Buitenland. Marktberichten. Pre d j k b e u r ten, ADVERTENTIËN. Valsche Muntbiljetten. Naar het „Alg. Hbld.' verneemt, zijn den laatsten tijd valsche muntbiljetten in omloop. Reeds zijn er enkele bij de Ned Bank ingehouden, die het serienummer K. R. 5698 droegen. Het publiek zal dus verstandig doen goed toe te zien bij het ontvangen van muntbiljetten van tien gulden. De valsche biljetten zijn aan het volgende te onderkennen de voorkant is fraai afgewerkt, doch is veel donkerder van kleur dan bij de echte biljetten het watermerk ontbreekt geheel en al. De achterkant is zeer slecht afgewerkt. Niet alleen, dat het serienummer ontbreekt, dat op elk echt billet voorkomt onder de woorden tien gulden, doch tevens mist men aan de achterkant in diamantletters voorkomende verwijziging naar de wet van 1884, terwijl bovendien nagenoeg alle harceering in hoek- nummers ontbreekt. Men houde dus bij het ontvangen van muntbiljetten met het boven staande rekening, daarbij in aanmerking nemende, dat de uitgever der valsche biljetten ook andere serienummers in omloop kan hebben gebracht. De wijziging der wet op het lager onderwijs moet thans gereed zijn in een ontwerp dat eerstdaags naar den Raad van State zal worden verzonden. Daarin moet o. a. zijn opgenomen het beginsel van de in 1890 door dr. Kuyper en andere leden voor gestelde motie om de minima jaarwedden van het onderwijzend personeel, zoowel bij openbaar als bizonder onderwijs voor rekening van het Rijk te nemen en door den Staat aan de gemeente te doen betalen. In de omstreken van Haarlem is men bezig de bloembollenvelden van het laatste riet te ontdoen. De planten zien er goed uit, doch zijn achterlijk tengevolge van de koude winden- Hier en daar ziet men geheele hoeken die reeds schoon gemaakt zijn, doch de juiste bloeitijd valt nog niet met zekerheid te be palen. Met Paschen zal de bloei denkelijk niet in zijn toppunt zijn Blijven de nachten zoo koud, dan is veel kans dat eerst een week na Paschen de fraaiste dagen voor het kijkende publiek zullen aanbreken. Tengevolge de electrische trams werden wederom aan de stallen van de gemeente tram in de Linnaeusstraat te Amsterdam een 300-tal Ardenner paarden van de gemeente tram publiek verkocht. Er was weder veel belangstelling, zoo van kooplustigen als van belangstellenden. En door kenner en leek werden de paardjes, als zij ter keuring langs den stal op en neer draafden, met critisch oog bekeken. De prijzen bedroegen gemiddeld f250. Men herinnert zich hoe de jeugdige Harderwijker schipper Albert Foppen in den winter van 1902 met bevroren handen en voeten uit den mast van zijn vaartuig gered werd. Deze jonge man is thans in zooverre het ongeval te boven gekomen, dat hij zich op kunstbeenen tamelijk goed kan voortbe wegen. Yan de rechterhand bleef niets over van de linker alleen de duim en de onderste leden der vingers. Door voortdurende oefe ning heeft hij het zoover gebracht, dat hij hiermede een fraaie hand schrijft, zoo mooi zelfs, dat wie het schrift ziet, versteld staat over de schoonheid van den lettervorm. Foppen is thans benoemd als schrijver op de gemeente secretarie te Harderwijk. Een mooie vinding. Naar men aan de „N. Ct." mededeelt zullen in Den Haag binnen kort proeven genomen worden met een vloei stof, die de daarin gedrenkte voorwerpen onbrandbaar maakt en op zoo groote schaal kan worden toegepast, dat gansch d9 inhoud van schouwburgen, concertzalen enz., tegen het vuur bestand wordt. De Londen County Council heeft dezer dagen besloten, dat in alle schouwburgen van Londen het procédé moet worden aangewend verscheidene Ame- rikaansche oorlogsschepen maken er gebruik van en het koninklijk jacht „Victoria and Albert" is er onbrandbaar mee gemaakt. „Het Volk" zegt, dat er in vroeger jaren onder de kringen, die de Regeerings- meerderheid kozen, andere en grootere ver wachtingen opgewekt zijn dan nu worden bevredigddat er heel wat boeren en grond eigenaars zijn, die op graanrechten hebben gerekend, en industrieelen, die voor een extra winst grover bescherming hadden gehoopt dan hun nu te beurt valt. Er zal dus, zoo betoogt het blad, een gebrek aan bevrediging in eigen kring zijn, dat volkomen opweegt tegen wat het maat houden van den Minister anderen ontnam aan oppossisiekracht Als het een week of wat verder is, zal dat, denkt zij, ook in de Regeeringspers wel gaan blijken. „We hebben hier te doen," schrijft het blad „met een verhooging der verbruiksbe lastingen met negen millioen. Maar daarmee houdt het kiezentrekken niet op. Want de artikelen, die ook hier te lande worden ge maakt, stijgen in prijs, zoodat de prijsver- hooging niet alleen moet worden betaald voor de ingevoerde artikelen, maar ook voor het inlandsche fabrikaat. Dit laatste deel der belasting, niet in artikelen der wet op genomen, wordt geheven om de ondernemers winst ten koste van den verbruiker te ver- hoogen. We kunnen dus bij de negen milli oen nog wel enkele millioenen bijtellen. Het is den laatsten tijd wederom voor gekomen, dat op de varkensmarkt te Purmer- end varkens werden aangevoerd, die met visch vet gemaakt waren. Aangezien het vleesch dezer varkens oneet baar is en dientengevolge wordt afgekeurd, hebben ondernemers van Exportslachterijen daarvan, bij den uitvoer naar het buitenland veel schade ondervonden. Het groote nadeel, dat door de veehouders en door allen, die bij den exporthandel in varkensvleesch belang hebben, zal worden geleden, als deze toestand mocht bestendigd worden, ligt voor de hand. Wij vestigen daarom de aandacht op boven staande feiten en geven iedere boer in over weging om niet met visch gemeste varkens ter markt te komen Iedere veehouder werke dit, zoowel in zijn belang, als in dat van anderen, tegen. De wetgeving te New-York op de ge zondheid betrekking hebbende, die in handen is van een geleerde en van een philantroop dokter John Nagle, heeft een onverbiddelijk reglement gemaakt, waarin de verkoop van slechte melk gelijk staat met een misdaad, en onder invloed hiervan is de sterfte onder de kinderen snel gedaald van 99 tot 76 per duizend. Om te New-York melk te verkoopen, is een vergunning noodig, die altijd kan inge trokken worden, en de lokalen van de ver- koopers zijn onderworpen aan zeer strenge condities, die elke mogelijkheid van bederf in de melk uitsluiten. Bovendien moet de temperatuur van deze vloeistof nooit de 10 graden overschrijden. Na 24 uren wordt de melk onzuiver verklaard. Elke maand moeten de melkverkoopers de lijst van hun koeien geven, met ouderdom en ras, voedsel, drank, de soort van het water dat voor reiniging dient, en zij kunnen de melk niet verkoopen gedurende de 14 laatste dagen van de dracht of de vijf dagen die volgen op de verlossing. De eerste straf bij het overtreden van deze voorschriften is f 125, de tweede f 600, de derde f 1250. De vergunning kan tijdelijk ingetrokken worden van af de eerste over treding, maar moet herroepen worden bij de derde. De Marsch over het Baikal-meer. Men kan zich bij benadering een voorstelling vormen van de ellende, die de Russische troepen, in dit jaargetijde, in Siberië hebben te verduren, als men leest, hoe groot de moeilijkheden alleen zijn op een enkel punt van het gebied, dat zij door moeten trekken, bij den overtocht over het Baikal-meer. Op gezag van hooggeplaatste Russische ambte naren deed de Peterburgsche correspondent van de „Köln. Ztg." er de volgende mede- deelingen over. Bij het Baikal-meer woeden sneeuwstormen, van wier geweld men in Europa geen denk beeld heeft en die eenvoudig den opmarsch van de troepen- en sledeafdeelingen voor korter of langer tijd onmogelijk maken. Het vriest daar sedert eenige dagen tusschen de 35 en 42 graden Celsius, zoodat niet te ver wonderen is, dat niet alleen ledematen van soldaten bevriezen, maar sommigen zelfs dood vriezen. Het getal manschappen, dat dientengevolge reeds nu voorgoed buiten ge vecht gesteld is, wordt afwisselend opgegeven als 600 of 1000. Gevallen van dronkenschap onder de arme drommels moeten niet zeldzaam zijn. Natuur lijk heeft men geen tijd zich al te lang met zulke deerniswaardigen bezig te houden en men laat hen maar liggen en doodvriezen, als tenminste geen medelijdende kameraden hen in de bagage-sleden opnemen. De negenentwintigste zelfmoord van het seizoen is dezer dagen te Monte Carlo gepleegd. Negenentwintig zelfmoorden in een half seizoen, hoeveel ellende schuilt er achter de wanhoop van deze ongelukkigen, zegt de Zwitsersche correspondent van de „N. Rott. Crt." die aan het slot van zijn brief uit Nizza een verhaal geeft van de speelwoede, de vreeselijke, gevaarlijke ziekte, die daar rond waart als de pest. Het gokleven openbaar zich in al zijn realiteit allerwegen. En al verbergen de spelenden hun aan doeningen zoo goed en zoo kwaad als kunnen, onder het masker van glimlachje, en onverschilligheid spelen zich de ellendigst! toon eel t] es af. Daarvan geeft de schrijver een treurig staaltje. Een jonggetrouwd Duitsch paartje, dat eet huwelijksreisjo in Italië heeft ondernomen -hi eeiste administrateur eener groote fabriekt zaak komt op het denkbeeld via de Rivier,, naar München terug te keeren. Te Genua moet ljij veertigduizend marl voor zijn fabriek incasseeren. Ze komei daarmee in Nizza. Hij, een Jantje-secuur geeft dit aan zijn yrouw. Want hij wil naa Monte-Carlo om het eens te probeeren, en di geld, dat hem niet behoort, laat hij liever veilige handen. De speelharLstocht moet zo, enerveerend wezenZij, jongvrouwtje var vijf weken, neemt het lachende aan „Ver beeldje". 's Avonds komt hij vroolijk thuis met eei winstje. De laatste twee weken van zijn huwelijksreis heeft hij er uitgehaald. Hi vindt zijn vrouw niet aan tafel. 's Avonds is zijn vrouw er nog niet Maa den volgenden morgen is er een roerend brief. Zij had hem willen verrassen. Zij ha willen winnen. Zij had verloren. Verloren en verloren steeds dieper, in steeds stijgende koorts, to, de veertigduizend mark weg waren. Twee dagen later werd haar lijk bij d- Paillen-monding uit de zee opgevischt. Zondag 20 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half drie ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Lefï'ef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Bevestiging nieuwe leden. De Dienst wordt weder gehouden in het Kerkgeboui Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr Barends, GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur. ds. Ivuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Scliagen, 17 Mrt. Aangevoerd 13 paardei f50 af 200; 2 Stieren f 200 a f210; 20 Gelde- koeien f 130 a 1184; 40 Kallkoeien f 160,- f'250 145 Nuchtere Kalveren f 6,a 11,- 370 Schapen f 6 a f 28,0 Lammeren f 0,- a f,0; 25 Varkens f' 10 af 13,13 Vette Varkens 36 a 38 cent per kg.30 Vette Koeici f 160 a f 2450 Graskalveren f 0,a f 82 Biggen f8,— a f 10 Boter f 1,10 a f IJ per KG.Kipeieren 1 3,25 a f 3,75. Leiden, 18 Mrt. Ter markt werden hede: aangevoerd: Ossen 300 stuks 1 128 a f 302 4 Stieren f 94 a f 220; Veulens 0 stuk 10a f 0 204 kalf koeien I 126 a f 23 Melkkoeien f 126 a 1 291145 Varekoeie. f 117 a 1237, 128 Vette koeien f 127 a f 30^ 37 Vette kalveren f 40 a f 113: 140 Magen kalveren f4 a f 180 Graskalveren f f 196 Vette schapen f 18 a f 32.4 schapen (weide) f 15 a f 26.0 Paarden f, a f 0 455 Magere Varkens f 16 a ff Vette Varkens a ct. 317 Biggen 3,S a 14.0 Lammeren f a f. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 12 Maart, tot den 18 Maart 1904. GEBORENCornelis Pieter z. v. Cornelius Moojen en Naantjo Krijnen (den Burg Agatha d. v. Jan Zoetelief en Anna Johaniu Smit (den Burg,) Maria d. v. Dirk Buijs en Fytje Eelma (De Cocksdorp,) Lambertus Theodoor z.t Zacharias Graaf en Maria Henrica var Empelen (den Burg). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Dirk Timmerman (Barsinger horn) en Johanna Backer (Oudeschild.) OVERLEDENCornelia de Groot 63 j. get met Reinoud Moojen (den Burg,) Hendril Bruin 82 j. weduwn. van Naatje Kuiper (den Hoorn.) J. BLOK en ANNA BLOK Vlessis», Harlinr/cn geven kennis van do geboorte eener DOC TITER. Strekkende tot algemeene Kennisgeving- TM»—«j|i|i«i I UI n I -TOD- IUWU 7ïTca3Ctf£«-

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2