Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. Pre dakbeur ten, ADYERTENTIËN. Drankwet aktie. De „Predikanten-Geheel- onthouders-VereeDiging," die bij de Tweede Kamer heeft aangedrongen op herstel van de bepaling inzake Zondagssluiting, ontving daar op naar de „Ned." meldt adhaesiebetui- ging van ruim 160 kerkeraden van verschillende kerken, waarvan mededeeling gedaan is aan de Kamer. Het Rijk tegen het Rijk. Op 19-jarigen leeftijd moeten onze jongens in dienst. Velen raken er door hun betrekking kwijt, of moe ten hun studiën onderbreken. Maar men dringt er van alle kanten op aan, dat patroons of directeuren van scholen, terwille van het landsbelang clement mogen zijn. Dat zij de betrekkingen zooveel moge lijk openhouden of onderbroken studie woer op gang helpen. Nu worden er echter door het Rijk opzich ters voor de mijnen in Limburg gevraagd. Opleiding daartoe begint beneden 17-jarigen leeftijd. En als voorwaarde geldt, dat men vrij zij van diensttijd. Het is het Rijk zelf, dat deze voorwaarde stelt. Is het niet sterk? Z itting van Vrijdag 13 Mei 1904, voorm. 10V» uur. Voorzitter de heer de Joncheere, burgemeester. Tegenwoordig de H.H. F Keyser, C. KeijserPz., Bakker, Mets, Roeper, Zym, Dros en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de heeren Keesom en Koning. Secretaris de heer Hajenius. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. De Voorz. deelt mede dat is ingekomen een schrijven van KL Brouwer en Echtgenoote, dank betuigende voor hunne benoeming tot Vader en Moeder in het Gesticht van Weldadigheid. Mede was ingekomen een schrijven van A. Burger en Echtgenoote, dank betuigende voor het hen verleend eervol ontslag. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Totaal der uitgaven bedroeg f 362,10. Zooals in een vorig jaar door den Raad was goedge keurd, was door het bestuur der 30 gem. polders de te groote keislag geruild voor grint. Aan gezien dat college echter nog een kleine hoeveel heid daarvan te kort kwam, te weinig om expres die te laten komen, had B. en W. toegestemd, dat dit in geld zou worden verrekend; daarom was van bovengenoemde f 362,10 f 68,72af getrokken en het aandeel dat de gemeente in de onderhoudskosten moet dragen, zijnde de helft, bepaald op f 146,6874. De rekening wordt goedgekeurd. De begrooting 1905 heeft in ontvang en uit gaaf tot eindcijfer f 794. Tot toelichting deelt de Voorzitter mede, dat dit bedrag zoo hoog is, omdat men zich voorstelt ter verbetering van den weg het deel dat nu des winters het slechtst is, als proef te voorzien van een paardenspoor. De proef met een dergelijk spoor genomen bij Oosterend was goed geslaagd. Bedoeld pad zou ongeveer f 370 moeten kosten en 200 Meter lang zijn. B. en W. stellen voor de begrooting goed te keuren onder voorwaarde, dat de draineerbuizen op dat minder goede gedeelte van den weg dieper zullen worden gelegd dan ze nu liggen. De heer F. Keijser deelt als toelichting van deze voorwaarde nog mede, dat de kosten daar voor niet groot zullen zijn, terwyl door ZEd. by het afschouwen van den nieuwen weg, in der tijd daarop reeds was gewezen, omdat er reeds toen een plekje was waar het water niet voldoende wegzakte. De heer Bakker zou het wenschelyk achten dat werd opgegeven, dat voor het paardenspoor goede klinkers worden gebruikt. Spr. zegt zulks, omdat in dat bij Oosterend de laatste keer minder goede werden genomen. De heer C. Keijser Pz. merkt op, dat het bestuur der 30 gem. polders daarbij de fout heeft ingezien en deze zeker niet meer zal maken. Op voorstel van de desbetreffende Commissie van onderzoek wordt de rekening goedgekeurd tot een bedrag voor ontvangsten van f 21754,147j uitgaven 20903,727a en batig saldo f 850,42 Ook tegep de goedkeuring hiervan heeft de bedoelde commissie geene bedenking- Zij wordt dan ook goedgekeurd en wel tot een b idrag voor ontvangsten en uitgaven van f 8307,42. Zonder artikelsgewijze behandeling -wordt dit vastgesteld tot een bedrag van f 679,70. Nadat nog is bepaald dat zij in werking zal treden de le der maand volgende op die waarop zij wordt afgekondigd, wordt zij in ihaar geheel met algemeene stemmen vastgesteld, waarna ook wordt aangenomed^dat enkele artikelen uit de politieverordening, betrekking hebbende op bouwen, enz., zullen zijn vervallen zoodra deze verordening in werking treedt. Tot toelichting deelt de voorz. mede, dat volgens de wet van 1 Februari 1904, die 1 April j. 1. is in werking getreden de ambte naren van den Burgerlijken Stand moeten wor den bezoldigd en op de vaste uren ten kantoreg, aanwezig zijn. Personen niet-raadsleden kunnen ook daartoe worden aangestelddoor H. H. Ged. Staten was per circulaire er op gewezen dat het hoewel de tegenwoordige ambtenaren tot 1 Januari a. s. nog kunnen aanblijven, het toch wenschelijk is bijtijds deze zaken te regelen, B. en W. stellen mitsdien voor te bepalen dat er 4 ambtenaren zullen zijn en daarvoor aan te stelien de heeren, de Joncheere, C. Pz. Keijser, G. A. Hajenius en A. Langeveld Az De 2 eerst- genoemden verlangen geen bezoldiging, terwijl B. en W. voorstellen om de beide laatstgenoem den respectievelijk als traktement daarvoor te geven f 75 en f 50. Eerstgenoemde als bewaar der der registers enz., het hoogste salaris. De heer C. Keijser Pz. alleen voor het voltrekken van huwelijken^ de andere 3 voor elke funcies. Naar aanleiding van dé salarieermg ontspon zich een kort debat. Met het oog op de groote verantwoordelijkheid acht de Voorz. de salaris sen' n. 1. niet hoog genoeg terwijl de wethouders en enkele leden te kennen gaven dat h. i. die hoog genoeg waren, vooral ook omdat men er geen extra werkzaamheden door kreeg. Aan gezien het doel der Regeering schijnt de zaak flink te regelen, zal zeker wei geen sprake zijn van kwijtschelding van boeten, zooals tot heden gewoonlijk het geval was. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Schriftelijk was bovenoemd voorstel ingeko men van den heer Z, terwijl tor toelichting dien morgen nog van denzelfden persoon was inge komen het volgende schrijven „Zooals mijn voorstel luidt is hetzelve niet tegen de bestaande Verordening gericht. Maar heeft ten doel, zoo mogelijk allen die met de markt, of liever met den marktmeester in aan raking komen, en dat zijn velen, voor onaan genaamheden te vrijwaren. Het komt dikwijls voor dat het publiek voor reeds betaalde markt gelden wordt aangesproken, en dat wyst m. i. op een gebrek aan accuratesse, of hoe men het noemen wil, van den marktmeester. Om hierin verbetering aan te brengen, en mijnheer de voorzitter, en de ambtenaren der Secretarie, die reeds met werkzaamheden over laden zijn, daarvan te ontlastenen tevens het Corps politiemannen de onaangename taak te besparen een rondreis over Texel te maken om ware of vermeende achterstallige marktgelden te gaan innen als niet tot hun ressortbehoorende. Heb ik de eer den Raad voor te stellen tot het verpachten der marktgelden of alles wat tot verbetering kan leiden over te gaan, want het is een eisch der logica dat men een gebrekkig werkende machine door een betere vervangt. Ruimte latende voor andere voorstellen ben ik bereid elk voorstel hetwelk verbetering kan aanbrengen te aanvaarden." De voorzitter deelt mede, dat dit punt wel reeds door B. en W. werd overwogen en men reeds inlichtingen van elders had ingewonnen doch dat hun College nog niet had kunnen uitmaken of het wenschelijk was of niet. Om trent de opmerking in bovenopgenomen schrijven van den heer Zijm merkt de heer Voorzitter op dat men niet steeds een geheele machine vervangt door een ander als deze gebrekkig werkt, doch meermalen beproeft men de machine te verbe teren door vernieuwing van enkele machinedeelen De heer Zijm zegt, dat zijn voorstel meer is om een andere marktmeester; Op voorstel van den Voorzitter wordt de ver gadering eenige oogenblikken geschorst. Na heropening der vergadering wordt het gemeenteverslag over 1903 aangeboden en be paald dat dit by de leden zal circuleeren. De agerfda thans afgehandeld zijnde doet de Voorz. de gewone rondvraag. Door den heer Mets wordt gewezen op het ongeluk onlangs plaats gehad hebbende op Texel- stroom, waarbij een schuit op het bekende vlotje was gevaren en gezonken, en de schipper was verdronken. Spr. zou wenschen dat vanwege den Raad werd aangedrongen op opruiming van dat vlotje of als zulks niet mogelijk was, vermindering van het gevaar door er 's nachts een vaartuig met goed licht en misthoorn by te plaatsen. De voorz. zegt reeds dadelijk na het ongeval inlichtingen te hebben ingewonnen. Bedoeld vlotje oorspronkelijk zeer gevaarlijk is later zeer verbeterd en rondom voorzien van stootkussens, het heeft een elipsvorm en nu is ongelukki gerwijze de bewuste schuit blijkbaar precies met volle kracht op de punt gestoten anders zou het er zijn langs zjjn afgegleden. Het licht brandde nog toen men s'morgens volgens gewoonte het kwam uitdoen. Spr. meent dat het beter is, als Z. Ed. eerst persoonlijk nog eens pogingen ter verkrijging van verbetering aan wendt by den Schout by Nacht. De heer Mets meent dat het beter is de zaak zoo officieel mogeiyk aan te pakken, doch wil voor 't oogenblik wel eerst aan den Voorz. over laten de noodige stappen te doen. De voorzitter belooft dit en zegt datalszy'ne pogingen vergeefs zijn, evengoed nog later de Raad kan aandringen op verbetering. Niets meer te behandelen zynde sloot de voorz. de openbare vergadering om over te gaan in een zitting met gesloten deuren ter behandeling reclames H. O. Zondag 15 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Nam. half drio ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudesclüld. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van ZwedeD. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Schagen, 11 Mei. Aangevoerd: 5 paarden f80 a 1 240; 12 Stieren f a 60 f 130 120 Gelde- koeien 1 120 a 1 200; 80 Kaltkoeien f 140, f270 45 Nuchtere Kalveren 19,a 22, 210 Schapen t 9 a f 27,0 Lammeren f 0,— a 1,0; 25 Varkens f 11,a f 15J00 33 Vette Varkens 35 a 42 cent per kg.30 Vette Koeien f 180 a f 2700 Graskalveren f 0,— a f 75 Biggen f7,a f 12 Boter 10,90 a f 1,05 per KG.Kipeieren 1,250 a 1 2,90. Leiden, 13 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 413 stuks 1 129 a f 291; 114 Stieren f 75 a 1 320; Veulens 0 stuks 1 Oaf 0.— 216 kalf kooien 1128 a 1 288, Melkkoeien f 121 a 1300; 120 Varekoeien 1 112 a 1238, 1075 Vette koeien f 129 a 1 297 62 Vette kalveren f 36 a 1104; 104 Magere kalveren 14,50 a 1 180 Graskalveren 1 f 220 Vette schapen 1 17 a 1 30.50; 511 schapen (weide) 1 12 af 18.5 Paarden 1.70 a 1110; 433 Magere Varkens f 1 4 a f f 41 Vette Varkens a ct. 582 Biggen 5.50 a 13.3029 Lammeren f 6 a f 13. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 7 Mei tot en met 13 Mei 1904 GEBOREN: Dirk Cornells^ z. v. Pieter Drijver en Dieuwertje Jacoba Maria Etab (den Hoorn.) Cornelis Aris, z. v. Klaas Eelman en Stijntje Slik (Harkebuurt.) Hendricusz. v. Pieter Kalis en Johanna Eelman (den Burg.) Anna Adriana, d. v. Arie de Waard en Anna Adriana Kikkert (den Burg.) ONDERTROUWD: Aris Eelman (Oosterend). en Catharina Daalder (de Koog.) GETROUWD Gerrit Hin (O.schiid) en Maretje Mulder (den Burg.) Dirk Mantje (Dijkmans huizen) en Cornelisje JanetteBasfOudeschild.) Cornelis Gomes (Helder) en Johanna de Graaf (Eierland.) OverledenGeene- Ondertrouwd: A. EELMAN Dz. C. DAALDER, OosterendTexel Jg Mei 19Q4> Koog Huwelijksvoltrekking 26 Mei a. s. Getrouwd: D. MANTJE Kz. C. J. BAS die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen I dank betuigen voor de belangstelling bij hnn huwelijk ondervonden. Hoeve „Ruisdael" 11 Mei 1904. Onzo hartelijke dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegen heid van onze 50-jarige Echtvereeniging. J. J. ROEPER. A. ROEPERBoon. Waal, 11 Mei 1904. Van wege do Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in| Noord-Holland zal eene keuring van Stieren gehouden worden op Maandag IC Mei ten 10 ure aan den Burg. Zoowel éénjarige als oudere stieren kunnen mededingen naar de vierpremieês groot f 80,f 60.f 40 en f 20. Do Stieren moeten op het eiland beschikbaar zijn tot nader te bepalen tijd tegen een maximum-] dekgeld van twee gulden, AaDgiften voor keuring zijn niet noodig. De verleden ju»'| toegekende premieén zullen bij deze gelegen heid uitgekeerd worden. De commissie voornoemd, .Thr. Mr. P. v. FOREEST, Voorz. R. VISSER Lz., Secr. 0o( lêebrui De 1" spo, p toy 'elo c DU C( Wie en Te JB jelevei levens 'De in] Verd ['n and< I"1 com De C I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Rekening Waalderweg, dienst 1903. III. Begrooting Waalderweg, .dienst 1904. IV. Rekening Algemeen Weeshuis, dienst 1903. V. Bcgrooting Algemeen Weeshuis, dienst 1904. VI. Schoolgeld-Kohier 2de kwartaal 1904. VII. Verordening bedoeld bij art.l der Woningwet, VIII. Regeling inzake den Burgerlijkon Stand, overeenkomstig de wijzigingen der Gemeentewet. IX. Voorstel van den Heer C. Zijm Tz., inzake verpachting van de opbrengst der marktgelden. X. Aanbieding van het Gemeenteverslag over 1903. E N EN Doi 5 jari gelevr lend roomc i

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2