N°. 1749 Donderdag 26 31ei 1904. 17d9 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. LAMMEREN MARK TEN. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden er aan, dat dit jaar de Lammerenmarkten alhier worden gehouden op Maandag 16 MeiDinsdag 24 Mei, Maandagen 30 Mei, 6, 13 en 20 Juni en Donderdagen 19, 26, Mei, 2, 9t 16 en 23 Juni 1904. Voorts worden zij die lammeienhokken be spreken, beleeld verzocht, daarbij het verschul digde marktgeld enz., onmiddellijk te voldoen. Texel, den 6 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester G. A. HAJENIUS, Secretaris. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden te den Burg, in de O. L. School op DonderdagJuni a. s., des voormiddogs half 12 uur. Voorts ivordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen TEXEL, 25 Mei 1904. De Pinksterdagen hebben zich dit jaar ge kenmerkt door het heerlijkste weder; niet zoo warm als ten vorige jare, minder koud en nat dan de voorgaande dagen, begunstigde het weder zeker de plannen en plannetjes door wellicht velen gemaakt. En dat er gebruik van zal zijn gemaakt, kan wel met zekerheid worden aangenomen, men leze daarvoor maar de berichten van vervoer per spoor en booten, waarvan de couranten gewagen. Wij zagen van die bedrijvigheid hier slechts eene zeer kleine afspiegeling, maar het weder kwam ook hier ten gunste, voor hetgeen als extra voor de Pinksterdagen, op de agenda was geplaatst, of voor het maken van eene flinke wandeling, voor hen die aan zulk eene ouderwetsche wijze van zich voortbewegen nog de voorkeur geven "in onzen tijd van zenuwachtige haast, belichaamd in rijwielen liefst nog met stoom, auto's en meer dergelijke uitvindingen van den nieuweren tijd. De „kampdag" door het Leger des Heils uitgeschreven, trof het dan ook bijzonder goed. Omtrent het verloop daarvan, verwijzen wij naar hetgeen onze correspondent daaromtrent schrijft. De muziekuitvoering door het Fanfarecorps, des middags in het Park gegeven, slaagde mede naar wensch; de opwekkende muziek, onder het geboomte, waarvan wij reeds zoo geruimen tijd verstoken waren geweest, had tal van personen naar het Park gelokt, die al wandelende, of waar de gelegenheid zich daartoe boodt op een der banken gezeten, onder het groene bladerendak genoten van de muziek door de leden van het Fanfare corps aan hunne instrumenten ontlokt, het welk getuigde van goede vorderingen in den laatsten tijd. De dag en daarmede het Pinkstergetij werd besloten met een kunstavond in hotel „Texel." Een kunstavond werd het op het programma genoemd en zeker niet ten onrechte. Ver schafte „Trinitas" alleen toch, ons al zoo menig avond van kunstgenot, nu niet alleen die Vereeniging eenige nummers ten beste gaf, doch tevens enkele nummers waren ge wijd aan solo-zang en declamatie, gegeven door personen zeker daarvoor uitnemend ge schikt, kon het niet anders of de aanwezigen konden waar kunstgenotsmaken. Doodelijke stilte gedurende het spel, den zang en vooral gedurende de voordracht van het zoo schoone fragment uit Multatuli's Vorstenschool, ge volgd door luid en langdurig applaus na afloop van elk nummer, was ongetwijfeld een zeker bewijs van de groote tevredenheid deropge komenen voor het hen aangebodene. Zeker allen zullen met ons instemmen, wanneer wij den heer Sjoers en dieDS talentvolle echt- genoote een „tot weerziens" toeroepen in een volgend winterseizoen, volgens velen een beteren tijd voor dergelijke avondjes als 2de Pinksterdag. Een veel grooter opkomst van belangstellenden dan op Maandag jl. zal naar wij vertrouwen dan hun deel zijn. Na afloop van het eerste deel van het programma werd overgegaan tot het 2e deel, het bal, dat naar men ons mededeelde een deel der bezoekers nog enkele uurtjes gezellig deed samenzijn. Pinksteren drie, elders nog al gewijd aan uitgaan en pleisier, was hier een zaakrijke dag; immers, 'twas de tweede groote lammerenmarkt, waar gewoonlijk de grootste aanvoer wordt verwacht; zoo ook thans de aangifte overtrof naar gezegd werd, alreeds het getal van 8000 stuks. Dat bij zulk een te verwachten hoeveel heid al vroeg met den aanvoer zou worden begonnen was te denken en was zeker goed. Reeds te 4 uur verscheen de eerste koopwaar aan de markt, zoo ging het steeds drukker door tot ongeveer te 9 uur de markt flink bezet was. De kooplieden lieten ook niet op zich wach ten, het loven en bieden was al Ylug in gang en al spoedig was een flinke bandslag en een nieuw merk op de dieren, het bewijs dat de verkoop was geschiedt. De handel was vlug, er zat gang in; de prijzen waren goed: 11,12,13 Gulden waren zeer gewone prijzen, 14 Gulden geen uit zondering; naar zich liet verluiden kan't nog hooger zijn geweest, 't Geeft zeker reden tot tevredenheid. Gewaagd is de onderstelling niet dat op dezen marktdag enkel aan jong wolvee voor meer dan 100,000 Gulden werd omgezet. Dat alles in goede orde afliep, is ons aan genaam te kunnen vermelden; dat met de direct belanghebbenden ook vele anderen, waaronder tal van dames, het marktterrein stoffeerden behoeft zeker geen betoog, 't be hoort er zoo langzamerhand bij en geeft een prettig aanzicht, jammer was het, dat voor eene wandeling over het marktterrein, het weêr niet zoo sterk uitlokte. 't Behoort alles weder tot het verledene; over het algemeen genomen zullen de Pink sterdagen eene goede herinnering nalaten. Ter markt werden Dinsdag aangevoerd 8432 lammeren, 13 koeien, 9 uucht. kalveren, 39 Schrammen en 47 biggen. De prijzen waren lammeren f 11 A 13.50 koeien f 145 a 172,50; nucht. kalveren f12 a 14; schrammen f 18 a 22 biggen f9 a 10; Flinke handel. Van 20 tot en met 25 Mei zijn van hier verzonden 1181 lammeren, 18 koeieD, 15 varkens en 6 kalveren. Den Hoorn, 24 Mei. De heer F. F. Milatz, proponent te Zwolle, heeft het beroep naai de Doopsgezinde gem. alhier, aangenomen. Oosterend, 24 Mei. De vertegenwoordigers van het leger des heils, die 'hier gisteren middag op het land van den heer P Dros, daartoe welwillend afgestaan, verblijf hielden, trokken tal van belangstellenden en nieuws gierigen tot zich, om te luisteren Daar het vele, dat aangaande het leger des heils werd medegedeeld, en naar de opgewekte liederen, die bij muziek van trom en klarinet tot op verren afstand hoorbaar waren. Tal van bezoekers waren van andere plaatsen uit ODze gemeente naar hier ge komen, om eens kennis te maken met den arbeid van de heilssoldaten, die zoo onver moeid, en in stedds grooter wordend aantal, hun nuttig werk reeds over een groot gedeelte van den aardbodem verrichtten. Wegens de minder goede uitkomsten van de laatste weken, zijn de garnalenvis- schers van bier bijna allen geëindigd met dien arbeid, om nu weder naar andere bezig heden uit te zien. Hoofdzakelijk moeten die gezocht worden op de Noordzee, doch veel levert ook die niet op in de laatste jaren. Oudeschild, 24 Mei. In de geepfuiken langs den dijk worden reeds flinke partijen pieter man gevangen. Dit zal wellicht de liefhebbers van hengelen aansporen hun „spulletjes" in orde te brengen. De ansjovis laat op zich wachten. Er gaan dus geen visscliers naai de Zuiderzee. ELSC Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURA Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door o. verlofgangers; die in het loopende jaar v<5dr vér- melden dag uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 121 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901) d.i voor straf ondor de wapenen zijn geweest b. verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. Ill van ge noemde wet onder de wapenen te worden geroepen c. verlofgangers, die krachtens de derde zinsnede van art. 123 dier wet van bet bijwonen van bet onder zoek zijn vrijgesteld, en d. verlofgangers, aan wie k-achtens art. 99 van bet Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230) is vergund bet onderzoek in November of December van bet loopende jaar te ondergaan. dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleedings- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrok met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn ver lofpas dat een arrcit van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden bij het onderzoek niet verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzieu is van dc biervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij bet onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander bchoorendc, als de zijne vertoont dat de manschappen der militie lo land worden geacht onder dc wapenen tc zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in bet algemeen, wanneer z\j in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij bet gaan naar do plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende bet onderzoek |of bij het naar buis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens bet Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor bet krijgs volk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uit rustingstukken aan een ander beboorende, als de zijne vertoont, wordt in wcrkclijkcn dienst geroepen on daarin gedurende ten hoogste drie maandon gehoudon. Do duur van .dezon dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. Dc verlofganger, die niet voldoet aan eene onrocning tot wcrkclijkcn dienst, wordt als deserteur behandeld, Nog worden dc verlofgangers uitdrukkelijk opmerk zaam gemaakt, dat het met-ontvangon coner bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van bunno verplichting tot deelneming aan liet onderzoek, maar dat deze open bare kennisgeving EENIG en ADLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte of gebreken do opkomst mogen verhinderen, dnarvan moot blijken door overlegging van eon gezegelde on gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt bet verlofgangers, aan wie wegens onvermogen ccno ongczegeldo verklaring is afgegeven, dan knn deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onder zoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eeno verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niot-vermogenden met een ongezegelde en niet gelega liseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 20 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. HAJENIUS. H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1