KIEZERS m TEXEL G. J. 0. D. DIKKEES, Liberale Kiesvereenigin; G.J.O.I). DIKKERS C. S. .TARING. AANBESTEDING. Marktberichten. SfcóSlrp Tc»1. 10 J»°' 1904- een Houten Hooihark. Het HOOIGEWAS en NAGRAS van: Pre d 5 kb e u r ten, ADVEKTENTIËN. OPROEPING G J O. D DIKKERS c. S JARSNG Wordt daar maar eens uit wijs In „Vooruit" wordt opgesomd hoevelerlei drankinrichtingen er onder de nieuwe Drank wet wel komen zullen. Het zijn lo. Slijterijen, waar vanaf 2 d. L mag worden verkocht. 2o. Tapperijen, waar niet mag worden gesleten. 3o. Inrichtingen voor buitengewoon maat schappelijk verkeer, waar getapt mag worden. 4o. Slijterijen, die tegelijkertijd tapperijen zijn. 5o. Wijnkooperijen, waar gedistilleerd vanaf 3 L verkocht mag worden. 60. Wijnkooperijen, waar gedistilleerd vanaf 10 L. verkocht mag worden. 7o. Bierhuizen. 80. Sociëteiten. 9o. Slijterijen volgens de oude wet, Altijd tegenslag In de akkers der vroeg gepoote aardappels in Friesland is hier en daar zooveel onge dierte, dat de boeren de akkers weer gaan omploegen. Ook het vroeg gezaaide vlas is hier en daar door het ongedierte geheel verwoest. Den laatsten tijd worden, op voorbeeld van de gemeente Nijmegen, door verschillende gemeenteraden maatregelen genomen tot 't beschermen van vogels in het belang van land-, tuin- en boscbbouw. Zoo is onlangs, bij besluit van den gemeenteraad van Borculo, in de politieverordening dier gemeente een bepaling opgenomen, waarbij wordt verboden op eens anders terrein op eenigerlei wijze vogels te vangen of zich daarop met gereed schappen voor het vangen van vogels te bevinden, zonder schriftelijke toestemming van den eigenaar, welke op eerste aanvrage van een politiebeambte moet kunnen worden overgeleverd. Naar het Hbl verneemt is de voorbe reiding van een wetsontwerp tot opneming van de visschers in den ongevallenwet reeds zeer ver gevorderd, zoodat het eerlang bij den Baad van State aanhangig zal worden gemaakt. Het College van de Zeevisscherijen is er over gehoord. De te regelen toestanden moeten zeer moeielijk zijn, omdat deze ook samenhangen met de eigen geneeskundige behandeling bij ongevallen aan boord. Tegen slechte betalers! Door de Yereeniging „Handelsbelangen" te Hilversum is bekend gemaakt, dat bij een der leden is nedergelegd een klachten boek ten gebruike van hare leden. Hierin kunnen zij ondervinding betreffende hun cliënten, zooals trage betaling of wanbe taling mededeelen, zonder dat het noodig is die klacht met hun naam te onderteekenen. Ook heeft elk lid het recht bovengenoemd klachten boek te gaan raadplegen, om daardoor eenigzins op de hoogte te komen van de soli diteit van eventueele nieuwe klanten en zoodoende zich te kunnen wachten voor hen, waarvan reeds anderen ongename ervaringen opdeden. Dure inspectie Een ingezetene te Veendam, voor brand gevaar verzekerd, had electrisch licht aange schaft. De inspecteur der Mpij. van het verzekerde kwam inspectie houden van hoogstens 10 minuten. De verzekerde kreeg daarna een quitantie voor inspectie en reis kosten voor dat nazien tot een bedrag van f 11.50 die hij weigerde te voldoen met verzoek te worden geschrapt van de lijst der verzekerden. Die f 11.50 zouden elk jaar terugkeeren. De bewoners van een bovenwoning in de Groote Witten burgerstraat te Amsterdam misten in den laatsten tijd des nachts geld uit een portemonnaie, die geborgen was in een vrouwenzak die bij de kleederen op een stoel lag. Toen men er niet in slaagde den geheimzinnigen dader(es) te ontdekken, paste de man des huizes een probaat middel toe. Hij maakte nl. in den zak een strik, verbond dien aan een lijn, wier uiteinde weder werd verbonden aan een inde bedstede aange brachte bel. Des nachts werd het echtpaar wakker door het bellen en zag men een buurvrouw met de hand in den strik vast. De politie werd met het geval in kennis gesteld. (Echo.) De uitgesloten diamantbewerker P., te Amsterdam, kreeg bezoek van een „looper" der Staatsloterij, van wien hij gewoonlijk zijn twintigje kocht. Ditmaal moest hij den man afwijzen. De tijden waren te treurig, de uitkeering niet hoog genoeg om zich een derge lijke weelde te veroorloven. Maar de looper, die zijn trouwen klant kende, bood hem het twintigje aan op de „pof"later zou dan alles terecht komen. Bij de eerste fourneering kwam de looper terug, kreeg natuurlijk het zelfde antwoord en verlengde het crediet. Zoo ging het ook met de tweede en derde fourneering, maar toen eindelijk de laatste kwam, de vijfde klas, waarin zooveel nieten vallen, werd de man bang voor zijn geld, hij had al zooveel kans gegeven. De diamantbewerker toonde nog altijd dezelfde ledige zakken en, hoe ongaarne ook, meende de „looper" het lot terug te moeten nemen, om het aan anderen te verkoopen. Stel u evenwel de razende teleurstelling van den diamantbewerker voor, toen hij vernam, dat op het lot de f 31.000 was ge vallen, zoodat f 1300 hem ontglipt was. De man stond te schreien, toen hij het vertelde. Overtreding van de veiligheidswet. Dat gewone werkgevers zich hieraan wel eens schuldig maken, komt meermalen voor. Doch dat een Bestuur eener gemeente, dus mannen, die de wetten wel degelijk moeten kennen dit doen. is zeker een zeldzaam feit. Aan B. en W. van Helder is zulks overkomen. Als hooiden of bestuurders der gemeente- gasfabriek hebken zij niet voldaan aan het voorschrift van den inspecteur van den arbeid om te zorgen dat in de gasfabriek aanwezig waren doelmatige waschgelegenheden, binnens huis. Ieder is door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 10 gulden boete of 2 dagen hechtenis. Een billijk verlangen. Op een dorpspostkantoor kwam een persoon verontwaardigd binnenloopen en verklaarde aan den beambte, dat hij reeds eenigen tijd geleden een briefkaart met betaald antwoord had gekocht en verzonden en dat tot heden het antwoord op zich liet wachten. Kwam, het niet spoedig, dan zou hij eene klacht indienen bij den directeur-generaal. De brief kaart was betaald, hij had dus recht op antwoord. Maandagmiddag werden per extra trein uit Oost-Friesland ongeveer 700 grasmaaiers aangebracht met bestemming naar Leeu warden. Naar aanleiding van het bericht, dat een jong Israëlietisch advokaat te 's-Graven- hage, zich heeft aangesloten bij de anti-revo lutionaire richting, schrijft het „Dagblad": Dit schijnt op het eerste gezicht vreemd, maar inderdaad is het zulks niet; in een brochure van den oud-hoogleeraar mr. v. d. Berg, te Delft, getiteld „Rechter- of Linker zijde", is duidelijk aangetoond, dat er geen enkel bezwaar is voor de belijders van welken godsdienst ook, zich met de Staatsleer van de anti-revolutionairen eens te verklaren. De kok in de soeppot. Zooals men weet, krijgen de soldaatjes 's morgens soep. Om die soep op tijd klaar te hebben, staan de koks al vroegtijdig op en brengen de benoodigheden in een grooten ketel die boven een groot vuur in geplaatst. Tegen den tijd dat de spijs klaar is, worden de kluiven er uitgehaald. Dat gebeurde Donderdag in de vorige week om 4 uur in de vroegte ook weer te Leeuwarden, maar wat geschiedde de kok werd overwichtig en tuimelde in den soeppot. Zijn medehelpers schoten oogenblikkelijk toe en vischten hem maar hij had zich erg gebrand en moest naar 't hospitaal. De soep werd afgekeurd en de soldatjes kregen dien morgen brood en boter. Het ijzer behoort tot de gewichtigste bestanddeelen van het bloed, en reeds een pasgeboren zuigeling brengt een bepaalde ijzervoorraad mee op de wereld. Deze ijzer- voorraad is bij de geboorte het grootst en neemt langzamerhand af, tot zij, wanneer het kind niet langer aan de moederborst is, de uiterste grens bereikt. Dit is practisch van groote beteekenis immers als men den kleinen wereldburger, na dien tijd wanneer dus zijn ijzervoorraad uitgeput is, alleen met melk blijft doorvoeden, wordt hij langzamerhand bloedarm. Daar de melk n.l. geen ijzer bevat, moet het kind nieuwen voorraad innemen uit licht verteerbare groenten, ooft, soep, meel spijzen en fijn geraspt vleesch, om bloedar moede te vóórkomen Aan bloedarmoedige personen zal uitsluitend melk geen voldoende sterkte hergeven, maar behalve vleesch, eieren en groenten, moeten zij vooral vruchten, voornamelijk appels, ker sen, aardbeien en druiven gebruiken. Schagen, 9 Juni. Aangevoerd4 paarden f 60 a 1160; 5 Stieren f ICO a f 170; 20 Gelde- koeien t 170 a f 250; 43 Kaltkoeien f 150, f270; 40 Nuchtere Kalveren f 10,a 26, 50 Schapen f 16 a f 18 1280 Lammeren f 10, af 16,20 Varkens f 9,— a 113,00; 31 Vette Varkens 34 a 37 cent per kg.26 Vette Koeien f 180 a f 2700 Graskalveren f 0,a f - 80 Biggen f5,a f 9 Boter 11,05 a f 1,15 per KG.Kipeieren i 2,75 a 1 3,25. Leiden, 10 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 307 stuks f 132 a f 296; 32 Stieren f 58 a 1 326; Veulens 0 stuks f Oaf 0.— 106 kalfkoeien 1130 a f 298, Melkkoeien f 128 a 1200; 96 Varekoeien 1 116 a 1243, 307 Vette koeien f 130 a 1 305 104 Vette kalveren 1 35 a 1 80; 93 Magere kalveren 16,— a 120; 6 Graskalveren 1 23 a f70; 867 Vette schapen 1 17 a 1 34.00; 330 schapen (weide) f 13 af 28.7 Paarden 145 a i 176; 181 Magere Varkens f 15 a f f 35 Vette Varkens a ct. 444 Biggen 3.50 af 14.4277 Lammeren f 7,a 1 17.00. Zondag 12 Juni 1904. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half drie ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Loffef. Oudescliild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 4 tot en met 10 Juni 1904. GEBOREN Janz. v. Hendrik Koopman en Grietje Selzer (Bargen), Anna Maria Martha, d. v. Andreas Ran en Margaretha Jacoba van Elburg (den Burg,) Elisabeth Johanna d.v. Simon Gieles en Trijntje Hin (den Hoorn.) ONDERTROUWD Douwe Geus en Frouwtje Geus (den Burg), IJsbrand Koppen (Ooster end, en Leentje Buijs (de Cocksdorp.) GETROUWD: Pieter Daalder (den- Hoorn) en Jannetje Cornelia Dros (Oosterend.) OVERLEDENAagje Dros, oud 75 jaren, geh. met Jacob Koning (Oudeschild) Ondertrouwd DOUWE GEUS FROUWTJE GEUS. Burg, Texel, 10 Juni 1904. Algemeene kennisgeving. IJ. KOPPEN Wz. L. BUIJS Fd. Receptie: te de Cocksdorp 12 Juni. te Oosterend 19 Juni. Huwelijksvoltrekking 23 Juni. Algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig lijden onze geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej uffr, A. D R O S—K 0 n i n g, in den ouderdom van 75 jaar en ruim 5 maanden. Wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Uit aller naam, Jb. KONING. Oudeschild 8 Juni 1904. Algemeene kennisgeving. Aan allen die ons op 29 Mei 1. 1. blijken van belangstelling betoonden betuigen wij langs deze onzen liartclyken dank. Koog 8 Juni 1904. A. DAALDER, Echtgenoote en Kinderen. Degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan, den boedel en nalaten schap van nu wijlen Gerrit Ju. BOON overleden aan den Burg, op den 17 Mei 1904 en diens vooroverleden echtgenoote Hcndrikje BRUIN, gelieve daarvan opgave of betaling te doen, voor of op den 25 Juni 1904 aan den Makelaar Sd. KEIJSER Pz. Texel, 11 Juni 1904. TE KOOP G. GEUS Hz., Waal. Do Vrijzinnige Kiesvereeniging „Texel' noodigt U beleefd uit, op Donderdag 16 Juni a.s, Uwe stemmen voor Lid van de Prov. Stata in dit District, uit te brengen op de Heeres EN Genoemde Heeren hebben getoond, dat 4 belangen van dit District veilig in hunne bande: zijn toevertrouwdzij zullen bij eventueel herbenoeming zeker die belangen volgens plict en geweten, blijven behartigen. HET BESTUUR. „HELDER." Voor de verkiezing van twee leden voor 4 Provinciale Staten werden door bovengenoemd: Kiesvereeniging candidaat gesteld de Heeret EN (aftredende lede 11.) Zij noodigt de Kiezers dringend uit, q Donderdag 16 Juni aan de stemming deelt nemen en hun stem uit te brengen op genoemd beide candidaten. Het Bestuur, C. J. J. H. VAN KEMPEï B. BURGERS. M. C. KOCH. J. ZANDER. P. DE GEUS. Het Bestuur van den polder Eierland 0; Texel, zal op Zaterdag 18 Juni aanstaandi, des avonds te zes uren precies, in het locasl „de Nieuwe Aanleg" te De Cocksdorp op Texel publiek aanbesteden lo. de leverantie van 150 M3. onderhoudsgriot 2o. het transport dier grint langs den weg 3o. het maaien en schoonmaken van li kanaal vanaf den dam in hef kanaal tot brug b/d „Oorsprong" in 3perceela. 4o. het maaien en schoonmaken van do post- sloot en de hoogezaudskil in 3 perceeb, en verpachten Het Grasgewas op de aan den polder toebe hoorende wegen, in perceelen. Nadere informatiën verstrekken de opzichte Jb. KALIS te De Cocksdorp en de Secretarii te Den Burg. Het Bestuur voornoemd, H. FLENS, Dijkgraii W. P, LAP, Secretarii Texel, den 3 Juni 1904. Het Bestuur van het Waterschap de 30 ge meenschappelijke Polders op Texel, zal c; Maandag 4 Jnli 1904, 's middags 12 ure in hetcali den Burg, aan den Burg aldaar bij inschrijyiij aanbesteden liet leveren voor 1 September 1904 van: 1. 50 Last Kopzuilen 20/30 c. M. 2. 100 M3. Harde Klinkersbrik. 3. 300 M3. Steenslag van 13 c. M. 4. 150 M3. Onderhoudsgrind, vrij van zand. 5. 25000 Harde Waalkiinkermoppen. Alles franco voor do wal en de haven li Oudeschild en wat betreft 25, volgens de daar van te zenden monsters. 6. 50 Last Stortsteen, zwaar van 100 tot %f kilo franco voor den Zuider-zeedijk op vlotwata Nadere inlichtingen zijn op franco nanvragf te verkrijgen bij den Opzichter Jb. HILLENI® te Oudeschild. Do Monsters en Irschrijvingsbiljetten nioetü voor of op den 2 Juli a.s. bij den Secretarii worden ingozonden. Texel, 11 Juni 1904. Jb. S DIJT, Dijkgraaf. S. KEIJSER Pz., SecrL Notaris te Texel, zal, op Woensdag 22 Juni 1904, 's avonds s uur, in het Hotel „Texel" te den Burg op Texel voor Tleeren Regenten van het Algemeen Weeshui van Texel publiek verkoopen en verhuren H.A.C. 2 87 00 „do Schans" 1 16 40 „Koeionwoid D. Eolman," 1 72 00 „Smallestuk idem," 1 44 80 „Wcozonland" 0 65 90 „Dijk a. b. Woozenspljk." EN O NDERTROUWD EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2