Buitenland. Marktberichten. VERKIEZING HOOFD-INGELAND. De heden gehouden verkiezing van een Hoofd-Ingeland voor het "Waterschap „de 30 Gemeenschappelijke polders" op Texel, had den volgenden uitslag Uitgebracht waren 427 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren: K. T. Bakker 211 stemmen. Jb. Az. Eelman 216 Zoodat is gekozen de heer Jb. A. Eelman Az. Van onwaarde waren 3 stemmen. De aanvoer ter markt alhier bestond heden uit 2 Stieren, 15 koeien, 33 nuchtere kalveren, 1 paard, 28 schrammen en 40 biggen. Besomd kon worden voor stieren f 140 a a f 150, koeien f 165 a f 185; n. kalveren f 10 f 15, schrammen f 18 a f 22 en biggen f 8 a f 12. Nog al meer uitgaven. Men meldt aan de Tel.: De uitbreidin g van het leger heeft noodwendig ten gevolge een groote vermeerdering van den voorraad infan- teriegeweren. Dit belangrijk onderwerp maakt thans een punt van overweging uit aan het Departement van Oorlog. Zonder tegenspoed zullen dienaangaande spoedig voorstellen bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het laat zich aanzien, dat dezen zomer vele schepen niet ter baringvisscherij zullen uitgaan bij gebrek aan bemanning. Als gevolg van de bestaande geschillen hebben velen zich verhuurd op de stoomtrawlers te Vmuiden, en op de dokken te Rotterdam. Erzijnree- ders, die nog geen man hebben gemonsterd. Zelfs de groote Vlaardingsche reeder Pot, die 30 schepen heeft, kwam de vorige week nog 300 man te kort. Uit het Westland wordt geschreven De warme Aprildagen hebben in 't Westland getooverd met bloemen en groen. De was dom in de laatste dagen is enorm en zonder weerga in de laatste jaren. Alles staat gereed om uit te loopen met zwaar geladen knoppen en de leiboomen zijn ware lakens van bloemen. In de kassen heeft de ongewone hitte de tuinders verrastde temperatuur steeg tot boven 90 graden, zoodat alles open moest op vollen zomerstand. De groenten onder 't glas zijn zoo snel opgeschoten, dat de markt in sommige soorten totaal onderst boven ging- In de gemeente Katwijk werd voor eenige jaren een blok huizen gebouwd, dat „Lombok" werd gedoopt en sinds dien als zoodanig bij groot en klein bekend is. Nu werd 30 December j.l. uit Zwolle een nieuwjaarsbriefkaart verzonden aan mej Katwijk-Lombok. Via Amsterdam—Weltevre den is deze kaart in onzen Indischen Archipel aangeland, vanwaar zij natuurlijk als onbe stelbaar werd teruggezonden. Een paar da gen geleden werd zij nu aan het juiste adres te Katwijk besteld. Er in geloopen. Op de Prinsengracht te Amsterdam. Een meneer belt aan, heeft een mooi nikkel halsbandje in de handhet meisje doet open. „Meisje", vraagt de meneer met een leuk gezicht, „heb je dezen halsband van een hond zwart met wit gevlekt, meen ik ja juist, zwart met wit". „Gus nee, meneer", zegt het meisje, een beetje confuus, „de onze is grijs met bruin." „O, zoo", zegt de meneer (niemand anders dan een zoogen. hondenjager), is de uwe grijs met bruin Asjeblieften hij duwt haar een waarschuwing in de hand, tei vol doening van de lang gesmokkelde belasting voor het grijs-met-bruine hondje. In de omstreken van Breda beloven de vruchtboomen veel, vooral de appelen en pereboomen staan vol knoppen, die zich reeds beginnen te openen. Kerseboomen staan reeds in bloei. Ook de aardbeien be loven een overvloedigen pluk. Het is te hopen, dat wij dit jaar nu eens bevrijd blijven van nachtvorsten 1 Moeder kwam erbij. Te Vlaardingen moest een knaapje voor straf school blijven. De moeder, wie dit ter oore kwam, begaf zich in opgewonden toestand naar de school en eischte haar zoontje op, doch de onder wijzer wilde den knaap niet medegeven alvo rens het strafwerk was verricht. De vrouw verschafte zich daarop op gewelddadige wijze toegang tot de school, en haalde het kind, niettegenstaande het verzet van den onder wijzer, uit het gebouw. Als een staaltje van verregaande bruta liteit meldt men uit De Krim (Ov.) aan de „Zw. Ct." Bij een boer in deze gemeente komt iemand binnen, die zich voorstelt als de rijksveld wachter Ter S. uit De Krim in politiek. Hjj heeft bericht ontvangen, dat zekere B., die door de politie wordt gezocht, zich hier in de buurt ophoudt. Maar hij heeft honger en vraagt om eten. De boerin haast zich en zet koffie, brood en eieren op, waaraan de pseudo-veldwachter zich flink te goed doet. Daar gaat iemand iemand voorbij. „Ha," roept de gast, „daar gaat hijHij springt op en zegt tot den boer„Kom morgen maar even bij mij aan huis, dan zal ik je betalen je weet wel waar ik woon 1" Met een verwijdert hij zich. Toen de boer zich den anderen dag bij den rijksveldwachter Ter S. vervoegde om zijn geld, ontdekte hij dat hij bedrogen was. In de Engelsche polders, onder Rilland- Bath en Krabbendijke) is het rapen van kievitseieren ten strengste verboden. Men wil deze vogels wegens hun nuttig werk door het vernielen van veel schadelijk ge dierte, zoo min mogelijk storen, 't Is een aardig gezicht te zien hoe ze de ploegvoren, onmiddelijk achter den ploeger, van larven en wormen zuiveren. Als men dat in Friesland ook eens zoo inzag In een asterisk „Leerplichtwet" zegt „De Standaard" het volgende Hoezeer noch intrekking noch herziening van de Leerplichtwet in het programma, dat het Kabinet in de Troonrede aangaf, was op genomen, stond toch tamelijk wel vast, dat deze wet niet kon blijven wat ze is. Niet alleen toch, dat er uit onderscheidene deelen des lands gedurig zakelijke klachten rezen tegen haar hardheid, maar in den laat- sten tijd nam ook in andere kringen de be denking toe tegen haar technische ingewik keldheid. Gevolg hiervan is, dat voor- en tegen standers elk van hun standpunt allengs ster ker op herziening aandringen. De onder wijzers klagen, de schoolopzieners klagen, de rechters klagen, de ouders klagen, de kinderen klagen, de één over dit, de ander over dat, maar steeds meer algemeen wordt de opinie, dat wijziging geraden is. Zulk een wet, als ze te lang onveranderd gelden blijft, geeft zoo licht aan het leven een verkeerde plooi, die er naderhand zoo moeilijk weer is uit te krijgen. En vergeten mag ook niet worden, dat het juist de Leerplichtwet was, die in 1901 de oppositie versterkte. Voor hen die waarde hechten aan de weervoorspelling van prof. Jules Capré wordt het volgende voor de maanden April, Mei en Juni voorspeld: Van 20 tot 30 April slechte periode voor het Westen en midden van het vasteland; depressies komende van het Noordwesten over het Kanaal, 27 en '28 verlaging van tempera tuur en gevaar voor nachtvorst. Begin Mei niet beter dan eind April; 11 kansen op de 12, dat de koude en regen aan houdt tot den 13en, vooal in Frankrijk, Midden-Duitschland en de Alpen. Na dien datum terugkeer van hoogen druk voor het Westen en Midden-Europa. Maar 18, 19, 20, 21 en 22 stormachtig weer, 26 zelfs een kri tieke dag met verlaging van temperatuur, koude, regen en sneeuw in de bergachtige streken van Europa. Dat noemt men Mei In Juni zal het minder mieserig somber en koel zijn, maar er zijn tal van depressies te wachten de Noordwesten wind zal veel waai en. De verdeeling is als volgt1 tot 4 mooi en warm, maar dan van 4 tot 7 slechte peri ode voor Zuidwest - Europa, ook Noord en Noordwesten, dat is voor ons land van 18 tot 30 depressies voor Westelijk en Midden- Europa, 20, 21 en 22 aanzienlijke daling van temperatuur, 22 stormen, 25 en 28 zware stormen. Een treurig vooruitzicht, waarbij men ech ter nog maar niet alle hoop op een betere uitkomst moet laten varen 1 De hooikist. Nu het gebruik van de hooikist meer en meer toeneemt, kan het nut hebben voor wie er nog niet mee bekend is in herinnering te brengen, hoe de werking ervan is. De hooikist is een eenvoudige kist, waarin juist passen een, twee of meer pannen, alle omgeven door hooi. Spijzen kokend in die pannen geplaatst, worden zonder dat men er verder naar be hoeft om te kijken gaar, zonder gevaar voor aanbranden of overkoken, en blijven goed, ook, al komt men een paar uur later thuis dan men verwacht had. Iemand, die den geheelen dag uit werken gaat, kan 's morgens een flinke pan met eten door elkaar op het kookstel aan het koken brengen, en in de kist plaatsen; zij zal 's avonds als het gezin thuis komt, het middagmaal heet en gaar uit de kist kunnen halen. Dit geldt zoowel voor soep, gestoofden pot, erwten en boonen als rijst, gort enz. Wie 's morgens havermout of gort gebrui behoeft deze slechts 's avonds kokend in kist te zetten, om. ze den volgenden morp warm en gaar aan de ontbijttafel te hebt Een flinke krachtige bouillon kan men g« rende den nacht trekken om ze den ziel reeds vioegtijdig 's morgens te kunnen t dienen. Ook op zeiljachten, motorbooten, autoi bielen en bij pic-nic's zal de hooikist go= diensten bewijzen, en de tijd zal vermoede niet verre zijn, dat de kist in het legerkai haar intrede zal doen. Vrouwenkalender. Lente. Begin der lente 16 jaar, einde jaar. In het 17de jaar is het in 't meisjes! April, wisselvallig weer, nu eens koud, warm, nog niet de echte groei. 18 Jaar, dan is het Mei, de meikevers z ven rond, het hart klopt, het weer is vei derlijk. 19 Jaar begint het te rijpen-aanhoude hitte. Met 20 jaar. De warmte duurt voort, i wenscht een goede partij te doen. 21, 22, 23 Jaar, stijgende hitte, zwoel, het voorhoofd vertoonen zich wolken. Zomer. Begin van den zomer 25, ei 40 jaar. De zon treedt uit het teeken der „Mas in dat van de Weegschaal. Het eerste ki tier van de schoonheid komt in de sche ring. De liefhebbers treden in het teeken Kreeft. De vrijers verdwijnen aan den! zon en zijn met ongewapend oog niet t zichtbaar. De tijdrekeniug wordt altijd on: genamer. Herfst. Begin van den herfst 40, eind jaar. Bij de mannen daalt de zon aai evennachtslijn, dag en nacht zijn hier ge Het laatste kwartier treedt in. In d< tijd komt St. Michaël en begint de Nazo: er zijn koude, onaangename, nevelact dagen. Winter. Begin van den winter 47 einde bij het laatste sluiten der oogen. De vrouw komt in teeken van den Schor; en wordt giftig. De Oude Vrouwen® breekt aan. Sneeuw valt op den scb Honden en katten worden aangeno De Tweelingen krabben en klappen, tn in het teeken der Oude Jonkvrouwen. Uit New-York, wordt gemeld, dat iem die lange jaren onder den naam John Ti als kapitein heeft gevaren op een koopi dijschip, een vrouw blijkt geweest te Het kwam aan het licht, toen zij in tehuis voor oude zeelieden, men weet waarom, zelfmoord gepleegd had. Huwelijk van doofstommen. Zals is te Verviers het huwelijk gesloten, tus den landbouwer Henri Urbain en hetv meisje Marie Brische, beiden doofstom, massa menschen was op het stadhuis b: Door bemiddeling van een tolk, die de ren van de beide partijen aan den ambb van den Burgerlijken Stand overbracht woordden ze op de gebruikelijke vragen, na hield de tolk nog een hartroerend: spraakzonder een woord te zegge Vijf bruiden en geen man. In het der oplichterij is altijd nog wat origine vindon, geheel uitgeput zal het wel zal raken. Daar is er nu te Berlijn ee 't edele oplichtersgilde gevangen gen; die vijf bruiden had uit den ge? burgerstand. Hoe hij ze uit elkaar hield elk harer aan huis weer een andere rol sp zal later blijken bij zijn terechtstaan. 1 weet men alleen dat de kruik gebrob doordien een zijner schoonmoeders ii die hem een geheel kapitaaltje ter be' had gegeven, ten slotte merkte dat haai centjes verdwenen waren. Schagen, 21 Apr. Aangevoerd 6 pj 170af 150; 5 Stieren f a 80 f140; 1501 koeien f 120 a 1 220; 100 Kaltkoeionl- f260 87 Nuchtere Kalveren f 7 8 455Schapen 1 14 af 28,0 Lammeren a 1—,0; 20 Varkens f 10,a f 14,5029 Varkens 33 a 38 cent per kg.40 Vette t f 170 a f290; 0 Graskalveren f 0, 80 Biggen f7,af 9 Boter f 09,5 a1 per KG.Kipeieron f ,240 a f 2,80. Leiden, 22 April. Ter markt werden aangevoerd: Ossen 1072 stuks f 126 28 Stieren f 54 a f 282; Veulens 0 f 65 a f 90.— 412 kalf koeien f 124» Melkkoeien f 124 a f 300; 396 Var cl f 116 a f238, 1075 Vetto koeion f 129# 55 Vette kalveren f 41 a f 104; 203 kalveren f .3,50 a f 180 GraskalvorC

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2