Buitenland. Uitslag gehouden verkoopingen. Marktberichten. Predikbeurten, Waal, 18 Mei. Door Dirk Bruin werd eene postduif gevangen met een zilver rin getje om haar rechterpoot. Duidelijk leesbaar staat er op, Calais 04.91. Het keurig, donkerblauwe dier staat in zijne kooi schuw rond te kijken. .Adressen van Postpakketten. Veelal worden voor het adresseeren van pakketten ook voor zulke, welker aard toelaat, dat het adres er op wordt geschreven losse stroo- ken (zoogenaamde „labels") gebezigd, die aan de pakketten worden vastgebonden Vooral bij pakketten, welke over een grooten afstand moeten worden vervoerd, komt het menig maal voor, dat zulke strooken bij de behande ling van pakketten losraken, hetgeen ten gevolge heeft, dat de pakketten niet zijn terecht te brengen, of vertraging in de over komst ondervinden. Den afzenders van pakketten wordtderhalve in hun eigen belang, dringend aanbevolen, om, waar dit eenigszins mogelijk is, de adressen op de pakketten zelve te vermelden en alleen van strooken gebruik te maken d44r, waar de vorm van de pakketten dit onvermijdelijk maakt (bijv. voor mandjes, zakjes graan e. d.). In dat geval zullen de strooken van zeer sterke stof vervaardigd en stevig aan de pakketten bevestigd moeten zijn, en verdient het aanbeveling de pakketten te voorzien van een of ander merk, dat eventueel zal kunnen leiden tot het opsporen van de plaats van afzending en van den naam van den afzender. Vrije en orde-oefeningen 1 De Minister van Binnenl. Zaken heeft de volgende vragen tot de gemeentebesturen gericht 1. Brengt het onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek al dan niet storing in den gang van het onderwijs in het algemeen 2. Wat is het resultaat van dit onderwijs op het physiek en het intellect der kinderen Uit het Westland schrijft men aan het „N. v. d. Dag Zelden heeft men hier een rijker bloeitijd beleefd dan thans. Peren en pruimen wed ijveren in dichtheid en zuiverheid van het bloemenkleed en trekken schitterend witte lijnen dwars door het groen der tuinen, of vormen daarin groote bloemeneilanden, waarop de zonnestralen fonkelen. Tusschen het wit komen bescheiden de teere roode knopjes der appelen uit, terwijl de gele pracht der volge laden bessenboomen wegschuilt onder het schitterend kleed der bovenboomen De grond is bedekt met het frissche groen der uitloopende aardappelen, waar tusschen de velden met in bloei schietende aardbeziën en de in vollen tooi pralende tulpen liggen alles afgewisseld door de kolossale glasrijen met aardbeziën, komkommers of meloenen, of de kassen met druiven in eiken vorm van ontwikkeling. Alles bloeit sterk en zuiver1 en men durft dus hopen op een overvloedigen oogst. Het vaccinewetje Er werd reeds vermeld, dat de indiening van het vaccine wetje in het buitenland de aandacht had getrokken en dat men er daar nadeel van duchtte. Dit blijkt wederom uit een referaat in de „Hygiënische Rundschau", van wat daarover destijds in de „Duitsche Medicinische Wochenschrift" had gestaan. „In het geval, dat deze deze wet wordt aangenomen, zal het dus in Nederland ieder tegenstander der vaccinatie gemakkelijk mogelijk zijn, de bescherming tegen de pokken geheel illusoir te maken, omdat de hoofden van scholen telkens opnieuw van den plicht, om het vac cine bewijs te eischen, kunnen worden ont heven. Door de aanneming zouden ook wij aan de grenzen bedreigd worden, daar het te vreezen is, dat de pokken zich in Nederland in den loop der jaren weer zouden uitbreiden, zooals in Engeland het geval is, sedert daar de ontduiking der vaccinatie wettelijk is toe gelaten. Een valsche staart. Een landbouwer uit Rolde had een koe verkocht, die een deel van den staart miste en daardoor minder waar dig was geworden, waarom de landbouwer het rund op listige wijze een deel van den staart van een ander geslacht rund had aan gelapt. De koe was nu verkocht voor f162 maar het bedrog werd later ontdekt, en de kooper eischte schadevergoeding, waaraan echter niet voldaan werd Bij de behandeling voor de rechtbank te Assen is tegen den beklaagde twee maanden gevangenisstraf ge- eischt. Een bejaard echtpaar te Bovenknijpe de „hij" is corpulent de „zij" gewoon, wat het lichaam aangaat had een vreemd avontuur. Des nachts bezweken plotseling de onder liggers van de bedstede, waarop men zich ter ruste had gelegd. De corpulente „hij" het eerst, daarop volgde de vrouw en toen al het beddegoed in die volgorde kwam men in een diep, klein kel dertje terecht. Manlief kreeg het gauw zeer benauwd, men riep om hulp, doch de groote zoons en doch ters bleven doorslapen zij hoorden het niet. Moeder kroop nu door het kelderraampje naar buiten. Vader kon er toch niet door. Maar 't benauwde keldertje maakte den corpulente als het ware kleiDertot groote verwondering van moeder, wist vader zich ook door het kelderraampje te wringen, Te ongeveer half vier stond het echtpaar en negligé buiten. De kinderen werden nu gewekt, die wat raar opkeken, hunne ouders aldus aan de deur te zien. Het aantal zeehonden in de Zeeuwsche wateren schijnt, volgens de berichten der visschers, ondanks de ingestelde premiën, nog niet zeer sterk te verminderen. De meestbekende zeehondenjager is D. van der Klooster, te Burgh, die gedurende eenige jaren het grootste getal doodde en aangaf voor de premiën. In 1902 had hij er niet minder dan 192. Men zegt, dat meestal de jongere exem plaren gevangen worden, zoodat de vermin dering eerst later zal kunnen blijken. Arm Friesland Een paartje in de gemeente Schoterland dat eerstdaags door den echt zal worden verbonden, bouwde in drie uur een woning van zoden 1 Met weinig tevreden. De Weesinrichting te Neerbosch Zoo groot als vroeger is het aantal weezen te Neerbosch op verre na niet meer. Er is een tijd geweest, dat er meer dan 1100 waren, thans is er het gezamenlijk aantal jongens en meisjes ruim 400, dat men kan overzien en niet weer tot een buitengewoon cijfer zal stijgen, daar men er, naar wij vernemen, niet meer dan in 't geheel 500 525 aan neemt. Dat maximum zal vooreerst wel niet worden bereikt, wijl algemeen in den lande bij de gestichtsverpleging afneming wordt waargenomen, welk gunstig verschijnsel wordt toegeschreven aan toeneming der gezinsver pleging en aan het meer dan vroeger tot zich nemen van weezen door hun verwanten. De meeste kinderen, die in den laatsten tijd te Neerbosch werden opgenomen, zijn halve weezen, wier moeders overleden zijn. (R. N.) De Belgische Rijksambtenaren verdachten zekeren handelaar P. W. en diens zoon, te Watervliet juist over de Zeeuwsche grens bij IJzendijke van het binnensmokkelen van jonge varkens en meenden dat de mole naar P. W., wiens molen juist beneden den zoogenaamden vrijen dijk staat, medeplichtig was. Die vrije dijk ligt juist op den grens loopt men er aan de eene zijde af, dan is men op Belgisch, aan de andere zijde op Nederlandsch grondgebied. Op een dag kwam de muilezel met de kar van den molenaar geheel alleen langs den dijk en ging het hofplein van zijn meester op. De ambtenaren, die in hinderlaag zaten, waren echter spoedig bij de kar, welke niet met graan voor den molen, maar met biggen geladen was en namen alles in beslag. De molenaar trachtte zich vrij te pleiten door te zeggen, dat hij er niets aan kon doen, wanneer de domme ezel op zijn hof kwam in plaats van den weg te volgen. Toch werd hij met den handelaar W. veroordeeld tot een boete van 200 franken (f 100). Bond voor Staatspensionneering. De Bond voor Staatspensionneering in Nederland heeft een adres gericht aan H. M. de Konin gin, waarin gezegd wordt dat de Bond met groote belangstelling kennis beeft genomen 1". van de volgende zinsnede uit de Troon rede van 1903„Eene regeling ter voor ziening tegen invaliditeit en ouderdom en herziening van de armenwet zijn in voor bereiding" 2®. van de volgende woorden, voorkomende in het Regeeringsantwoord op de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1902„Het denkbeeld om het invaliditeits- en ouderdomspensioen zonder grens van inkomen en zonder te rekenen met de oorzaak van de wegvalling van dat inkomen, voor alle burgers zonder onderscheid beschikbaar te stellen, en de middelen hiervoor zonder premiebetaling te innen uit expresselijk daar voor te heffen belastingen, acht de regeering aantrekkelijk." 3„. van de redevoeringen, te dier zake ge houden door Kamerleden van alle richtingen bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1904 en van het ant woord daarop van Z. Ex. den minister van binnenlandsche Zaken. De Bond heeft daarin aanleiding gevonden, H. M. de Koningin eerbiedig in kennis te stellen met zijn doel. Mocht echter Hr. Ms. regeering om voor haar overwegende redenen, niet dadelijk ten volle de wenschen van den Bond kunnen inwilliggeu, dan geeft adressant eerbiedig in overweging aanvankelijk een pensioen van f 2,50 per week aan alle meer dan 70-jarige Nederlanders te verleenen, waarvoor een bedrag van ongeveer 23 milli- oen gulden noodig zou zijn. Op deze grond slagen voortbouwende zou dan en hiervoor hoopt de Bond met alle wettige en gepaste middelen te blijven ijveren die leeftijds grens langzamerhand wat kunnen worden verlaagd en het bedrag van het pensioen een weinig worden verhoogd. De Bond wend zich tot H. M. met het eerbiedig verzoek, het wel daarheen te willen leiden, dat de wet, die de Bond zich tot ideaal heeft gesteld, spoedig tot stand kome. Buitengewoon veel ijsbergen bevinden zich dit jaar op de route der Transatlantische schepen. De kapiteins van verscheiden mail booten, die New-York verlaten, moeten bevel hebben gekregen, hun koers 58 mijl zuide lijker te nemen. Dat zou eene natte zomer voorspellen, be weren de profeten, diezich gelukkig wel eens vergissen. Drie maanden zijn sedert het uitbreken der vijandelijkheden in het verre Oosten verloopen en van het eerste oogenblik af hebben de kleine Japanners zich, tot groote verbazing van de geheele wereld met Rusland aan de spits doen kennen als een natie, die alle hoedanigheden in zich vereenigt welke haar stempelen tot een energiek dapper, vaderlandslievend en voortvarend volk. Tot heden zijn de Japanners heer en mees ter gebleven op het terrein van den strijd, zoowel ter zee als te land. Overal moesten de goed-georganiseerde troepen van den czaar wijken vuor de kracht der wapenen en den persoonlijken moed van de Japanners die hun uitstekend opgezet oorlogsplan uitwerken met een bewonderenswaardige zekerheid ondanks de vele moeilijkheden waarmede zjj te kampen hebben in een ongebaand terrein als Korea en Mantsjoerije. Thans zal Rusland honderd duizenden sol daten naar Azië moeten sturen en milharder schats moeten besteden, om met de Japanners af te rekenen. Rusland kan natuurlijk niet overwonnen worden in dezen strijd het moet, wat het ook kosten moge, voor zijn prestige, voor zijn aanzien in Europa zoowel als in Azië, ten slotte de Japanners overwinnen en zoo mogelijk over de Yaloe terugdrijven. Maandag 16 Mei, te Oudeschild. Notaris G. DIKKERS. 13,10 aren Weiland „Dijkstal." Koopers Dirk en Jan Cornelisz. Vlas te Oudeachild voor f185, Zondag 22 Mei. (1ste Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur dB. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Leffef. Oudeschild. 's Avonds half zeven ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Maandag 23 Mei. (2de Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Vocrm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Amsterdam, 16 Mei. Aangevoerd 390 Run deren. Ie kwal. 70 4 74 ct., 2de kwal. f 0.66 a 0.70, 3de kwal. 60 a c. perK. G. 180 Molk en Kalfkoeien f 130 4 f 286, Graskalveron 1 a i,—71 Schapen 1 22 4128,115 Nuchtere Kalveren f 8,4 f 17,1170 Lammeren f 6 a 15' 521 votto Varkens 35 a 37 ct. per K.G.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2