rij, N°. 1725. Donderdag 3 Maart 1904» 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. n 172, .verli ■M H'J- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. TEXEL, 2 Maart 1904. dooii (e'en! Heden morgen vertrokken van hier naar ken Kelder om in werkelijken dienst te worden gevo: ingedeeld 15 militieplichtigen van de lichting ïtentJKgot en zes van de lichting 1903, hazelnut s' we|fsten als reserve voor hen die tengevolge itlandigheid of om andere reienen, niet aan ichtlbunnen dienstplicht hebben voldaan. Oosterend, 29 Febr. De vereeniging „Nut n Genoeg- m" sluit gewoonlijk het saizoen et eene feestelijke bijeenkomst, waarin an meestal kamer- en tooneelstukjes worden en beste gegeven. Die vergadering, welke druk bezocht was, verd jl Zaterdag gehouden, doch de gebrui- elijke opvoeringen bleven ditmaal achter- ege. Als spreker trad op de heer L. J. Kikkert an den Burg, die op schoone wijze vertolkte De Wilde Doop" van van Nievelt. Met andacht werd naar dit boeiend verhaal ge luisterd en vooral het pakkende slot bezorgde tien aanwezigen eenige oogenblikken van oog genot. Nadat dezelfde spreker nog had voorgedra- ;en het gedicht „Aan Zee" yan Schut, ver iaakte de heer S. Viessin g de vergadering et „Witkiel, Staatsspoor No. 1" vanA.de Vinter. Hartelijk heeft men gelachen en et genoegen werd geluisterd naar het zingen an de verschillende coupletten. Maar ook had de heer Kikkert andermaal acces met de comische stukken „In de oievaar" en „Het water, de hannekemaaiers n nog wat" van J. van Maurik. De Voorzitter sloot de vergadering met ank aan de beide sprekers, die te zamen oo'n goed geheel hebben geleverd, en met en „tot weerziens" in het volgend saizoen. Bijna allen bleven daarna nog een paar urtjes lustig en opgewekt bal houden. Het wintertje van beden heeft ook reeds 6n zee eenig ijs gemaakt. Langs de kust ligt een smalle strook. Naar men mededeelt, denken nog verschil lende gezinnen van hier naar elders te ver trekken. Tengevolge van verhuizingen zijn de woningen reeds aanmerkelijk ruimer dan vroeger en verschillende huizen worden nog te koop aangeboden. Waal, 29 Febr. De laatste Nutsavond in dit seizoen, gisteravond gehouden, was flink bezocht; vooral waren de jongelui goed ver tegenwoordigd. Achtereenvolgens werden de volgende voor drachten ten beste gegeven, en dat wel op verdienstelijke wijze De pianostemmershet Roosje van het orpdien nemen we niet en dien nemen we welTijs, de vischboer voor den Com- nissaris en Een huishouden in de war. Ten slotte stelden 5 jonge dames nog een tableau vivant voorgeloof, hoop, liefde en leed. De avond werd zoo gezellig mogelijk door- ebracht en velen bleven deelnemen aan het al. De heeren Boon van Den Helder zorg- ;den voor muziek en kweten zich uitstekend van hunne taak. Oudesciiild, 1 Maart. Landverhuizer wor- Iden tegen wil en dank, schijnt menigeen |niet bijzonder te behagen. Althans gaf daar van gisteren op ondubbelzinnige wijze een feiziger blijk, die niet scheen te willen scheiden uit de oorden waar hij zijn jeugd jhad doorgebracht. Rustig, te midden van ferazige weiden, gewoon aan een kalme om- Keving, scheen het drukke, bedrijvige gedoe llangs de haven hem reeds af te schrikken. |Een onbedwingbare lust om terug to keeren ■naar zijn voormalige goede verblijfplaats, scheen eensklaps vaardig te worden over den tot reizen gedwongene. Zonder vooraf- gedane waarschuwing scheidt hij zich van zijn geleiders en snelt voort, loopend zoo haastig hij kan, zich niet storende aan ge roep of teleurstelling, voort, altoos voort, terug als 't kan naar het verblijf waar hij zulke rustige dagen en kalme nachten sleet. De ontsnapte was een stier, die niet ver koos aan boord der stoomboot te gaan, maar 'm, zoo 'tin de volkstaal heet, eenvoudig „er van door smeerde." Nabij de Hors zit een ijzer aakje van de Marine onder water, dat voor kleine vaar tuigen bij lagen waterstand niet zonder ge vaar blijkt te zijn. Maandag althans liep er een Heldersche haringboot zoodanig op, dat zij in zinkenden staat op de Hors kwam. Met behulp van bij de familie Beumkes aan het Horntje geleend gereedschap, wisten zij hun boot weer zoodanig te herstellen, dat zij er mede naar het Nieuwediep konden komen. Van bevoegde zijde wordt aan de „Prov. Gr. Ct het volgende medegedeeld In verschillende bladen komt meermalen eene advertentie voor, waarin tegen dronken schap een middel woidt aangeprezen, verkrijg, baar bij het „Institut du Zexla" te Parijs- Dit middel kost zeven gulden het pakketje. Het bevat een roodachtig, licht bruingeel, zeer fijn poeder, van een eerst ziltigen, daarna doordringend bitteren, lang aanhoudenden smaakde reuk is aromatisch. Een zeer uitvoerig scheikundig, mikrosko- pisch en physiologisch onderzoek, ingesteld door den hoogleeraar Wefers Bettink te Utrecht, bracht aan het licht dat dit poeder geen andere bestanddeelen bevat dan kalmoes wortel, gentiaanwortel en dubbel koolzure soda. De prijs van een kilo van dit zoogenaamde poeder tegen dronkenschap komt op f 368.40, terwijl de waarde van de grondstoffen in poedervorm ongeveer 36 cent per kilogram bedraagtn. 1. 20 cent. Er wordt dus voor een product, waardeloos voor het doel waar tegen het aangeprezen wordt, het duizendvoud gevraagd van hetgeen de grondstof kost. Tegen den heer J. II., onderwijzer aan een bijzondere school te Workum, is proces verbaal opgemaakt, doordat hij een jongen zeer onzacht op straat had nedergeworpen, waardoor deze geruimen tijd bewusteloos was gebleven. De knaap maakte het den onderwijzer tijdens een wandeling telkens lastig,' door hem onop houdelijk scheldwoorden als „kinderbeul" enz. toe te voegen. Een verzoek om dit te laten, had bij den jongen het gevolg, dat hij een mes te voorschijn haalde. Hierover in toorn ontstoken, pleegde de onderwijzer genoemde daad. De Londensche correspondent van de „N. Ct" schrijft In een der plaatselijke bladen van Londen vind ik een aanprijzing van Breskens in Zeeland, als een voortreffelijk oord voor tering lijders, om er de openluchtkuur te doen. De schrijver zegt, dat de lucht daar niet alleen zuiver, ,doch ook bijzonder droog is. Niet enkel te Breskens zelf, doch langs de gausche Zeeuwsche kust bezit de lucht, volgens dezen schrijver, de eigenschap van droogheid. Ik bepaal mij tot een groot vraagteoken. Doch als Zeeland een toevloed van teringachtige Engelschen krijgt weet men wat er de oorzaak van is. Het hoofdbestuur der Groningsche Mij. van Landb. en Nijverh. heeft in een adres aan de Regeering te kennen gegeven dat, in plaats van de voorgestelde landbouw-hooge- school opterichten, het de voorkeur verdient aan e§n der universiteiten de landbouwkunde te doen onderwijzen en een doctoraat in dat vak verkrijgbaar te stellen. De „Ned." herinnert, in verband hiermede, dat in het begin der vorige eeuw, in 1822, aan de universiteit te Leiden een leerstoel voor de landbouwkunde was opgericht, met den heer Wttewaal als hoogleeraar, wien reeds eenige jaren vroeger een leerstoel voor dat vak en voor de botanie te Utrecht was aan geboden. Belangwekkend zou het kunnen zijn na te sporen, waarom die leerscholen naderhand weer zijn verdwenen en waar het Academisch Museum is gebleven, dat door Wttewaal ten deele uit eigen middelen werd aangelegd. Dat hij, zooals Thorbecke verhaalt, landbouw kundige beroepslessen gaf, niet alleen voor grondbezitters, maar ook voor theologanten, komt vreemd voor, maar overigens rchijnt het onderwijs van Wttewaal, die, hoewel jurist, toch ook in de practijk een goed land bouwkundige was gebleken, geheel aan de behoeften te voldoen. Goed overlegd. Te Wapse, gemeente Diever, moet een Hoofd der School gezocht worden, ook is er behoefte aan een onderwijzeres in de hand werken. Daarom stelde een der raadsleden voor aan de oproeping van sollicitanten voor Hoofd der School het volgende toe te voegen: „Zij, die het geluk hebben, of de gelukkige toekomst tegemoet gaan, eene vrouw te be zitten of eene te zullen trouwen, in 't bezit van akte nuttige en fraaie handwerken ge nieten de voorkeur." Een huis ingestort. Waarschijnlijk ten gevolge van te natte steenen, stortte Vrijdag te Alkmaar een in aanbouw zijnd perceel van twee verdiepingen in elkander, een ruïne van steenen, balken, enz veroorzakende. Een der zijgevels was even boven het trasraam uitgezakt De werk lieden aan den bouw bezig kwamen er met geringe kwetsuren af. (L. D.) Men meldt uit 's Gravenhage Niet alleen voor de visschers maar ook voor de reeders is het afgeloopen haring-seizoen zeer ongunstig geweest. Bijna geen bommen deelen dit jaar dividend uit. De Loggermaat- schappij geeft op dat dit jaar f 2500 per schip verlies is geleden. Voor Scheveningsche rekening zijn te den Helder eenige vischkotters aangekocht voor de uitoefening der verschvisscherij op de kust» Wanneer de haven te Scheveningen geopend wordt zullen vele dezer scheepjes in de vaart komen ter vervanging der tegenwoordige garnalenbooten. Haardsteden! Wij hebben nu - zegt het „Katholiek Sociaal Weekblad" een Woningwet waarvan de strekking is het woningvraagstuk in zoo danige richtingen mee te helpen dat ons volk betere woningen zal verkrijgen, betere on in hygiënisch opzicht. En wat dit laatste betreft, zal men er vooral naar willen streven, den menschen, ook in huis, meer zuivere lucht te verschaffen. Nu behoeft het geen betoog, dat juist de grondslag haardsteden lijnrecht tegen dit lofwaardig streven inwerkt. Om de belasting niet te ontduiken, maarniet schuldig te zijn, vond men petroleum- en gaskachels uit, zonder afvoer naar buiten. Hoeveel lucht- bederf daarvan het gevolg was, weet ieder, die van straat komende zulk een onhygiënisch verwarmde kamer wel eens binnentrad, uit eigen ervaring. Met den grondslag haardsteden uit onze personeele belasting mogen wij dus hopen, dat tevens deze voor de gezondheid beslist schadelijke wijze, om onze woningen te ver warmen, zal verdwijnen. gezc taatsl 500, van van INu üulei Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pen post door ge- Lecl Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1