Ingezonden Stukken. Uitslag gehouden verkoopingei Marktberichten. P p e dikbeur ten, ADVERTENTIËN. TTJITF Nederlandscbê- PfHi Ij M Hypotheek-el "Crediet-vereenigifli Texel. Van 26 Febr. tot en met 7 Maart zijn van bier verzonden 18 koeien, 9 kalveren, 42 schapen en 31 varkens. Naar ons wordt medegedeeld is de Eerw Heer Bom, kapelaan bij de Kath. Gem aan den Burg, benoemd te Middelburg. Tot kapelaan aan den Burg werd benoemd de Eerw. neer C. G. A. van Baaren, thans te Westwoud Waal 8 Maart. De Heeren Bakkerus en Haak, die gisteravond met hunne biograaf eene uitvoering gaven in de „Rijzende Maan" konden over de omkomst zeer tevreden zijn De zaal was fiink bezet, niet alleen door jongelieden en kinderen, maar ook door ge trouwden. De yertooning der verschillende beeldeu was werkelijk aardigvooral amu seerden zich de kinderen. Aardige tooneeitjes kreeg men te aanschouwen, terwijl de Heer Haak in de pauze nog eenige kleine voor drachten ten beste gaf. De entrée, die 15 Cts. per persoon bedroeg, was waarlijk niet te hoog. Met een nieuw programma, kon het zijn, met beweegbare photografieën, zien wij ge noemde heeren hier gaarne eens weer. Oosterend, 8 Maart. De Visscherij-vereeni- ging „Betracht het Goede," alhier, hield gisteren eene vergadering in „Het Wapen van Amsterdam." Bij de opening noemde de Voorzitter het jammer, dat er niet meerdere belangstelling voor de yisscherijzaken werd betoond Er waren slechts 30 leden aanwezig. Mededeeling werd gedaan van hetgeen besproken was op eene gecombineerde ver gadering van het bestuur met dat van de Schippers- en Visschersbond te Oudescbild. Daar was het wenschelijke betoogd van eene commissie op audiëntie te laten gaan naai den Min. van Binnenl. Zaken, ten einde Z. E. te verzoeken, in zake de Ongevallenwet, mildere bepalingen te willen toepassen voor de kleine visscherij. Na breedvoerig over het een en ander gesproken te hebben, werd besloten, dat de vereeniging iemand naar genoemden Minister zal afvaardigen, als de vereeniging te Oude- schild ook een dergelijk besluit neemt, Bij stemming werd daarvoor aangewezen de heer J. P. Burger, voorz. der vereeniging, en tot plaatsvervanger de heer B. v. d. Vis. Vervolgens werd besloten met de vereeni ging te Oudeschild te trachten een gasboei te verkrijgen op de punt bij het Molergat. Ten slotte werd voorgesteld, dat ook deze vereeniging zich voor het lidmaatschap zal aangeven bij de afd. „Texel" van „Schutte- vaer," waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Nadat nog medegedeeld was, dat de ver eeniging in April andermaal zal vergaderen, werd de bijeenkomst met dank voor de be langstelling gesloten. De voorstelling met de biograaf j.l. Za- terdig in het „Wapen van Texel" gegeven, trok 80 toeschouwers, waaronder verscheidene kinderen, en voldeed aan allen, doch vooral aan de jeugdige. De mosselen- en wulkenvisschers alhier klagen over kleine vangsten en lage prijzen. Den Hoorn 8 Maart. Voor eene zeer goed bezette zaal werdon hedenavond in het „Loods manswelvaren" voorstellingen gegeven met de biograaf. Verschillende gezichten vertoon den kijkjes in onderscheidene landen, andere hadden eene meer zedekundige strekking, terwijl nog andere van meer komischen aard waren. Bij elk beeld kwam eene kleine uit legging, terwijl de pauzen werden aangevuld door komische voordrachten van één der twee medewerkers. Van Regeeringswege wordt thans een onderzoek ingesteld naar de woekeringen der klier in de mondkeelholte bij schoolkinderen (Adenoïde vegetatis). In het arrondissement den Helder kwamen op de 38 scholen 314 vermoedelijke gevalle voor. De cijfers liepen nogal uiteen. Zoo was er een school te den Helder die geen geval kon aangeven, terwijl er van eene school te Anda Paulowna 48 aangifren inkwamen. Lijfstraffen op school. De heer Engelen, schoolopziener te Amsterdam, heeft aan de onderwijzers in zijn district het volgende schrijven verzonden Ik heb de eer te berich ten, dat burgemeester en wethouders op mijn, u bekend verzoek in zake het verbod van lichamelijke straffen, gemeend hebben afwij zend te moeten beschikken. Ter voorkoming van de opvatting' als zoude in voorkomende gevallen een optreden mijnerzijds niet te verwachten zijn, acht ik het geraden te wijzen op art. 75 der wet op het 1. o waarin o. a. den arrond'-schoolopzieners wordt opge dragen te waken, dat do verordeningen op het lager onderwijs stipt nageleefd worden. Dienovereenkomstig blijf ik het mijn plicht achten, waar en wanneer mij mocht blijken dat bedoeld voorschrift wordt overtreden, te waken voor het naleven van dat voorschrift, zonder aanzien des persoons. Ik verzoek beleefd van dit schrijven kennis te nemen en, nadat het als bewijs daarvan door u allen voor „gezien" geteekend is, aan mij door tusschenkomst van het hoofd der school terug te zenden." In Friesland is eensklaps een zeer drukke handel in paarden ontstaan. Engelsche firma's geven aan hune commissionairs order vooral 3, 4 en 5-jarige paarden op te koopen. Zwarte ruinen komen het meest in aanmerking. Er worden hooge prijzen besteed. De verzending geschiedt via Rotterdam naar Engeland. De paarden zijn bestemd voor het Engelsche leger. Te Ederveen bij Veenendaal woont de boomkweeker L., die voor eenigen tijd jonge boompjes leverde aan den landbouwer L. Deze beweerde dat het geleverde niet deugde, ofschoon hij het behield, en weigerde betaling. De boomkweeker liep daarom de hulp van een deurwaarder in en spoedig daarop kreeg hij de uitnoodiging van zijn cliënt om het geld, dat hem toekwam, te diens huize te ontvangen. Nauwelijks was hij echter in het woon vertrek, of de boer sloot alle deuren, bond de kamerdeur met een touw vast en greep een knuppel, waarmede hij zijn in den val gelokten leverancier te lijf wilde. Deze was echter niet vervaard en in de worsteling, die nu aanving, delfde de boer het onderspit. Op zijn moordgeschreeuw kwamen de huis- genooten, die zich vooraf hadden verwijderd* toeloopen met de buren, doch zij konden geen hulp verleenen, daar alle deuren waren afge sloten. Toen de boomkweeker vrijen aftocht had bedongen, opende hij de voordeur. Hij was echter verplicht zich bij een dokter te laten verbinden, terwijl de boer zooveel had gekregen, dat hij naar bed moest. De ver woesting in het woonvertrek was groot. Dadelijk na dit gebeurde is de schuld van den boer bij de deurwaarder betaald. (D. Ct.) In de vorige week werden een 14tal paarden, toebehoorende aan den Beierschen paardenkooper S., per Zierikzeesche boot aan de Merwedekade te Dordrecht aangebracht, van waar ze onder behoorlijk geleide naar de veelading aan den Markettenweg werden gebracht. Bijna op de plaats van bestemming aangekomen schrikte een der paarden van een voorbijrijdenden trein en ging er van door. De 28jarige sjouwer H. A., die twee paarden aan den halster geleidde, wilde het wegloopende dier grijpen, maar ontving een zoogeduchten trap in de lende, dat hij ineen zakte en de béide andere paarden moest los laten, die er eveneens van door gingen. Hier- dier, bericht de „Dordr. Ct." verder, ontstond zoodanige verwarring, dat ook de overige paarden zich losrukten en het gansche veer tiental aan den haal ging. Arme „Oude Germ',' die zoo arm nog niet was. In de gemeente Achtkarspelen, dicht bij het dorp Buitenpost, overleed dezer dagen een oude alleen wonende man van 75 jaar. Hij leefde in zeer ellendige omstandigheden. Hij was b. v. in geen jaar gereinigd. De man sliep op een paar zakken op den vloer terwijl na zijn dood 3 reeds verrotte bedden op zolder gezonden werden* Toch behoefde het zoo niet. De man was eigenaar van 2 huizen en ongeveer 30 pondemaat land. Voorts heeft hij nagelatenongeveer 40 oude kabinetten en kasten, een 300 pijpen, een 50 tabaksdoozon, een heele verzameling horloges, Friesche klokken, z. g. stoeltjes- klokken, een 40 vogelkooien, kisten vol oude boeken, een groote massa porcelein, steen-en aardewerk, enz. enz. Een heel museum van oudheden. De erfgenaam, een wildvreemde, stelde het ter bezichting tegen een entréeprijs van 5 ent. Dinsdag j.l. was het boelgoed. Van alle kanten stroomden de menschen zamen. Er waren zolfs joden van Amsterdam. Mare- chausee's moesten te paard de orde hand haven. Naar we vernomen hebben was er bij de oudheden echter ook veel rommel. „Oude Germ" was wel een exentriek. (Standaard.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zaterdag 5 Maart 1904. Makelaar J. H. Moojen, ten overstaan van Notaris Dikkers. Huis, erf en perceel land, aan de Koog. i Kooper C. Kuip voor f 580.- Maandag 7 Maart 1904. Deurwaarder C. de Wijn, ten overstaan vat Notaris Dikkers. Huis en erf met loods, in de Molenstraat. Aan den verkooper gebleven voor f 1060,- j Een perceel Weiland, groot 19 aren. Kooper G. Dz. Kooiman qq. voor f300,- Zondag 13 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorin. 10 uur ds. Smits. Ben Hoorn. Voorin. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zwedet Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr Barends GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Amsterdam, 7 Maart. Aangevoerd 344 Runde deren, le kwal. 68 A 70 ct., 2do kwal. f 0.6 a 0.68, 3de kwal. 58 a c. per K. G. 148 Melk en Kalfkoeien f 115 k f' 275, Graskalverei f a f 0 Schapen l Af ,161 Nuchter Kalveren f 7,k f 14,0 Lamineren f'- a 603 vette Varkens 32 a 34 ct. per K.G Purmerend, 8 Maart. Aangevoerd 362 Rut deren en 8 StiereD. 79 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG., 81 nucht. Kalveren f9 k f 23 p. stuk, 221 vetl Varkens 36 A 41 ct. per KG. 92 magere Var kons f 12 A 16 p. et.; 323 Biggen f 5 A f p. st.965 Overhouders f 14 a f 25,p. stuk Kip-Eieren f 3,25 A f 3,75 per 100. st. Vette Koeion, 110, prijsh. h. stug. Gelde KoeieD, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. vlug. Vette Varkens, prijsh. h. vlug. Magere Varkens, prijsh., h. vlug. Biggen, prijsh., h. vlug. Vette Schapen, geen aanvoer. Overhouders, prijsh., h. matig. Ter voldoening aan art5 dor wet regelend de Coöperatieve Vercenigingen, wordt aangf kondigd het bestaan van de „Coöperatieve Boerenleenbank te Texel; aldaar gevestigd, waarvan de akte van oprichtin op den 28 Februari 1904 voor don Notari G J. O. D. DIKKERS verleden, is geplant! in de Nederlandscho Staatscourant van 7 dezei No. 140. CL. H. DE BOER, Notaris, Pres. Raad v. Toezicht. B. C. H. HAAKMAN, Voorzittci P. GRAAF, Kassier. Prinsengracht 70S, AMSTERDAM, verstrekt GELDEN op lo on 2o hypothee» ronte 4 A 5°/0. Ook voorschotten on bedrijfskapitaal vai 300 tot olk bedrag, aflossing in 5-10-15-20 jaroti Mijnheeren Uitgevers der Texelschc Courant Beleefd verzoek U het volgende in U veel gelezen blad te willen opnemen. Wij leven tegenwoordig in den tijd dat van bijna alle leverantiën of werkzaamheden prijsopgaaf wordt ge vraagd tot in de kleinste bizonderheden. Dit is ook vooral bet geval bij ambachtslieden, welke gehouden zyn dikwijls te geven prijsopgaaf, mee te doen aan aanbestedingen en kerbestedingen, welke, hetzij onderhands of bjj uitnoodiging of in het openhaar, plaats bobben, en bet gebeurt meermalen dat of is men alsdan de laagste inschrijver dat bet werk niet wordt gegund. Ook meermalen gebeurt het dat den een de brug gaat leggen terwijl een ander er over been lot Docb dit is tegenwoordig zoo de tijd, en wie zal wil drijven is gehouden met zijn tijd mede te gaan. Waar ik echter op komen wilde is op het oneerlj wat er dikwijls gelegen is in dergelijke zakenbijro beeld iemand wil bouwen, en wensoht hot werk i te besteden bij uitnoodiging, dan kiest bij of zijn bot kundige of in overleg met dezen, de personen wel bij bot werk kan toevertrouwen en is dan zedelijk n plicht bet werk, wanneer het de begrooting niet veel overschrijdt, aan den laagsten inschrijver te gunni maar niet aan den inschrijver welke op den laagste vol Iets dergelijks toch gebeurde in do afgeloopen wo bij de aanbestediug bij uitnoodiging welke uitslag Uw vorig nummer werd vermeld en waar het we werd gegund aan R. Daalder terwijl fsico Lap laagste inschrijver was. Nu zullen misschien sommigen zeggen dat ook zijl werk beter aan Daalder toevertrouwen welke sit jaren als Timmerman—Aannemer fungeert, terwijl I nog jong en enkele jaren als zoodanig een zaak hei opgezet; docb dan vraag ik diegene waarom dan di persoon uitgenoodigd Is liet nu niet alsof hij met opzet een slag in aangezicht krijgt, vooral nu de uitslag in de coura wordt meegedeeld U mijnheeren do Uitgevers dankende voor de plaa ruimte, blijf ik met achting, UEd. Dw. Dienaar, M. SPREEUW. MetselaarAanncme. Den Burg, 7 Maart 1901.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2