De Heer Jos. Loopuit, van de S. D. A. P., die Zaterdag 1.1. in de „Zeven Provinciën" zou optreden, was verhinderd over te komen. In zijne plaats zal nu Mr. P. J. Troelstra spreken op Zaterdag 4 Juni, in hetzelfde lokaal. Door windstilte opgehouden, kwam eene afdeeling van het heilsleger, dat te Oosterend een openlucht-meeting zou houden, hier tegen elf uur eerst in de haven. Alvorens op te rukken, werd op het havenhoofd een korte godsdienstoefening gehouden, afgewisseld door gezang en tromgeroffel. In goede orde trok de stoet daarop langs den zeedijk naar Oosterend. In enkele bladen wordt gemeld, dat eerdaags geen drank meer in de kazernes verkrijgbaar zal worden gesteld, (nieuwe drankwet). Doch hoe dan het volgende te verstaan uit een overzicht? Een lang debat werd gevoerd over een amendement van de sociaal-democraten, bedoelende de uitzondering gemaakt voor militairen op marsch, in legerplaatsen of in localiteiten, aan het militair gezag onderwor pen, te schrappen en dus den drankverkoop, in kazernes enz. te verbieden. Oppervlakkig lijkt er voor dit amendement veel te zeggen. Alleen 't houdt geen rekening met de werkelijkheid. Indien de drankverkoop in 't leger verboden wordt, zullen de militairen daarom nog niet geheel-onthouders worden. En er bestaat alle vrees, dat de vroeger beruchte soldatenkroegen weer zullen ont staan, zoodat 't geneesmiddel erger dan de kwaal zou zijn. Dit alles werd in een heldere, overtuigende rede door den den Minister van Oorlog uit eengezet. Na een lang debat kon 't amen dement dan ook slechts acht stemmen behalen, n.l. die van de sociaal-democraten en van den heer Staalman. Dommer kan het wel niet. Op grond van volgnummer 66 van de voorschriften omtrent het militair geneeskundig onderzoek is te Middelburg een der manschappen, die tot korte oefening is ingelijfd, afgekeurd. Bedoeld artikel verklaart een militair onge schikt voor den dienst bij de zee- of landmacht, die het volgend gebrek heeft„Domheid (imbecillitas) in dien graad, dat de persoon ongeschikt blijkt te zijn om in den dienst geoefend te worden." Het nationaal comité voor de oprich ting van een standbeeld voor stadhouder Willem III heeft per circulaire een oproep tot het Nederlandsche volk gericht om steun, ter verwezelijking van het denkbeeld. Het comité wijst er op dat in den loop des tijds in verschillende oorden van ons vaderland gedenkteekenen verrezen zijn, gewijd aan de nagedachtenis van mannen, die zich op het gebied van wetenschap of kunst een histori- schen naam hebben verworven, maar dat nog altijd ontbreekt een standbeeld van onzen beroemden stadhouder Willem den Derde, die eenmaal op wonderbare wijze het vader land redde, toen het reddeloos scheen en die daardoor handhaafde ons zelfstandig volks bestaan in den strijd tegenover den mach- tigsten koning van Europa Diep doordrongen van hetgeen Nederland aan Willem III ver schuldigd is, hebben tal van mannen in den lande zich vereenigd tot een nationaal comité, om een standbeeld te doen verrijzen, gewijd aan dien genialen telg uit het Huis van Oranje. Uitwerking van de drankwet? De schrijver in de „Zwolsche Courant" van het overzicht van het verhandelde ter vergaderingen van de Tweede Kamer, schrijft over de vergadering van Donderdag toen de beraadslagingen over de drankwet werden voortgezet „Wa3 het een heusche vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die wij bijwoonden, of zagen wij de meest dolle klucht vertoonen, die wellicht in jaren is verzonnen Er waren momenten, waarin wij waarlijk twijfelden. Was het een ernstig gemeende vergadering of een meesterlijk geslaagde parodie Ons hoofd duizelt er nog van, als wij er aan terug denken. Nooit nog hebben wij een vergadering meegemaakt, die in zoo gereorganiseerde herrie eindigde, als die van heden Een geroep, een gejuich en geschreeuw door elkaarroode koppen, booze gezichten, armen zwaaiend door de lucht, gebalde vuisten, niemand meer op zijn plaats, behalve de voor zitter, allen renden ze en krioelden ze dooreen. Heel langzaam, plechtig, met een sarcas- tischen glimlach op zijn gelaat laveerde de Minister van Binnenlandsche Zaken, zonder te botsen er door heen En dan schaterde de heele Kamer het plotseling uitboven ons, op de publieke tribune, gierden de men- schen van de pret; de enkele getrouwen op de gereserveerde tribune hadden dol plezier overal waar men zag, lachende gezichten, schuddende lichamen, klappende handen. En zoo werd nu heden een wet in elkaar gezet, die, zal zij eenig effect kunnen hebben, naar algemeene overtuiging populair zal moeten zijn Wij vragen, hoe kan op die wijs een drankwet populair worden De mannen, die haar maken moeten, drijven er den spot mede, ze gooien er met den muts naar, ze hutsen haar als een stamppot, frommelen haar als een oude lap, ze hakken er in, ze plukken er aan, ze phantaseeren er over en maken er een relletje van. 't Is een getob, een geknoei, een gepeuter, een wetgeven op goed geluk. De 18de jaarlijksche algemeene vergade ring van de vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij zal plaats hebben in het „American Hotel" te Amsterdam, op Donderdag 2 Juni. Onder de 16 punten ter behandeling komt voor „De vereeniging machtige het hoofdbe stuur aan de regeering te zenden een ontwerp- wet, houdende regeling van het toezicht op dezeewaardigheidvan visschersvaartuigen,met verzoek een wet in den geest van dit ont werp in te dienen." Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft besloten een adhaesie-adres te zenden op het adres van de vereeniging Volksonderwijs aan de Eerste Kamer, waarin verzocht wordt de Hoogeronderwijswet niet aan te nemen, als zijnde in strijd met de belangen van den staat, van het hooger onderwijs en van het volksonderwijs in het algemeen. Men schrijft aan de „Delftsche Courant Een minder gebruikelijke en zeker minder gewenschte opvatting van de Ongevallenwet bleek dezer dagen een werkgever alhier te willen huldigen. Een jongen, in zijn dienst, had zich aan een machine tamelijk ernstig aan een vingertop gewond en kreeg volgens de Ongevallenwet, als leerling, f 0.70 daags vergoeding. De patroon ontbood den vader en, meenende met iemand te doen te hebben, die minder op de hoogte was, stelde hij dezen voor, dat de jongen loopwerk zou doen en dan zyn volle loon f 1.75 zou ontvangen, hebbende dan de vader geen drukte met de uitkeering van de Rijksbank, welke de patroon dan wel zou ontvangen. De vader was toevallig iemand die uitmuntend op de hoogte was, maar die zich zeer nuchter hield, van zijn kant zei hij, dat hij 't voor zijn jongen goed vond, als hij nog maar een paar weken van de buitenlucht bleef genieten. Hij wilde overigens den patroon geen last bezorgen, waarom hij het geld van de Rijksbank maar zelf zou ont vangen. Dat iemand precies het oogenblik van zijn dood weet komt zelden voor. In Groenlo was dit, volgens de „N. Arnh. Ct." dezer dagen het geval. Bij dokter S. vervoegde zich iemand, die over pijn in de borst klaagde De dokter onderzocht den patiënt, maar gaf hem den raad, zoo spoedig mogelijk naar den pastoor te gaan, om zich ten volle te laten bedienen en dan naar bed, want binnen eenige uren zou hij een lijk zijn. De dokter had juist gezien, want de man stierf na eenige uren aan het borstwater. Een onbekend dier. Jan Visser te Westernieland, vernam dat een zeedier strand de aan de Lauwers en hij bracht het aan land. 't Gewicht van het dier bedraagt on geveer zeshonderd pond, de lengte tien voet. De omvang van het lichaam is zoo groot als van een paard. De donkere kleur van het bovenlijf komt overeen met die van den bruinvisch, het onderlijf is echter lichter ge kleurd, als 't ware grijswit. Op den boven kaak bij den neus is een witte streep van 'n paar vingerbreed. Kiezen ontbreken, maar 't aantal tanden is boven 2 maal 23 en be neden ook. Een burgervader van den ouden stempel. De burgemeester der gemeente Drachten weigerde aan het noordergewest van het Ned. Gymnastiek Verbond toestemming op een Zondag in dezen zomer de Gewestelijke uit voering te houden. Een der raadsleden heeft nu eene motie van afkeuring aan het adres van den burgemeester voorgesteld, doch de burgemeester heeft deze motie niet in stem ming gebracht. Als hoofd der politie was hij aan den gemeenteraad geene verantwoor ding verschuldigd, zoo beweerde hij. De turnvereeniging Hercules heeft nu verlof gevraagd om op een Zondag een Turnmiddag te mogen hondendat is een oefeningscursus voor turners van verschillende clubs. Hercules wenscht deze te houden zonder muziek, zon- dei entrée enz. De burgemeester heeft ook daartegen bezwaar hjj oordeelde dit samen werken der turners te zijn „eene openbare uitvoering." Op 14 April 1.1. ontving pastoor dr. Alph-Ariëns te Steenderen een niet getee- kende briefkaart uit Tiel, van den volgenden inhoud Wel Eerwaarde Heer Hebt u wel eens gezien, dat het drankgebruik werd bestreden door personen, die niet weten wat werken is die niet weten wat zweeten is, door diegenen gewoonlijk, die het grootste gedeelte van de week den tijd hebben, om met een sigaar in het hoofd, een wandelstok in de hand en een stuk kachelpijp op het hoofd door de een of andere gemeente te wandelen 1 Is het u ooit overkomen (iets wat een degelijk werkman wel overkomt) dat gij 's avonds eens bij uw vrouw zijt gekomen en dat gij tegen uw vrouw hebt kunnen zeggen „vrouw, nu kan ik mijn hemd wel uitwringen van het zweet, dat ik vandaag heb gelaten 't Is het u nooit overkomen, nietwaar? Welnu, gevoel er dan iets voor, voor hem, dien dat wel overkomt en gun dan het gebruik van een glaasje drank aan den werkman, Misschien geeft dit voor u, na eenig ernstig nadenken, wel stof tot overweging." Z Ew. publiceert bovenstaande in de „Kruis banier" met het volgende onderschrift Het leuke van 't geval is, dat ik die brief kaart op mijn tafel vond, toen ik terugkwam van eene propaganda-reis en zóódanig zweette, dat ik onmiddelijk van kleeren verwiesslen moest. Ik heb echter heusch geen behoefte aan 'n borrel gehad. Sla, die te diep geplant is, brengt klei ne, weinig volkomen kroppen voort. Men geeft in den regel de schuld aan 't sterke dauwen, doch de oorzaak is alleen het plan ten. De wortelhals moet aan de oppervlakte van het bed zitten, niet in den grond. Zoo zijn er niet veel. Maandagmiddag om 5 uur werd op den Biltschen straatweg te Utrecht, meld „de Telegraaf," een 7-jarig meisje door een automobiel uit Amsterdam aangereden. De bestuurder had even wel nog tijdig weten te stoppen, zoodat het kind slechts eenige onbeteekenende ontvellingen bekwam. De geschiedenis is hiermede echter niet uit, De Amsterdamsche automobilist blijkt een heel vriendelijk heer te zijn. Hij stapt uit het rijtuig en richt eenige belangstellende vragen tot de ouders van het kind, waarvan de vader echter heel slecht te spreken is, Na zich overtuigd te hebben dat de toestand van het kind in 't geheel niet gevaarlijk is, gaat hij, na den vader de hand gedrukt te hebben, gedrukt weder heen. In die hand is echter iets achtergebleven. Het is een opgevouwen papiertje, wat meer zegt, bank papier 100 gulden. Als bij tooverslag veranderen toorn en bezorgdheid der ouders in vreugde. Den vrijgevigen automobilist wordt een dankbaar afscheid achterna ge, roepen en het kind kreeg een extra-pakkert Toepassing der Zondagswet In afwachting, dat wij een nieuwe Zondags wet krijgen van het tegenwoordige Ministerie dat zich intusschen daarmede niet hard haast wordt de oude, die bijna in het ver geetboek was geraakt, weder uit het stof der tijden opgerakeld. Althans de Zuth. Ct. deelde dezer dagen mede, dat aan onderscheiden personen, die des Zondags te Zutfen op het land werkten, dezen arbeid op Zoudag door de marechaussees verboden werd, onder be dreiging, dat, zoo zij het weer deden, proces verbaal tegen hen zou worden opgemaakt, Dit betrof zoowel boeren, die met paarden op den akker bezig waren, als arbeiders, die hun stukje grond bewerkten. Het blad voegt er bij, dat dit geschiedde op last der justitie, naar aanleiding van een aan' schrjj ving der Hooge Regeering, waarin hand having der Zondagswet gelast werd. Andere tijden, andere zeden roept de Kamper Ct. uit. De Zondagswet uit de da gen der landsvaderlijke Regeering van Koning Willem I, toen de overheid zich geroepen achtte om over het zieleheil der ingezetenen te waken, is geheel uit den tijd. Reeds sinds jaren en jaren word er de hand niet meer aan gehouden, eenvoudig omdat ze niet tn handhaven is, daar de menschen zich in zulke zaken geen wetten laten stellen. Al zal de Zondag wel altijd uit kracht van gewoonte als een rustdag worden beschouwd en zullen er bijgevolg wel weinigen worde® gevonden, die bij voorkeur op dien dag werken, in velerlei gevallen kunnen de omstarföig' heden eischen, dat van deze gewoonte word' afgeweken. Inzonderheid is dit het geval met land- en tuinarbeid. Men denke bijvoorbeeld aan do vele arbei ders, die een lapje grond bezitten en daaraan hiet anders dan op Zondag hun zorgen kunnen wijden, eenvoudig omdat zy op de ander® dagen der week in dienst zijn van andereD, om hun brood te verdienen. Maar ook denk® men aan de boeren, die dikwijls zich genood'

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2