Buitenland. Marktberichten. Uit Noorderhout schrijft men De lieve Meimaandnam gisteren (Dinsdag) haar afscheid, doch nu juist niet op lieflijke wijze, 't Was met een donderbui vergezeld van een hoos. Ongeveer 's namiddags halfvijf begon een vreeselijke dwarreling eerst van stof, daarna vermengd met flarden van het groen der hoornen, die eindelijk door de regenvlagen werd beteugeld. Inmiddels doorkliefde ook de bliksem de lucht. Geen stralen waren het, 't geleken meer stukken vuur. Ieder, die buiten was, zocht een schuilhoek. Bij den landbouwer J. Duivenvoorden, op de Boekhorst, trof het vuur een hoogen boom, dat van den top tot den voet een inkerving deed ontstaan, toen nog oversloeg op de woning en in een muur een paai' gaten maakte, doch geen brand veroorzaakte. De bewoners zaten een oogen- blik als versuft. Tot zichzelf gekomen, was natuurlijk hun eerste gedachte aan het vee in de weide. Ook dit lag als wezenloos tegen den grond geslagen, maar bleek bij nader onderzoek toch zonder letsel. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin het te kennen geeft Dat in de 118e algemeene vergadering dier Maatschappij, gehouden op 25 en 26 Mei 1904, met algemeens stemmen en derhalve namens ongeveer 13.000 leden der Maatschappij verspreid over alle deelen des lands, is aan genomen de volgende motie De algemeene vergadering, overwegende, dat nu het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het hooger onderwijs geen waarborgen geeft, dat even hooge eischen van weten schappelijke ontwikkeling als dusver worden gesteld aan hen, die, ingevolge hunne univer sitaire studiën, het recht zullen verwerven tot het bekleeden van openbare ambten, gegronde vrees bestaat, dat daardoor het aanzien en de wetenschappelijke peil van het Nederlandsch hooger onderwijs zal dalen, besluitte aan het hoofdbestuur op te dragen zich, in naam der Maatschappij, met een adres tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal te wenden, met het verzoek, aan bovengenoemd ontwerp hare goedkeuring te onthouden. Op grond van dit besluit der algemeene vergadering verzoekt het hoofdbestuur der halve Uwe Vergadering voornoemd wetsont werp niet aan te nemen. M9n schrijft uit Loosduinen onder het opschrift„Een goed betaald baantje I" aan het „Utr. Dbld." Woensdagavond werd op „De Loosduinsche Groenten veiling ontvangen ruim 9 duizend gulden. Als daar het statie geld voor de manden afgaat, blijft er 8900 gld. over, wat voor den betaalmeester afwerpt een belooning van f 89 in één avond. Nu zijn de ontvangsten wel niet eiken dag even groot, maar varieeren tusschen 5 en 8 dui zend gulden, of voor den betaalmeester tus schen de 50 en 80 gld. 't Geval is waar gebeurd en 't geschiedde in zeker dorpje in Gelderland. De jdokter van de plaats heeft een motorrijwiel en ter wille van vrouwlief jheeft hij zich één van die bekende tweewielige wagentjes aange schaft, die achter aan het wiel bevestigd wordt Zoo maken ze samen menig heerlijk ritje, manlief als vastberaden machinist, vrouwlief als eenige passagier in den sierlijken tender. Ook dezer dagen werd de tuf-tuf weer voorgebracht, de tender aangehaakt, en voort ging het langs bosschen en velden. De tocht was niet ver, maar dit was voor man lief geen reden om de vaart te temperen. Binnen weinige minuten was de plaats van bestemming bereiktmanlief afstappen, wil ook zijn ega helpen uitstijgen Maar o schrik vrouwlief, die zoo par mantig in den tender had plaats genomen hij was er zeker van vrouwlief en ten der beide waren verdwenen. Het was om een oogenblik verbluft te blijven staan. Maar onze wakkere chauffeur koos kort beraad. IJlings ging de tuf-tuf het traject terug en jawel, daar lagen vrouwlief en tender goed en wel ongedeerd in het gras. De tender was losgeraakt onderweg en manlief met zijn machine waren maar voortgevlogen, niets bemerkende van dit moderne ongeval. Maandagmiddag had op het Molenwater te Middelburg een zeldzaam voorval plaats. Een millicien, die op het excercitieveld door een sergeant geoefend wend, kreeg het op een gegeven oogenblik te kwaad en wierp zijn geweer neer met de woorden „ik verd. het; doe het zelf". De jonge nan had zich zoodanig overstuur gemaakt, dat men hem de gasfabriek binnenbracht om weer wat op zijn verhaal te komen. Men zegt dat plagerij gepleegd door den betrokken sergeant de oorzaak is van het voorval. Een streng onderzoek schijnt dan ook hiernaar te zijn ingesteld. Omtrent dit voorval vernam de M. C. na- i der dat bij den betrokken millicien, een jonge ling uit Zierikzee, de maat van zijn drift overliep, nadat een luitenant het werk van den sergeant had voortgezet. Het was dan ook tegenover dezen officier dat het, na al het voorgevallene, bij den millicien tot een uitbarsting kwam. Een veelbelovende. In de gemeente Zuiddorpe kwamen enkele maanden geleden herhaaldelijk branden voor en verschillende verhalen deden daaromtrent de rondevooral werd hierbij aan „spoken" gedacht, totdat eindelijk het „spook" werd ontdekt in den vorm van een 13-jarig meisje, dat terstond in verhoor werd genomen en naar Middelburg overgebracht. Thans is dit meisje E. A. J. v. V., 13 jaar, te Zuiddorpe, gedetineerd te Middelburg, naar de openbare terechtzitting van de rechtbank aldaar ver wezen, ter zake van diverse diefstallen van geldswaarde en opzettelijke brandstichtingen. De vrouw van G. Nachtegaal, te "Woerden, die haar 5-jarig dochtertje nasprong, dat 21 Mei 1.1. in het water viel en verdronk, en daarop van den schrik ernstig ziek geworden is, is nu overleden zonder bij kennis te zijn geweest. Zoo moest zij deze daad van moe derliefde met den dood betalen, wat voor haar man en vier zeer jonge kinderen een zwaar verlies is. De jongens van het Schoterkwartier te Haarlem hebben den oorlog tusschen Rusland en Japan in h9t hoofd, zooals ze een paar jaar geleden onder den indruk waren van den reuzenstrijd tusschen Boeren en Britten. Zoo zijn, zegt de Opr. Hrl., gevormd troe pen van jeugdige bewoners der Generaal Cronjéstraat en der Regulierstraat, die elkan der zullen bevechten. Bij loting is uitgemaakt dat de Cronjestraters Russen zullen voorstellen. De jongens zijn thans bezig met de voor bereidende maatregelende eerste slag is bepaald op 4 dagen na de zomervacantie. Een der jongens is aangewezen rapporten op te maken. Er zijn juffrouwen, die op reis aan de eerste de best9 mede-reisgenoot alles omtrent zichzelf, hun gezin, hun levensbestaan enz. gaan vertellen. Dat zoo iets gevaarlijk kan worden, blijkt uit 't volgende, wat wij in de Opr. Haarl. Ct. lezen: Zaterdagavond zat in de stoomtram van Leiden naar Haarlem, een juffrouw die onderweg in gesprek raakte met een medereiziger die haar heel handig wist uit te hooren. De vrouw gaf zelfs het adres van haar woning op. De man maakte gebruik van hare mededeelingen, ging naar haar huis en verhaalde, aan de dochter, die alleen thuis was, dat haar moeder uit de stoomtram geval len was en voor zijn rekening per rijtuig naar Haarlem was vervoerd, zonder een ongeluk gekregen te hebben. De kosten bedroegen f 2.50. De dochter gaf hem f 2.50 met nog een kwartje fooi voor zijn menschlievendheid. De zoon van de juffrouw reisde terstond naar Haarlem, waar hij zijn moeder natuur lijk in de beste gezondheid zag en waar bleek dat men met een brutalen oplichter te doen had. Uit Dinxperlo wordt aan de Arnh. Ct gemeldVoor ongeveer zeven jaren werd de arbeider Hengeveld met vrouw en kinde ren uit Pruisen als „armlastig uitgewezen. De kinderen waren in Pruisen geboren. Onder de kinderen zijn twee jongens, waar van één zich hier te lande vrijlootte voor de nationale militie en de andere niet dienst plichtig is. Nu hun ouders dood zijn, hebben de kinderen van de Pruisische Regeering bericht ontvangen dat ze als Pruisische on derdanen weer erkend worden en dat de beide jongens als militairen moeten dienst doen. De jongens zijn met deze kennisge ving weinig in hun schik en zullen eerst, daar zij in Holland van hun dienstplicht vrij zijn, de hulp van den Ilollandschen gezant inroe pen vóór zij weer naar Pruisen teruggaan Een betere zaak waardig. Sedert langen tijd bestond er tusschen het lste regiment huzaren van de lijfwacht en de manschappen van den trein te Dantzig vijandschap, daar de huzaren aan de soldaten van den trein allerlei spotnamen gaven. Zaterdagavond hebben de soldaten van den trein dit hun kameraden eindelijk eens betaald willen zetten. Dertig man van den trein leverden een gevecht tegen vijf-en-twin tig huzaren. De blanke sabels werden getrok ken en toen ging het er in den blinde op los. De huzaren moesten de vlucht nemen, maar het gevecht met hun achterhoede duurde nog tot vlak bij de kazerne voort. Do huza ren moesten mutsen en sabels in den steek laten. Verdedigers en aanvallers bleken elkander een groot aantal zware en lichte kwetsuren te hebben toegebracht. Van de huzaren waren vijf man zwaar en 16 man licht, van den trein een man zwaar en vijf licht gewond. De militaire dokters hadden tot in den vroegen ochtend van Zonda» werk met verbinden. Vele van de gekwetsten hadden ernstige sabelhouwen ovor het hoofd en de armen gekregen. Nu wordt het eerst goed Een kachel tegen de warmte, een verkoe lingskachel, is door een Amerikaansch inge nieur, den heer Moore, te Washington, uitge vonden. De kachel wordt „gestookt" met ijsbriketten. Bij het smelten daarvan wordt het water door buizen afgevoerd en de afgekoelde lucht wordt,^aa door een laag fijn ijs met zout nog kouder te zijn gemaakt, door het vertrek verspreid. Het belangrijkste oorlogsbericht is dj ontruiming van Dalni door de Russen, welke, volgens het telegram uit Tokio, hals over kop geschiedde. De voor het vertrek aange wende pogingen om de stad te vernielen schijnen, hoewel daarvan reeds een paar dagen geleden werd melding gemaakt, weinig succes te hebben gehad. De haven is echter ver sperd door stoomschepen, die de Russen hebben laten zinken en meer dan honderd kazernen en pakhuizen zijn beschadigd, evenals het station en de telegraafkantoren, Hetzelfde programma is afgespeeld ts Taliënwan, dat door de Russen ontruimd is nadat zij alles verbrand hadden wat den vijand van dienst kon zijn verder het terrein ook aan bandieten overlatende. De aanval op Port-Arthur wordt, volgens een telegram uit Tokio aan de „Daily Chron', op den 15en dezer verwacht. En alsof hei de opening betreft van een tentoonstelling, waarmede men zich haast gereed te komen, wordt er bij geseind, dat de oorlogscorres pondenten den lOen van Tokio vertrekken, tijdig genoeg om de overgave der stad op den 20en bij te wonen. Dat alles zoo zal gaan als men zich dat te Tokio voorstelt, wordt te Petersburg natuurlijk niet geloofd- Een Russisch generaal, die van den toestand te Port-Arthur op de hoogte is, heeft aan des correspondent van de „Echo" te Petersburg o. a. het volgende medegedeeld De Russen hebben drie devisies, d. w. z, 36 bataljons, elk van loOO man, onder bevel van de generaals Fock en Smirnof. Daarbij komen nog Z9s bataljons vesting-artillerie, ongeveer 1500 kozakken en 8000 matrozen, Behalve door de vooruitgeschoven verdedi gingswerken, waarvan Kin-tsou de eerste linie vormt, wordt Porth-Arthur beschermd door een gordel van versterkingen, meer das 18 kilometer lang en met een fort op elkes kilometer, dus 18 in 't geheel. Deze verster kingen hebben mijnen en prikkeldraad-ver sperringen. Het gevaar is alleen, dat d( Japanners, voor wie de vermeestering van 1 Port-Arthur onberekenbare moreele zoowel 1 als militaire gevolgen zou hebben, de vestief zullen bestormen met een leger van 100,OW tot 150,000 man en om te slagen daarvaa desnoods 30 tot 40,000 man zullen opofferen- Anders zullen zij Port-Artur nooit in handa krijgen, want de stad is tegen een blokkade van tien maanden bestand. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Moi 1904, Ingelegd f 12927,66 Terugbetaald - 11175,71' Het laatste, door dat kantoor uitgegevei, boekje, draagt het nummer 2683. Do Directeur, v. 't HOF. Scliagen, 2 Juni. Aangevoerd: 5 paarde) f80 af 180; 6 Stieren f 90 a f 240 20 Gelde- koeien f 170 a f 250; 30 Kalf koeien f 190,— f250: 25 Nuchtere Kalveren f 10,a 27,- 50 Schapen f 16 a f 18; 1080 Lammeren f8,- afl6,15 Varkens f 11,a f 13,00; 33 "Vefie Varkens 36 a 38 cent per kg.22 Vette Koeien f 150 a f 2500 Graskalvercn 1' 0,a f 100 Biggen f5,a f 9 Boter f 1,05 af Ij' per KG.Kipeieron f 2,75 a f 3,25. Leiden, 3 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Osson 276 stuks f 128 a f 29oi 52 Stieren f 56 a f 315; Veulens 0 stok) f Oaf 0.- 102 kalfkoeion f 130 a f 298, Melkkoeien f 128 a 1298; 96 VarekoeiM f 116 a 1243, 326 Vette koeien f 130 a f 3® 104 Vette kalveren f 35 a f 80; 126 Mftgn'j kalveren 16,— af 20; 12 Graskalveren t J' a f68; 717 Vetto schapen f 15 a 1 34.00; 3* schapen (weide) f 13 af 28.7 Paarden!*! a 1176; 260 Magere Varkons f 16 af'?: Vette Varkons a et. 549 Biggen 8.™ af 14.7776 Lammoron f 6,— a f 17.50.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2