De vergader ing der af d. Texel van deH.M.v.L. gisterenavond gehouden in het Café „den Burg," was vrij goed bezocht door leden zoo wel als niet-leden, die aldaar waren versche nen om de getuigschriften in ontvangst te nemen, behaald op de in het vorig jaar ge houden tentoonstelling. De uitreiking daarvan had plaats voor de opening der vergadering. Na opening der vergadering en lezing der notulen worden de bekroonden door den Voorzitter gefelisiteerd. Daarna werd overgegaan tot behandeling van het 2de punt der agenda: de kwestie Ned. Landbouwweekblad. Herinnert wordt aan het besluit in een vorige verg. genomen om een ingezonden stuk te plaatsen, om op te komen tegen de onware berichtjes in dat blad onder de rubriek „Hei en der." Ingezonden stuk zoowel als het antwoord er op worden voorgelezen. De inhoud van het ingezondene wordt goed bevonden, alleen werd door enkelen geoordeeld dat het wat te humaan gesteld was en men meer had moeten wijzen op het financieel voordeel van den correspondent, (de kwartjes) Door den Secretaris waren daarna inlich tingen ingewonnen omtrent het aantal uit gevoerde verdachte schapen, dat volgens die informatien ongeveer 1000 bedroeg, terwijl het aantal huiden van aan leverziekte ge storven schapen en alhier behandeld, zeer klein was, ongeveer 180, terwijl vroeger wel eens 12 1300 van die huiden alleen waren behandeld. Deze schriftelijke inlichtingen benevens een ingezonden artikel als antwoord, waren weder opgezonden naar de redactie van het „Land bouwweekblad," dochde plaatsing was geweigerd* De vraag was nuwat nu te doen'? De verontwaardiging der vergadering over de weigering was groot. Na eene langdurige discussie werd eindelijk besloten aan het Hoofdbestuur te berichten dat men naar aanleiding van die behandeling het blad niet meer wenschte te ontvangen en te vragen welke restitutie er voor kon worden gekregen, opdat men zoo mogelijk een ander blad voor de leden zou kunnen aanschaffen. Yerder werd nog met 15 tegen 5 stemmen besloten, zoo noodig een ingezonden stuk te zenden naar een der groote bladen, b. v. „Het Nieuws van den Dag," ten einde de handeling van de redactie van het Landbouwweekblad bekend te maken. Men zou echter eerst het antwoord afwachten van het Hoofdbestuur op bet bericht van bedanken en bloc voor het weekblad. Nadat nog door een der leden het wen- schelijke was betoogd dat door het Gemeente bestuur de Lammerenmarkten zouden worden geadverteerd in enkele bladen elders ver schijnende, wordt de vergadering gesloten. In eene spoedei-schende vergadering van den Gemeenteraad alhier, tegen heden morgen 10 uur door den Burgemeester belegd, kwam in behandeling „Bouwverordening "Woningwet" Verslag daarvan kunnen wij in dit nummer niet opnemen. Vermogensbelasting. Met 1 Mei is de nieuwe wet in werking getreden, door den minister Pierson ontworpen en onder den minister Harte tot stand gekomen, waardoor krachtiger zal kunnen worden opgetreden tegen het smokkelen van Vermogensbelasting. De nieuwe wet bepaalt het volgende: Wanneer aan den inspecteur blijkt van een grooter vermogen dan is aangegeven, of van een deel, dat niet of tot lage waarde is aangegeven, dan deelt hij het teit, waaruit hem dit gebleken is, aan den belastingschul dige mee, met verzoek om opheldering binnen een op te geven termijn. Is de belastingschuldige overleden, dan ge schiedt die mededeeling aan de erfgenamen. Is de opheldering onvoldoende, dan wordt de persoon alsnog aangeslagen voor het te weinig betaalde, na machtiging van een hoofd ambtenaar, die zijn goedkeuring echter moet onthouden, indien hij het verschil slechts gering acht. De in dien naderon aanslag te begrijpen belasting wordt met het viervoud van haar bedrag verhoogd. Het recht om die boete op te leggen ver valt bij het einde van de 12de maand op het belastingjaar volgende. Bij navordering over twee jaren wordt de verhooging over slechts één bedrag toegepast (bij verschil over het grootste). Van eenige schooljongens, die baldadig heden pleegden in den trein Alkmaar-Haai lem, zijn de abbonnementen ingetrokken. Tegen één is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij heeft gegooid met een stuk hout naar een voorbij gaanden trein. Dat men in de wachtkamer van een post- of telegraafkantoor zijn brillenhuis laat liggen, of een paar handschoenen, een vandel- i stok of een paraplue, is begrijpelijk. Maar dat men zijn gebit daar achter laat is toch al heel zonderling Onlangs te Leiden gebeurd Eerste hulp bij ongelukken Een opmerking vau den Politiegids Aan heeren burgemeesters zijn vanwege het Depar tement van Binnenl Zaken toegezonden eonige exemplaren van een met zorg samengestel- den leiddraad voor „Eerste hulp bij ongeluk ken," ter uitreiking aan de.politiebeamb ten, die als 't ware dagelijks ongelukken onder hun oogen zien gebeuren? 't Ware te wenschen Neen, zij waren bestemd voor de ouderwij- zers. Geenszins ontkennende dat zij ook aldus in goede handen kwamen, mag toch gevraagd welk practisch nut hiervan te verwachten is. i Zooveel en velerlei vraagt reeds hun aan- j dacht bij het onderwijs en het leerplan is al- zoo overladen, dat betwijfeld mag worden of de uitreiking van dezen leiddraad aan'tdoel zal beantwoorden. In ieder geval was de gelegenheid schoon geweest tegelijkertijd de politie te gedenken, die krachtens haar roe ping telkens zich geplaatst ziet voor de moeie- lijke vraag: hoe bij ongeyallen de spoedigste en de meest doeltreffende eerste hulp te verlee- nen. Wie weet. Te Nijeveen werd een deel van het dorp in opschudding gebracht. Door de turf trekkers van den landbouwer M. werd op een roggeakker een hert gezieu, dat rustig liep te grazen. Eeu deel der ingezetenen maakte jacht op het dier, hetwelk in den tijd van een uur werd gevangen. Vele nieuwsgierige stroomden toe om het dier te zien. Na onderzoek bleek het twee jaar te zijn. Dat het hert zich zoo gemakkelijk liet bemachti gen wekt het vermoeden, dat het in niet al te gezonden toestand verkeerde. Een eigenaardige gewoonte in het land van Hulst is het zoogenaamde Meizingen. Troepjes van twee of meer personen gaan op Meiavond als het duister wordt, de huizen af en heffen een Meiliedje aan; enkele eiers zijn gewoonlijk hun loon voor het aankondigen van bloeimaand. Als de gift echter tegenvalt, of er in 't ge heel geen komt, stellen de zangers zich wel eens „schadeloos" door het uitvoeren van kattekwaad ten nadeele van de minder of in 't geheel niet milde gevers. Dit laatste schijnt zoo schrijft men aanleiding gegeven te hebben om het Mei zingen voortaan te verbieden; in Hontenisse althans deden op Meiavond de Marechaussees flink dienst en raadden uit dien hoofde de Meizangers aan, de menschen eens rustig te laten slapen en zeiven ook de kooi op te zoeken. Ofschoon waarschijnlijk niet gaarne, vol deden zij toch aan dat bevel, na slechts zeer weinig eitjes bijeengegaard te hebben. Wisselbetaling op Zon- en Feestdagen. De „Stct." n°. 104 bevat de wet van den 27 en April, tot wijziging der artikelen 154, 179 en 228 van het wetboek van Koophan del. Daarbij is bepaald: Artikel 154 wordt gelezen als volgt: „Indien de betaaldag van eenen op tijd of op zekeren termijn na zich getrokken wis selbrief invalt op eenen Zondag of op eenen daarmede gelijkgestelden dag, is dezelvde be taalbaar op den eersten daarop volgenden dag, welke geen Zondag noch daarmee gelijkgestelde dag is. Met den Zondag worden ten deze gelijkgesteld de Nieuwjaarsdag, de Christelijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen, de Hemelvaartsdag en de ver jaardag des konings." Groote eieren. Aan de red. van het N. v. d. D. werd, naar door haar wordt gemeld, een ei vertoond, dat een omtrek had van niet minder dan 15 centimeter, de lengte alleen was 8 cM. Dit niet alledaagsche ei had een gewicht van 10 decagram of 1 ons. Bij een landbouwer te Deventer produ ceerde een kip een ei ter lengte van 9 cM., omvang 13 cM. Dat ei had een gewicht van 16 decagram. Te Loosduinen beproefde de warmoeze - nier W. Flinterman door vergiftdampen de bladinsecten in zijn broeikassen te dooden, maar ademde daarbij zelf zooveel daarvan in, dat hij bewusteloos ineenzonk. Kort daarop vond men hem in een hoek der kas. Het mocht dokter Mulder na veel moeite gelukken hem weer bij kennis te krijgen. Daar ook andere tuinders dit jaar deze gevaarlijke dampen gebruiken za( men nu wel wat voorzichtiger zijn. Uit Nieuwenhoorn meldt men aan de „N. R. C." Hoewel de knechtjesmarkt veel van haat beteekeuis heelt verloren en in geen verge lijking meer kan komen met die van vroeger, wordt zij toch nog twee keer per jaar ge- gehouden met Mei en October. Zoo ook nu weer. De knechts, die nog een boer zochten, waren schaarsch, terwijl er menig boer was; die om' knechts verlegen zat ergo koude» deze flinke loonen bedingen. Er werden ncj knechts gehuurd tegen f 140 eu f 145. Do prijzen der turf zijn in de pro vinei! GroniDgen nog nooit zoo hoog geweest als nu Het gebrek aau droge tiirl wegens dei natten zomer van 't vorige jaar is er de not zaak vau. De veenb >eren varen er nu we bij- Voor bedeelden zeker goed genoeg De „Bakkers Ct," plubiceert eeu scheikundi en microscopisch onderzoek, door den hee Van Ledden Hulsebosch ingesteld, van ee monster roggebrood, onlangs van wege ee der grootste armbesturen te Amsterdam aa de bedeelden verstrekt. Daaruit bleek, ,.ds het uitgansgpunt voor dit product zeer onze vere rogge is geweest. Behalve toch talrij andere botanische elementen, welke aan de roggekorrel geheel vreemd zijD, trof ik schrijft dr. v. L. H. meerdere frage men te van zoogenaamde koffiedoppen, de hoornhui koffiedoppen, er in aan, zoodat dit roggebrl geenszins beschouwd mag worden als ee zuiver eu met zorg bereid product." In een vergadering van vertogenwoo: digers van 6S kerkvoogdijen in de provinc Groningen, is besloten tot opzending aa de Synode van een motie, waarin wordt g protesteerd tegen het wautrouwen der Synoa in het tegenwoordig beheer der kerkelijk goederen en fondsen. De meoning wordt ui gesproken, dat het voorloopig vastgesti reglement aan kerkvoogden en notabelen a! zelfstandigheid ten opzichte van dat behe ontneemt, waarom wordt verklaard, dat d reglement voor kerkeraden en notabel: onaannemelijk is. Do overtuiging wordt tl slotte uitgesproken, dat, indien het regiem» wordt ingevoerd de wanorde eerst ree beginnen zal en dringend wordt verzochtb reglement terug te nemen. Aan „Het Vaderland" wordt het volgen staaltje van dienstbodentrouw modegedee! Een gehuwd Hagenaar was door acht: uitgang in zaken gedwongen naar het buik land te gaan, waar men hom een bezoldig betrekking beloofd had. Zijn echtgenoe deelde dit het dienstmeisje mede en verza haar een anderen dienst te zoeken. Dit w gerde het meisje. Zij bleef liever bij hi mevrouw, bij wie zij het steeds naardem gehad had. De beloofde betrekking in buitenland liet zich echter wachten en familie ging zoo achteruit dat er geb: dreigde. Toen vroeg en kreeg de trou dienstbode verlof om voor een paar da; naar don Haag te gaan. Zij had daar spaarboekje, loste het geld in en bracht! naar haar mevrouw, dio eerst weigerde, ro op haar aandringen bet aanuam. Later betere tijden kwamen moest mevrouw dan maar teruggeven Men leest in do Duitscbe bladen „In den Rijksdag bereidt men de indien voor van een wetsvoorstel betreffende insi ling van een Rijksloterij, weike in de pis zou moeten komen vau de loterijen in verschillende Bondsstaten." Ginder, een einde gemaakt aan de kle loterijen met waarschijnlijk kostbare on ale gecontroleerde administratie. Ginder, e9D niemand drukkende en I: productieve bron van inkomsten aan het B geopend. Hier, de deur opengesteld voor het w tieren voor het toenemenvan allerlei insoli: slecht geadministreerde, straks clandesti loterijen. Hier, bij een leelijk tekort in kas eon kome bron van inkomsten baldadig dichl worpen. En toch ginder vooral niet minder hier een land, waar een godsdienstige lev: beschouwing bij do meerderheid der bevolt geldende is. Het bovenstaande is woordelijk ovorgenoi uitniet oen oppositie-blad, maar Residentiebode, niet slechts een orgaan meerderheid, doch zelfs partijgenoot van Minister van Financiën 1 Zal nu rnr. Harte dit ongelukkige w ontwerpje, hetwelk de Staatsloterij, oa ze het zedelijk loven der natie bederft, verloop van twintig jareu opheft, nu waar! ook weer moeten intrekken (A. C.)

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2