N°. 1761. Donderdag 7 Juli 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk het Veeart senijkunde Staatstoezicht, luidende „Wanneer zich bij eenig stuk vee"waar onder ook varkens worden verstaaD,„ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte „openbaren, is de houder of hoeder verplicht, „daarvan onmiddelijk kennis te geven aan „den Burgemeester der gemeente, waar het „vee zich bevindt (art. 13) „Een stuk vee, dat verschijnselen eener „besmettelijke ziekte vertoont, moet onmid- „delijk door den eigenaar, houder of hoeder „van het overige vee worden verwijderd en „zoolang afgezondere gehouden worden tot „dat daaromtrent door den Burgmeester in „overleg met den districts-veearts of, b>j afwe zigheid van dezen en van een districts-veearts „plaatsvervanger, in spoedeischende gevallen „met eenen geëxamineerden veearts overeen komstig de bepalingen dezer wet zal beslist zijn." (art. 14.) Overtreding van artikel 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f 500 terwijl roerende goederen waaronder ook vee wordt verstaan,) waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra mogelijk in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodig, do vernietiging of het onscha delijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, 5 Juli 1904 De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Schietproeven en Schietoefeningen. Een ieder, die zich projectielen of scherven toeeigent, is strafbaar volgens de wet. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de herijk van maten en ge wichten voor deze Gemeente zal plaats hebben te Ouieschild bij H. Dogger op II Juli 1904, des voormiddags van 9—12 en des namiddags van 1-3'/> uur, te den Burgbij R. Moojen op 13 en 13 Juli 1904, des voormiddags van 8,12 uur en op 14 Juli 19J4, des voormiddags van 812 en des namiddags van 14 uur, alleen voor den Burg op 12 Juli, des namiddags van 14 uur, alleen voor den Hoornen op 13 Juli 1904, des namiddags van 14 uur alleen voor de Waal en de Koog; te Oosterend bij Wed. W. Koppen op 15 Juli 1904, des voormiddags van 212 en des namiddags van 14 uur; te de Cocksdorp bij Jb. Buijs op 16 Juli 1904, des voormiddags van 811 uur. Voorts wordt het navolgende onder de aan dacht der belanghebbenden gebracht lo. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toe stand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is 2o. dat de onderdeelen van het Gram (Milligram gewichten) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministrieele be schikking dd. 23 Mei 1872, No. 180, afd. 12 Nijverheid, uitsluitend aan het IJkkantoor in de standplaats kunnen worden geverifieerd. 3o. dat onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief; 4o. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voorzien en dat de afgekeurde maten of ge wichten niet voorhanden blijven op do plaatsen in artikel 11 der IJkwet aangeduid. 5o. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 16 October 1903 No. 201 het goedkeurings- merk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der muten en gewichten zal zijn de letter p in den gewonen schrijfvorm. 6o. dat zij, die verzuimen hunne maten en ge wichten bij den IJker, tijdens diens verblijf in do Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgeD of daarin verhinderd wor den, voormelde maten en gewichten nog aan het IJkkantoor te ALKMAAR ter herijking moeten aanbieden en wol na 37 Juli 1904, elkon Donderdag en Vrijdag van 's voormid- daas 9 tot 's namiddags 1 uur. Voorts worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat do maten en ge wichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laatst-geplaatste goedkeuringsmerk gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 30 Juni 1904. De Burgemeester, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, A. LANGEVELD 1. s. TEXEL, 6 Juli 1904. Op de aanbeveliDg ter benoeming van Gemeente-secretaris alhier, zijn geplaatst de heeren 1. J. Ruibing te Leeuwarden. 2. A. F. Stroink te Steenwijk. De Maandag door het Waterschap de 30 Gemeensch. polders op Texel gehouden aanbe steding had den volgenden uitslag 50 last Kopzuilen, 3 inschrijvingen. Erven Trip te Rotterdam f 9.94 per last. 50 last stortsteen, 4 inschrijvingen. BazaltMaatschappij Rotterdam f5.50per last. 100 M3Harde Klinkerpuin4 inschrij vingen, van Koppenhagen Co. Utrecht f 2.94 per M\ 300 M3 Steenslag. 6 inschrijvingen. Basalt Maatsch. Rotterdam f 5.25 per M3. 150 M3 Onderhoudsgrint. 5 inschrijvingen. P. B. Keijser te Texel f 1.93 per M3. 25000 Harde Waalklinkermoppen 9 in schrijvingen. Jan Bab Jz. Jr. te Texel f 17.50 per 1000. De kermis is voorbij ze zijn weder af gebroken en weggevoerd de kramen en ten ten, tijdelijke verblijfplaatsen van lekkernijen ol wondere zaken, en met hen de resp. eige naars er van, evenzoo de muciseerende kermis- touristenze zij naar elders getogen om daar het publiek te onthalen op de voort brengselen van hun vernuft, of hoe men zulks wenscht te noemen. Wij komen weder tot het kalme leven terug. Wanneer wij ons de kermisweek herin neren, dan zal menigeen het met ons eens zijn, dat het zeer kalmpjes is toegegaan uitbundige, uitingen van een „zoogenaamde" vroolijkheid, ze zullen wel tot de uitzonde ringen hebben behoordzeker, kermisbe zoekers zijn in den regel iets luidruchtiger dan in het gewone leven, doch waar dit de grenzen van het betamelijke niet over schrijdt, dan mag daarop zeker geen aan merking gemaakt worden. Ook wat betreft het gehalte van hen, die naar hier kwamen om door hunne gaven en talenten het publiek aangenaam te wezen (om hun broodje) daarover is zeker niet te klagen, het was een gunstige uitzondering bij vroegere jaren, toen we als 't ware wer den overstelpt met allerlei gebrekkigen, die op niet altijd even beleefde wijze de goe gemeente als 't ware noodzaakte in den zak te tastenvan die bedelaars van professie. Straatmuziek was er veel, althans er werd veel muziek gemaakt't kwam ons voor dat die lieden ook al coöperatief werken, want hetzelfde orgel bewoog zich meermalen door de straten, doch dan door andere per sonen begeleid. Nu, wie zal 't hun euvel duiden. De laatste dagen der kermisweek waren de meest drukke en een goed gebruik werd toen gemaakt van komedie en spel, en ver moedelijk ook van de overige gelegenheden op het kermisterrein, waaronder de visch- tent vooral nog al een aantrekkingspunt was. Zondagavond vooral was er veel volk op de been gelukkig hield het weder zich goed velen bepaalden zich tot eene wandeling over de kermis, anderen namen een plaatsje in vóór de café's, weder anderen gaven de voor keur er aan om in de danslokalen van hun kermisgezindheid te doen blijken - 't was dien avond een waarlijk gezellige en prettige drukte, en 't is niet onwaarschijnlijk dat onze caféhouders vooral dezen laatsten avond als eene voordeelige hebben mogen aanteekenen. De goede orde werd niet verstoord, althans wij vernamen daarvan niet; tot zeer laat namen de kermisgangers met opgewektheid deel, een ieder naar zijnen smaak, om dezen IXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Dc Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op den brief van den Heer Commissaris der Koningin iii deze Provincie d.d. 27 Juni 1904, leafd. No, 16/66-15 Brengt ter algemeene kennis, dat op 11 Juli a. s. en zoonoodig volgende dagen een schietproef en van 3 tot 2G Augustus d. a. v. schietoefeningen zullen worden gehouden, met gesehut opgesteld op de forten Erfprins en Kijkduin en op het werk Kaapboofd te Helder. Op de schietdagen zal op het werk vanwaar gevuurd wordt, minstens con uur voor den aanvang van het vuur een roode vlag en een gekleurde vlag waarvan de beteckenis is aangegeven op borden bij IVierhoofd en bet torpedomagazijn, aangevende dc richting waarin gevuurd wordt, worden geheschen, en groote waarschu wingsborden worden goplaatst aan den ingang van de haven en op het buitentalud van de batterij Visohmarkt, waarop vermeld zal zijn vanwaar en in welke richting gevuurd wordt Gedurende den tjjd, dat er geschoten zal worden, zal in het belang van het publiek aan een ieder, niet beboorende tot het personeel van 's Rijks Waterstaat, of dat bij het schieten is ingedeeld, verboden zijn zich op te houden op het terrein, gelegen vóór het werk vanwaar gevuurd wordt. Dit terrein wordt op den schictdag door een wacht van het 4de Regiment Vesting-Artillerie afgezet, ter wijl hot zonder vergunning van do aldaar opgestelde posten, verboden is te loopen van den eenen post tot den anderen post, geplaatst op de uiteinden van het afgezette terrein. De bedoelde posten zullen, zoolang het publiek de noodige medewerking verleent, in last hebben, hot donrloopcn te vergunnen van af het oogenblik dat óón of meerdere schoten gevallon zijn, tot dat, waarop spoe dig schoten zullen vallon, zoodat het verkocr telkens slechts voor een oogenblik gestremd zal zijn. Bij enkelo vuren van dc batterij Kaapboofd zal de militaire weg om Kaaphhoofd voor het publick vrij zijn, soo(lat nlsdan blijvende gemeenschap bestaat tusschen bet gedeelte zeewering ten Oosten en dat ten Zuidwesten v»n die batterij. Op do avondon tijdons van hot fort Kijkduin met gevulde granaatkartetsen gevuurd wordt, zullen ter wdle der veiligheid geen vergunningen tot doorloopen alsvoren bedoeld worden verleend. Bij het vuron in de duinen ten Zuiden van het fort Kijkduin is hot mede vorboden zich te bewegen of op in houden in het met roode vlaggen afgobakendo terrein, levens wordt onder het oog gebracht, dat 1. hot gedurende het vuren (mot uitzondering van bet vuur in deduinen ton Zuiden van Kjjkduin) verboden is, behalve aan het personeel, dat daartoe aangewezen is, met vaartuigen te ankeren of te gaan liggen vóór het werk waaruit gevuurd wordt, of zich te bevinden op de plaat Onrust. 2. het oprapen van verschoten projectielen of scher ven daarvan adeen mag geschieden door personeel, dat daartoe gemachtigd is door den Commandant van het 4de Regiment Vesting-Artillerie, die het personeel van vergunningsbewijzen vooiziet, terwijl dit personeel ver plicht is, het gevondene te leveren aan het magazijn van Oorlog tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. 3. zij, die tijdens het vuren zich bewegen over de wegen of vaarwaters, gelegen voor het werk, vanwaar en in de richting waarin gevuurd wordt, binnen een strook, welke rechts en links van die richting eene breedte heeft gelijk aan den afstand waarop zij zich bevinden van het werk, waaruit gevuurd wordt, zich blootstellen aan mogelijk gevaar. Texel, den 30 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. VAN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1