1755. Donderdag 16 Juni 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave LBONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bueö op Texel STEMMING ter verkiezing van twee leden van de PRO VI iVCl ALE ST A TE A. ïitstc Igd i'oxcl. TEXEL, 15 Juni 1904. Niettegenstaande het aantal uitgevoerde lammeren, dit jaar, het cijfer van 25000 reeds overschreed, was toch Maandag weder eene flinke hoeveelheid ter markt aangevoerd. De vermeerdering der vroegere 4 officieele groote lammerenmarkten, in de laatste jaren met nog een tweetal, voorziet blijkbaar wel in eene behoefte. Wat de koopers betreft, schijnen er velen zich te houden aan de eerste vier markten, althans er waren nu minder kooplieden dan de vorige marktdagen. Zulks was echter niet van invloed op den handel, wel waren de prijzen iets lager gestemd dan voorgaande marktdagen en was de handel aanvankelijk schuchter, maar toch zal niet veel onverkocht zijn gebleven en waren de besteede prijzen niet onbevredigend. De aanvoer was, ver moedelijk tengevolge de bemoeiingen met het schapen melken als anderzins, niet zoo vroeg tijdig als we zulks met de vorige markten gewoon waren. Maandag werden ter markt aangevoerd 2677 lammeren, 70 schapen, 12 paarden, 28 koeien, 30 schrammen, 45 biggen. Men betaalde voor lammeren f 10 a 13,50, schapen f 20 a 22,50, paarden f 175 a 275, koelen f 135 a 185, schrammen f 18 a 22, biggen f 10 a 14. Yan 9 tot en met 13 Juni zijn van hier verzonden 4366 lammeren, 62 koeien, 11 schapen, 9 kalveren en 15 varkens. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield j. 1. Zaterdag in „De Lindeboom" eene vrij goed bezette vergadering ter herdenking van het 60 jarig bestaan der afdeeling. Had men eerst gedacht hiervoor eene meer feeste lijke bijeenkomst te zullen houden, de droeve omstandigheden, waarin enkele leden ver- keeren hadden hiervan doen afzien. Hierop wees de Voorzitter in zijn openingswoord, waarin verder herdacht werd, wat de afdeeling is wedervaren na haar vijftig-jarig jubileum, Uit dit woord bleek dat steeds een vriend schappelijke geest heeft bestaan tusschen de leden der afdeeling, die als mannen en vrou wen gewerkt hebben tot opleiding der jeugd. Met den wensch, dat de voorspoedszon weer spoedig mag schijnen voor degenen, die moeielijke dagen beleven, werd de vergadering geopend. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, werd behandeld een iDgekomen stuk van het Centraal Genootschap van Kinder en Vacantie-kolonies, dat, na eenige bespre king, in handen gesteld werd van den heer Heeroma, te Koog, om te onderzoeken, of daar wellicht plaats en gelegenheid voor eene vacantie-kolonie kan zijn. De Voorzitter deelde mede, dat de heer M. Kikkert liever zijne inleiding wil houden in de volgende vergadering. De heer Kikkert zegt, dat hij in den korten tijd van voorbereiding niet heeft kunnen ontvangen, wat voor zijn doel noodig is. Besproken werd de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering, die te Zutphen gehouden zal worden. In de pauze werd gemeenschappelijk koffie gedronken, waarbij een gezellige toon heer- schende was. Daarna gaf de heer J. Daalder eene bijdrage over „Genieten" door Ornis. Nadat besloten was, om de volgende bij eenkomst te zullen houden op den 17 Sept. a.s. waarin aan de orde zullen komenregle mentswijziging, inleiding door den heer M. Kikkert en bijdrage door den heer J. mak, werd de vergadering met dank voor de tegen woordigheid gesloten. Dat Donderdag de stemming zal plaats hebben van twee leden voor de Prov. Staten mag genoegzaam bekend worden geacht, on- noodig dus zeker daaraan te herinneren. Doch waaraan wij wel mogen herinneren is ditdat voor het uitbrengen van eene keuze het noodig is het witte stipje in het zwarte stemvak voor den naam van den candidaat welke men wenscht, zwart te maken, de overige laat men natuurlijk wit blijven; verder is het zeker niet overbodig er op te wijzen dat op de stemkaart geenerlei bij voeging van streepjes of anderzins geoorloofd is, daar in dat geval de uitgebrachte stem van onwaarde wordt verklaard. Oosterend, 14 Juni. De handelsvereeniging „Wilhelmina" heeft j. 1. Zaterdag eene bijeen komst gehouden in „het Wapen van Amster dam." Bijna alle leden en eenige knechten waren aanwezig. De Voorzitter, de Heer J. Burger, opende de bijeenkomst en riep daarbij aan allen het welkom toe, waarna de notulen werden gele zen en goedgekeurd. Tot Secretaris der vereeniging werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de Heer M. Timmer, terwijl tot Commissaris werd benoemd de Heer A. Ellen, ter vervanging van den Heer S. Plaatsman, die niet herkiesbaar was. De Penningmeester deed rekening en verantwoor ding over het zoogenaamde kleine boek en verblijdde de vergadering met het noemen van een ruim batig saldo. Hierna werd gemeenschappelijk „een koppie" gedaan. Intusschen was de Directeur, de Heer W. A. Möller, aangekomen, en volgde rekening en verantwoording van de groote kas. Hier bij bleek, dat er op uitstekende wijze was gewerkt. Niet alleen had men in het garnalensaizoen de geheele schuld, ten bedrage van f 650, kunnen afdoen, maar ook was de vereeniging eigenares geworden van een groote hoeveel heid manden en ander materieel, dat voor het volgend tijdperk bewaard blijft. Boven dien zal nog een aanmerkelijk bedrag van het batig saldo, belegd op de Rijks-postspaar bank, onder de leden verdeeld worden. In het reglement werd de volgende bepaling opgenomen „Hij, die ophoudt lid te zijn, heeft alleen dan recht op teruggaaf van zijn batig saldo, wanneer ouderdom of achteruit gang in zaken hem beletten langer zijn bedrijf uit te oefenen." Nadat het lid J. Timmer een hartelijk woord van dank had gebracht voor de flinke werkzaamheid van Bestuur en Directeur en voor de medewerking van anderen, en nadat de Voorzitter alle aanwezigen had bedankt voor hunne tegenwoordigheid, en zijne beste wenschen voor de vereeniging had uitgespro ken, werd de vergadering gesloten. De oudste inwoner van Texel, de Heer J. Dogger van Oost, is in de vorige week aldaar overleden in den ouderdom van 93 jaren. 't Is tegenwoordig eene goede gelegen heid om te visschen met den pietermannen- hengel. Op verschillende plaatsen aan den Zuiderdijk vindt men dan ook dagelijks derge lijke visschers, en somtijds wordt eene aardige hoeveelheid buitgemaakt. Bij eenige vangst is 't evenwel een vermoeiend werkje, zoo dikwijls op en af de steenglooiing te moeten gaan. Den Hoorn, 15 Jnni. Bij den Heer D. alhier draagt eene klimroos, die verleden jaar geplant is meer dan 3000 knoppen. Als eerstdaags de knoppen zich geopend hebben, zal de roos een zeer schoonen aan blik opleveren. Vlieland, 13 Juni. Door mooi weer be gunstigd, trok de opening van het badseizoen TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt i openbare kennis, dat op Donderdag den Juni aanstaande, van des morgens acht tot s namiddags vijf uren, de stemming zal ge- ïieden ter vervulling van twee plaatsen in de minciale Staten van Noord-Holland voor het «district Helder, waartoe deze Gemeente hoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn DIKKERS, G. J. O. D. JARING, C. S. TERRA, Th. VRIES, DE, S. Cz. levens wordt de aandacht gevestigd op artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit- vende aan eene krachtens wettelijk voorschrift geschreven verkiezing deelneemt, wordt ge- aft met gevangenisstraf van ten hoogste SN JAAR." Texel, den 8 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Ik ,ar sn. len lar ialf >ok er- :UW ine, mar ;eld, emt a aar icrte ken, ■ouff nnet roufl lOtstl noen >nuff' indei' irtijet 1 Mi»1 n voor en OEFENING-BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel; ielet op art. 8 der Verordening regelende inrichting van de Brandweer in deze Gemeente Haken bekend, dat eene oefening zal worden louden met lo. den aanjager en de kleine spuit te den irg op den Hoornderweg aldaar op Zaterdag Juni 1904, des namiddags 7 uur de brandspuiten A en B te dm Burg op Hoornderweg aldaar op Woensdag 22 Jnni 14, des namiddags 7 uur; worden mitsdien de dienstplichtigen bij brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij 'gezegd op tijd en plaats als hierboven ge- md, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die b:and- liten worden verstaan ie pompers bij de Zuigpompj ie manschappen bij de malmirum; Ie manschappen bij de perspomp Ie reserve-perspompers Ie pijpleiders Ie reperateurs ie hpzakdragers lantaarndragers e manschappen bij de geredde goederen e manschappon bij de brandhaken en zeilen levens de opperporders en porders, lie aideelingen met hunne commandeurs en atsvervangondo commandeurs, voor de kleine spuit Jle manschappen, commandeur en plaatsverv. nmaddeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens 'innerd aan artt. 9 en 10 der brandweerveror- ing, alsmede aan art. 265 der algemeene itioverordening, luidende dit art als volgt Dg brandwoerplichtigen zijn gehouden bij nd oi oefening de bevelen, hun gegeven r den brandmeester of door de andere boven gestelde personen, stipt en onmiddelijk te Ibrengen. ij zorgen bij oefeningen op den bepaalden on bij brand na do gedane oproeping op 1 pOBt aanwezig te zijn en mogen die zonder üge redenon niet verlaten, dan met goedvinden 'oer superieuren." l'ertrediug van dit art. wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25, subsidair ogen hechtenis, oxol, don 10 Juni 1904. orgomeeBter en Wethouders voornoemd, H. W. de Jonciieere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1