N°. 1741. Donderdag 28 April 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bueg op Tuil. Aan onze abonneé's in Amerika, herhalen wij beleefd het verzoek om aanzuivering der verschuldigde abonnementsgelden. De Uitgevers. TEXEL, 27 April 1904. Maandag werd in het gewone lokaal eene huishoudelijke vergadering gehouden van „het Nut" alhier. Zooals we zulks bij de gewone vergaderingen daarvan gewoon zijn, was de opkomst der leden maar klein; behalve de 5 leden van het bestuur waren slechts 3 ge wone leden opgekomen, terwijl aangezien deze vergadering in hoofdzaak gewijd is aan de zaken der algemeene bewaarschool, tevens 4 leden van het bestuur dier school aanwezig waren. Na opening der vergadering en lezing der notulen, werd door den Secr. der alg. bewaar school verslag uitgebracht over het afgeloopen dienstjaar der school, loopende van 15 Maart 1903 tot 15 Maart 1904. Aan dat verslag ontleenen wij, dat wat het aantal kinderen aangaat, die van de school gebruik maken, dit langzamerhand grooter wordt, zoodat bij het eindigen van het boekjaar 66 leerlingen waren ingeschreven, terwijl men met §6 het jaar was aangevangen. Minder mag worden geroemd over de vrij willige bijdragen der donateurs. Deze ver minderen jammer genoeg, zoodat het bestuur dit jaar weder verplicht zal zijn, pogingen aan te wenden, door het aanwerven van nieuwe donateurs, de noodige financieele steun te krijgen. 29 Februari j.l. was Mej. S. Frederiks definitief benoemd door de ge combineerde vergadering van de besturen van Nut en Bewaarschool, tot directrice. Door den heer P. C. Koorn was als commissaris bedankt, terwijl volgens roos ter als zoodanig moest aftreden de heer W. C. Reij, die sedert 12 jaren deze functie reeds vervulde, doch thans niet meer in aan merking wenschte te komen. In plaats van deze beide aftredenden werd de volgende aanbeveling ingeleverd, beide alphabetisch Voor vacature de heer P. C. Koorn de heerer. Joh. Kikkert, P. Lap en E. Vlessing. Voor die van den heer Reij de heeren P. Graaf, A. Ran en P. J. Zoetelief. Door den Voorz. wordt nog getracht de heer Reij op zijn besluit te doen terugkomen. Rekening en begrooting der bewaarschool hierop ter tafel gebracht, worden nagezien en in orde bevonden. Voor tot benoeming van commissarissen over te gaan, brengt de Voorzitter een woord van dank aan de aftredende commissarissen de heeren Reij en Koorn, waarna tot stem ming wordt overgegaan en als commissarissen worden ge"kozen de heeren P. Lap en P. J. Zoetelief. Den benoemden zal door den Secretaris van hunne benoeming worden kennis gegeven. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van het Nut werd benoemd de heer C. A. de Braai, die zulks wil doen zonder kosten voor het departement. Aangezien onder de punten ter behandeling niets was gevonden dat bepaald moest worden besproken, worden ze niet behandeld, doch wordt den afgevaardigde vrijgelaten naar eigon oordeel over de voorstellen te stemmen. De vergadering werd hierop gesloten. - Naar aan de,,Purm. Ct." wordt gemeld, zou zich hier eene commissie hebben gevormd tot het in ontvangst nemen van liefdegaven, ten behoeve van de wed. C. P. Vlas en hare kindertjes te Oudeschild. Die commissie zou bestaan uit de heeren H. W. de Joncheere, burgemeester W. Mets Tzn., lid van den RaadJ. K. G. Muller, hoofd der school en C. C Backer, veefokker. De Cocksdorp, 23 April. Heden morgen strandde in de Eierlandsche gronden eene- stoomtrawler. Toen de visschers zich gereed maakten om hulp te verleenen, geraakte het schip echter vlot en koos zee. Oosterend, 26 April. De visschers hebben het in de vorige week niet te ruim gehad. Wat de Noordzee opleverde, moest voor een appel en een ei verkocht worden. Voor groote tongen ontviDg men slechts 25 cents per stuk en de scholletjes waren zoo goed als niets waard. Ook de garnalen waren laag in prijs. Slechts enkele centen per K. G kon men markten. Over de hoeveel heid viel overigens niet te klagen. Als het weer milder wordt, zal men spoedig met het garnalen-visschen moeten eindigen. Bij de Doopsgezinden alhier zal een andere zangbundel in gebruik genomen worden, n. 1. die van den Nederlandschen Protestantenbond. Bij do volgende godsdienst oefening zal daaruit voor het eerst gezongen worden. Vlieland. Tot secretaris dezer gemeente is gekozen de heer J. Molenaar, Burgemeester, tot ontvanger en boekhouder van het Arm bestuur de heer S, W. Dekker, thans waar nemend ontvanger. In den Gemeenteraad ontstond weder eene ledige plaats door het overlijden van den heer H. Meijer, die sinds lange jaren als wethouder de gemeente diende, de overledene was ruim 87 jaren oud. De opening van eene nieuwe zaak. Zaterdag werd te Rotterdam het Belgische Warenhuis op de Hoogstraat, geopend. Wij lezen daarvan het volgende „Tot Zaterdagavond iaat moest politie te voet en te paard de wacht blijven houden. De schitterende verlichting met 64 electrische booglampen en de muziekkapel trokken zoo danig de nieuwsgierigheid en kooplust, dat buitengewone maatregelen noodig waren. Een der mede-directeuren uit Belgie werd door het gedrang door een spiegelruit gedrongen, terwijl ook een employé verwond werd. Drie doctoren waren noodig om hulp te verleenen aan de gewonden bij de opening van het Warenhuis." Haring te veel Men meldt uit Stavoren 't Is hier met de haringvisscherij gedaan. De vloot keerde terug van Urk, de netten worden geborgen. Of er dan geen haring is Overvloedbij lasten, d. i bij tienduizenden werden ze ge vangen; maar juist die overvloed maakt, dat de prijs totaal verloopt, zoodat het visschen niet rendeert. In de laatste dagen werd per 200 stuks op Urk slechts 15 cents uitbetaald. De ansjovisvangst zoo schrijft men uit Bergen op Zoom blijft niettegenstaande het zachte weder, gering. Komt er niet spoedig verbetering, dan zal die even als het vorig jaar niets opleveren, tot schade voor de pachters van de visscherijen die tot hoogen prijs hebben gepacht. De lieve jeugd. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Ct." Omdat de schooljeugd uit de omstreken wel eens wat rumoerig was en het daardoor andere passagiers lastig maakte, heeft de H. IJ. spoor het besluit genomen dat alle jongens bij eikaar moeten in een afzonderlijk rijtuig. Daardoor is men van den wal in de sloot- geraakt en gisteren zijn er niet mindei dan drie klachten bij de maatschappij ingediend. Het is dan ook meer dan ergerlijk zooals de jeugd uit IJinuiden, Beverwijk en Alkmaar heeft huisgehouden. In den trein van IJmui- den was een schot van een coupé totaal moedwillig uitgetrapt en van een ander had men de velgen stukgesneden. Uit een trein van Yelsen werd met een stuk hout gegooid op een passeerenden trein te Bloemendaal, zoodat een ruit werd ver brijzeld, en een der IJmuidensche jongens is door zijn kornuiten zoo gemolesteerd dat de vader daarover een aanklacht heeft ingediend. Reeds vroeger werd schandalig gedaan, doch dan bleef het bij stuksnijden der riemen van de raampjes en uitrukken van de arm- steuners, waarvan tenminste geen gevaar was te duchten. Nu echter zal de maatschappij krachtig optreden, Of 't ook noodig is Hij hield zijn hoed op. Ër komen soms rare menschen voor den rechterZoo verscheen voor de rechtbank te Zwolle de 25-jarige opperman M. v. E. uit Leusden, die hardnekkig weigerde zijn hoed af te zetten. Dat had hij evenmin gewild toen hij voor den kantonrechter te Harderwijk stond, wegens het vervoeren van een haas op 28 Januari jl. „Mijn hoed zet ik alleen af voor God," zei de man. Hij was daarop uit de zaal verwijderd. De kantonrechter had hem niet toerekenbaar geacht en van alle rechtsvervolging ontslagen. Hiervan was het O. M. in beroep gekomen. Beklaagde verklaarde, dat hij wel den haas mocht vervoeren, want dat was het recht Gods. Met menschenrecht had hij niets te maken, want een mensch is niets, een mensch is stof en asch. Op de vraag van den pres.: „Waarom houdt je je hoed toch op antwoordde beklaagde „Ik heb dien niet af te zetten, want ik ben niet schuldig. Als u mij kunt bewijzen uit God's woord, dat ik mijn hoed af moet zetten, zal ik het doen." In Westland zijn de eerste aardbeien en perziken geplukt en de eerste nieuwe aardappelen deze week verzonden. Het zon netje doet wonderen in de fruit- en groente wereld. Het eerste nummer van het „Humoristisch Weekblad" ligt voor ons, zoo lezen wij in een der vele dagblad-recensiën. Waarlijk, het mag er wezen Het blad ziet er aantrekkelijk uit. Zestien pagina's, bedrukt met flinke letter, en met meer dan dertig goed geslaagde gravures bij den boeienden tekstziedaar een Weekblad, dat in geen enkel beschaafd gezin ontbreken mag, en die door den wonder-goedkoopen prijs van 30 cents per drie maanden ook onder het bereik valt van iedereen. Zooals uit den inhoud voldoende blijkt, zit bij de redactie van het „Humoristisch Week blad het streven voor, niet om eenig stand punt in te nemen op politiek gebied, doch om den lezer gedurende eenige oogenblikken hoogst aangenaam bezig te houden. Het blad wil een vriend wezen, die in de huiskamer wordt ontvangen, en wiens komst met vrougde wordt begroet, omdat hij een aangenaam vertelier is, van wien men weet, dat hij nooit één woord zal zeggen, wat niet door elk abonné mag worden gehoord. Indachtig het aloude spreekwoord„De boog kan niet altijd gespannen zijn", biedt de redactie van het „Humoristisch Weekblad" den lezer lectuur, vol tintelende humor, welke de lachspieren in beweging zet, verhalen, die ons op de vleugelen der verbeelding het be staan van anderen doen medeleven, anecdo- ten, etc. Het „Humoristisch Weekblad" is eene wel kome verschijning en zal door niemand de deur worden gewezen, die prijs stelt op on derhoudende lectuur, gezonden humor en on- schuldigen scherts in den familiekring. Dit Weekblad zal menig ledig oogenblik aanvallen tot een moment van nut en genot. 1 TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor bek Btteo 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1