verzocht wordt een adres van adhaesie in te zenden. Door B. en W. wordt voorgesteld aan dat verzoek te voldoen. De heer Bakker kan wel daarmee meegaan, doch acht het noodig er in op te geven, dat de Amsterdamsche tpdregeling gewenscht wordt, omdat naar spr. beweert, de Greenwichtyd alhier vroeger ingevoerd niet bfi het publiek in den smaak bleek te vallen. De Voorz. acht het beter de keuze van de tijdregcling aan den betrokken Minister over te laten en aangezien de heer Bakker hiermede niet content blykt wordt diens voorstel om paald Amsterdamsche tijd te verlangen, in stem ming gebracht en verworpen met 10 tegen één stem uitgebracht door den voorsteller. Het voorstel van B. en W. om een adhaesie- adres in te zenden hierop in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. III. Adres van C. Kuip te de Koog, inzake aan koop van een stukje gemeentegrond aldaar Bedoeld "wordt een stukje grond gelegen voor het oude huis van M. Ran, hetwelk weinig waarde heeft, en waarvoor adressant f 5 biedt, B. en W. is het indertijd aangewezen, en het toen aangewezene zou groot zijn 4.40 M5. zooals in het adres ook als grootte wordt opgegeven, In de bijgevoegde teekening echter wordt een grooter stuk aangewezen en wel ruim 600 M'. Met het oog hierop wordt door den Voorzitter voorgesteld het adres te renvoyeeren naar B. en W. overeenkomstig dat voorstel wordt be sloten. IV. Voorstel inzake het vaststellen eener gewij zigde verordening, bepalende het getal scholen in de gemeente, de vakken, welke op de scholen zullen onderwezen worden en de toelating van de leerlingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat meermalen o. a. nog onlangs door den heer Dikkers werd geklaagd over de minder goede resultaten van het onderwijs aan de school van den heer Groenewold, hetwelk werd geweten aan de verkeerde regeling voor de toelating der leer lingen bepaald. De thans geldende veror dening toch bepaalt alleen dat de leerlingen minstens 9 jaar oud moeten zijn, waardoor leerlingen van zeer verschillende ontwikkeling geljjktjjdig kunnen worden toegelaten en men verplicht is dezelfde voor het eene vak b. v. in de laagste en voor een ander vak weder in de hoogste klasse te plaatsen, waardoor een voort durend heen en weer geloop ontstaat, hetwelk buitengewoon storend is voor het onderwijs. In overleg met het hoofd der school was nn eene regeling opgemaakt, waarin werd bepaald, dat alleen mochten worden toegelaten leerlingen der gewone lagere school, die de 6de klasse dier school met vrucht hadden doorloopen en nog niet in een hoogere klasse waren opgenomen. Als overgangsbepaling was daaraan toegevoegd, dat dit jaar met 1 April nog wel leerlingen uii een hoogere klasse zouden worden aangenomen Door de ouders der kinderen zou dus eent beslissing moeten genomen worden of hun kin deren naar de school van M. TJ. L. O. zouden gaan, voordat deze kinderen in de zesde klassf der gewone lagere school waren opgenomen. Door den heer Keesom wordt deze dwang dei ouders opgelegd wel wat groot geacht, daar ei omstandigheden kunnen zijn waardoor deze zuil een beslissing dan nog niet kunnen doen. Door den voorz. wordt opgemerkt dat doe toelating van oudere leerlingen tegelijk met d jongere het onderwijs naar hjj meent gescha wordt. De heer Dikkers merkt op, dat hij nog ni genoeg op de hoogte is van deze zaak en da hjj gaarne had gehad dat een voorstel van z" veel beteekenis eerst den leden was thuis g stuurd om er over na te denken. De voorz. zegt, dat het hem genoegen doe dat door den heer Dikkers deze opmerking word gemaakt en dat ZEd. gaarne bereid is indie belangrijke voorstellen worden gedaan, deze eers den leden thuis te sturen. Gewoonlijk word toch van de gelegenheid dezen geboden om d stukken na te zien geen gebruik gemaakt, h noodig dit ook meermalen moge zjjn. Spr. zo er dan ook voor zjjn het punt thans aan houden tot de volgende vergadering. Op voorstel van den Voorz. werd verder n aan den heer Groenewold, die juist uitdesch kwam verzocht even binnen te komen, om die oordeel te vernemen. Ook door dezen wordt h lastig en voor het onderwijs nadeelig genoem als leerlingen van verschillende ontwikkelf te gelijk worden toegelaten, terwijl door d Voorz. nog wordt opgemerkt dat eene clausul waarbjj in bijzondere gevallen het recht wor gegeven van de regeling af te wjjken ter w" van een of andere leerling, zeker wel niet zo worden goedgekeurd. Besloten wordt bet punt te verdagen tot volgende vergadering, waardoor voor dit jaar oude regeling nog bestendigd bljjft. V. Formatie stembureaux. Op voorstel van den Voorz. worden dezelf personen als waaruit die bureaux verleden j bestonden weder gekozen als leden en plaa vervangende leden, terwijl aan dat voor Oud schild op voorstel van den heer Metz nog plaatsvervangend lid wordt toegevoegd de h M. I-Iillenius en zulks met het oog op de o standigheid dat deze altjjd thuis is en de ande. plaatsvervangende leden door hunne werkzaa heden nog al eens verhinderd zjjn. VI. Benoeming leden Commissie wering v schoolverzuim, wegens periodieke aftredi" De aftredende commissieleden worden allo m algemeene stommen herkozen behalve de h Jb. Jb. Bakker, die nog nimmer eene vergaii ring dezer Commissie had bijgewoond en d om niet meer werd voorgesteld. In diens plaa werd met 10 tegen 1 stem, nitgebracht op d heer Jb. A. Kooiman, gekozen de heer P. Roeper Jr. De commissie bestaat dus nu uit do heer L. J. Kikkert, R. Visser, Arn. Langevold, Rojj, P. W. Roeper Jr., W. Brans, C. W. Bakker J W. A. Eelman en S. Gz. Kujjper.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2