GRENEN HOUTWl De Stuifkalkfa: Geld verkrijg^ Marktberichten. advertentie! Aanbesteding KANTOOR voor verkoop roerend Goed. In- en verkoop vj Zeer fijne en witte Stil Pre d i k b e u r ten, R. P. KEIJSER Cal BURG. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Dijkgraaf van liet waterschap de dertig ge meenschappelijke polders op Texel, de heer J. S. Dijt. Oudeschild, 4 Oct. Twee ondernemers van elders, hadden gisterenavond eene voorstelling aangekondigd met de biograaf, in „de Zeven Provinciën," tegen een toegangsprijs van 15 ct. de persoon. Het lokaal was vol en de voorstelling scheen nog al te hebben vol daan. De ondernemers moeten althans hebben besloten Zondagavond de voorstelling te her halen. Met de garnalenvisscherij ging 't gisteren een weinigje beter. Doordien elders de vangst voldoende was, zijn voorloopig geen hooge prijzen van het artikel te wachten. Het Oorlogsgevaar. In eene toekenning van den „in hooge mate zorgwekkenden algemeenen toestand" en eene verwijzing naar de toerustingen in onderscheidene lan den, schrijft de „Standaard" o. a. Eenige geruststelling gaf het dan ook, dat de Minister van Oorlog ten onzent tegen 14 Maart een deel der vesting-artillerie met inbegrip van de pantserfort-Compagnie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen riep. Of men hiermede zal kunnen volstaan, mag betwijfeld worden maar het is althans een begin. De bestaande alliante van Frankrijk met Rusland en van Engeland met Japan verhoogt het gevaar in geen geringe mate, naardien het, als er ook maar één kink in den kabel komt, terstond vier groote mogendheden, waarvan twee vlak bij ons, in de worsteling betrekt. En daar nn niet valt aan te nemen, dat, breekt er zulk een strijd uit, Duitschland toeziener zou blijven, behoeft wel nauwelijks gezegd, hoe précair onze positie zou kunnen worden. Kon men nu zeker zijn, dat zulk een con- flagratie zich lang genoeg vooruit liet aankon- digen, zoo ware nog tijdige voorbereiding mogelijk. Maar zal dit zoo zijn De regel, dat men geen oorlogsdaad mag plegen, zonder voorafgaande oorlogsverklaring, is ook nu weder door Japan's onverhoedschen aanval op Porth-Arthur verzwakt. Zoo is de mogelijkheid van plotseling over vallen te worden niet uitgesloten, en juist dat schept een gevaar, waarop tal van kleine mogendheden nu reeds bedacht blijken te zijn. Een caveant consules is in dit verband geen overtollige waarschuwing De gezamenlijke predikanten der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging der wet op het Hooger Onderwijs, dat thans aan de orde van behandeling is, omdat de voor zoover voorgestelde wijziging belangen schaadt die ben als christenen en hervormden, als predikanten en burgers van Nederland na aan het hart liggen. De adressanten vragen dat aan de openbare Universiteit niet zou worden onthouden wat een bijzondere Hoogeschool kan bezitten eene Theologische Faculteit. De plaats die de Hervormde Kerk in het volksleven inneemt eischt dit. In het midden latende welke veranderingen de Wetgever meent te moeten aanbrengen om de vrijheid te waarborgen die zij hunne medeburgers van harte gunnen, meenen zij, dat dit onderwijs niet mag bevoordeeld worden ten koste van de Openbare Hoogeschool, maar dat het veeleer het streven van den Wetgever moet zijn in de plaats aan deze terug te geven, wat haar te kwader ure ontnomen werd, te weten de Theologische Faculteit met insluiting der leerstellige en practische vakken. IJsongelukken. Te Zutfen zakten vier jongens door het ijs; 2 hunner werden gered, beide anderen verdronken. Ook te Werkendam moest een 13-jarige knaap, die zich op het nog zwakke ijs had gewaagd, er het leven bij inboeten. Men schrijft aan het „Vad.": Een clubje te Scheveningen wonende Duit- schers maakte op een der avonden van deze week op een minder gebruikelijke wijze een rijjool naar de stad. Zij hadden namelijk voor hun uitstapje een grooten verhuiswagen laten inspannen en dezen gezellig met tafeltjes en stoelen, slingers van groen, een hanglamp, reclameborden en een primitief maar wel voorzien bufret, tot bierknijp ingericht. Op die manier werd door de oolijke klanten, biertjes drinkende en pijpjes rookende, een tocht door de voornaamste straten gemaakt, terwijl hier en daar bij landgenooten nog eens werd aangelegd. Natuurlijk hadden zij veel bekijks. Het bestuur van den Wereldbond voor vrede en vrij internationaal verkeer heeft aan de leden bij rondschrijven medegedeeld, dat het besloten heeft zijn taak neer te leggen. Het stelt voor, den Bond te ontbinden en te handelen ingevolge art. 5, 5e alinea van de statuten, dat luidt„Bij ontbinding van den Bond zullen de eventueele baten in de kas van de een of andere humanitaire instelling gestort worden." Dit besluit, waarvoor het motief is dat de vredebonden niet voldoende gesteund worden, is genomen in de buitengewone bestuurs vergadering gehouden te Utrecht den 14 Februari. Uit Sliedrecht Zekere Gr. V alhier, trouwde jaren geleden met een veel oudere weduwe. Deze had een dochter, die trouwde, doch na verloop van eenigen tijd overleed. Haar man trad daarna in den echt met een vrouw, die een dochter mede ten huwelijk bracht. Deze laatste is nu jl. Zaterdag ondertrouwd met G. V., wiens huwelijk intusschen door echt scheiding was ontbonden. Gr. V., wordt der halve straks zijn eigen grootvader, zijn eerste vrouw zijn grootmoeder, zijn zoon zijn vader en zijn kleindochter zijn vrouw. Plattelands eerlijkheid. Drie maanden geleden ongeveer ontving een bewoner van een der dorpen uit de omgeving in een win kel te Arnhem een tienguldenstukje teveel. Al dien tijd werd niets van den landbouwer vernomen, totdat hij zich Donderdag opnieuw in den winkel aanmeldde en den eigenaar alleen vroeg te spreken. „Mieneer, efkes wolde ik oe wel ónsallén spreke"zei hij. Hij deelde toen mede, dat hij indertijd het geld zoo goed had kunnen gebruikendoch dat sedert zijn geweten hem geen rust liet; en hij de tien gulden nu maar terug kwam brengen en „ik höp da' je 't me nie kwalijk zol nemme." Uit Amsterdam meld men aan de „N.Ct." Zondagavond heeft zich in de anti-milit. propaganda-meeting in Handwerkers Vrien denkring, uitgeschreven door de Vrije Soci alisten-ver., afd. Amsterdam, waarin Domela Nieuwenhuis, als spreker optrad en mevrouw Josephine Spoor verschillende verzen, o. a., Huibert en Klaartje, voordroeg, een eigen aardig incident voorgedaan. Aan het einde van de toespraak van Domela Niouwenhuis, waarin hij op zijn ge wone wijze weder den klassenstrijd predikte, snelde mevr. Spoor in een spontane opwelling als protest tegen de cynische woorden van den anarchist, naar het podium, om in gloed volle taal aan de vergadering te verkondigen, dat men de menscheid geen weldaad doet door haat te zaaien tusschen de partijen, maar dat men slechts door liefde te kweeken misstanden kan verbeteren. Meer dan een kwartier lang sprak de artiste ter propagandeering van haar ideeën 1' impro viste. Schagen, 2 Mrt. Aangevoerd2 paarden f175 af 200; 0 Stieren f 70 a f140; 12 Gelde- koeien f 140 a f 16540 Kalikoeien f 160, f240 100 Nuchtere Kalveren f 6,a 20, 200 Schapen f 16 af 27,0 Lammeren f 0, a f ,0; 25 Varkens f 9 a f 12,20 Vette Varkens 34 a 38 cent per kg.28 Vette Koeien f 180 a f 2600 Graskalveren f 0,a f 50 Biggen f6,a f 10,-Boter f 1,35 a f 1,45 per KG.Kipeieren f 3,25 a f 3,75. Leiden, 4 Mrt. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 273 stuks f 128 a f 296 9 Stieren f 136 a f 278; Veulens 0 stuks (0a f 0 146 kalf koeien f 122 a f 274 Melkkoeien f 122 a f 274; 110 Varekoeien f 112 a f 137, 273 Vette koeien f 128 a f 296, 33 Vette kalveren 37 a f 100: 133 Magere kalveren f4 a i 170 Grasfcalveren f f 172 Vette schapen f 16 a f 32.427 schapen (weide) f 16 af 25.— 0 Paarden f. a f 0 348 Magere Varkens f 15 a f f 37 Vette Varkens a ct. 195 Biggen 3,50 a 14.0 Lammeren f a f. Zondag 6 Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'b Avonds 7 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Doorn. Nam. half drie ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cochdorp. Voorm. 10 uur de Hr Barends GEREFORMEERDE GEMEENTE. Ooslerend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur da. Kuperus. Avondmaal.) Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. RIJKSPOSTSPAARBANE Aan het postkantoor Texel en de,| ressorteerende, hulpkantoren werd de maand Februari 1904, Ingelegd f 6358,48 Terugbetaald - 10827,45s Het laatste, door dat kantoor boekje, draagt het nummer 2653. Burgerlijke Stand der Gemeentel Van 27 Feb. tot den 4 Maart ONDERTROUWD: Dirk Timmetj singerhorn) en Johanna Backer (9 GETROUWD: Geene. GEBOREN: Dirk z. v. Quirinus) Maartje Duinker (den Hoorn.) d. v. Cornelis Koopman en Anti (Dijkmanshuizen.) Catharina d.j Johannes Hin en Antje Witte (Eti OVERLEDENWillempje KeijseJ (den Burg) ongehuwd. Geboren: JOÜANNES AL EX AM zoon van A. W. VAN ZUl A. M. KEIJSEEj Alkmaar, 4 Maart 1904. Heden overleed tot onze diepej onze geliefde zuster, WILLEMPJE KEIJSER li na een langdurig doch geduldig den leeftijd van ruim 61 jaar. Mede uit naaml overige famili| Gerberdina Keijser. Alberdina PetronellaI Burg op Texel, 2 Maart 1904 j Het R. K. Par. Kerkbestuur van den| te Oudescliild (eiland Texel) is AAN TE BESTEDEN, op Dlnsdil a. s., des middags ten 12 ure, in tl Zeven Provinciën" te Oudeschild: Het gedeeltelijk amoveerl kerk, en het geheel al van de pastorie. De vel der kerk met bijbouwin nieuwen toren, pastorij Bestek en teekening liggen bovengenoemd Hotel en zijn k f.' zoomede inlichtingen te verkrijgecl van den Architect C. ROBBER6,| No. 38, te Haarlem. AAN WIJZING in loco op Vr(jd| des middags ten 12 ure. Verzekering tegen Brand- en op het Leven. Plaatsen en bezorgt theekgeld. Verleenen van crediel tot ieder bedrag, op soliede handll borgtocht aflosbaar in óón tot 3 jl J. HL MOI Persoonlijk te spreken, lieden Zij Heden ontvangen een PRIMA I of meer door zeewater beschadigdl 'I* X 1 7. X 31 X 4, 7.| in verschillende lengtes. Bovenbedoeld hout is zwaar in| den Burg aan mijn pakhuis te wordt tegen zeer lage prijzen opg< Zoolang do voorraad strekt ookl Dinsdag nog van 't pakhuis Haveul van W. F. STOEL ZOONj levert tegen zeer concurreert op driemaandelijksche accepten, H borg. GELD togen hypothecaire i voldoende overwaarde. Agentschap van J. E. WE

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2