Gemeenteraad van Texel De rekening sloot alzoo met een batig saldo van f 6,47. Bij zulk een klein batig saldo was het zeker zeer begrijpelijk, dat besloten werd dit jaar geen afgevaardigde ter algemeene ver- gaderingte zenden voor rekening der afdeeling. Daar ook geen der leden op eigen kosten er als afgevaardigde heen wilde, zal onze af deeling daar niet vertegenwoordigd zijn. Eene begrooting voor het volgende jaar kon nog niet worden ingeleverd, omdat nog niet bekend was, of het voorstel van ds. Vis, om het quotum te verlagen van 50 op 40 ct. per lid, zal worden aangenomen, alleen kan worden opgegeven dat de ontvangsten worden geraamd op t 90. Tengevolge van de vacature ontstaan door vertrek van den heer de Wit, moest verkie zing plaats hebben van een bestuurslid, af tredende in 1907. Met op een na algemeene stemmen werd daartoe gekozen de heer R. Visser, welke die benoeming aannam. De agenda thans afgehandeld zijnde en niemand meer iets hebbende voortestellen, werd de vergadering door den voorz. gesloten. Na afloop der vergadering worden door het bestuur de function onderling als volgt ver deeldDs. Kuperus, voorz.J.deJongh, vice- voorz.; R. Visser, secr.; J. Wegman Gz. penn P. D. Lap, 2e secr.; J. Maat en N. Huisman, commissarissen. Van 4 tot 10 Mei werden van hier uitgevoerd107 koeien, 35 kalveren, 5 paar den, 1 schaap en 23 lammeren. Koog, 8 Mei. Nu bijna overal de winter avond-vermakelijkheden zoo goed als geëindigd zijn, meende de Rederijkerskamer A.d.v.e.n d.o. een schoone gelegenheid te vinden, om nog eene openbare uitvoering te geven. Zij had zich dan ook hierin niet bedrogen. Bij de heden avond gehouden Tooneelvoor- stelling was de zaal van den Heer R. J. Daalder tamelijk goed bezet. Opgevoerd werden „Mijnheer Van Doorn" of „de Ongeluksvogel" en „Barbier-Brugwach ter." Beide blijspelen waren goed ingestudeerd en werden ook zeer natuurlijk voorgedragen. Na afloop werden nog een paar uurtjes aan den dans gewijd en daarna ging men opgewekt huiswaarts om nog een enkel uur tje rustig te slapen. Oosteeend, 10 Mei. Door den zoon van den heer J. Trap alhier is opgevangen eene postduif, op den rechtervleugel gemerkt Rijks-station Willemstad Nr 79i Dat nummer komt ook voor op het ringetje om een der pooten. Nog zijn geene goede berichten van de Zuiderzee aangaande ansjovis ontvangen. Men vreest, dat deze visscherij dit jaar geen goede resultaten zal opleveren. OtJDEsenrLD, 11 Mei. Door schipper F. Blom is in de vorige week in het garnalennet een bijzonder zwaar stuk been van den zeebodem opgehaald. Oogenschijnlijk is dit been een stuk kaak van een of ander reusachtig dier. Ofschoon het nauwelijks een voet lang was, woog dit been meer dan 6 K. G Eergisteren werd in de haven het gebrek aan ruimte weer geducht gevoeld. Niet min der dan 14 tjalken en 2jstoomschepen moesten toen laden en lossen, doch wegens de volte in de haven konden ze niet allen een plaats aan den wal bekomen. Oponthoud en gelde lijke schade is natuurlijk van dit alles het gevolg. Vlieland. Tot vader en moeder in het Wees-en Diaconiehuis alhier zijn benoemd de heer Reitsma en echtgenoote te Vrouwen- Parochie. De tegenwoordige vader en moeder, de heer Wiersma en echtgenoote werden in gelijke betrekking benoemd te Terband (gem JEng- wierden). Men meldt aan de „L. Crt." van Hollum op Ameland, d, d. 8 Mei Hedenmorgen werd door kinderen op het strand een flesch gevonden met een briefje, waarop in bijna onleesbaar potloodschrift het volgende vermeld stond „De Zeemeeuw." Wij vergaan. God is onze toevlucht. Wij zinken." Vermoedelijk heeft dat betrekking op den te Harlingen thuis behoorenden driemast schoener „De Zeemeeuw," die vrij zeker in 1902 met man en muis op de Noordzee vergaan is. Bedoeld schip was een houtsleeper, varende van Harlingen op Noorwegen, waar omtrent sedert dien tjjd taal nog teeken vernomen is. Afschaffing van de Staatsloterij. Uit het voorloopig verslag van het afdee- lingsonderzoek omtrent het wetsvoorstel tot afschaffing van de Staatsloterijen blijkt, dat vele leden tegen het voorstel waren. Deze leden waren van meening, dat als het spelen in de Staatsloterij werkelijk groote nadeelen met zich bracht, het niet aanging deze loterij nog 18 jaar te handhaven. Zij waren echter van oordeel, dat de Staatsloterij in de practijk weinig kwaad doet. De prikkel tot opwinding van speelzucht is gering en tot uitspatting van hartstocht geeft zij geen aanleiding. Er waren er, die de af schaffing zelfs beschouwden als een hardheid tegenover de kleine luiden, omdat aan hen ouder waarborg van eerlijke handeling de kans gegeven wordt om, door eene kleinigheid te wagen, een fortuintje te winnen. Bij afschaf fing der Staatsloterij zal menigeen een ande ren uitweg om te spelen zoeken. Dat gold voor deze leden als een zeer gewichtig bezwaar tegen de opheffing. Andere leden voerden aan, dat de neiging tot spelen veelal het gevolg is van maatschap pelijke wanverhouding od van maatschappe lijke ongelijkheid. Verder werd opgemerkt, dat de vraag, of het wenschelijk is een Staatsloterij op te richten, een geheel andere is dan de vraag of men eene eenmaal bestaan de loterij zal afschaffen, o. a. ook met oog op de baten voor 's rijks schatkist. Ook werd o. m. het denkbeeld geopperd om een loterij onder staatstoezicht te doen explo- teeren door een particuliere maatschappij in dier voege, dat de Staat van dit bedrijf belas ting zou heffen. Een aantal voorstanders der afschaffing deelden het gevoelen van de tegenstanders van dit ontwerp, dat indien de Staatsloterij werkelijk behoort afgeschaft te worden, het niet aangaat haar tot 1922 te handhaven. Te Wijdenes (N H) zijn reeds de eerste vroege aardappelen (muisjes) uit den kouden bak gerooid, door den landbouwer J. Noordeloos Sr. Wij lezen in het N. v. d. D. Is 't naar ons gevoel wat guur voor Mei, men trooste zich met hetgeen de volksmond van jdergelijke kippenveldagen gemaakt heeft De Meie koel en wak Brengt koorn in den zak. De Meie koel en nat De schure vult en 't vat. Men meldt uit IJmuiden als een nieuwigheid op het gebied van visscherij, dat 2 stoomtrollers „Holland VII en VIII" van de Maatschappij IJmuiden voor eene reis naar de kust van Marocco (Afrika) worden uitgerust, om aldaar de vischvangst uit te oefenen. Er schijnen hier rijke vischgronden te zijn, waar de Engelschen reeds met succes gewerkt hebben. Of de vangsten van ge noemde trawlers hier, dan wel in Engeland aangebracht zullen worden, is nog niet met zekerheid bekend. De te vangen visch bestaat in hoofdzaak uit makreel en naar men zegt, moet er ook veel kreeft van groote waarde gevangen worden. Overvloedige vischvangst. In de vorige week vertoonden vele visschen zich in den Kampersingel te Haarlem aan de oppervlakte van het water. Spoedig werd dit opgemerkt en verschillende menschen gingen op jacht en schepten zonder eenige moeite flinke groote visschen met een netje in hun schuit, ze hadden een goede vangst. Waar zeer ver moedelijk het verschijnsel een gevolg was van een in voor de visschen onhoudbaren toestand verkeeren van het water, om welke reden dan ook, zou het niet onmogelijk zijn dat het eten dier visch schadelijk is voor de gezond heid. Het gouden jubilée der Theologische School te Kampen zal 15 Juni a. s. gevierd worden Den avond vóór den feestdag zal in de Burgwalkerk een dank- en bidstond worden gehouden, waarbij ds. G. Elzenga zal voor gaan. Deze dank- en bidstond is voor ieder toegankelijk. Na afloop dezer samenkomst zal in de aula der school door de studenten ontvangst bereid worden aan oud-studenten oud-leden van het Korps. Op den feestdag zeiven zal des morgens van 10 12 uren in de Burgwalkerk een bijeenkomst worden gehouden, waarin, na opening door den president der feestcommissie, ds. J. Westerhuis, van Groningen, de rector der school, prof. L. Lindeboom, een feestrede zal houden. Tragisch- Een 22-jarig jongmensch te Arnhem was met zijn broer gaan fietsen. In de Walburgstraat viel hij van zijn rijwiel, doch stond dadelijk weer op. Hij ging even tegen een muur leunen, en toen hoorde zjjn broer hem zeggen wat word ik raar I Hij zakte ineen en was een lijk. De vader, van het geval hoorende, had het zelf als een nieuwtje oververteld, niet wetende, dat het zijn zoon was. Men begrijpt hoe hij getroffen was, toen hij thuis hoorde, dat zijn zoon zoo plotseling was gestorven. Te Deventer geraakte een paard in de stal los, wandelde de stad door en kreeg op een gegeven oogenblik het denkbeeld een woning binnen te gaan. De vrouw was juist aan de schoonmaak. Het paard schopte achteloos een pot met kalk en een pot met teer omver, waarvan de inhoud zich in liefe lijke eenheid op den vloer vermengde. Ver der trapte de rossinant een paar stoelen stuk, herleidde een servies tot gruis, smeet een koffiekan tot scherven en stond toen vast tegen den muur, zonder verder te kunnen. Op dat oogenblik kwam de eigenaar binnen stormen. Het kostte natuurlijk heel wat moeite den knol weer uit de woning te krij gen. De vrouw vroeg natuurlijk schadever goeding voor haar gebroken boeltje, waarop de eigenaar leukweg antwoordde Datte 'm toch wel had vast-ebonden" maar hij eindigdo met de vrouw schadeloosstelling toe te zeg gen Bloembollen op Schiermonnikoog. De correspondent van het „Hbld." schrijft Terwijl in bijna aile bladen melding wordt gemaakt van de pracht der Hollandsche bloemboilenvelden, weet misschien het groote publiek niet, dat in het hooge noorden van ons land een plekje grond is, waar de bewoners niet minder trotscn zijn op hun, al is het dan ook op bescheiden schaal, in bloei staand bollenveld. Die trots geld niet slechts het tegenwoor dige, maar de verwachting is hoog gespannen voor hetgeen de toekomst belooft. Gedurende 4 jaar zijn onder toezicht van den Rijkstuinbou wieera ar te Leeuwarden, den Heer Leendertz, alhier proefvelden aan gelegd met het doel te weten te komen of de grond geschikt is voor bollenteelt en zoo ja, welke bollen zich daartoe het best eigenen. Het resultaat is, dat de grond in alle op zichten aan de gestelde eischen voldoet en dat de proeven met de meest voorkomende handelssoorten uitstekend zijn geslaagd. Na deze goede uitkomsten heeft het Rijk gemeend de proefnemingen te moeten eindigen, en hebben eenige ingezetenen in overleg met genoemden tuinbouwleeraar besloten de zaak verder voort te zetten door een vereeniging op te richten, ten doei hebbende het kweeken van bloembollen en aanverwante teelten onder de ingezetenen van Schiermonnikoog ingang te doen vinden. Een bruiloft met minder mooi verloop Zij waren getrouwd en hadden voor den avond eenige kennissen en familie uitgenoo- digd om het verbond te bedrinken. De gezellig heid, die in den aanvang het feestje kenmerkte, verdween in het late avonduur en sloeg over tot rumoerigheid, ruziehandtastelijkhe den een der gasten, die misschien op school nooit recht de breuken leerde kennen, keerde huiswaarts met eerie breuk (gevaarlijker soort), hem door den bruidegom bezorgd. Zooiets gebeurde te Erica. Door den gemeente - veldwachter van De Bilt werd een 8-jarig knaapje ontdekt bij een 4 - tal woonwagens, staande aan den Amersfoortschen weg. Hij verklaarde stilletjes van zijn ouders te Utrecht te zijn weggekro pen. Op een vraag van den veldwachter waarom hij zulks gedaan had, antwoordde de kleine idealist, dat hij het buitenleven zoo aardig vond en dat hij zich tot de woonwagens voelde aangetrokken. Met de bewoners daar van kon hij het dan ook reeds heel goed vinden. Evenals dezen liep hij al barrevoets en blootshoofd. Nog denzelfden avond werd hij aan de verontruste ouders overgegeven. Zitting van Zaterdag 7 Mei 1904, voorm. 10 uur Voorzitter de heer De Joncheere Burgemeester. Tegenwoordig de heeron F. Keijser, C. Keijser, Keesom, Bakker, Lap, Roeper, Zijm, Dros en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de heeron Mets cn Koning. Secretaris de Heer Hajenius. Na opening der vergadering worden donotulei der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. v Hierop brongt de voorzitter ter tafel een Concept-bouwverordening in verband mot de Woningwet. Deze verordening bestaande uit 7 hoofdstukken wordt biorop artikelsgowijze behandeld. Enkele artikelen gaven aanleiding tot eenige discussie en ondergingen een kloine wijziging. Volgens die verordening is men verplicht als men een gebouw wil oprichten, vernieuwen of' veranderen, daarvoor vergunning te vragen bij B, en W., zoo ook als men wil gaan sloopen. Voor de gewone herstellingen is dit natuurlijk niet noodig. Bij de aanvraag om vergunning yoor bou* of verbouw moeten 2 teekeningen worden over gelegd. Bij woigering is boroop op den g®' meentoraad toegestaan.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2