Pre dekbeur ten, Buitenland» Marktberichten. Al weder wat nieuws. Van den dienstweigeraar Terwey is een schrijven gepubliceerd, waarin men omtrent zijn denkbeelden o. a. het volgende verneemt „Een Christen regeert niet en een Regeering kan nooit Christelijk zijn. Een koninklijke plaats of staatsmacht onder de menschen te bekleeden is beslist veroordeeld in de oogen van Christus, en staatshoofden zouden, in deze positie Christenen willende wezen, ge noodzaakt zijn hun ambt neer te leggen en zoo er sterke drijfveeren zijn, die zulks belet ten, eerlijk erkennen, dat ze geen aanhangers zijn van de Christelijke leer. „En dat geldt ook voor allen, die ambtenaar zijn of op een of andere manier den Staat dienen. Een Christen dient ten lo. den Staat niet, omdat de Staat een afscheiding is van de A'gemeene Broederschap dus een Staat daarop belemmerend werktten 2o. hij er- kenne geen individueel eigendom, omdat al zijn goed gemeenschapsgoed is waar iedereen recht op heeft evenals op alles wat op aarde isten 3o. hij erkenne geen wetten omdat Christus ten strengste verbiedt te oordeelen wat veroordeelen in zich sluitten 4o. hij weigert den militairen dienst omdat het mili tarisme tot doel heeft om tot zelfverdediging of tot roof broedermoord op groote schaal te plegen en dus is tegen de uitspraak van Jezus „Wederstaat den booze nietwie u op de rechterwang slaat keer hem ook de linker toe." Terwey, die zich opnieuw aan dienstweigering heeft schuldig gemaakt, is door den krijgs raad te Haarlem, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, en is hem tevens het recht ontzegd gedurende den tijd van 5 jaar bij de gewapende macht te dienen. Het orgaan van den heer Staalman zet zich schrap tegen de Tariefwetten in een artikel„De rooftocht op de zakken der kleine luyden." Het blad berekent dat bij de 20 millioen inkomende rechten nog een 12 millioen zullen komen, „die in de zakken der binnenlandsche ondernemers zullen verdwij nen." „Nu gaan vele zaken door twee, drie, vier handen voor ze den eigenlijken verbruiker bereiken. Ieder der tusschenpersonen rekent echter niet alleen zijn winst op den oorspron kelijken prijs, doch wel degelijk op den ver hoogden prijs en zoo moet ten slotte de ver bruiker soms het dubbele invoerrecht betalen, het eene bedrag aan schatkist of ondernemer, het andere aan de verschillende tusschenper sonen. Door elkaar kunnen we die nieuwe prijsverhooging gemiddeld op 60 pet. stellen van het invoerrecht. De 32 millioen wordt dientengevolge verhoogd met 1975 millioen. Het totale bedrag wordt derhalve 517s milli oen. De natie zal dus een goede 50 millioen worden opgelegd om de schatkist een voordeel van 20 millioen te bezorgen. Het grootste deel blijft dus onderweg hangen. Al dit geld moet door de gezamenlijke verbruikers worden opgebracht, leeuwenaan deel door de kleine luyden. Juist weer de kleine luyden worden de dupe van de historie." Men meldt aan „De Telegraaf" In de Egmondermeer heeft men dezer dagen bij het omploegen van een stuk land van P. Yerduin, verschillende oude munten gevonden, te zamen 242 stuks, waaronder 2 gouden. Enkele dier munten dragen het jaartal 1533. Vermoedelijk zijn er ook bij uit de twaalfde eeuw, doch de opschriften van deze zijn niet duidelijk meer leesbaar. De meeste stukken hebben de grootte van een gulden en een rijksdaalder. De boer heeft zijn knecht weggezondenhij kon het nu alleen wel af. Voordeelige fokkerij. Bij den heer H. Oosterman te St Maartensbrug heefteen schaap 5 lammeren geworpen. Alle diertjes zijn goed gezond. Een dure briefkaart. Een caféhouder te Bussum schreef aan iemand te Amsterdam, van wien hij geld wilde hebben, de volgende briefkaart Schooier 1 Maandag zal ik over het bedrag beschikken. Je zal zeker wel weer niet betalen 1 Prosit, met zulke schurken (get.) M. De schuldenaar Dinsdag door de rechtbank te Amsterdam als getuige gehoord, verklaarde een heel pakket van dergelijke brief kaarten in den loop van anderhalfjaar ontvangen te hebben, terwijl de schuldeischer beweerde, dat de schuldenaar zijn vrouw op schandelijke wijze beleedigd had, om welke reden hij zoo onvriendelijk schreef. Het O. M. vroeg beklaagdes veroordeeling tot f 25 boete. Omtrent een 21-jarig dwergje dat thans in een theater te Amsterdam optreedt, 18 centi meter hoog is en 9 kilogrammen weegt, schrijft het „N. v. d. D." Deze zeer gesoigneerde lilliputter is een snoes van een negertje, onberispelijk evenredig van bouw, met een knap, geestig gezichtje en fonkelende oogjes, in één woord een pracht- dwergje. Hij werd geboren op de grenzen van Tenass rim, in hec Rijk van Birma. Een jaar of vier, vijf geleden werd hij daar ontdekt door een scherpziend Duitscher, die zich op de kusten van het schiereiland Malakka en omstreken bezig hield met de parelvisseherij. Zoodra de heer Smaun—zoo heet do lilli putter—er in had toegestemd met den Duit- schen reus mee te gaan, liet deze de parelen liggen en bevorderde zichzelf tot irnpressario van den kleinen Birmannees, Onze papier mand in het ochtenduur nog geheel leeg reikte onzen bezoeker tot aan zijn oortjes toen hij zich voor de aardigheid daarin liet zetten. Hoe klein het ventjo wel is, kan men overigens zelf beoordeelen in het theater, waar hij eiken avond optreedt. Het Rijksmuseum te Amsterdam is nog steeds niet voltooid, al staat het nu reeds 20 jaar. Er zijn b v. nog steeds onafgewerkte muursohilderingen aan een der zijgevels te zien en het onlangs in een der torens opge richte carillon is nog niet gereed. Onlangs zijn er in aangebracht acht- in de fabriek van dr. Cuypers, te Roermond, van hout gesneden figuren, poppen in Oud-hollandsche kleeder dracht, vier mannen en vier vrouwen. Deze zijc thans onder de vier wijzerplaten ge plaatst en trekken natuurlijk zeer de aandacht van allen, die in de buurt van het Rijks museum komen. Die figuren hebben n. 1. ieder een hamer in de handmet het hééle uur slaan de mannen, met het halve de vrouwen op een nagemaakte klok. Het publiek vergist zich dus als het meent, dat de poppen inder daad den hamer op de klok slaan. De klok die het geluid van den slag doet hooren, hangt op het belleplat. De figuren zullen later, wanneer zij verguld zijn, wat nog moet geschieden, zeer zeker nog wel meer bekijks hebben. (N. v. N.) Men schrijft uit Meppel aan de „Ass. Ct." het volgende, dat aan een oud „humo ristisch" vers „De Kist" (van van Zeggelen) herinnert Dezer dagen had het volgende vermakelijke voorval plaats. Een jongeling yan hier reed met een hondenkar naar Ruinerwold en, zijn vracht afgeleverd hebbende,' besloot hij tot den terugkeer, waarvoor hij zich eeDS heel gemakkelijk wilde inrichten. Tot dat einde ging hij in de kar liggen en plaatste tusschen het deksel een stokje zoodat hij in het bereik van de frissche lucht bleef. Daarmede gereed, gaf hij het sein tot vertrek. Maar nog niet lang op weg zijnde, viel het stokje en meteen het deksel in 't slot. Men begrijpt, dat de jongeling nu uit al zijn macht schreeuwde en tegen de kar schopte, doch de honden hielden dit lawaai van zelf voor een dringende aanmaning om nog harder te loopen dan zij reeds deden. Enkele personen op den weg begrepen van dit onbeheerde voertuig niets en konden trouwens, wegens den vliegenden haast waarmee het kwam en verdween, ook niet heipen. Zoo ging het voort tot in bet Klooster, waar de kar werd aangehouden en, naar ons gezegd is, met hulp van een smid de jongeling uit zijne benauwde positie werd bevrijd. In een asterisk „Nieuwe samenzwering op til" zegt „de Standaard" In „Het Volk" van 20 Maart leest men een oordeel over het wetsontwerp Arbeids contract. Dit oordeel wordt samengevat in de ver klaring, dat dit wetsontwerp het stakings recht nog erger bedreigt, dan de dwang- wetten het deden. Toen, gelijk men zich herinnert, was de redactie van oordeel, dat de arbeiders tegen de dwangwetten, op de wijze door het „Co mité van Verweer" aangegeven, te hoop liepen. Thans is het gevaar voor de arbeiders nog grooter. Hun heiligst recht, het stakingsrecht wordt ditmaal nog erger bedreigd. Men weet dus nu, wat o ns te wachten staat. Weer een agitatje heel het land door. Weer een protest-actie, door dwingende sta kingen gesteund. Weer een pogen om justitie politie en leger er onder te krijgen. Dat moet Want bleef nu de tweede samenzwering uit, dan zou het wiskunstig bewijs zijn ge leverd, dat de samenzwering bij het eerste minder groote gevaar van Januari en April evenmin gerechtvaardigd en noodig was geweest. En dan ontving de sociaal-democratische actie van die dagen den nekslag. Borneo. Op een nacht kreeg hij in zijn slaap een droom, zooals wel meer gebeurt. Maat ongelukkig genoeg droomde hij dat een stem hem toeriep „Het laatste uur van uw vrouw heeft geslagenHij werd wakker wreef zich de oogen eens uit en keek naast zich naar zijn rustig slapende wederhellt, Hierop maakte hij haar wakker en stelde haar voor te gaan baden. Do vrouw vond het denkbeeld wel wat zonderling om midden in den nacht in de rivier te gaan plassen, maar als goed Mahomedaansche gehoorzaamde zij (haar gebieder en ging met hem mede, Toen beiden zich in het water bevonden, greep hadji Matnoer bin Igit zijn vrouw bi den nek en hield haar hoofd zoo lang onder water totdat zij dood was. Toen droeg bij haar lijk naar den kant van de rivier en liep het bosch in Drie dagen lang doolde hij daarin rond, zonder voedsel te gebruiken, gekweld door wroeging, Eindelijk begaf hi zich naar het districtshoofd en vertelde heri het gebeurde. Toen hem voor den landraad gevraagd werd, waarom hij die gruwelijke misdaad zoo in koelen bloede volbracht had, kon hij geen andere reden opgeven dan die noodlottige stem: Het laatste uur van uw vrouw heeft geslagen. Tien jaren dwangarbeid zullen den hadji leeren dat men droomen niet zoo naar de letter moet uitleggèn. (Soer. Hbld. De proeven, genomen in een hospitaal te Londen met het radium als geneesmiddel voor kanker, zijn totaal mislukt, en de directie van het hospitaal heeft haar proeven met de Röntgenstralen tot datzelfde doel weder hervat. Er zal eerlang in Ierland eene geheele stad aan de meestbiedende worden verkocht, Het is de stad Castle Mantyr, in Cork, welke deel uitmaakt der grondeigendommen van den Graaf van Shannon, wiens financiën door dezen verkoop verbeterd moeten worden De veiling is bepaald op 18 April en de inwoners, die tot dusverre geen voet gronds in eigendom bezaten, zijn overeengekomen te trachten gezamenlijk de stad te koopen welke alleen in haar geheel zal worden ge veild. Er zullen echter nog wel meer bieders zijn. Aan de vrouwelijke studenten (toe hoorsters) der universiteit te Munchen is bi, ministerieele beschikking toegestaan, de col leges aan de veeartsenij kundige hoogeschoo' bij te wonen. Alzoo zal men in Beieren ook vrouwelijke veeartsen krijgen, Voor zoover wij weten, bestaat daarvan in Europa nog geen voorbeeld Vrijdag 1 April (Goede Vrijdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schroder. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. 'Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. Zondag 3 April (1ste V a a s c li d a g.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Roosoboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uurds. Heep. Maandag 4 April (3 de P a a s c li d a g.) Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder, Koog. Voorm 10 uur Ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur Ds. Smits. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oostcrend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. - Hadji Matnoer bin Igit, woonde in dessa Lahoeng in de Zuider- on Oosterafdeeling van Amsterdam, 28 Maart. Aangovoerd 397 Runde- doron, le kwal. 68 h 70 ct., 2do kwal. 10.61 a 0.68, 3do kwal. 58 a c. perK. G. 120 Melk- Bediening van het H. Avondmaal. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Bediening van het II. Avondmaal. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. van Zweden, Cocksdorp. Nam. half drie ds. Smits. Bediening van het H. Avondmaal. Bediening van het II. Avondmaal. Oosterend. Voorm, 10 uur do Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2