Den Hoorn. Zondag 5 Juni nam Ds. J J- Heep, afscheid van zijne gemeente naar aan leiding van Filippensen 1 vers 27. De schoone uitlegging van dit bijbelwoord had velen naar het kerkgebouw geroepen. Onder de aanwezigen waren ook van andere dorpen, die door hunne aanwezigheid belangstelling toonden in den scheidenden leeraar. De heer Heep, deed in zijne afscheidsrede duidelijk uitkomen, wat hij gedurende zijn negenjarig verblijf der gemeente had voorgehouden en geleerd op godsdienstig gebied. Hij dankte voor den steun van de gemeente en van den kerkeraad en wenschte, dat onder zijn opvol ger de gemeente in bloei zou blijven toenemen. De gemeente, die zeer onder den indruk was, zong den scheidenden leeraar aan het einde der godsdienstoefening de bekende bede toe. De gemeente verliest in Ds. Heep een eerlijk en werkzaam leeraarhij en zijne echtgenoote waren degelijke en hulpvaardige menschen. Dat het hun in Stadskanaal wel moge gaan is zeer zeker de wensch van hunne vele vrietiden. Vlieland. In de postspaarbank alhier werd in de maand Mei ingelegdf 238.49, terugbetaald f 828.92. Het laatst uitgegeven boekje was no. 208. Waarvoor de oorlog goed kan zijn. In Friesland besteden de opkoopers voor de wol veel hooger prijzen dan verleden jaar. Toen 25 ct. per kilo, nu 40 ct. Men zegt dat dit een gevolg is van den oorlog in het Oosten. Het Russische Gouvernement laat wol opkoopen voor de vervaardiging van dekens enz., die naar het oorlogsterrein ge zonden worden. Dezer dagen keerden te Woerden eenige vrouwen huiswaarts van haar arbeid op een steenfabriek. Een er van maakte de anderen opmerkzaam op een drijvend jurkje in de vletsloot. Onverwijld sprong een vrouw in 't water en hief haar reeds verdronken kind omhoog, dat door hulpvaardigen overgenomen en in allerijl huiswaarts gebracht werd, om zoo mogelijk het leven op te wekken. Op de moeder, die in radelooze smart geen poging deed zichzelf te redden, werd op dat oogenblik niet meer gelet, zoodat haar toe stand, toen zij even later uit haar netelige positie gered werd, van dien aard was, dat zij helaas aan de gevolgen overleden is. In een openbare vergadering van den Bond van miliciens en oud-miliciens te 's Gravenhage sprak het Kamerlid Melchers naar aanleiding van de derde herhalingsoefe ning der lichting 1898. Na gewezen te hebben op het verderfelijke van het kazerneleven, zette spr. uiteen het belang, dat alle miliciens hebben, om teageeren tegen het voor de 3e maal onder de wapenen roepen van de lichtingen. Te meer moet dit gebeuren, zei spr., waar van dezen Minister, die volbloed militarist is, moet worden afge dwongen de maatregel tegen wat voor de miliciens zoo ontzettend hinderlijk is. Spreker bracht om dit toe te lichten in herinnering wat gebeurd is met de lichting 1903, die tengevolge van de spoorwegstaking 2 maanden later onder de wapenen kwam en die door den Minister ook 2 maanden later naar huis zou gezonden worden. Dit Ministerie is door en door militaristisch, vervolgde spr., en dr. Kuyper heeft zijn liefde voor het volksleger al lang verloochend. Daarom moeten, voor de agitatie tegen het voor de 3e maal onder de wapenen roepen van de miliciens, alle krachten worden inge spannen. De voorzitter wekte de aanwezigen op flink te werken met de adressem H. M de Koningin verzoekende de lichting 189S niet voor de 3e maal onder de'wapenen te roepen. Politie, die zich belachelijk maakte. Toen een koopman in lammeren en konij nen in Weststellingwerf met zijn kar langs den openbaren weg reed, werd hij aanghou- den door een marechaussee. Deze vroeg hem of alles wat in de k^r was, aan hem toebe hoorde waarop de koopman toestemmend antwoordde. „Dan neem ik die haas in beslag en maak u proces-verbaal, want ge moet weten, dat het thans in den verboden tijd is en er dus geen hazen mogen vervoerd worden," zeide daarop de marechaussee. De koopman antwoordde, dat het geen haas maar een konijn was, wat de marechaus see pertinent ontkende, die nu om zoo zeker te zijn, zich met het dier naar een rijksveld wachter in de buurt begaf en deze gaf den koopman gelijk 't was geen haas maar wel degelijk een konijn, waarop de marechaussee het konijn aan den koopman teruggaf tot groot vermaak van het publiek, dat zich intusschen om de kar had geschaard. Men meldt aan „de Telegraaf" Een veehouder in Friesland, die bezig was zijn hooiland met de maaimachine te maaien, had er telkens last van, dat het mes tegen een hard voorwerp stiet, zoodat het beschadigd werd en telkens geslepen moest worden. Bij onderzoek bleek, dat onder het lange gras omgebogen stukjes staaldraad met twee punten in den grond vastgehecht waren, pl. m. 2 centimeter boven den beganen grond. Het mes moest er dus tegen aan slaan. Men ging nu het land afzoeken en vond Diet minder dan 100 zulke hinderpalen ge plaatst. Men bleek hier te doen hebben met eene wraakneming van een anti-maaimacbine- gezinden ai beider. Tevens bleek, dat het staaldraad ontvreemd was ten nadeele der Staatsspoorweg-Maat schappij. Tarief wet Wat gij niet wilt dat u geschied' 1 In de Staats Ct. lezen we „Het invoerrecht op Hollandsche haring in het groothertogdom Finland is ten gevolge der bemoeiingen van Harer Majesteits gezantschap te St. Petersburg door den Fransbhen senaat van f 6 op f 3 per 100 kilogram teruggebracht." En dezelfde regeering die door Harer Ma jesteits gezantschap Rusland beweegt tot „terugbrenging" (verlaging) van invoerrechten, stelt in eigen land verhoogiug van die rech ten voor H Ct. Dat het streven der vrouwen, om met de mannen langzamerhand op één lijn te worden geplaatst, ook in het gewone maat schappelijke leven steeds toeneemt, is bekend en eveneens, dat het niet zonder vrucht is gebleven. Zoo komeD te Fivelingo, schrijft men aan de „P. Gr Crt.", in den laatsten tijd vrouwen uit België, die zich bezighouden met het opkoopen en in ontvangst nemen, van vlas. We vernemen, dat zij daarbij veel accuratesse aan den dag leggen, zoodat nie mand er aan denkt een loopje met haar te nemen, wat zij zich trouwens niet zouden laten aanleunen. Zij zijn bij den handel niet gemakkelijk en bij het onderzoek naar de qualiteit van het vlas zien zijmetgroote nauwkeurigheid en blijkbaar met kennis van zaken toe. Bij het in ontvangst nemen staan zij den geheelen dag in stoffige schuren aan te teekenen het gewicht der en de hoe veelheid schooven, die zijn afgewogen. Zoo ziet men, dat het feminisme in ons land ook in het meer ordinaire doordringt. Afschaffing Staatsloterij 1 Het is een eigenaardigheid van deze Regee ring, zegt de „Provinciale Groninger Ct." dat zij telkens maatregelen voorstelt „die eerst in een verre toekomst zullen werken"dat geschiedde bij de Hooger-Onderwijswet, bij de Drankwet en bij de Staatsloterijeerst na 18 jaar zal die afschaffing een feit zijn. Dat is „een toekomstwetgeving, zooals wij die tot nu toe hier te lande niet konden" zulke bepalingen „zijn parade-artikelen, uit hangborden en anders niet." Acht men alle spelen uit den booze, dan schaffe men dadelijk de Staatsloterij af, maar wachtte daarmee geen 18 jaar. Al die argumenten van geleidelijke ophef fing „houden geen steek"neen, zij recht vaardigen veeleer deze gevolgtrekking „dat de Staatsloterij niet zoo'n groot kwaad is." Zij is „in de zeden van ons volk ingedron gen" zij is „niet licht in staat ruirneerend te werken" en zij doet „eenige malen den dienst van veiligheidsklep tegen het anders wellicht op nog grooter schaal gedreven wordend, veel en veel onzedelijker en gevaar lijker beursspel" en vooral tegen het deelnemen in buitenlandsche loterijen. Beter begrepen. Een rechter vraagt aan een getuige: "Door welke omstadighe- den of liever langs welken gedachtengang zijt u tot de overtuiging gekomen, dat wij beklaagde schuldig hebben te achten aan het bedreven feit?" Getuige, een Groningenlander, zet een gezicht alsof hij het te Keulen hoort donderen. Een bijzittend rechter, 's mans verlegen heid ziende, komt hem te hulp. „Ik geloof zegt hij, „dat getuige de vraag niet goed begrijpt.' Zeg 's, aldus wend hij zich tot den man, „hou kanst zegn, dat dèr 't dean het Antwoord „Wa donder nou, bie zelf bi west." („Tijd"') Een genadige gemeenteraad. In den Sittardschen gemeenteraad is in allen ernst besloten, dat men den afgetreden burgemee ster wel hulde brengen doch niet in de raadzaal ophangen zou. „Vorbeeld je, dan konden we hier alle afgetreden burgemeesters wel ophangen, te beginnen met uw papa zaliger," zei de waarnemende Voorzitter tot het jonge raadslid, dat het voorstel had ge daan, en hierop een afwijzend gebaar maakte, als ware het te veel eer. „Nee, en 't is op andere plaatsen ook geen gebruik om een afgetreden burgemeester in de raadzaal op te hangen", sprak een li i dat er ook tegrn wis. „In Maastricht hebben ze 't met Pijls ook niet gedaan." Besloten werd, zooals gezegd, de zaak met een adres van hulde af te doen. Men begrijpt dat er sprake was van een portret, doch dat woord word in het debat niet gebruikt, zooals het trouwens in 't spraakgebruik, wel meer verzwegen wordt in dergelijke gevallen. Maar op den keper beschouwd en vooral op schrift, maakt dat verzwijgen een potsierlijken indruk. Gevaarlijke machines. Men schrijft uit Barnoveld In den molen van J. vau den broek te Voorthuizen, heeft eeu geweldige ontploffing plaats gehad, waarbij de molenaar en zijn zoontje zóó ernstig aan het hoofd verwond werden, dat, volgens een ingeroepen genees kundige, het zoontje voor altijd blind zal blijven, terwijl de vader één oog verloren heeft. Het ongeluk geschiedde bij het beproeven van oen nieuwen petroleummotor. De zich eveneens in de nabijheid bevindende monteur kwarn met den schrik vrij. De „Middelb. Ct." schrijft Wij moeten nog eens terugkomen op het Maandagmiddag op het Molenwater te Mid delburg met een milicien gebeurde. Wij doen dit slechts noode, maar meenen, waar ons eene eenigzins andere lezing daar van is gegeven, vooral ook omtrent de aan leiding tot het voorgevallene, het nuttig, noodig en vooral billijk tegenover de daarbij betrokken personen, die nadere voorstelling onzen lezers mede te deelen. Een door ons, naar aanleiding daarvan, ingesteld nader onderzoek heeft het volgende aan het licht gebracht: Het is een feit dat de jonge man in een oogenblik van drift deed wat wij vermelden maar het is beslist niet waar dat er van de zijde van den sergeant kwestie van eenige plagerij is geweest. Belangrijk cijfer. In een .exportslachterij van de heeren Sterk Van Rijn, te Bodegraven zijn in hetafge. loopen seizoen 8000 nuchtere kalveren geslacht, Door onvoorzichtigheid met vuur is een hevige brand ontstaan in het Winderveen, gemeente Vries (Drente). Ongeveer 200 hec taren heide zjjn afgebrand, een aantal hoopen turf werd een prooi der vlammen. Naar „de arbeider" meldt zal te Groningen op 31 Juli op een stuk land aan den Heere- weg een provinciale meeting plaats hebben ten gunste der algemeene werkstaking en het anti - militarisme, de nachtmerrie van de kapitalistische dievenbende en de politieke beunhazen", zooals het blad opmerkt. O. m. zal Ie heer Domela Nieuwenhuis als spreker optreden. Twee vreemd klinkende berichten uit de dierenwereld. Een eksterpaar had enkele weken geleden in den top van een populier te Oldeboorn een nest gebouwd. ,t Zat er veilig, wel 40 voet boven den grond. 't Bevreemdde belangstellenden wel dat zij de eksters reeds sedert geruimen tijd niet meer bij het nest vernamen. Bij onderzoek bleek dat deze vogels daaruit waren verdreven door een eend, die hare eieren in het nest heeft gelegd en uitgebroed, waaruit de jonge eenden, elf in getal, zich achtereenvolgens naar beneden lieten tuimeleD. Twee er van vielen zich te pletter, de anderen zwommen even later met de moeder eend lustig weg. Bij H. Bouwmeester op de Hoogstraat te Zwolle doet zich het zeldzame geval voor, dat negen jonge kuikens, door de moeder verlaten zijn, thans door de haan gevoed en beschermd worden. Het is aardig om te zien, hoe de haan, zorgzaam als een moeder, zijn vleugels ter bescherming over de diertjes uit spreidt. Vrij algemeen is de meening verbreid, dat men naar de jongen van een konijn in de eerste negen dagen niet kijken mag, omdat de moeder ze dan zou dooden, zelfs wel opeten. Dat is een groote dwaling. Integendeel het is zeer noodig, dat men den eersten of den tweeden dag het nest onderzoekt, om te zien, of er zich onder de jongen ook doode bevinden, die, wanneer ze niet verwijderd werden, tot ziekten en sterfte onder de rest konden leiden. „Nelis uit den Purmer", de landbouff' kronikeur van het „Hbld.," haalt voorbeelden aan van even oude koeien, die bij een zelfdes boer en bij gelijke voedering, toch zeer ongel# „geven." Zoo bij den heer de Jong te Idaard; deze molk in 287 dagen, van een vaars 19® K. G. melk met 3 42 pet. vet of 74 K.ö- boter. Van een andere vaars 3330 K.ö- melk, met 3.23 pet. vet, of 116 K:G. boter.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2