Buiten land. Bij de rondvraag wordt door een der leden de opmerking gemaakt, dat de opgaven der markten in het landbouwboekje onvolledig is. Bij nader inzien blijkt echter, dat dit niet het geval is. Aangezien de zoogenaamde markt van 24 April dit jaar gelijk valt met de groote markt te Hoorn, wordt op diens verzoek de heer Keesom gemachtigd om namens de afdeeling aan den Gemeenteraad voor te stellen die markt voor dit jaar op 27 April of beter nog 23 April te doen houden. Een vrij langdurigo discussie ontspon zich over de opmerking van een der leden over de berichten onder „her en der" in het landbouwweekblad. Genoemde berichten in het bizonder die over de leverziekte werden zeer overdreven genoemd en erg schadelijk voor de veehouders. Op een zeer klein hoekje na kwam op het oudere deel van Texel geen enkel geval voor en ook in Eierland zelf was de toestand niet zoo erg als wel werd be weerd. Besloten wordt, om namens de afdeeling een ingezonden stuk te plaatsen in het land bouwweekblad, ten einde die foutieve be richten tegen te spreken. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorz, de vergadering. In de Maandagavond gehouden bestuurs vergadering van de afd. Burg van den Bond voor Staatspenslonneering, werd als voorz. gekozen (in plaats van den heer C S. de Wit, die vertrokken is naar Alblasserdam) de heer R. S. Kuperus. Tot vice-voorzitter werd benoemd de heer J. de Jongh Van 9 tot en met 21 Maart werden van hier naar elders uitgevoerd32 koeien, 24 kalveren, 34 schapen, 49 varkens en 3 paarden. Waal, 21 Maart. De heer A. Dros Az., van Tienhoven, medisch student te Amsterdam, deed van 14 tot 17 Maart j.l. met goed gevolg het eerste gedeelte van het arts-examen. Oudeschild, 22 Mrt. Bij de heden voor rekening van de R. C. Parochie van St. Martinus gehouden aanbesteding tot het bou wen eener nieuwe Pastorie en het verbouwen der kerk met den toren, waren 14 biljetten ingeleverd, t. w: Schocffelenbergen f 17.800 Klein 17.177 C. Kwak 17.583 J. Spruit 18 354 S. Klaassen 17.323 T. v d. Sterr 17.666 B. Adriaanse 16.950 A. Krijnen - 17.200 J. Wijthe 16.666 Joh. A. Kwak 16.850 Gebrs. van Os 15.998 Rents 16.900 H. Wijker 16.883 Gebrs. van Peil 16.925 Bij het stranden in den buitengronden van de Fransche viermaster „Atlantic," be laden met salpeter, werden ook drie Texel- sche schuiten beladen. Door het spoedig vlotkomen van het schip, zullen de opvaren den dezer schuiten stellig flink wat hebben verdiend. Oosteeend, 22 Maart. J. 1. Zaterdag hield het Begrafenisfonds alhier zijne gewone jaar vergadering. Slechts 20 personen waren aan wezig. Hoofdzakelijk was deze kleine opkomst te danken aan het late getij, waardoor de visschers nog maar ten deele aangekomen waren. Wegens ongesteldheid van den Directeur, den Heer W. Bakker Kz., werd de vergadering geleid door den Commissaris den Heer M. Blikkert. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging in 1903 heel gunstig heeft gewerkt. Op 31 Dec. j.l. bedroeg het aantal leden 336 met nog 139 kinderen. Aan contributie was ontvangen f 465.33. Aan uitkeeringen was voldaan f70 en aan bodeloon f 20, zoodat eene winst is gemaakt van f375.33, terwijl, met inbegrip van rente, het vermogen wa3 toegenomen met f 451,37 en was gestegen tot f3163,686. Op voorstel van het Bestuur werd, na eenige besprekingen, besloten, om voorloopig slechts gedurende 3 maanden per jaar contri butie te heffen, en om een bedrag van ruim f 1100 onder de leden te verdeelen. Een voorstel van een der leden, om reeds bij overlijden op 16 jarigen leeftijd volle uit- keering te verstrekken, zal door bet Bestuur worden overwogen. Het verzoek werd gedaan, om in eigen belang niet te verzuimen, het doen van aan giften bij den Directeur, wanneer kinderen den leeftijd van 4 of van 18 jaren hebben bereikt. De aftredende Commissaris, de heer Joh. Daalder, werd bij acclamatie opnieuw voor den tijd van 3 jaren als zoodanig benoemd en aanvaardde zijn hernieuwd mandaat. De Voorzitter wenschte hem hiermede geluk en hoopte, dat de Heer Daalder opnieuw zijne krachten aan de zaak zou willen wijden, en dat ook daardoor de vereeniging tot nog meerderen bioei mocht geraken. Aangezien niemand meer het woord ver langde, werd de vergadering met dankzegging voor de opkomst en met de beste wenschen voor de vereeniging gesloten. Nogmaals heeft men zich van hier tot den betrokken Minister gewend,om te trachten verbetering te krijgen voor de mosselen- en oestervisscherij. Gaarne zou men zien, dat ook het korren naar mosselen in den zomer vei boden werd, opdat alles zich dan rustig zou kunnen ontwikkelen. De Cocksdobp, 21 Maart. Zij, die waren opgekomen om de uitvoering van de Zang- vereeniging „Crescendo" bij te wonen, hebben het zich waarlijk niet beklaagd. Het programma, hetwelk uit een twaalftal nummers bestond, werd alleszins verdienste lijk, uitgevoerd. Drie nummers „Crescendo hoog,,, „de Roos in het Dal" en „de Jacht hoorn" pakten zoodanig, dat ze herhaald moesten worden. Het bleek, dat de vereeniging eene goede keuze had gedaan door den heer W. Heeroma, tot haren directeur te benoemen. We wen schen van harte, dat het gezelschap onder zijne bekwame leiding steeds in bloei moge toenemen en het publiek nog menig avondje van kunstgenot moge verschaffen. Naar aanleiding van een adres aan de leden der Tweede Kamer, ten gunste van het behoud der staatsloterijzegt „de Maasbode Is het wenschelijk de Staatsloterij te hand haven Nu kan men van gevoelen over deze pums- tie verschillen. Wij, zooals men weet, zijn voorstanders van een vervanging der Staats loterij door een binnenlandsche Staats-premie- leening, in den geest der Amsterdamsche en Rotterdamsche, Brusselsche en Antwerpsche loterij-leeningen, dooh met kleinere stukken. Door invoering van zulk een stelsel het moge nog eens herhaald worden, ondervangt men het bezwaar, dat het publiek zich anders bij afschaffing van de Staatsloterij op buiten- landsche bedenkelijke loterijen zal werpen de Staat behoudt een jaarlijksch voordeel, doordien de lage rente plus de premiën nog altoos beneden het interestbedrag naar ge wonen rentevoet zal blijvenen het volk leert, in plaats van geldvermorsen, kapitaal- beleggen. Eea botweg opheffen van de Staatsloterij echter, zonder er iets anders voor in de plaats te geven, zou ons dit zijn we met de tegenstanders der afschaffing eens van den regen kunnen voeren in den drup. Eigenaardige quaestie. Bij de rechtbank te Breda is een zeer lastig geval aanhangig gemaakt. In Nov. 1903 werdeD de heeren Heerma van Yoss, suikerfabrikanten te Leur, verbaliseerd, omdat zij 's nachts vrouwen arbeid laten verrichten, in bietschepen. Andere suikerfabrikanten, die direct aan de Mark liggen, mogen dit straffe loos doen, doch nu de suikerfabriek „Zwarten Berg" iets van die rivier af ligt, hebben de heer Heerma van Yoss voor eigen rekening een stuk kanaal laten graven. Daar worden nu de bieten gelost en door elevators opge nomen. In die haven mogen nu de vrouwen geen bieten lossen, 's nachts, wel als de schuit 10 M. verder in de Mark lag. Het kantongerecht te Zevenbergen sprak de bekl. vrij, doch het O M. kwam in hooger beroep en de officier eischte thans te Breda, dat 't vonnis k quo zou worden bevestigd. Het O. M. zag in dat kanaal een stuk van de fabriek. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is een adres aan H.M. de Koningin vastgesteld, waarin de wenschen van den Bond, ten aanzien van een wetsontwerp op de ouderdomsverzeke- ring, zijn neergelegd. Men schrijft aan de „N. R. Ct.' Uit het komen en gaan van trekvogels zijn niet steeds gevolgtrekkingen voor hot te wachten weer te maken, want werd de vorige week gemeld, dat in Dordrecht de ooievaar was teruggekeerd, thans werden op verschil lende plaatsen in Zeeland nog waargenomen zoogenaamde Denen (wilde zwanen), die zich gemeenlijk, naar het heet, alleen bij zeer strengen winter in ons land vertoonen. Overdreven bezorgdheid. Men meldt aan „de Telegraaf:" In de gemeente Tietjerksteradeel woont een 92-jarige moeder met twee kinderen, die 61 en 60 jaar oud zijn. De moeder is zeer bezorgdzij vertrouwt het niet, dat haar „kinderon" 's avonds bij duister uitgaan om in 't dorp boodschappen te doen en daarom doet zo 't zelf. Weer een nieuwe reddingsboot. Ter roede van Dieppe hebben met J besle gevolg met een nieuwe reddingsboJ uitgevonden door oen zekere heer Desmocl eaux, proefnemingen gedaan. De boot bleek geheel onzinkbaar te zijl Zij is vervaardigd uit gegalvaniseerd ijzJ verdeeld in vakken, die met kurk zijn opl vuld en zóó zijn ingericht, dat de boot I het ware met een reddingsboot omlij: t isJ Do boot werd met de kiel naar boven I water gelaten, maar zoodra men haar bi losgelaten, wentelde zij zij zich vanzelf cl en nam haar natuurlijke ligging op 't wall aan, Dezelfde uitslag werd bekomen, toen hl vaartuig geheel beladen, werd omgerukt, I Kortom, wat men ook deed om haarl doen zinken en omslaan, alles bleek tevl geefs, zij keerde telkens tot haar normal! toestand terug. Wat nu haar afmetingen betreft, de bol is 97j meter lang en groot genoeg om el 50-tal personen op te nemen. Zij is vool voorzien van een motor, welke geheel I afgesloten Een krachtig pleidooi voor het strevl van den Bond voor Staatspensionneering:! Het feit, dat er zoovele sollicitanten zil aanmelden voor een Rijksbetrekking, getuil de stroom van liefhebbers naar de post vl agent der Rijks-Verzekeringsbank in wel feit de „Stand." iets ongezonds zag dol het „Gentrum" zeggen Er is toch wel een verklaring voor dit vl schijnsel te vinden. In een Rijksbetrekking voelt men zil zeker, ook voor de toekomst. Tegen 1 ellende van den ouden dag is men beveilil door een pensioen. Dat vooruitzicht op een pensioen al tl taalt men het ook voor een groot gedee! zelf lokt velen aan. Want „dit" is het juist, wat in tal van mal schappelijke betrekkingen de menschen drul en angstig maakthet ontbreken van el waarborg voor den ouden dag. Hun kapitaal, d.w.z. hun arbeidskracht! j dan verbruikt, en zij staan geheel of bijl geheel weerloos tegenover de concurrenl van een jonger geslaoht. Het is tastbaar, dat deze toestand onl zond is en verbetering behoeftdat men hl staat tegenover een leemte, die dient aarl vuld en dat het pensionneeringsvraagst! niet slechts e9n zaak is, welke de eigenlijl arbeiders-klasse betreft, maar allen, dieovl geen ander vermogen beschikken dan hl vermogen om te werken. Politieke vooruitzichteu I Volgens den anti-revolutionnairen „Stan! wordt thans door de linkerzijde het volgen! plan gespeeld 1 j „In de Tweede Kamer moeten alle liber! fracties, en vooral ook die der oud libera* bij monde van de heeren Roëll en Van I Viugt, zich eenparig en zoo scherp moge! tegen het ontwerp H. onderwijs aankan! en er als één man tegen stemmen. Bij de Provinciale verkiezingen moet a! op haren en snaren gezet, om in Zuid-Holla! 1 de Staten weer liberaal te maken. Is! geschied, dan is de Eerste Kamer weer stol vast en kan daar geen ontbinding de kl! veranderen. Die Eerste Kamer moet, zoo verluidt 1 haar stem over het ontwerp niet uitbreng! alvorens de uilslag der verkiezingen in 1 Holland bekend is. En valt die uitslag al de liberalen mee, zoodat de Eerste Kal niet meer kan ontbonden worden, dan stel de Eerste Kamer het wetsontwerp af. 1 i valt het Kabinet. Dan ontbindt men I Tweede Kamer. En als dit alles gelukt,! de liberalen weer voor twintig jaar minst! de baas in ons land. Het blad voegt hieraan toe, dat aan 1 uitslag der verkiezingen in Zuid-Holland! leven van het Kabinet hangt. Schraalhans keukenmeester geldt ze! niet voor de schepen van den Noord-Duitse! Lloyd, zooals blijkt uit het staatje van 1 proviand-verbruik over het jaar 1903. I totaal-verbruik aan vleesch toch bedroe! millioen kilo, waarvoor 13.270 runde! 14.208 varkens, 7.205 kalveren en 16.! schapen om hals gebracht moesten word! Daarbij komt dan nog het wild en gevoge! dat het respectabele aantal van 65ö! stuks beloopt met een gezamenlijk gew! van 530.000 kilo. Om de melk en boter leveren waren 5800 koeien noodig en 3ö! kippen .hebben hot geheele jaar door I moeten leggen om do 4.600.000 eieren bijl te brengen, die op de loyd-schepen genutt! 1 zjjD. Met het gebruik van aardappel i groenten en mooi, dat in verhouding! werd in oen jaar op deze schepen voorn! acht millioen gulden door het keelgat geja!

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2