N0. 1750. Zondag 29 Mei 1904. 17^Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Ct-s. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regela 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. k j> "J LAM MEREN MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden er aan, dat dit jaar de Lammerenmarkten alhier worden gehouden op Maandag 16 MeiDinsdag 24 Mei, Maandagen 30 Mei, 6, 13 en 20 Juni en Donderdagen 19, 26, Mei, 2, 916 en 23 Juni 1904. Voorts worden zij die lammeienhokken be spreken, beleefd verzocht, daarbij het verschul digde marktgeld enz., onmiddellijk te voldoen. Texel, den 6 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester G. A. .HAJENIUS, Secretaris. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Do Burgemeester der Gomeento TexeJ, brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 7en Juni aanstaande, zal plaats hobbon de vorkiezing van twee leden van do Provinciale Staton van Noord-Holland, in het Kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der Gemeente Helder (hoofd plaats van het Kiesdistriot) kunnen worden inge leverd OPGAVEN VAN CA ND IDA TEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van don candi- daat en ondortcekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door ééa of meer dor personen, die do opgavo hebben enderteekond. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt oen bowijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor do opgaven bovenvermold, zijn ter Secretario dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 24 Mei 1904 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 dor Kieswet, luidende als volgt: Hij, die oeno opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekouingen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor do inlovering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningeu geen voldoend aantal voor eene wettige opgavo zou ovorblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of oeno geldboete van ton hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan do verkiezing, ecno voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Toxol, don 24 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, II. W. DE JONCHEERE. WAARSCHUWING. Itesclicrininn- van jonge Vrouwen. Do Burgemeester dor Gemoento TEXEL voldocndo aan een uitnoodiging van den Com missaris der Koningin in deze provincie, namens den Minister van Binnenlaudsehe Zaken, brengt tor kennis van bolanghobbendon dat, ten oindo zooveel mogelijk te voorkomen dat jongo vrouwen ou moisjes, die zich naar elders, bepaaldelijk naar een dor groote stedon 'n ons land in dienstbetrekking wonschen te begovon, worden misleid door met slechte be doelingen iu do dagbladen geplaatste advorten- tiön of door agenten van oubetrouwbare inrich tingen, hot wenscholijk is alvorens op onbokonde dienstaanbiedingen in te gaan, vooraf inlichtin gen daaromtrent in te winnen. Belanghebbenden kunnen ten gemeentehuizo vernemen hoe zij die inlichtingen kunnen ver krijgen. Texel, den 27 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 pet, gevon den in de Nieuwstraat, 1 glazen inktpot, ge vonden bij de Waag, 1 griffeldoos, gevonden in de Weverstraat. TEXEL, 28 Mei 1904. Voor wie van eene wandeliDg houdt in het morgenuur, om daarbij tegelijk te genieten van het prettig schouwspel hetwelk bewijs geeft van een „goeden tijd," was Donderdag morgen eene wandeling naar de haven, zeker eene welkome gelegenheid. De wandeling op zich zelf alreeds, langs en door de heerlijk groenende velden, loonde rijkelijk het offer om vroegtijdig uit de veeren te springen, 'twas een waar genot. En aan de haven, wat éen bedrijvigheid; een haast onafzienbare trits van verschillende voortuigen, beladen met lammeren, bewoog zich langs den weg en den dijk, om het jonge vee inteladen in de aan de haven ge reed liggende vaartuigen. En maar steeds meerdere aanvoer, 't scheen of er geen einde aan zou komen. In zes stoombooten en zes tjalkschepen werd de lading geborgen en stevende daarna de kostbare vloot naar Leiden's veste. Zulk eene vloot is toch nog heel wat anders dan de vernielvlooten van oorlogvoerende natiën; dklr dood en verderf, hier welvaart, die tot zegen leidt. Sterke tegenstelling In het geheel werden van 25 tot 29 Mei verzonden 8418 lammeren, 't grootste aantal tot heden in eene zending vervoerd. Van onheilen vernamen wij niet; dank de goede regeling gaat alles in gewenschte orde; dat de ordebewaarders (de politieagenten) nu niet zulk een bijzonder dankbare taak hebben, mag men gerust aannemen, er zijn in den regel altijd personen die zich veronge lijkt achten* of.... een voorsprong willen hebben De verschepingsdagen, zoowel als de marktdagen eischen van de politie velerlei bemoeiingen en activiteit. Dat het jonge vee een kwaden dag zal hebben gehad tijdens het transport, op den warmen 26sten van Bloeimaand, zal zeker geen extra betoog behoeven. Moge het den handelaars niet tot nadeel zijn geweest. - Aan den heer W. Metz Tz., is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brieven gaarder te Oudoschild, en zulks met ingaDg yan 1 Juli a.s. - Zijn wij wel ingelicht dan zullen Zon dag a. s., de goedkoope gelegenheden tot overtocht met de „Ada", (des Zondags) weder aanvangen. - Wij verklappen zeker geen geheim, wanneer wij mededeelen dat eene vergadering is uitgeschreven tegen heden avond te half negen, in het Hotel „Texel," met het doel de oprichting eener Vrijzinnige Kies- voreeniging alhier, te bevorderen. Aan verschillende personen werd eene circulaire, tot uitnoodiging voor deze verga dering, toegezonden. Deze poging gaa,t uit van het bestuur dei- centrale liberale kiesvereeniging te Helder. OuDESotriLD, 27 Mei. De garnalenvisscherij is door de meeste visschers gestaakt, door dien het weer te warm wordt voor de ver zendingen naar het buitenland. Over het geheel gaf de garnalenvisscherij in het nu afgeloopen vischseisoen maar matige ver diensten. Er werd in den laatsten tijd veel gezonden naar Parijs. Op den duur blijkt de Fransche markt voordeeliger te zijn dan de Engelsche. Oosterend, 27 Mei. Eene familie alhier at dezer dagen spijs, die gekookt was in een pannetje, waaronder pas een nieuwe bodem was gemaakt. Kort na den maaltijd werden de meesten ziek en kregen brakingen. Ge lukkig waren allen den volgenden dag weder hersteld. Men kan evenwel uit het geval zien, dat men voorzichtig heeft te zijn met kook- en braadpannen, die de vuurproef nog niet hebben doorstaan. De handelsvereeniging „Wilhelmina" heeft met het oog op het warme weder de garnalenverzendingen gestaakt. Vlieland. De uitvoeriDg, door eenige da mes en heeren op 2den Pinksterdag ten bate der Bewaarschool gegeven, heeft veel succes gehad. Om bijzondere redenen, is het on mogelijk een volledig verslag van dien avond te geveD, maar zeker mag wel vermèld worden, dat een stampvolle zaal bij ieder nummer van luid applaus weerklonkEen stampvolle zaal, dus een flinke opbrengst voor de Bewaarschool, het beoogde doel is bereikt. De Burgemeester dankte alle mede werkers met eenige hartelijke woorden namens het dames-bestuur. - Naar men aan de „Zijp. Ct." mededeeld zal de aardappelenmarkt te Broek Op Langedijk vermoedelijk reeds 1 Juni aanvangen. Het is een week vroeger dan in het vorige jaar en 14 dagen vroeger dan in 1902. - Naar aanleiding van het 70-jarig feest van den heer Krasnapolsky te Amsterdam worden o. m. de volgende bijzonderheden van het groote hotel en café medegedeeld. De inrichting beslaat thans 40G0 vierk. M. en neemt de plaats in van 39 perceelen, die vroeger op dezelfde plaats stondeD. Het hotel beschikt over 100 logeerkamers. Het personeel der inrichting is 's winters 175, 's zomers 200 personen groot. Er zijn 15 koks, 40 kellners. In de biljartzaal staan 16 biljarten. Voor de bereiding der spijzen worden dage lijks 12 mud cokes verstookt. Per dag worden 5 H. L. aardappelen en 1000 eieren verbruikt. - Van vele zijden is reeds geprotesteerd tegen de nog dikwijls gebruikelijke methode om de staarten der paarden af te knippen en daarenboven het staartbeen te coupeeren. Toch schijnen nog velen zich van deze gewoon te niot te kunnen losmaken. Aan hen heeft de heer W. A. van Laer te Oosterbeek dezer dagen een open brief in de Arnh. Ct. gericht, waarin hij er op wijst dat de eenige motie ven voor de staartverminking zijn eigenbelang, mode en sportmanie. De hebbelijkheid is tot ons overgewaaid uit België, 't Doorden van Frankrijk en Engeland, waar de eigenaars van jonge zwaar gebouwde paarden deze het staarlbeen inkorten, met geen ander doel dan om hun kweekelingen op het oog zwaarder te doen schijnen. Dikwijls gaat men zoover dat de staart de gedaante krijgt van een scheerkwast. Ten eerste staat dit bespotte lijk en ten tweede wordt het dier beroofd van zijn wapen tegen de insecten, die zoovele aanvallen op hem ondernemen, en tegenover al die nadeelen staat slechts het voordeeltje verkregen door het verkoopen van paarden haar, welk voordeeltje nog gewoonlijk in den zak van het personeel terechtkomt. Krachtig pleit de heer van Laer er dan ook voor om te breken met de afschuwelijke gewoonte van staar tknippen. Sr "S VOOR DE

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1