Naar ons werd medegedeeld, werd door W. Bakker alkier, bij zijne duiven eene postduif opgevangen, gemerktCalais 04,91. Het diertje had een zilveren ringetje om de poot bevestigd. Naar ons wordt medegedeeld, werden bij de Zaterdag gehouden aanbesteding voor het bouwen van een Woonhuis, voor den beer D. Jz. Bruin, 5 biljetten ingeleverd, n.l.: R. Daalder f 3465,50 A. Kooiman 2965,— J. J. V-Wessem 2799,— C. Huisman 2797,— N. Lap 2750,50 Het werk is niet gegund. Aan de ons toegezonden „lijst van de Landbouwproefvelden in de provincie Noord- Holland, gedurende 1904," ontleenen wij voor Texel de volgende vermelding P. W. Roeper, Ongeren. Zandgrond. Hooiland (voortdurend.) Bestaat sedert 1902. Perceel 1, groot 3 Are, in Nov. 1901 per H.A. 25 M3 schuimaarde (zware bemestiug); thans stalmest. Perceel 2, groot 3 Are, thans per H.A. 1000 KG. kalk, 600 KG. kaïniet, 600 KG. thomas en 200 KG. chili; kosten f 76. I. Dijksen, Buitenlust. Zandgrond. Hooiland. Het is de bedoeling het gewas van dit proefveld nimmer door vee te laten afgrazen, dus altijd af te maaien. Het bestaat uit 3 strooken A, B en C, elk bestaande uit 7 veldjes. Al BI en Cl zijn elk groot 41.25M2., A2 B2 en C2 elk 58.75 M2., de volgende drietallen respectievelijk 46.25 M2.. 45 M2., 48 M2 48.50 M2. en 35 M2. Strook A is bemest met kunstmest. Strook B is onbemest Strook C is bemest met ier en super, per HA. 60 KG stikstof en 450 KG. super. Perceel Al onbemest. Perceel A2, 400 K.G. chili en 600 K.G. super. Perceel A3; 400 K.G. chili en 600 K.G. .super en 30ü KG. patent kali. Perceel A4. 400 KG. chili en 600 KG. super en 300 KG. patent kali en 1000 KG kalk. Perceel A 5, 300 KG. zwavelzure ammoniak, 600 KG. super, 300 KG. patent kali en 1000 KG. kalk. Perceel A6, 20 M2. schuimaarde Perceel A7, 1000 KG. kalk. Perceel BI tot en met B7, onbemest. Perceel Cl tot en met C7, ierproef als boven aangegeven. Er is echter met 60 KG. stikstof en 450 KG. super bemest per H.A. en de volgorde is 7, 3, 2, 1, 4, 5, 6. Voor Texel zijn de proefvelden aangelegd onder toezicht van den heer N W J Schumaker. Een begeleidend schrijven vermeld„voor zoover dit kan geschieden zonder benadeeling van het te veld staande gewas en zonder op het proefveld te loopen, heeft ieder be langstellende vrijen toegang tot de proefvelden. Wij hebben voor ons liggen, ter kennis making en bespreking, een „Neerlands Yolks- lied," waarvan de auteur zegt dat het een bescheiden poging is om aan Nederland een Volkslied te geven dat van onzen tijd is en door ieder goed Nederlander con amore zal gezoDgen worden. De melodie is die van het Oude Wilhel mus, de tekst is geheel nieuw, wij laten die hier volgen Met alle respect voor de melodie van het „Oude Wilhelmus," trekken wij wel wat in twijfel of dit de gewenschte melodie is voor een Volkslied als door den auteur bedoeld. Een Volkslied, zal het populair worden, moet o. i. gemakkelijk gezongen kunnen worden, in gezelschappen alsook op marsch, het moet levendig en opgewekt zijn en dat kan men nu juist niet zeggen van de melodie van het „Oude Wilhelmus." Beter dan die zou zich daartoe leenen eene melodie, als: „Kent gij dat volk en dergelijke. De vergadering van de afd. N.-Holland van het Ned. Paardenstamboek, zal Donderdag 9 Juni te Schagen worden gehouden in het lokaal van den heer J. Vader. De punten van beschrijving behelzen ge wone huishoudelijke zaken, als rekening enz. Door den heer P. Olie zal worden ingeleid „Is invoer vau vrouwelijk fokmateriaal in onze provincie gewenscht?" Oudeschild, 22 Mei. Zaterdagavond verga derde in de „Zeven Provinciën," tot het afdoen van eenige huishoudelijke zaken, de Schippers- en Visschersbond. Door afwezigheid van den voorzitter, werd de vergadering gepresideerd door den Heer M. Kroon, Jbz., Secretaris van den Bond. Eenige zaken werden behandeld, welke ook reeds in de Vischerijvereeniging te Oosterend ter tafel kwamen. Een ingekomen missive, ontvangen van het comité der Vereeniging tot bevordering van de Ned. Visscherij, behelzende ter be woording dezer vier vragen: le Acht gij wettelijke voorschriften noodig met betrekking tot de wijdte der mazen. Zoo, ja, voor welke netten en hoe wenscht ge die wijdte dan 2e Acht gij een aanvangs- en sluitingstijd voor sommige visscherijen noodig Zoo ja, voor welke, en hoe moet deze zaak dan geregeld worden. 3e Wat denkt gij over de Zondagsvisscherij en wat over beperking van het aantal en van de afmetingen der te gebruiken netten 4e Welke zaken, waarnaar wij niet ge vraagd hebben, acht gij voor onze Commissie van belang? De bespreking dezer vragen lokte een ge animeerd debat uit. „Op voorstel van den heer S. Kuijper Gz., Penningm., werd besloten een bijdrage van f 10,— uit de kas te verstrekken aan de wed. C. P. Vlas. Te ongeveer tien uur werd de vergadering gesloten. Oosteeend, 31 Mei. De Heer K. Bakker Wz. geboren alhier, thans leerling aan de Poly technische school te Delft, heelt met gunstig gevolg het tweede examen B voor civiel* ingenieur afgelegd. De Weleerw. Heer Ds. J. J. Heep, van den Hoorn, heeft alhier op Zondag j. 1. voor de afdeeling van den Ned. Protestantenbond een woord van afscheid gesproken naar aan leiding van de woorden"Alzoo verstrooide de Heere hen van daar over de gansche aarde(Gen. 11 8 a.) In eene hartelijke toespraak werd afscheid genomen van de afdeeling, waarvoor de beste wenschen werden geuit. Alle aanwe zigen hebben zeker den vriendelijken Redenaar en diens Echtgenoote in alle stilte „een harte lijk vaarwel'' en zoo mogelijk, een „tot weerziens" toegefluisterd. Moge het hun welgaan Vlieland. Bij de Candidaatstelling voor voor den Gemeenteraad (vacature wijlen den heer H. Meijer) op 27 Mei j.l. was eeDige candidaat de heer J. Klippas. Genoemde heer is dus gekozen. 30 Mei. Het was gisteren een recht feestelijke dag. Ongeveer half drie 's middags arriveerde hier van Terschelling de stoomboot „IJmuiden" met het Fanfarecorps van ons naburig eiland en pleizierreizigers aan boord. Ontvangen door onze Fanfare, trok de stoet weldra onder vroolijke muziek het dorp binnen, waar niet velen thuis waren geble ven, het was een prettige, genoeglijke aanblik. Het weer, dat 's morgens dreigde, hield zich goed, al hadden we graag het zonnetje eens gezien, we waren toch al héél blij, dat het droog bleef. In de muziektent, opgeslagen voor het raadhuis, werd een concert gegeven, een mooi programma werd door beide muziek korpsen afwiselend ten gehoore gebracht. We brachten een buiten gewoon aangena- men Zondagmiddag door. Toen de „IJmuiden" om half zeven vertrok was het weer een uittocht, zooals de intocht was geweest, muziek en vroolijkheid bij de overgroote menigte. Op den stijger nog een afscheidsgroet van onze Fanfare, waarop we gisteren wel iets trotscher nog dan gewoonlijk waren, beantwoord door de Terschellingers op de brug en onder herhaalde hoerah's stoomde de boot weg. Zal Vlieland het bezoek terugbrengen er leeft wel die wensch in veler hart, zeer wel mogelijk zal hier de lust groot zijn eens zoo'n aardig pleziertochtje te maken. Door onbekende oorzaak had Maandag een groote boschbrand plaats bij Hattem. De brand ontstond op het landgoed Flip Hulle, van de familie van Royen te Zwolle. Het vuur spoedde zich met geweld tegen den wind in, schrijft de „Tel." Een lange huppelende vuurlijn, die zich uitstrekte over heuvel en heuveltjes. Een brullende, roode gloed, een vuurzee, zich voortgietende tusschen pijnboomen en moes- en heidestruik. De arme, in hun voorjaarsgewaad pronkende denneboomon. Bij honderdtallen werden ze aangegrepen. Plots lijken het duizend kerst- boomen. Overal vlammetjos. Dan weer zijn alle lichtjes uit. Maar als met een aanloop vliegen groote vlammen naar boven en een oogenblik later, staat daar de ineengekrompen pijnboom verschrompeld en dood. Zoo ging het maar door, al verder en verder. Een paar honderd mannen kampten met de elementen. Een eind van de woedende vlammenzee werd een breede geul gegraven om het vuur te beperken. Des middags te 4 uur was van Flip Hulle 6 en van de Hattemer boschgrond pl. m. 30 bunder afgebrand. En nog steeds woedde de vuurzee. Een erfenis van zestig millioen. Er is 60 millioen te verdoelen, onder tal van erven Of liever, de erven zijn er wel, maar de 60 millioen zitten nog min of meer vast t Geval moet zijn als volgt. Er is eens een Jacob van Leeuwen geweest. Men weet alleen van hem, dat hij in 1714 geboren isdat hij in een twist iemand heeft dood gestoken dat de toen 71-jarige man op val- sche papieren naar de Oost is gevlucht en dat hij daar nu, na 119 jaren, zeker wel zal zijn overleden. Hij moet schatrijk zijn geweest. Men schat—op welken grond weten we niet zijn vermogen met rente op rente thans op 60 millioen. Maar die valsche papie ren moeten zwarigheid zijn. Echter, een zestigtal erven hebben weer eens te Zalt- Bommel vergaderd en eenige advocaten trachten wel uit de zaak te halen wat er in zit. Het blijkt, dat niet minder dan 800 900 personen van het oude personeel der Nederlandsche Zuidafrikaansche Spoorweg- Maatschappij weder naar Zuid-Afrika zijn teruggekeerd. Tijdens de afwezigheid van de bewoon ster had iemand zich toegang weten te ver schaffen tot eeu huis in' de Bentinckstraat te Amsterdam. Toen de vrouw des huizes thuiskwam, vond zij den man in haar voor kamer, alles op zijn gemak doorsnuffelend. De vrouw riep om hulp, waarop zij door den dief bij de keel werd gegrepen. Tevens uitte deze de bedreiging haar van de trap te zullen werpen, als zij haar mond niet hield. Het gelukte de vrouw echter den dief vast te houden totdat een agent op haar geroep haar ter hulp kwam. In de vorige week werd in het gebouw der rechtbank te 's Gravenhage gehouden de verificatie vergadering in het faillissement van Gebrs. Hoytema te Delft. Daaruit bleek, dat de concurrente schuld- I eischers opkomen voor een bedrag van 1V» millioen en de preferente voor een bedrag van f 69,000. De baten bedragen pl. m. I f 240,000. De uitkeering aan de schuldei- li schers der firma zal vermoedelijk 15 pCt. li bedragen en aan die der Gebr Hoytema in I privé 10 pCt. I, Lichamelijke straffen op de school Op de te Haarlem gehouden provinciale I2 vergadering der „Vereeniging van Hoofden I1 van Scholen in Nederland" werd door den I heer P. van Nifterik ingeleid het onderwerp11 „Zijn lichamelijke straffen in de school |v noodig?' een onderwerp dat in Noord- ld Holland en te Amsterdam, door onderwijzers |tj aan de orde gesteld was. |k Wat hen er toe bracht, zich vóór licha- I z< melijke straffen te verklaren Waarschijnlijk I ai meenen zij, dat onze tegenwoordige school- |v; jeugd in dusdanigen staat van verwildering I verkeert, dat alleen lichamelijke straf daar- I tegen paal en perk kan stelleD. Maar, zooals de onderwijzer is, zoo is de I klasse. Zenuwachtige personen klagen het I eerst over verwildering der jeugd. 1^ Volgens spreker kan echter het toestaan I van lichamelijke straffen hen niet helpen in I "u het verkrijgen en handhaven van hun prestige- 1^ Doch krachtige, degelijke onderwijzers 11' hebben geen moeite met de tegenwoordige I - jeugd. Binnen een weinig tijds hebben zij I de klas, die reden tot klagen gaf, hervormd. I Van verwildering is geen sprake meer, I omdat hun onderwijs is de tucht. En welke onderwijzers willen nu weer I terug naar den tijd van plak en roe I 2 De voormannen der afdeeling Amsterdam I van den „Bond van Nederlandsche „Onder-1 j wijzers" de voorstanders van de hoofdelooze I g school die sedert jaren het gezag der hoofden I j afbreken. Door dit gezag te ondermijneD, I hebben zij zichzelven benadeeld en zij plukken I daarvan nu de wrange vruchten. Geen weer- lder( spannige jongen kan het volhouden tegen den la o. onderwijzer, die gerugsteund wordt door het Ion hoofd, geen lichamelijke straf is noodig, waar |l- die samenwerking gevraagd en verleend ■Kal- wordt. |a 1E U rijzc in forsche tonen, o dierbaar Vaderland, Het lied der trouwe zonen, in liefde aan U verpand, Wordt de oproersvaan geheven, TJw heilig recht verkort Wij zweren bij ons leven, wij staan ten strijd gegord Verheffe 't lied der trcuwe den roem van Uw geslacht Oranje van Nassouwe, dat Neerland vrijheid bracht; U, Huis van Godes wegen, vol deugd en heldenmoed, U, Bron van vrede en zegen, der tronwen dierste goed. O God der legerscharen, die tronen slecht en sticht, Wil 't fiere Oranje ons sparen in Nassau's Glorielicht. Wil verre van ons wezen, al wat een volk beroert, Door Hare hand regeeren, waar zij den schepter voert.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2